Eurotel loni vydělal přes 6,25 miliard

Eurotel loni vydělal přes 6,25 miliard

Na včerejší tiskové konferenci zveřejnil Eurotel své ekonomické výsledky za rok 2002. Kromě toho však uveřejnil některé ukazatele také u Oskara a T-Mobilu. Chcete vědět, kolik platí Češi měsíčně mobilním operátorům?

Kámen úrazu je propojení a prodej mobilů

V jednotlivých příjmových položkách Eurotelu se snad poprvé objevily červená čísla značící meziroční snížení příjmu v dané oblasti. V prvním případě se jednalo o pokles příjmů z prodeje mobilních telefonů, aktivačních poplatků apod. ve výši 1,569 miliardy Kč a v druhém případě se jednalo o více než miliardový pokles z příjmů za propojení. Tento pokles byl způsoben zejména radikálním snížením propojovacích poplatků za terminaci v mobilních sítích z původních 6,50 Kč/min. na 3,66 Kč/min. (bez DPH). Ve svém důsledku pak tržby Eurotelu za loňský rok byly o 1,263 miliardy Kč nižší než v roce 2001. Eurotel tak utržil „pouze“ 28,800 miliard Kč.

Eurotel vydělal více než loni

I přesto, že tržby Eurotelu v roce 2002 klesly vůči předešlému roku o 4 %, jeho čistý zisk se z úctyhodných 6,068 miliard Kč v roce 2001 zvýšil na 6,271 miliard Kč v roce 2002 (tedy o 3 %). Tento výsledek hospodaření je pak o to zajímavější, že Eurotel má již všechny své dluhy splaceny. Kromě toho je meziroční zvýšení tržeb v oblasti telekomunikací v současné době spíše raritou než pravidlem, jak platívalo ještě před pár lety. Necháme se ale překvapit, s čím přijdou další dva naši mobilní operátoři. Česká republika je totiž stále v oblasti mobilních telekomunikací na světové špičce, a to nejen do počtu služeb, ale i do počtu uživatelů vzhledem k počtu obyvatel (neboli penetraci). Kupříkladu v sousedním Polsku má mobilní telefon (respektive SIM kartu) jen každý třetí obyvatel a na východ od našich hranic, tedy na Slovensku, jej má jen každý druhý. Oproti tomu v ČR se počítá s tím, že během letošního roku bude mít mobilní telefon více než devět lidí z deseti (a to je velmi střízlivý odhad).

Zaklínadlo jménem ARPU

Jeden ze stěžejních ekonomických ukazatelů u mobilního operátora je ARPU (Average Revenue per User) neboli průměrný výnos (přesněji obrat) z jedné SIM karty. Právě tento ukazatel porovnává následující tabulka u všech našich mobilních operátorů.

Operátor  2001* 2002*
Eurotel 24 21
Oskar 20 19
T-Mobile 19 17
*údaje jsou ke 30. 9. daného roku a jsou uvedeny v EUR

A co vlastně výsledky v tabulce vlastně znamenají? Noví zákazníci, kteří operátorům přibývají, volají méně než ti předchozí. Právě to mimo jiné značí jistou nasycenost trhu, kdy do mobilního telefonu investují i ti spotřebitelé, pro které bylo pořízení mobilního telefonu dříve finančně neúnosné – respektive pořizovací náklady za telefon pro ně byly příliš velkou překážkou. Jistou měrou se na poklesu ARPU mohlo podílet také poslední zdražení Českého Telecomu, které se uskutečnilo počátkem loňského roku a které zapříčinilo to, že velmi málo volající uživatelé, kteří vlastnili doma pevnou linku, přešli raději k mobilnímu operátorovi, kde jsou měsíční náklady na provoz telefonu (u předplacené karty) téměř nulové.

Na výše uvedené tabulce je však zajímavá ještě jedna věc – a to pořadí operátorů podle ARPU. Je totiž zjevné, že Oskar má poslední dva roky v průměru o něco více platící klientelu než T-Mobile. Navíc se v roce 2002 tento rozdíl ještě o jedno euro prohloubil. Na druhou stranu je třeba ale také podotknout, že ARPU není jediný ukazatel a že velmi důležitý je také počet uživatelů v dané síti, případně marže u EBITDA. Navíc rozdíl o jedno nebo dvě eura v tomto případě není až tak směrodatný, neboť zde mohl významnou roli hrát také přepočet ARPU na EUR. Každý z našich operátorů totiž uvádí své finanční výsledky v jiné měně – Eurotel v CZK, Oskar v USD a T-Mobile v EUR. Vzhledem k výrazným pohybům u kurzů těchto měn vůči sobě v minulém roce a vzhledem k zaokrouhlení tak mohou být tyto údaje mírně zkreslené.

V zásadě se dá ale říci, že průměrný uživatel mobilního telefonu v ČR provolá něco okolo 600 Kč měsíčně a že Češi u nás měsíčně mobilním operátorům zaplatí okolo 5,25 miliardy Kč (63 miliard Kč ročně).

Finanční výsledky Eurotelu

Ukazatel 2002 2001
Tržby 28 800 30 063
Čisté tržby za služby* 22 099 20 746
Hrubá marže 19 825 18 670
EBITDA 13 712 13 250
Čistý zisk 6 271 6 068
*bez tržeb za propojení
**údaje jsou v milionech Kč

Určitě si přečtěte

Články odjinud