Eurotel HSDPA: vše o nejrychlejších mobilních datech u Eurotelu

Od dnešního dne Eurotel nabízí nejrychlejší mobilní datové přenosy prostřednictvím technologie HSDPA. Jaké jsou rychlosti, ceny, pokrytí a podmínky FUP? Všechno jsme zjistili.

Nepěkně dlouhá zkratka HSDPA (High Speed Downlink Packet Access) je označením pro technologii, která ještě posouvá možnosti sítí třetí generace UMTS. Zajišťuje totiž datové přenosy s rychlostí více než dvojnásobnou. Znamená podobný pokrok, jako je technologie EDGE v sítích GSM.

Technologie HSDPA se po celém světě testuje, ale existuje zatím jen málo zemí, ve kterých je nabízena komerčně. My jsme se s ní poprvé setkali na loňském Invexu, kde Eurotel svoji chloubu náležitě prezentoval.

HSDPA ve zkratce

  • postaveno na základě stávajících síti třetí generace UMTS
  • průměrná rychlost stahování až 1 Mb/s
  • maximální teoretická rychlost 14 Mb/s
  • kratší latence (doba odezvy) než u UMTS
  • jen málo telefonů s podporou HSDPA, navíc se většina ještě neprodává – možnost využití zatím jen přes datovou kartu
Tip: podrobné informace o HSDPA najdete zde

Všestranná datová karta

Eurotel svým zákazníkům nabízí zatím pouze jediné zařízení, se kterým je možné HSDPA využívat. Jedná se o datovou PCMCIA kartu pro notebooky Huawei E620, která kombinuje technologie HSDPA, UMTS, EDGE a GPRS. K internetu byste se tedy měli připojit téměř na každém místě Česka. Pokrytí zasahuje na 99 % populace. Nejmodernější technologii HSDPA však bude možné zpočátku využívat pouze v Praze a Brně.

Klepněte pro větší obrázek 
Datová karta Huawei E620

Datová karta Huawei dokáže zabezpečit stahování dat rychlostí maximálně 1,8 Mb/s. Dostupné rychlosti pro jednotlivé podporované technologie jsou uvedeny v tabulce:

Technologie maximální rychlost
download upload
HSDPA 1,8 Mb/s 384 kb/s
UMTS 384 kb/s 384 kb/s
EDGE 236,8 kb/s 118,4 kb/s
GPRS 53,6 kb/s 26,8 kb/s

Rozměry karty jsou 120 × 54 × 10 mm, hmotnost 55 g. Pokud by nestačila interní anténa, lze připojit anténu externí, která však nebude součástí balení. Podporovány jsou operační systémy Windows 98SE, 2000 a XP, minimální doporučená konfigurace počítače je procesor Pentium 500 MHz a 128 MB paměti RAM. Do zařízení se vkládá klasická karta SIM.

Datovou kartu si můžete pořídit za plnou cenu bez závazku, kdy vás vyjde na 7 295 Kč. Častější volbou však zřejmě bude koupě za zvýhodněnou cenu.

Minimální
měsíční účet
závazek cena datové
karty
2 380 Kč 2 roky 1 995 Kč
1190 Kč 2 roky 2 995 Kč
714 Kč 2 roky 4 495 Kč
238 Kč 2 roky 5 995 Kč
0 Kč žádný 7 295 Kč

Nová služba s novým tarifem

S novou službou přišel i nový datový tarif. Stávající čtveřici standardních datových tarifů Internet Mobil, Internet Doma, Internet Pro a Internet Kombi doplnil nový Internet Speed. Nabízí se za měsíční paušál 832 Kč, což je stejná cena, jako za připojení prostřednictvím technologie CDMA. V rámci tarifu Internet Speed můžete neomezeně využívat datových přenosů prostřednictvím technologií HSDPA, UMTS, EDGE, GPRS a také Wi-Fi.

Abyste mohli HSDPA využívat, nemusíte si pořizovat speciální tarif. Všem zákazníkům s libovolným datovým tarifem, u kterého se platí za objem stažených dat, bude HSDPA v případě dostupnosti nabídnuto automaticky.

Také novému tarifu Internet Speed se nevyhnulo nepopulární omezení známé pod zkratkou FUP. Limitem, po kterém se sníží přenosové rychlosti, je 2,5 GB přenesených dat za sedm dní (donwload i upload) . Pro výměnné sítě je rychlost omezena neustále. Data do limitu FUP se ve špičce započítávají plně, mimo špičku (0:00 – 8:00) se započítává pouze polovina ze skutečného objemu přenesených dat.

Datový provoz do 2,5 GB nad 2,5 GB
špička mimo špičku špička mimo pšičku
Bílá zóna e-mail, WWW,
ICMP, DNS apod.
1024 / 384 1024 / 384 128 / 128 128 / 128
Šedá zóna IP VPN, HTTPS, FTP,
streaming a ost. služby
1024 / 384 1024 / 384 64 / 128 128 / 128
Černá zóna P2P sítě 384 / 384 384 / 384 16 / 128 128 / 128

Počkáme na pokrytí a telefony

HSDPA je technologie velmi mladá a ještě není příliš rozšířená a to přináší nevýhody v jejím omezeném využití. První mobilní telefony s podporou HSDPA se teprve začínají ve světě prodávat a služba je dostupná zatím pouze v šesti zemích. Vzhledem k prozatím malému pokrytí je od Eurotelu chvályhodné, že nabízí všestrannou datovou kartu, která dobře poslouží i v oblastech mimo pokrytí technologií HSDPA.

