Eurotel HSDPA: vše o nejrychlejších mobilních datech u Eurotelu

Od dnešního dne Eurotel nabízí nejrychlejší mobilní datové přenosy prostřednictvím technologie HSDPA. Jaké jsou rychlosti, ceny, pokrytí a podmínky FUP? Všechno jsme zjistili.
Eurotel HSDPA: vše o nejrychlejších mobilních datech u Eurotelu

Nepěkně dlouhá zkratka HSDPA (High Speed Downlink Packet Access) je označením pro technologii, která ještě posouvá možnosti sítí třetí generace UMTS. Zajišťuje totiž datové přenosy s rychlostí více než dvojnásobnou. Znamená podobný pokrok, jako je technologie EDGE v sítích GSM.

Technologie HSDPA se po celém světě testuje, ale existuje zatím jen málo zemí, ve kterých je nabízena komerčně. My jsme se s ní poprvé setkali na loňském Invexu, kde Eurotel svoji chloubu náležitě prezentoval.

HSDPA ve zkratce

  • postaveno na základě stávajících síti třetí generace UMTS
  • průměrná rychlost stahování až 1 Mb/s
  • maximální teoretická rychlost 14 Mb/s
  • kratší latence (doba odezvy) než u UMTS
  • jen málo telefonů s podporou HSDPA, navíc se většina ještě neprodává – možnost využití zatím jen přes datovou kartu
Tip: podrobné informace o HSDPA najdete zde

Všestranná datová karta

Eurotel svým zákazníkům nabízí zatím pouze jediné zařízení, se kterým je možné HSDPA využívat. Jedná se o datovou PCMCIA kartu pro notebooky Huawei E620, která kombinuje technologie HSDPA, UMTS, EDGE a GPRS. K internetu byste se tedy měli připojit téměř na každém místě Česka. Pokrytí zasahuje na 99 % populace. Nejmodernější technologii HSDPA však bude možné zpočátku využívat pouze v Praze a Brně.

Klepněte pro větší obrázek 
Datová karta Huawei E620

Datová karta Huawei dokáže zabezpečit stahování dat rychlostí maximálně 1,8 Mb/s. Dostupné rychlosti pro jednotlivé podporované technologie jsou uvedeny v tabulce:

Technologie maximální rychlost
download upload
HSDPA 1,8 Mb/s 384 kb/s
UMTS 384 kb/s 384 kb/s
EDGE 236,8 kb/s 118,4 kb/s
GPRS 53,6 kb/s 26,8 kb/s

Rozměry karty jsou 120 × 54 × 10 mm, hmotnost 55 g. Pokud by nestačila interní anténa, lze připojit anténu externí, která však nebude součástí balení. Podporovány jsou operační systémy Windows 98SE, 2000 a XP, minimální doporučená konfigurace počítače je procesor Pentium 500 MHz a 128 MB paměti RAM. Do zařízení se vkládá klasická karta SIM.

Datovou kartu si můžete pořídit za plnou cenu bez závazku, kdy vás vyjde na 7 295 Kč. Častější volbou však zřejmě bude koupě za zvýhodněnou cenu.

Minimální
měsíční účet
závazek cena datové
karty
2 380 Kč 2 roky 1 995 Kč
1190 Kč 2 roky 2 995 Kč
714 Kč 2 roky 4 495 Kč
238 Kč 2 roky 5 995 Kč
0 Kč žádný 7 295 Kč

Nová služba s novým tarifem

S novou službou přišel i nový datový tarif. Stávající čtveřici standardních datových tarifů Internet Mobil, Internet Doma, Internet Pro a Internet Kombi doplnil nový Internet Speed. Nabízí se za měsíční paušál 832 Kč, což je stejná cena, jako za připojení prostřednictvím technologie CDMA. V rámci tarifu Internet Speed můžete neomezeně využívat datových přenosů prostřednictvím technologií HSDPA, UMTS, EDGE, GPRS a také Wi-Fi.

