Eurotel NMC aneb jak vypadá řízení sítě u Eurotelu

Náš nejstarší mobilní operátor nyní přichází s reklamní kampaní, která upozorňuje na kvality jeho sítě a hlavně lidí kolem ní. Jak vypadá NMC Eurotelu a práce v něm? O tom pojednává právě tento článek.
Eurotel NMC aneb jak vypadá řízení sítě u Eurotelu

Vidíme, analyzujeme, opravíme – NMC

Základem řízení každé GSM sítě je tzv. NMC (Network Monitoring Center). Cokoliv se v síti stane, tak se to tu dozvědí. Každý mobilní operátor si řeší postup při výskytu problému jinak, ale v jádru lze říci, že postupy u každého z nich nejsou příliš odlišné.

NMC Eurotelu je umístěno v budově Českého Telecomu v Praze. Ve spleti nejrůznějších chodeb a chodbiček zde najdete jedny, naprosto obyčejné a ničím se od ostatních nelišící dveře, za kterými se nachází hned další troje dveře. Jakmile otevřete s pomocí speciální identifikační karty ty prostřední z nich, tak před vámi vyvstane obrovská místnost, s obrovskou obrazovkou na protější stěně – „srdce sítě Eurotel“ – NMC.

Klepněte pro větší obrázek 

NMC Eurotelu má celkem 25 stálých zaměstnanců, z nichž se 6 honosí titulem specialista NMC, 17 jsou operátoři a 6 z nich dělá vedoucí směn. NMC pracuje 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, včetně státních svátků a dnů pracovního volna, zaměstnanci se střídají na dvanáctihodinových směnách. Dříve jste se přes den v NMC potkali s vedoucím směny a šesti operátory, z nichž pět z nich se staralo o GSM a jeden analogovou síť T!P a doplňkové služby (GSM InfoText, VoiceMail, apod.). V současné době se však s rozšiřujícím počtem uživatelů a portfoliem služeb se také rozšířil počet zaměstnanců v NMC. Přes noc tato obrovská místnost takřka zeje prázdnotou, a tak tu kromě vedoucího směny naleznete jen dva operátory, kteří se starají o obě sítě. Je nutné ale podotknout, že zatížení obou sítí je v noci poměrně dost nízké, a tak i výskyt chyb, které by potřebovaly akutně vyřešit není tak velký jako přes den.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

I když by se vám počet operátorů v NMC mohl zdát na první pohled malý, tak ve skutečnosti jich je akorát. Většinu dohledu totiž vykonává systém WatchMark Pilot a WatchMark Control, který má mimo jiné ve své výzbroji i další český operátor – Oskar. O vyhodnocování údajů o zatíženosti sítě, využití jednotlivých služeb, apod. se pak stará Nokia Network Data Warehouse, který přispívá jednak k analyzování veškerých údajů potřebných k dalšímu rozšiřování sítě a kapacity jejích jednotlivých prvků, a jednak poskytuje nejrůznější důležité statistické údaje, navíc je Nokia Network Data Warehouse schopná archivovat všechny systémové hlášky v síti až za pět let zpátky.

Kromě toho však Eurotel vyvinul také vlastní software – SDMT (System Database Managing Tool), který především umožňuje automatickou správu konfigurace jednotlivých síťových prvků a NPES (Network Planning Expert System), který je určen pro pomoc při plánování sítě. Oba dva tyto systémy Eurotel neustále vyvíjí a doplňuje je o další funkce.

Jak vypadá síť Eurotelu zevnitř

Eurotel ve svých reklamách slibuje svým zákazníkům nejspolehlivější síť, což se mu minimálně za poslední rok docela i vyplňuje. Podívejme se teď ale, co vede Eurotel k tak sebevědomému tvrzení.

Každá BTS (NMT i GSM jich má dohromady jich je přes 3,5 tisíce) neboli ten stožár, který vidíte v posledních letech doslova na každém kroku, a který vašemu mobilnímu telefonu umožňuje komunikaci se sítí, má u Eurotelu záložní akumulátory, které jsou schopny při výpadku napájení dodávat elektrický proud po 2 až 20 hodin. V případě delšího výpadku je pohotovostní jednotka připravena přivést mobilní generátor s výkonem od 2 do 100 kVA.

Pokud se vyskytne závada na zařízení, o které se stará nějaký subdodavatel (například klimatizační jednotka), tak daná společnost na místo vyšle spolu s technikem Eurotelu také svého technika (pokud je to v daném případě nutné). Časový limit pro opravu kterékoliv BTS Eurotelu jsou 2-4 hodiny od vyskytnutí závady,

Dalším, velice důležitým prvkem sítě, je BSC (Base Station Controller), což je zařízení, které řídí činnost několika BTS. Každé BSC má u Eurotelu na starosti v podstatě jeden okres. Napájení všech BSC je zálohováno generátory s automatickým startem a výkonem od 17,5 do 30 kVA, které mají zásobu nafty na 48 hodin provozu. V případě jejich nefunkčnosti jsou připraveny 250 VA chloridové baterie, které postačí na 12 hodin provozu bez externího napájení. Jakákoliv závada na BSC by měla být odstraněna do 4 hodin.

