Eurotel Office Connector: mobilní e-mail na každém kroku

Zatímco T-Mobile se spuštěním BlackBerry stále ještě váhá, Eurotel nabízí podobnou službu už několik měsíců. Na rozdíl od BlackBerry navíc Eurotel Office Connector funguje na běžných mobilních telefonech a nabízí některé velmi užitečné funkce.
Eurotel Office Connector: mobilní e-mail na každém kroku
Kapitoly článku

Eurotel Office Connector je služba určená především pro firemní zákazníky – všechny výhody vzdálené synchronizace elektronické pošty ocení hlavně zaneprázdnění manažeři, obchodní zástupci a jim podobní. Samozřejmě se meze nekladou, službu si může aktivovat úplně kdokoli, osobně ji doporučuji především zákazníkům s neomezenými datovými tarify.

Samotná aktivace služby přijde na 589 Kč, každý měsíc zaplatíte za používání potřebných programů paušální poplatek ve výši 351 Kč. Službu si navíc můžete nezávazně vyzkoušet, první dva měsíce provozu jste od placení měsíčního paušálu osvobozeni a aktivační poplatek zaplatíte až třetí měsíc.

Stručně

Za svých 351 Kč dostanete program pro chytrý mobilní telefon, který bude průběžně synchronizovat vaši poštu a další položky mezi mobilem a počítačem. Nepotřebuje k tomu datový kabel, Bluetooth ani infraport, všechno probíhá přes běžné datové připojení (GPRS). Synchronizace tedy probíhá, ať už jste se svým mobilem kdekoli.

 
Ikona Eurotel Office Connectoru • synchronizované zprávy se řadí do složky příchozích zpráv

Do mobilu se přitom přenáší všechno, co si nastavíte – příchozí, odchozí i rozepsaná pošta, položky kalendáře, kontakty, poznámky a podobně. V mobilu se vše ukládá do paměti, synchronizované kontakty se tak uloží přímo do adresáře, stejně tak synchronizované položky kalendáře se rovnou naplánují do kalendáře v telefonu.

Jak se tam ale vaše e-maily dostanou? Mobil si je stáhne ze synchronizačního serveru, který je umístěn někde u Eurotelu. Větší firmy si mohou nechat nainstalovat vlastní server do své vnitřní firemní sítě, většina se ale asi spokojí se serverem u operátora. Na tento server vaše zprávy pošle program běžící na vašem počítači – PC Monitor.

PC Monitor pravidelně kontroluje váš poštovní účet – rozumí si s poštovními servery Microsoft Outlook a Lotus Notes. Všechny nové zprávy, schůzky či kontakty důkladně zašifruje a pošle na synchronizační server Eurotelu, odkud se dostanou až do vašeho telefonu. Malá nevýhoda spočívá v tom, že počítač, na kterém je spuštěn PC Monitor, musí být neustále zapnutý.

Bez instalace to nepůjde

Po aktivaci služby získáte od Eurotelu heslo, uživatelské jméno je tvořeno vaším telefonním číslem. Po přihlášení si na webových stránkách Eurotelu můžete stáhnout instalační soubory PC Monitoru i aplikace pro váš typ mobilního telefonu. V současné době jsou k dispozici programy pro telefony a komunikátory s operačním systémem Symbian, Windows Mobile, Pocket PC a PalmOS. Majitelé jiných mobilů mohou využít pro synchronizaci vestavěný SyncML klient, který je součástí výbavy řady telefonů střední třídy.


Nastavení programu v telefonu

Doporučuji nejprve nainstalovat aplikaci do mobilního telefonu, kterou získáte z webových stránek Eurotelu oc.eurotel.cz nebo www.eurotel.cz/officeconnector. V telefonu je potřeba nastavit přihlašovací jméno a heslo, případně nakonfigurovat datové přenosy přes GPRS. Následná instalace PC Monitoru probíhá bez větších problémů, zvládne ji sám i mírně pokročilý uživatel. Jeden PC Monitor může kontrolovat několik poštovních účtů, ve větší firmě je tedy vhodné vyhradit pro tento účel zvláštní počítač.

   
Na internetové stránky se musíte přihlásit • hlavní nabídka • a jdeme instalovat

Při prvním spuštění program sám vyzve k přidání prvního uživatele. Kromě zadání uživatelského jména a hesla pro přístup k synchronizačnímu serveru musíte do programu zadat i přihlašovací údaje k poštovnímu účtu. Ty jsou uloženy v šifrované podobě přímo na počítači, nikdy se nikam nepřenášejí. V tomto okamžiku je celý systém připraven k první synchronizaci.

  
Jeden program může obsluhovat schránky více lidí • je potřeba vyplnit všechny údaje • vše proběhlo v pořádku

Eurotel Office Connector si můžete nainstalovat na pracovní počítač sami, nemusíte obtěžovat administrátory s prosbami na instalaci různých programů či doplňků na poštovní servery. Myslím, že tohle je jedna z hlavních výhod Office Connectoru.

Praktické zkušenosti

Eurotel Office Connector se v telefonu projevuje v podobě malé ikony informující o spuštěné aplikaci. O ni se ale nemusíte vůbec starat, jelikož veškeré nové e-maily se objevují ve složce s příchozí poštou. S telefonem můžete zkrátka pracovat tak, jak jste zvyklí. Aplikace zkrátka funguje na pozadí a pro běžného uživatele je víceméně neviditelná.


Malé ikonky vpravo dole si skoro ani nevšimnete

Nová zpráva je do telefonu přenesena během několika sekund poté, co se objeví na poštovním serveru. Všechny změny provedené v telefonu – přečtení zprávy, její smazání a podobně – se okamžitě promítnou na serveru. E-maily můžete na telefonu samozřejmě prohlížet, případně otevírat přílohy ve formátu MS Word a MS Excel. Přímo z mobilu můžete psát nové zprávy, případně odpovídat na ty přijaté.

 
První pokusné zprávy • přenáší se opravdu všechno

Schůzky naplánované v počítači se přenesou do kalendáře telefonu. Spolu s termíny a popisem schůzky se synchronizují i případné poznámky. Pokud někdo pošle žádost o schůzku, máte možnost přímo v mobilu schůzku přijmout (i nepovinně) či odmítnout. Schůzka smazaná z kalendáře v telefonu se smaže i v počítači. Práci se schůzkami ocení hlavně manažeři, kterým v průběhu dne jejich asistentky, sekretářky či kolegové plánují další neodkladná jednání. Stejně bezproblémově program synchronizuje kontakty, které se řadí přímo do seznamu v telefonu.

  
S událostí se synchronizují i poznámky • cizí událost můžete přijmout či odmítnout • a vše se přenese do kalendáře


V druhé kapitole budeme pokračovat praktickými zkušenostmi, podíváme se na technické podrobnosti a porozhlédneme se po konkurenci.

Témata článku: Operátoři, O2, EU, E-mail, Euro, Poštovní účet, MS Excel, Program běžící, Office, Connect, Mobil, MOBI, Mobilní e-mail, Malá nevýhoda, Krok, MS Word


Určitě si přečtěte