Eurotel Přepínám: první zkušenosti s Push to talk

Tak jsme se konečně dočkali. Po dlouhém odkládání Eurotel oficiálně spustil ve své síti službu Push to talk. Díky tomu můžeme začít využívat mobily jako běžné vysílačky a za takovou hlasovou komunikaci navíc zaplatíme méně než za běžné telefonování. Službu jsme již vyzkoušeli a podělíme se s vámi o naše první zkušenosti.
Eurotel Přepínám: první zkušenosti s Push to talk

O tom, že Eurotel chystá spuštění Push to talk se vědělo již delší dobu. Po dlouhém odkládání včera konečně tuto službu oficiálně spustil. Podle tiskové zprávy byla zprovozněna již v prosinci loňského roku a tak zřejmě jen manažeři Eurotelu ví, proč se s oficiálním spuštěním tak dlouho otálelo.

Odzvonilo vysílačkám?

K čemu je vlastně tato služba dobrá? Díky Push to talk je možné používat mobilní telefon jako vysílačku, tedy pro jednosměrný přenos hlasu jednomu či více účastníkům zároveň. Stejně jako s vysílačkou musíte vždy stisknout a držet příslušné tlačítko, abyste mohli hovořit. Druhá strana v tom případě může pouze naslouchat, hovořit zároveň není možné. Proto se při používání vysílaček zaběhlo používat slůvko „přepínám“, které ohlásí konec zprávy a účastník na druhém konci spojení hned ví, že může stisknout tlačítko a hovořit.

Taková komunikace se může zdát na první pohled značně krkolomná a vůči klasickému telefonnímu hovoru nekomfortní. Push to talk ale oceníte zejména při skupinové komunikaci. Hlasovou zprávu můžete okamžitě rozeslat na všechny telefony v uzavřené skupině, nejčastěji tedy ve firmě. Pracovníci, kteří budou k dispozici se mohou obratem ozvat zpět.

Od klasických vysílaček má Push to talk několik výhod. Funkce je ukryta v mobilu, není proto nutné nosit s sebou dva přístroje. Mobil je většinou daleko menší a lehčí než vysílačka. Zřejmě největší výhodou je pak téměř neomezený dosah a jako třešnička na dortu nemožnost odposlechu.

Přenos hlasu probíhá pomocí datových přenosů GPRS, z čehož plyne další výhoda. Platí se za přenesená data a v případě Eurotelu navíc paušálně. Komunikace přes Push to talk je tedy při častějším využívání cenově daleko výhodnější než klasické hovory. Pro použití služby však musíte mít telefon s její podporou.

Tip: více se o službě Push to talk můžete dočíst v našem starším článku. Pokud by vás zajímalo, jak služba pracuje po stránce technologické, připravili jsme pro vás zvláštní článek.

Za měsíční paušál „volání“ zdarma

Eurotel zvolil zpoplatnění služby paušálními poplatky. Zákazník má přitom na výběr, zda chce službu využívat nonstop, tedy po celý měsíc, nebo jen krátkodobě a zvolí denní platbu. Měsíční paušál se bude hodit firmám, které budou službu využívat denně. Uplatnění však může nalézt také v rodině nebo skupině přátel. Denní paušál bude zřejmě nejčastěji používán ve skupině přátel při nějakých krátkodobých akcích.

Tarif

aktivace

cena

období

Přepínám Nonstop

zdarma

474,81 Kč

měsíc

Přepínám

zdarma

46,41 Kč

24 hodin

Vzhledem ke své relativně nízké ceně by se dal denní tarif použít jako náhrada delšího konferenčního hovoru. Jednání se při konferenčních hovorech mohou značně protáhnout a pokud hovoří více lidí zároveň, je situace značně nepřehledná. Při komunikaci přes Push to talk sice budete muset pokaždé stisknout tlačítko, pokud budete chtít hovořit, ale zaručeně si nebudete skákat do řeči. Navíc každý na displeji svého mobilu hned uvidí, kdo právě mluví.

Věřím, že se najdou i tací, kterým nebude vadit o trochu komplikovanější obsluha a menší komfort při hovoru a nahradí službou Push to talk i běžné hovory jen ve dvojici. Takto si mohou povídat nonstop, aniž by museli sledovat provolané minuty – úspory za volání mohou být tedy poměrně velké.

