Eurotel Jukebox: skutečná hudba v mobilu?

Eurotel příští týden uvede novou službu Jukebox, která nabídne stahování hudebních nahrávek přímo do mobilů. Na kterých telefonech a jakým způsobem to bude fungovat? Zjistili jsme první informace.
Eurotel Jukebox: skutečná hudba v mobilu?

V průběhu včerejšího dne jsme vám přinesli komentovanou tiskovou zprávu společnosti Eurotel, která oznamovala brzký příchod revolučního stahování hudby do mobilních telefonů a jejich chytrých bratříčků s více než prozaickým názvem Eurotel Jukebox. Nevěřili jsme ale tomu, že by snad do příštího čtvrtka, kdy bude celá záležitost oficiálně představena na tiskové konferenci, neprosákla děravou pavučinou internetu podrobnější informace. A skutečně jsme našli, přímo u dodavatele technologie, společnosti Chaoticom. Ne nadarmo se říká, pod svícnem bývá tma.

Na MP3 zapomeňte

Co tedy o dosud nezrozené novince víme? Eurotel Jukebox má být softwarová aplikace umožňující bezdrátové stahování hudby do více jak patnácti mobilů vybavených GPRS. Mezi podporovanými typy nechybí ani telefony s operačním systémem Symbian a Windows Mobile. Konečně tak zase jednou stanou příznivci obou táborů na společné straně barikády. Ale to není zdaleka vše. Kladete li si otázku, jak se bude asi rychle ohrávat pár písní, pak je odpovědí vlastní kódovaný formát KOZ, který má nabízet několikanásobně výhodnější kompresi dat, takže si budete moci užít maximum oblíbené hudby.

Všechny hudbychtivé ale nejspíš především zajímá, které telefony budou patřit mezi ty šťastné a Eurotel Jukebox si na nich budou moci spustit. Mluví se o více než patnácti typech. Eurotel sám nabídne podporu u svého Smartphonu i Dataphonu. K tomu můžeme čekat podporu Nokie, Samsungu, Motoroly a Sony Ericssonu. Chaoticom navíc dodává, že je celý program čistě softwarovou záležitostí, takže budeme ušetřeni hardwarových upgradů.

Dvojí dodavatel hudby

Ze všech stran přicházejí pozitivní reakce. Nejvíce si samozřejmě notují Eurotel s Chaoticomem. Ředitel úseku rozvoje společnosti Eurotel doslova říká: „Jsme rádi, že máme možnost být první společností v Evropě nabízející přímé stahování huby do mobilních přístrojů. Řešení Chaoticomu představuje vedoucí technologii, která nám umožní zaujmout pozici lídra v oblasti legálního stahování hudby do mobilů, které bude pro zákazníky jedinečným zážitkem.“ Kladné stanovisko zaujímá i Microsoft. „Těšíme na spuštění hudebního servisu Chaoticomu pro mobilní zařízení s naším rozhraním, které bude pro operátory výhodou nabízející nové multimediální zkušenosti pro jejich klienty.“

Technologie a provozovatel ale není vše. Kdo bude tedy dodavatelem hudby? Překvapivě i v tomto bodě nemá nikdo monopolní postavení. Nabízet se budou dvě alternativy. První z nich je společnost BMG patřící skupině Bertelsmann AG, zástupce první trojky světového hudebního průmyslu, kterému patří v České republice 12 procent trhu. Druhým hráčem bude Warner Music Group spadající pod mediální koncern Time Warner.

O úspěchu rozhodne cena

S tím také přichází poslední otázka, dost možná nejzajímavější. Kolik nás tahle multimediální legrace bude stát? Hudební průmysl je čím dál víc závislý na licenčních poplatcích z hudebních děl autorů a tonoucí se velmi rád chytne stébla, zvlášť když je čerstvé. Pokud uvážíme, kolik v současné době stojí zasílání tak obyčejných věcí jako jsou loga, obrázkové zprávy nebo jednoduché melodie, pak asi stojí za zamyšlenou fakt, jestli se nestane služba Eurotel Jukebox drahým rozmarem pro marnotratné.

Mimochodem, s podobným produktem se prý chystá vytasit do boje i konkurenční T-Mobile. Na rozdíl od Eurotelu však známe pouze zastřešující slogan projektu „Hudbou řeknete víc“. Jak daleko je od slov k činům, zatím není známo. Jisté ale je, že se konkurenční boj vedoucí dvojice ještě více vyostří. Oskar bude mít šanci odpovědět už příští týden na jeho výroční tiskové konferenci.

Diskuze (9) Další článek: NEC N900: nejmenší fotomobil na světě (živé fotky)

Témata článku: O2, Operátoři, EU, Brzký příchod, První společnost, Hud, Euro, Mobil, Druhý hráč, MOBI, Podporovaný typ, Hudba


Určitě si přečtěte