EU přijala regulační „megabalíček“

Operátoři budou mít více povinností a méně práv. Za to pozice zákazníků se má vylepšit, pomoci k tomu má i nový evropský telekomunikační úřad.
EU přijala regulační „megabalíček“

Evropský parlament včera schválil největší balíček regulatorních opatření telekomunikačního trhu v historii. Má posílit hospodářskou soutěž a spotřebitelská práva napříč zeměmi sedmadvacítky, jinak řečeno, dotkne se 500 milionů lidí. EU členským zemím zároveň stanovila povinnost zakomponovat přijatá opatření do vnitrostátních právních předpisů do června 2011.

Klepněte pro větší obrázek
Regulace roamingu přinesla zákazníkům výrazně nižší ceny, doufejme, že i tento komplexní balíček regulace bude spotřebitelům ku prospěchu

“Reforma telekomunikací EU přinese silnější hospodářskou soutěž na evropských telekomunikačních trzích, lepší a levnější internetové služby a služby pevných a mobilních sítí a rychlejší internetové připojení pro všechny Evropany. Díky dnešní silné podpoře Evropského parlamentu se středem zájmu regulace telekomunikací stali evropští občané,“ uvedla komisařka EU pro informační společnost a média Viviane Redingová.

Pro spotřebitele by měl balíček přinést řadu pozitiv, například již dříve avizovaný přenos čísla během jediného pracovního dne. To by ale pro tuzemské operátory nemuselo být příjemné a za přenos by si tak mohli nechat zaplatit. Evropská komise vyčíslila, že migrace v mobilní síti trvá v Unii průměrně 8,5 pracovních dní (v ČR máme průměr pět, ale najdou se i výjimky, které průměr přesahují i několikanásobně) a to je dle jejího mínění příliš.

Následující bod nařizuje zajistit lepší informovanost zákazníků, a to třeba v případě uzavírání smluv, narušení bezpečnosti jejich osobních údajů či podrobností o poskytovaných službách a jejich kvalitě, za kterou poskytovatel ručí. Mlžit by se nemělo ani v případě akčních nabídek, kdy operátoři lákají zákazníky na určité výhody, ale zamlčují jiné důležité podmínky. V teoretické rovině se to poslouchá dobře, ale opět uvidíme jaká bude realita či kdo rozhodne, která informace je pro zákazníka důležitá a zda ji potřebuje vědět.

Další zásadní novinkou, která u nás lecos změní je omezení smluv na dobu určitou na maximálně 24 měsíců, takže tříleté smlouvy u O2 a T-Mobile budou doslova postaveny mimo zákon. Operátoři budou muset navíc nabídnout smlouvy na 12 měsíců. I tento bod by se mohl neblaze projevit ve službách našich dvou největších operátorů. U ročních smluv pravděpodobně ještě zdraží už tak málo dotované telefony a navíc operátoři nebudou moci nabízet více výhod současně (telefon a HIT verze tarifu či telefon a neomezená služba u NEONu).


Klepněte pro větší obrázek

Čtěte také: EU: Což takhle rozdělit operátory na sítě a služby?

Cenová regulace je jedna věc, ale štěpit operátory na část služeb a infrastrukturu? To už je trochu silná káva...


A nyní pozor, národní regulátor bude mít nově pravomoc rozdělit operátora na část poskytující služby a část spravující infrastrukturu, čímž by se umožnil vznik virtuálních operátorů, kteří by si síť pronajímali. Má to ovšem jedno lišácké omezení – tento postup bude možné aplikovat jen pokud bude narušen princip hospodářské soutěže, což se dá vykládat různě a jsem zvědav, zda k tomu příslušné orgány v některé zemi přistoupí. Právo revidovat rozhodnutí národního regulátora bude mít Evropská komise.

A když už je řeč o úřednících, pak vězte, že národní regulátoři se mají stát více nezávislí na politické reprezentaci v zemi, což jim spolu s předchozím opatřením dává ještě větší moc. A nebyla by to evropská byrokracie, kdyby pro otázku telekomunikací nezřídila zcela nový orgán. Půjde o telekomunikační úřad s celoevropskou působností (BEREC), kde budou mít své zastoupení všechny členské země. Zřízený bude na jaře příštího roku, přičemž jeho rozhodnutí budou po schválení většinou členských států prostou či dvoutřetinovou většinou závazná.