Nová služba funguje i v zahraničí. Za přenesená data se však platí roaming jako u běžného wapu a tak bude účet rychle naskakovat.

Eurotel se rozhodl v rámci propagace této nové služby neúčtovat minimálně během dvou následujících měsíců žádné paušální poplatky za její využívání. Vyzkoušet si ji tak můžete zcela zdarma. Za aktivaci se rovněž nic neplatí. Platit se začne nejdříve 15.5.2005. Zákazníci, kteří budou mít službu aktivovanou, budou na tuto skutečnost upozorněni SMS zprávou nejpozději sedm dní předem.

Push to talk si nyní mohou aktivovat všichni zákazníci Eurotelu, tedy i předplacené služby Go.

Telefonů je zatím málo

Pokud se vám služba Push to talk zalíbila, můžete se vrhnout na její vyzkoušení. Potřebovat k tomu budete kromě SIM karty Eurotelu také mobilní telefon, který tuto službu bude podporovat. Nokia zde podobně jako s podporou EDGE ukazuje, že je na nové technologie nejlépe připravena. V současné době má v této oblasti na českém trhu téměř výhradní zastoupení. Push to talk u Eurotelu si navíc zatím s telefony jiných značek nerozumí, takže máte na výběr v podstatě ze šesti mobilů: nová Nokia 3230 s operačním systémem Symbian, odolná Nokia 5140, klasicky střižená Nokia 6020 a kovová véčka Nokia 6170, Nokia 6260 a Nokia 7270.


Zapomenout však nesmíme na chytré mobilní telefony s operačním systémem Symbian. Do nich si můžete nainstalovat příslušnou aplikaci a služba se vám zpřístupní také. Chybět vám však bude speciální tlačítko na boku přístroje, které budete muset nahradit některou z běžných funkčních kláves. Zatím jsme nemohli ověřit, zda bude možné program spustit i na některých starších telefonech, Eurotel zmiňuje pouze tři modely: Nokia 6600, Nokia 7610 a Nokia 6670.

Před samotným nastavením telefonu je nutné službu nejprve aktivovat. To se nejsnadněji provede zasláním SMS zprávy ve tvaru PREPINAM A na číslo 999111. Obratem vám přijde SMS zpráva s informací, že se váš požadavek zpracovává. Po chvilce se dočkáte další textovky, ve které vám přijde nezbytné heslo pro nastavení. Službu je možné aktivovat také na infolince *11 nebo ve značkové prodejně. Pro případnou deaktivaci služby stačí zaslat SMS zprávu ve tvaru PREPINAM D.

Nastavení telefonu je poměrně jednoduché, podobné jaké při nastavení wapu nebo MMS. Eurotel připravil na svém webu přehledné návody, možnost zaslání konfigurační SMS zprávy však zatím chybí. Pokud si s nastavením nebudete vědět rady, stačí navštívit nejbližší prodejnu Eurotelu, kde vám telefon nastaví.

Ovládání je hračka

Službu Push to talk jsme okamžitě vyzkoušeli. K dispozici jsme měli zatím pouze dva mobilní telefony, konkrétně véčka 7270 a 6170. Nastavení proběhlo bez sebemenších problémů. Pro použití služby je nutné ji nejprve zapnout. O aktivaci služby informuje stavová ikona na displeji.

Před zahájením komunikace je nejprve nutné přiřadit k jednotlivým kontaktům v telefonním seznamu identifikační kódy pro Push to talk do příslušného pole. Kódy jsou shodné s telefonními čísly v mezinárodním formátu. Jména, kterým takto přiřadíte kód pro Push to talk se pak objeví v seznamu kontaktů v menu této služby. Pro jednoduchou komunikaci ve dvojici pak stačí vybrat jméno z tohoto seznamu a přidržet tlačítko pro Push to talk. Po pípnutí, které ohlásí navázání spojení, můžete zanechat zprávu. Druhá strana bude upozorněna zvukovým signálem a vibracemi. Pokud vám účastník na druhé straně odpoví, můžete pokračovat v komunikaci vždy jen přidržením tlačítka. Spojení můžete ukončit nebo se samo přeruší po 30 vteřinách nečinnosti. Poté musíte jméno opět vybrat ze seznamu.