Abyste mohli HSDPA využívat, nemusíte si pořizovat speciální tarif. Všem zákazníkům s libovolným datovým tarifem, u kterého se platí za objem stažených dat, bude HSDPA v případě dostupnosti nabídnuto automaticky.

Také novému tarifu Internet Speed se nevyhnulo nepopulární omezení známé pod zkratkou FUP. Limitem, po kterém se sníží přenosové rychlosti, je 2,5 GB přenesených dat za sedm dní (donwload i upload) . Pro výměnné sítě je rychlost omezena neustále. Data do limitu FUP se ve špičce započítávají plně, mimo špičku (0:00 – 8:00) se započítává pouze polovina ze skutečného objemu přenesených dat.

Datový provoz do 2,5 GB nad 2,5 GB
špička mimo špičku špička mimo pšičku
Bílá zóna e-mail, WWW,
ICMP, DNS apod.
1024 / 384 1024 / 384 128 / 128 128 / 128
Šedá zóna IP VPN, HTTPS, FTP,
streaming a ost. služby
1024 / 384 1024 / 384 64 / 128 128 / 128
Černá zóna P2P sítě 384 / 384 384 / 384 16 / 128 128 / 128

Počkáme na pokrytí a telefony

HSDPA je technologie velmi mladá a ještě není příliš rozšířená a to přináší nevýhody v jejím omezeném využití. První mobilní telefony s podporou HSDPA se teprve začínají ve světě prodávat a služba je dostupná zatím pouze v šesti zemích. Vzhledem k prozatím malému pokrytí je od Eurotelu chvályhodné, že nabízí všestrannou datovou kartu, která dobře poslouží i v oblastech mimo pokrytí technologií HSDPA.

Eurotel hlásá, že považuje technologii HSDPA za jeden z klíčových prvků rozvoje a věnuje velké úsilí rychlému zvyšování pokrytí. Časem by se měly v nabídce objevit i první telefony s podporou této funkce. Zatím můžeme hádat, zda to bude Samsung Z560 nebo třeba Benq-Siemens EF91. Nokia se sice chlubí, že technologii HSDPA pro Eurotel zajišťuje, ale v její nabídce zatím žádný telefon s podporou této služby nenajdeme.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Černý Samsung Z560 • Bílý Benq-Siemens EF91

V době, kdy si u nás uživatelé zatím jen pomalu zvykají na UMTS je nasazení HSDPA možná trochu unáhleným krokem. Eurotel ale chválíme za rozvoj moderních technologií. Díky brzkému nasazení dojde k rychlejšímu rozšíření a konkurence se bude muset také s něčím předvést, aby nezůstala pozadu.

Diskuze (41) Další článek: Motorola Pebl U6 naživo: zaplesá oko designéra (videopohled)

Témata článku: Operátoři, O2, EU, Benq-Siemens EF91, Samsung Z560, Měsíční účet, Interní anténa, Brzké nasazení, Mobil, Euro, MOBI, Velké úsilí


Určitě si přečtěte

Natočte si EKG u chytrých hodinek od Samsungu. Ukážeme vám, jak na to

Natočte si EKG u chytrých hodinek od Samsungu. Ukážeme vám, jak na to

** Už dva modely chytrých hodinek od Samsungu podporují natočení EKG ** Samsung však v Evropě stále čeká na potřebné schvalovací procesy ** Pokud máte zájem, lze točení EKG na hodinkách aktivovat neoficiálně, ale na své vlastní riziko

Martin Chroust | 46

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

**144Hz displej je skvělý, ale klidně může používat jen 90 Hz **5G začíná být zajímavé i u nás a telefon tyto sítě umí **MIUI je dvousečná zbraň a nemusí vyhovovat každému

Jakub Michlovský | 40

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korunách

Martin Miksa | 40

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 28