Klepněte pro větší obrázek
V nepříliš vzdálené budoucnosti dáte operátorovi košem během jediného dne, dost možná ale za přechod zaplatíte

Redingová dodává: „Jsem také velmi ráda, že Evropský parlament podpořil Komisi a její úsilí o vytvoření integrovanějšího jednotného trhu v oblasti telekomunikací. Zřízení nového evropského regulačního úřadu pro telekomunikace BEREC, jehož institucionální struktura byla v podstatné míře navržena poslanci Evropského parlamentu, velmi jasně ukazuje, že když mluvíme o tom, že by pro evropské telekomunikační operátory a spotřebitele neměly nadále existovat národní hranice pro přístup k síti a pro poskytování komunikačních služeb, myslíme to vážně. Opravdový jednotný trh pro evropské telekomunikační operátory a spotřebitele je nyní na dosah.“

Soubor opatření myslí rovněž na posílení práv občanů týkajících se přístupu k internetu, pro odpojení by muselo existovat podezření z šíření dětské pornografie, napojení na organizovaný zločin či terorismus. V případě jiných obvinění jako pirátství budou muset podezřelí dostat prostor k obhajobě před soudem.

Jeden z bodů se zabývá také univerzální tísňovou linkou 112, její úloha stejně jako její využívání by se mělo posílit. Poslední body souvisí opět s připojením k celosvětové informační dálnici. Národní regulátoři dostanou pravomoc stanovit minimální standardy pro připojení, které budou muset komerční poskytovatelé dodržovat.

Rychlý internet by se měl za finanční podpory z EU i nadále rozšiřovat z měst do venkovských oblastí, kde má dle zjištění EK přístup k rychlému připojení zhruba jen 70 % obyvatel. V neposlední řadě zavádí pravidla pro modernizaci sítí – jde o návrh, který počítal s využitím frekvencí sítě 2G pro sítě 3G o kterém jsme vás detailně informovali v tomto článku.

Diskuze (23) Další článek: S Mediatelem o mobilních službách (rozhovor)

Témata článku: Operátoři, EU, BEREC, Pirátství, Jednotný trh, Mega, Neomezená služba, Cenová regulace, Poslední bodPřehled telefonů, které dostanou Android 12. Dočkají se topmodely i levnější smartphony

Přehled telefonů, které dostanou Android 12. Dočkají se topmodely i levnější smartphony

** Pixely už jej mají, nyní se čeká na další mobilní výrobce ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V níže uvedeném seznamu se dozvíte, kde aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Intel vrací úder. Procesory Intel Alder Lake překonávají AMD, ale konkurent to nevzdává

Intel vrací úder. Procesory Intel Alder Lake překonávají AMD, ale konkurent to nevzdává

Nová generace procesorů Intel Alder Lake dorazila na trh. Dvanáctá generace Intel Core je v mnohém revoluční a konečně přináší výkon, se kterým dokáže AMD Ryzeny překonat.

Jan Pánek
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Petr Urban doporučuje: Na co se dívám a vy byste měli taky

Petr Urban doporučuje: Na co se dívám a vy byste měli taky

Pokud zrovna máte chuť zapomenout na svět kolem, doporučím vám dvě desítky seriálů a filmů. Snažím se vyhýbat starším a profláknutým titulům, nabízím odpočinkovou i náročnou látku. Vybírám věci, které mají svůj specifický charakter, díky němuž vyčnívají.

Petr Urban
Filmy a seriály
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Recenze monitoru Huawei MateView GT 34. Slušný monitor, který zbytečně láká na nesplněné

Recenze monitoru Huawei MateView GT 34. Slušný monitor, který zbytečně láká na nesplněné

** Základní 34" monitor bez dodatečné výbavy ** 165 Hz je rychlejší než možnosti VA technologie ** HDR lze zapnout, moc poznat není

Tomáš Holčík
HuaweiMonitoryTesty
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Nejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

Nejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

** V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? ** Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. ** Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Vybíráme nejlepší tlačítkové mobily pod stromeček. Některé zvládnou i WhatsApp

Vybíráme nejlepší tlačítkové mobily pod stromeček. Některé zvládnou i WhatsApp

** Klasické tlačítkové mobily se staly okrajovou záležitostí ** Někomu ale k používání stále bohatě postačují ** Z nabídky dostupných modelů vybíráme 15 nejlepších

Jan Láska
Nákup a ceny
K hráčům míří další battle royale. Super People je PUBG s příchutí superschopností

K hráčům míří další battle royale. Super People je PUBG s příchutí superschopností

Stále se nemůžete nabažit žánru battle royale? Pak pro vás máme čerstvé posily.

Michal Maliarov
Battle RoyaleVideo