Eurotel má internet za paušál!

Na pondělní tiskové konferenci oznámí Eurotel novou službu: internet přes GPRS za paušál. Troufám si tvrdit, že něco takového nikdo v současné době opravdu nečekal. Eurotel navíc umožňuje připojení k internetu i přes GPRS. Doplněno o komentář.
Eurotel má internet za paušál!

Neomezený internet

Nový datový program DATA Nonstop bude platit od prvního dubna, přičemž za 1050 korun s daní měsíčně získáte neomezený přístup na internet i WAP. Tento program lze aktitovat k jakémukoliv hlasovému paušálnímu programu Eurotelu. Neomezený přístup platí pouze pro GPRS, za běžná data nebo HSCSD budete platit stejně jako doposud.

Je jasné, proč Eurotel přistoupil k tomuto kroku: zájem o GPRS byl za současných podmínek nízký, protože se musel platit nejen dvě stě korunový poplatek, ale také každý přenesený kilobajt. Za přenesený megabajt zaplatíte třicet dva korun, za večer strávený na internetu klidně i více než dvě stě korun. Je tedy jasné, že se zavedením internetu za paušál se zájem o mobilní internet několikanásobně zvýší a je rovněž možné, že kvůli této službě změní někteří internetuchtiví uživatelé i operátora. Aby tomu ostatní operátoři předešli, budou muset uvést konkurenceschopnou nabídku.

Poznámka: v informačním servisu, z něhož čerpáme, je uvedena tato formulace „GPRS provoz je zdarma pro vnitrostátní směry WAP, Mobile Internet a Profi Internet.“ Zatím nevíme, co si pod tím představit, nicméně další formulace říká toto: „Za příplatek 1.000,00 Kč zákazník získá neomezený přístup na WAP, Mobile Internet a Profi Internet.“ Doufejme tedy, že v této bezesporu skvělé nabídce nebude žádný háček.

Nahradí Eurotel dial-up?

Eurotel zkrátka jede a tato nová služba by mohla být pro mnohé lidi důvodem, proč zrušit pevnou telefonní linku Telecomu. Nicméně vše není jen černé a bílé. Maximální rychlost GPRS je v síti Eurotelu 4+1 timeslot, což je při kódování CS2 (13,3 kb/s na timeslot) 53,2 kb/s pro download a jen 13,3 kb/s pro upload. Klasický modem nabízí 56,7 kb/s a 33,3 kb/s pro upload. Bohužel operátor negarantuje přidělení všech timeslotů, takže pokud je síť zatížena, klidně vám je sebere - a rázem stahujete jen rychlostí 13,3 kb/s, protože vám zůstal pouze jediný. Garantové připojení 3+1 je pouze u datových přenosů HSCSD, jenže to není obsahem této nabídky.

Poznámka: Rád bych viděl vytížení sítě Eurotelu, až se k internetu začnou připojovat houfy uživatelů.

Dlouhou dobu jsem používal vedle běžného dial-upu také data přes GPRS Eurotelu a musím říct, že občas jsem u GPRS umíral; dial-up běžel reálně plus minus dvakrát rychleji. Pokud byla možnost, preferoval jsem vždy klasický modem před mobilními daty. Jestliže vám na rychlosti nezáleží, je tato nabídka Eurotelu alternativou za dial-up, pokud vyžadujete vysokou rychlost, je dial-up výhodnější; většinou ale bude účet vyšší.

Eurotelu by bezesporu prospělo kódování CS4 (21,4 kb/s na timeslot), které nedávno zavedl T-Mobile, nebo alespoň obdoba služby GPRS Speed, která komprimuje posílaná data. Pak by se o GPRS dalo uvažovat jako alternativě za modem. V diskusi se sice objevily i názory, že by GPRS Eurotelu mohlo nahradit i ADSL, ale to je dle mého názoru nesmysl; ADSL je přece jen o něčem jiném.

Tip: Přečtěte si náš článek o různých typech kódování GPRS.

SMS Data zlevňuje

Internet za paušál ale není jediná novinka: pokud nehodláte platit tisíc korun měsíčně za neomezená data, ale chcete datovat jen občas, uvítáte levnější poplatky za datování u programu SMS Data (195 Kč měsíčně bez DPH). Ty budou stejné jako u současného programu SMS Data Plus (390 Kč měsíčně bez DPH) s tím, že SMS Data Plus bude zrušen. Budete tedy ušetřeni dvou set korunového poplatku. 

Zlevňuje i Go

Nižší ceny budou mít i uživatelé předplacenky Go. Od 1. dubna do 30. června tohoto roku budou sníženy ceny za používání služby Eurotel HCSCD Fast, a to ze stávajících 6,50 korun za minut na 2,10 Kč za minutu; to je sleva 68 procent.

Novinkou je zpřístupnění služby GPRS Instant pro Go, tedy běžného připojení na internet. Za jeden kilobajt majitelé Go zaplatí 3 haléře a k tomu 60 haléřů za hodinu připojení; tedy stejně jako u wapování. Po skončení tohoto cenového zvýhodnění budou platit ceny šest haléřů za kilobajt, tedy podobně jako u Oskara.

Diskuze (279) Další článek: Válka v Iráku: mobil v první linii

Témata článku: Operátoři, O2, Internet, EU, Paušál, Euro, PausRecenze systému Android 12. Největší skok správným směrem za poslední roky. Zatím ale jen pro někoho

Recenze systému Android 12. Největší skok správným směrem za poslední roky. Zatím ale jen pro někoho

** Android 12 je zatím graficky i funkčně nejjednotnější verze ** Vylepšuje zejména soukromí a práci s oprávněním aplikací ** Na jiných telefonech než Pixelech bude zážitek odlišný

Vladislav Kluska
Material YouAndroid 12Google
Evropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

Evropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

** Česko „kraluje“ žebříčku zemí s nejdražšími mobilními službami ** Evropská komise srovnala ceny ve všech 27 zemích EU ** Když se nepočítají neomezené tarify, vychází nabídky našich operátorů katastrofálně

Jan Láska
Předražené službyEvropská komiseTarify a mobilní služby
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Rychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

Rychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

** V případě problémů s Android telefonem si hned vzpomeňte na režim Safe Mode ** V tomto módu se vypnou všechny vámi stažené aplikace ** Systém se zrychlí a zbaví chyb, jeho využití ale bude omezené

Martin Chroust
Nouzový režimAndroid
Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

** Levné smartphony se už dávno staly spotřebním zbožím ** Použitelný telefon se dá koupit už za dva tisíce korun ** Vůbec poprvé se do výběru dostaly telefony s 5G

Martin Miksa
Nižší třída
8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

** Obě největší mobilní platformy mají svůj tábor skalních příznivců ** Ti mají jasno, proč je právě iOS nebo Android jediný správný systém ** Tady je několik důvodů, proč jablíčkáři nechtějí o robotech ani slyšet

Martin Miksa
SmartphonyiPhoneAndroid