Eurotel hlásá, že považuje technologii HSDPA za jeden z klíčových prvků rozvoje a věnuje velké úsilí rychlému zvyšování pokrytí. Časem by se měly v nabídce objevit i první telefony s podporou této funkce. Zatím můžeme hádat, zda to bude Samsung Z560 nebo třeba Benq-Siemens EF91. Nokia se sice chlubí, že technologii HSDPA pro Eurotel zajišťuje, ale v její nabídce zatím žádný telefon s podporou této služby nenajdeme.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Černý Samsung Z560 • Bílý Benq-Siemens EF91

V době, kdy si u nás uživatelé zatím jen pomalu zvykají na UMTS je nasazení HSDPA možná trochu unáhleným krokem. Eurotel ale chválíme za rozvoj moderních technologií. Díky brzkému nasazení dojde k rychlejšímu rozšíření a konkurence se bude muset také s něčím předvést, aby nezůstala pozadu.

Diskuze (41) Další článek: Motorola Pebl U6 naživo: zaplesá oko designéra (videopohled)

Témata článku: Operátoři, O2, EU, Benq-Siemens EF91, Samsung Z560, Interní anténa, Měsíční účet, HSDPA, MOBI, Euro, Velké úsilí, Mobil, Brzké nasazení15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

** Základy práce s Messengerem jsou jednoduché a zná je každý ** Některé funkce ale mohou být skryté nebo nejsou úplně intuitivní ** Tento přehled pomůže odhalit taje nejpoužívanějšího komunikátoru

Adam Kos
Tipy a trikyMessenger
Další nezničitelná „cihla“ od AGM nabídne velkou baterii, noční vidění a nejhlasitější mobilní reproduktor

Další nezničitelná „cihla“ od AGM nabídne velkou baterii, noční vidění a nejhlasitější mobilní reproduktor

** AGM oznámilo další superodolný telefon s vyztuženými rohy ** Pyšní se opravdu hlasitým reprákem a nočním viděním ** Světelný kruh na zádech se rozbliká v rytmu hudby

Martin Chroust
MIL-STD 810IP68Smartphony
Trvalo to necelý týden. Už i na Androidu můžete mít Dynamic Island jako na nových iPhonech

Trvalo to necelý týden. Už i na Androidu můžete mít Dynamic Island jako na nových iPhonech

** iPhone 14 Pro se pyšní novým vizuálním prvkem Dynamic Island ** Touto cestou Apple omlouvá nutný průstřel ** Na Android se podobná funkce dostala za necelý týden

Martin Chroust
schémataOLED
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

** Malá baterie Flipu a velký displej Foldu jsou velké nevýhody ** Naproti jim však jde energeticky efektivnější čipset od Qualcommu ** Obě nové skládačky tak v testu výdrže příjemně překvapily

Martin Chroust
VýdržSrovnání
Proč ze smartphonů mizí QHD displeje? Strategie výrobců se změnila, už se neženou za co největší jemností

Proč ze smartphonů mizí QHD displeje? Strategie výrobců se změnila, už se neženou za co největší jemností

** QHD displeje se před sedmi lety dostaly do top smartphonů ** Po letech však v mobilech stále dominuje Full HD ** Je to krokem zpět, a kde se vlastně stala „chyba“?

Martin Chroust
DisplejeHistorieSmartphony
7 věcí, které jsme čekali od nového iPhonu, ale nakonec nepřijdou

7 věcí, které jsme čekali od nového iPhonu, ale nakonec nepřijdou

** O iPhonu 14 se loni začalo spekulovat rekordně brzy, dokonce před příchodem iPhonu 13 ** Některé spekulace se nakonec pravděpodobně vyplní ** Mnoho jich však bylo úplně mimo a ty nejzajímavější si připomeneme

Martin Miksa
Jon ProsserSpekulaceiPhone
Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

** Xiaomi představilo svůj druhý skládací smartphone ** Vylepšil co mohl, dostal nový typ displeje a fotoaparát Leica ** Zatím je dostupný pouze v Číně

Martin Miksa
Skládací konstrukceLeicaVlajková loď
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Apple iPhone 14 Pro dělá z průstřelu displeje výhodu. Má špičkový foťák a komunikuje přes satelity

Apple iPhone 14 Pro dělá z průstřelu displeje výhodu. Má špičkový foťák a komunikuje přes satelity

** Apple ukázal iPhone 14 Pro, je nejvybavenější, ale u nás i nejdražší ** Výřez vyměnil za průstřel a prezentuje to jako výhodu ** Výbava je špičková, zlepšil se fotoaparát a přibyla satelitní konektivita

Martin Miksa
Vlajková loďiPhone
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
Apple ještě umí překvapit. Watch Ultra jsou titanový tank a baterie konečně něco vydrží

Apple ještě umí překvapit. Watch Ultra jsou titanový tank a baterie konečně něco vydrží

** Apple představil hned tři modely chytrých hodinek Apple Watch ** Series 8 je nový mainstream, pro mladé jsou určeny Watch SE 2 ** Profíci a sportovci mohou vzhlížet k novému modelu Watch Ultra

Martin Chroust
MIL-STD 810Apple Watch
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Kaktus boduje. Vylepšený tarif Neřešto nabídne neomezený objem dat za 300 Kč měsíčně

Kaktus boduje. Vylepšený tarif Neřešto nabídne neomezený objem dat za 300 Kč měsíčně

** Kaktus má nejlevnější neomezená data na českém trhu ** Nové tarify Neřešto přidávají neomezený FUP s rychlostí 2 Mbit/s ** Tarify jde používat bez příplatku i v zemích EU

Jan Láska
Neomezená dataTarify a mobilní službyKaktus