Každé BSC (těch má Eurotel celkem 75) je pak propojeno s MSC (Mobile Switching Center), což v podstatě není nic jiného než „mobilní telefonní ústředna.“ K propojení slouží radiové či kabelové datové spoje SDH. Aktivní prvky datové sítě (switche, repeatery, apod.) mají stejné zálohování jako samotná BSC. Páteřní síť Eurotelu má však ještě jednou obrovskou výhodu – většina datových spojů mezi BSC a MSC je vystavěna v kruzích. Když se z nějakého důvodu přeruší spojení mezi dvěma BSC, tak se veškerý provoz přesměruje na druhou stranu, po zbytku kružnice. Samotná MSC pak mezi sebou mají ještě záložní datové spoje pronajaté od Českého Telecomu a nebo přímo patřící Eurotelu. V některých lokalitách pak kromě kabelového spoje existují záložní vysokorychlostní bezdrátové spoje.

Nyní se dostáváme prakticky k nejdůležitější komponentě mobilní sítě – MSC. Eurotel má celkem 18 MSC (v podstatě jedno MSC na kraj), přičemž má ještě dvě GMSC (Gateway MSC) sloužící pro propojení hlasového provozu s ostatními sítěmi. V případě vypadnutí jednoho z GMSC přebírá to druhé veškerý provoz při zachování 80% z celkové kapacity (tzn. každé GMSC je dostatečně předimenzované). Všech 20 MSC je vybaveno dieselovým generátorem s výkonem 300 až 600 kVA a naftou pro 30 hodin provozu. Kromě toho jsou zde také chloridové baterie s výkonem 1,5 kVA, které jsou schopny MSC držet při životě po dobu osmi hodin. Veškeré závady na MSC by se měly řešit nejpozději do 4 hodin od jejich vyskytnutí. V současné době navíc Eurotel na Vidouli, kde má umístěno jedno GMSC testuje možnost zálohování napájení energocentrem od Phoenix-Zeppelin, které kromě diesel generátoru obsahuje také rotační UPS.

Dalším veledůležitým prvkem sítě je (jsou) HLR (Home Location Register) – databáze všech účastníků, jejich nastavení, povolených služeb, apod. Pokud vás MSC nenajde v HLR, tak se do sítě vůbec nepřihlásíte. Dalo by se tedy říci, že HLR je v podstatě tím nejdůležitějším, co každá mobilní síť v sobě skrývá. Eurotel má proto HLR hned nejméně dvě (přesný počet již neznám) + jedno záložní.

Houstone, máme problém!

Možná by vás zajímala odpověď na otázku, co se stane, když se někde v síti Eurotel vyskytne chyba. Postup je následující – v NMC se objeví chybové hlášení a operátor je nucen ihned vystavit tzv. trouble ticket (jakýsi záznam o závadě). Jakmile je tento trouble ticket vyplněn a odeslán, tak přijde příslušnému regionálnímu technikovi (a případně i jeho nadřízenému) SMS notifikace. Regionální technik si pak popis závady může přečíst buď přes WAP, WEB a nebo pomocí Remedy Clienta, což je aplikace, která poskytuje po firemním intranetu přístup k celému systému trouble ticketingu.

Jakmile se seznámí se závadou, tak musí zahájit její řešení. Na to má přesně 60 minut. Pokud by závada byla rozsáhlejšího typu nebo by si s ní sám nevěděl rady, tak kontaktuje Technického specialistu, ten musí problém vyřešit do 120 minut od jeho nahlášení. V případě opravdu extrémního problému technického rázu je pak na řadě pohotovostní technik společnosti Nokia, od které má Eurotel zakoupenu celou síť. Celý tento systém řešení závad funguje 24 hodin denně.

Diskuze (73) Další článek: Eurotel – jak se kontroluje síť

Témata článku: Operátoři, O2, EU, Jak, RAHA, Sít, Euro, Net Monitor, Řízení, Telefonní ústředna, Zepp, Páteřní síť, Stará nokia, Externí napájeníVybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

** Levné smartphony se už dávno staly spotřebním zbožím ** Použitelný telefon se dá koupit už za dva tisíce korun ** Vůbec poprvé se do výběru dostaly telefony s 5G

Martin Miksa
Nižší třída
Recenze systému Android 12. Největší skok správným směrem za poslední roky. Zatím ale jen pro někoho

Recenze systému Android 12. Největší skok správným směrem za poslední roky. Zatím ale jen pro někoho

** Android 12 je zatím graficky i funkčně nejjednotnější verze ** Vylepšuje zejména soukromí a práci s oprávněním aplikací ** Na jiných telefonech než Pixelech bude zážitek odlišný

Vladislav Kluska
Material YouAndroid 12Google
Rychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

Rychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

** V případě problémů s Android telefonem si hned vzpomeňte na režim Safe Mode ** V tomto módu se vypnou všechny vámi stažené aplikace ** Systém se zrychlí a zbaví chyb, jeho využití ale bude omezené

Martin Chroust
Nouzový režimAndroid
Evropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

Evropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

** Česko „kraluje“ žebříčku zemí s nejdražšími mobilními službami ** Evropská komise srovnala ceny ve všech 27 zemích EU ** Když se nepočítají neomezené tarify, vychází nabídky našich operátorů katastrofálně

Jan Láska
Předražené službyEvropská komiseTarify a mobilní služby
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

** Obě největší mobilní platformy mají svůj tábor skalních příznivců ** Ti mají jasno, proč je právě iOS nebo Android jediný správný systém ** Tady je několik důvodů, proč jablíčkáři nechtějí o robotech ani slyšet

Martin Miksa
SmartphonyiPhoneAndroid