EU uvolní frekvenci 900 MHz sítím UMTS

Sítě GSM ustupují ve prospěch modernější UMTS. Uvolněním pásma 900 MHz vznikne kvalitnější a levnější pokrytí rychlejšími sítěmi třetí generace.
EU uvolní frekvenci 900 MHz sítím UMTS

Evropa včera učinila významný krok ve změně legislativy směřující k nové generaci mobilních služeb. Rada ministrů schválila po Evropském parlamentu návrh Evropské komise na modernizaci evropských právních předpisů, jde o novelizaci dvaadvacet let staré Směrnice GSM. Přesněji se jedná o změny v oblasti využívání rádiového spektra, na kterých fungují naši mobilní operátoři. Směrnice GSM z roku 1987 vyhrazuje používání části pásma rádiového spektra 900 MHz přístupovým technologiím dosluhující sítě GSM (Globální Systém pro Mobilní komunikaci). Novelizovaná směrnice nyní umožňuje využívat kmitočtové pásmo 900 MHz také v případě sítí UMTS (Univerzální Mobilní Telekomunikační Systém).

Klepněte pro větší obrázek
Malá změna v legislativě umožní velké změny v praxi

Změnu legislativy si vyžádal hlavně posun preferencí uživatelů, kteří místo hlasových služeb začínají stále více využívat služby datové. Možná si říkáte, že jde zase jen o další byrokratické nicnedělání, ale tentokráte je opak pravdou. Novinka v legislativě dle evropských zákonodárců upevní hospodářskou soutěž na evropském telekomunikačním trhu, zpružní ho a přispěje k rychlejšímu a širšímu zavedení bezdrátových širokopásmových služeb, jež jsou jednou z hnacích sil hospodářského oživení. Navíc se očekává, že reformou Směrnice GSM odvětví ušetří až 1,6 miliardy EUR. Nová směrnice vstoupí podle předpokladů v platnost v říjnu tohoto roku.

A ještě malá poznámka k tomu setření a výhodnosti změny. Operátoři ušetří na výstavbě či modernizaci sítě jelikož doposud museli kvůli podstatně kratší vlnové délce rádiového spektra 2100 MHz budovat základové stanice hustěji. Vlnová dálka 900MHz pásma je totiž 33 centimetrů oproti 14 centimetrům u 2100 MHz. Takže na frekvenci 900 MHz se dá se stejným počtem základových stanic pokrýt signálem mnohem větší oblast při stejných nákladech. Navíc je delší vlnová délka výhodnější pro příjem signálu v budovách. Jde tedy o dobré zprávy, bohužel u nás je pokrytí sítí třetí generace stále spíše vzácnost, takže novelizace nás příliš nevzrušuje.

Diskuze (26) Další článek: WiMAX dobývá další česká města

Témata článku: Technologie, Ostatní, EU, Dálka, Vlnová délka, UMTS, Významný krok, Síť, Malá změna, MHz, Nová směrnice, SítŠvédové vyzývají Evropskou unii, aby zakázala těžbu kryptoměn. Bojí se o životní prostředí

Švédové vyzývají Evropskou unii, aby zakázala těžbu kryptoměn. Bojí se o životní prostředí

** Ředitelé dvou švédských orgánů chtějí zakázat těžbu kryptoměn ** Důvodem jsou negativní dopady na životní prostředí ** Kryptoměny jsou prý z pohledu klimatických změn hrozbou

Karel Kilián
ŠvédskoEvropská unieKryptoměny
Marvel MMO je ve vývoji. Pracují na něm tvůrci DC Universe Online

Marvel MMO je ve vývoji. Pracují na něm tvůrci DC Universe Online

Dostane se konečně Marvelu i patřičné MMO péče?

Michal Maliarov
MarvelRPGOnline
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment
Americký tryskový dron Coyote vyřídíl hejno dronů protivníka

Americký tryskový dron Coyote vyřídíl hejno dronů protivníka

** Americká armáda poprvé úspěšně otestovala likvidaci hejna dronů vzdušným prostředkem, který nezahrnoval kinetický útok ** Proti hejnu 10 dronů byly použity malé tryskové drony Coyote Block 3 společnosti Raytheon ** Ty byly vybaveny systémem pro elektronický boj nebo nějakou energetickou zbraní

Stanislav Mihulka
ArmádaUSADrony