EU už si detailně posvítila na iPhone, u něhož začíná pomalé „otevírání“ platformy pomocí regulací. Začalo to alternativními obchody, přidaly se alternativní prohlížeče i alternativní platební systémy. A byť v očích EU některé změny Applu za ideální podobou dosti pokulhávají (EU Apple vyšetřuje na několika frontách), minimálně na starém kontinentě mají, nebo alespoň budou mít, uživatelé iPhonů větší volnost v používání svých zařízení. Tím to ale nekončí, protože EU zařadila mezi regulovaná zařízení v rámci pravidel DMA i iPady, resp. tablety se systémem iPadOS.
EU si v regulaci podle pravidel DMA čerstvě posvítila i na Apple. Americký gigant má půl roku na to, aby do zařízení v rukou uživatelů dostal všechny potřebné novinky
Největší porce novinek týkající se regulace EU dorazila do iPhonů společně s iOS 17.4. V případě iPadOS 17.4 se však nic takového nestalo. EU nyní po Applu podle agentury Bloomberg požaduje, aby se iPady podvolily pravidlům DMA, přičemž Apple má na všechny potřebné změny půl roku. Zatím není přesně jasné, jaké změny Apple v evropských iPadech učiní, logickým krokem však je překlopení funkcí ze systému iOS do tabletové podoby. Kvůli půlročnímu časovému intervalu zatím nevíme, zda se změny objeví ještě v budoucí verzi iPadOS 17.x, nebo až v iPadOS 18.
iPadOS je tak trochu speciální případ
Podle Margrete Vestagerové, evropské komisařky pro hospodářskou soutěž, se tak stalo i přesto, že iPad nesplňuje základní požadavky na tzv. „strážce brány“ (anglicky „gatekeeper“). Vyšetřování totiž ukázalo, že je iPadOS důležitou platformou pro mnoho společností, aby mohly oslovit své zákazníky. A, i když nesplňuje limity, je u něj velký potenciál růstu. I proto, že má Apple podle EU řešení, jak běžné či firemní „uvěznit“ v platformě iPadOS. A jeho zařazení do regulace zajistí „zachování spravedlnosti a konkurence“.
Jaké tedy budou největší změny? V iPadech budou moci uživatelé stahovat aplikace mimo App Store, a to, jak z alternativních obchodů, tak ty stažené z internetu. Budou také moci odinstalovat předinstalované aplikace. iPady budou moci dále používat alternativní webové prohlížeče a alternativní platební metody, což je ale spíše regulace zacílená na vývojáře aplikací.
Jedná se o prakticky stejnou regulaci, jako u iPhonů, jenže ta je v některých případech Applu proti srsti. Např. v rámci soudního sporu se Apple v Lucembursku domáhá své „pravdy“ právní cestou. První slyšení budou uskutečněna v průběhu letošního roku, výsledek soudu by pak mohl ovlivnit současnou podobu regulace mobilních zařízení v EU.
Zdroj Europa, Europa [2] via Bloomberg