Daleko efektivnější je však použití ve skupině. V našem případě skupinu tvořili pouze dva účastníci, pro ukázku to ale postačilo. Skupinu je nejprve nutné vytvořit, což může udělat kterýkoli z účastníků. Pro přidání kontaktů do skupiny je však nutné nejprve odeslat tzv. pozvánku vybranému kontaktu. V případě našich telefonů to bylo možné provést pomocí SMS zprávy nebo prostřednictvím infraportu. Po přijetí pozvánky je kontakt přidán do skupiny.

V nabídce je vedle seznamu kontaktů také seznam skupin, Eurotel umožňuje vytvoření až pěti skupin. U každé skupiny si můžete nechat vypsat seznam právě aktivních členů, kterým bude hlasová zpráva zaslána. Všem členům skupiny se zobrazí na displeji jméno (přezdívka) právě hovořícího účastníka.

Pro zahájení komunikace ve skupině je opět nutné skupinu vybrat a stisknout speciální tlačítko na boku přístroje. Vybranou skupinu si však můžete zvolit jako standardní a tlačítko pro Push to talk započne komunikaci v této skupině vždy, bez nutnosti vstupu do nabídky. Jméno takto zvolené skupiny je zobrazeno na displeji v pohotovostním režimu, pokud je Push to talk aktivováno.

Pokud stisknete tlačítko pro Push to talk v okamžiku, kdy hovoří jiný účastník, objeví se na displeji informace, že jste ve frontě. Jakmile účastník dohovoří, ozve se zvukový signál a můžete začít mluvit.

Službu Push to talk samozřejmě brzy podrobíme důkladnějšímu testu s více účastníky.

Ať to všichni slyší

Standardně je při přehrávání vzkazu aktivován hlasitý odposlech, zvolit si však můžete klasický výstup do sluchátka, jako při telefonování. Kvalita zvuku je překvapivě dobrá. Občas sice dojde k drobnému přerušení nebo kupodivu ke zpomalení přehrávání vzkazu, ale zvuk je srovnatelný s běžným telefonním hovorem. Jisté zkreslení je však znát.

U zkoušených véčkových mobilů bylo zajímavé, že se dala služba ovládat i se zavřeným přístrojem. O aktuálním dění informoval vnější displej, zvukový výstup zajišťoval hlasitý reproduktor na předním krytu.

Hlasová zpráva se druhému účastníkovi nepřehraje okamžitě, zpoždění se pohybuje mezi jednou až dvěmi sekundami. To je docela znát a komunikaci to trochu brzdí.

Kdy přijdou ostatní?

Služba Push to talk bude pro mnohé velkým přínosem. Věřím, že zejména mezi firemními zákazníky se velmi rychle rozšíří. Je chvályhodné, že se Eurotel pro začátek vzdal paušálních poplatků a službu nabízí na vyzkoušení zdarma. Nastavené ceny se však zdají na první pohled celkem příznivé.

V rozvoji bude zřejmě nejvíce bránit omezená nabídka telefonů. Nabídku však již brzy začnou rozšiřovat i ostatní výrobci a Eurotel přislíbil kompatibilitu i s jinými značkami telefonů, než pouze s Nokiemi. Největší otázkou tak zůstává, kdy se k Eurotelu připojí i ostatní operátoři.  

Diskuze (45) Další článek: Vodafone má Oskara: rychlé změny nečekejte

Témata článku: Operátoři, O2, Ostatní, EU, Nokia 3230, Nokia 5140, Nokia 6020, Nokia 6170, Nokia 6260, Nokia 6260 slide, Nokia 6600, Nokia 6600 fold, Nokia 6600 slide, Nokia 6670, Nokia 7270, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Zkušenost, Pře, Euro, Identifikační kód, První zkušenost, Stavová ikona, PUSH


Určitě si přečtěte

Testujeme Samsung Galaxy S21 Ultra: Když chcete smartphone bez kompromisů

Testujeme Samsung Galaxy S21 Ultra: Když chcete smartphone bez kompromisů

** Včera jej Samsung představil, dnes pro vás máme první dojmy ** Galaxy S21 Ultra je povedené univerzální zařízení od Samsungu ** Líbit se vám bude foťák i podpora stylusu

Martin Chroust | 72

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

** Oficiální podpora Samsung Pay v Česku je zatím nedohlednu ** Ukážeme vám postup, které vám umožní již nyní platit hodinkami od Samsungu bezkontaktně i v ČR! ** Budete muset sáhnout po kartě Curve a upravit software hodinek

Martin Chroust | 195

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 28