Eurotel se vyjádřil ke konci wapu zdarma

Uživatelé služby Eurotel Data Nonstop musí od včerejška platit za přístup k wapu. Zatímco dřív mohli wapovat bez omezení v rámci svého měsíčního paušálu, nyní po vyčerpání kreditu 500 kB platí stejně jako ostatní. Přečtěte si vyjádření Eurotelu a náš komentář.
Eurotel se vyjádřil ke konci wapu zdarma

O tom, že Eurotel majitelům paušálních datových tarifů typu Data Nonstop ruší volný přístup k wapu, jste si mohli poprvé přečíst na MobilManii, ve středu 12. července. O dva dny později jsme se ještě pozastavili nad způsobem, jakým operátor tuto změnu prezentoval.

Eurotel nám k tomuto druhému článku poslal vyjádření:

Všechny typy tarifů Data Nonstop (včetně tarifů Go Data Nonstop, Internet Mobil nebo Kombi) slouží uživatelům primárně pro připojení k internetu, za což uživatelé platí měsíční paušál bez ohledu na to, kolik dat přenesou na základě smlouvy, kterou pro tuto službu se společností Eurotel uzavřeli.

Neomezený přístup k wapu byl k těmto tarifům přiřazen v okamžiku, kdy bylo spuštěno nové účtování wapu na portálu Eurotel Live! jako bonus. Operátor si v tomto vyhrazuje právo na změnu podmínek a změna na zpoplatnění wapu je tedy plně v jeho kompetenci. Podrobnou analýzou bylo zjištěno, že nadefinovaný limit 500 volných Kb plně pokrývá využití přístupu k wapu pro většinu výše zmíněných datových tarifů. Přístup k internetu, ke kterému jsou tyto datové tarify určeny, zůstává nezměněn.

Zákazníci byli o této změně řádně informováni a společnost Eurotel postupovala tudíž v souladu s platnými právními předpisy.

Dvě různé věci

Rádi bychom všechny ujistili, že nemáme vůbec nic proti záměru Eurotelu zpoplatnit wap. Operátor má právo změnit ceník i ostatní podmínky využívání služeb. Stejný postoj zaujímáme už léta a nehodláme ho měnit, přestože to od davu nespokojených uživatelů často schytáme stejně jako samotný operátor. Šlo nám o jinou věc, o způsob komunikace, kdy Eurotel změnu k horšímu prezentuje v podstatě jako výhodu.

Nemůžeme také bohužel souhlasit s některými výroky ve vyjádření operátora. Zejména s tím, že tarify typu Data Nonstop byly primárně určeny pro připojení k internetu a že neomezený přístup k wapu byl přiřazen až v okamžiku, kdy bylo spuštěno nové účtování na portálu Live (na konci října 2004).

Máme důkazy, že ve skutečnosti to bylo jinak. Získali jsme je díky službě Internet Archive, www.archive.org, která uchovává historickou podobu internetových serverů (vyzkoušejte ji, je to zábava). Našli jsme s ní staré stránky na webu Eurotelu.

1. Prezentace služby Eurotel Data Nonstop z června 2004

Je zde výslovně uvedeno: „S tarify Eurotel Data Nonstop už nemusíte sledovat množství přenesených dat. Zaplatíte pouze měsíční paušální poplatek a získáte neomezený přístup na internet, k e-mailu i k WAPu.“ Není tedy pravda, že Eurotel neomezený přístup k wapu přiřadil až v říjnu.

2. Ceník služeb z června 2004 a prosince 2003

V obou těchto cenících je u tarifu Data Nonstop uvedena cena wapu přes GPRS 0 Kč/kB. Myslíme, že i to je dostatečný důkaz, že Eurotel u tohoto tarifu nabízel neomezený wap i před změnou účtování v říjnu 2004.

Naopak se nám nikde nepodařilo najít jediný důkaz toho, že Eurotel loni v říjnu přidal Data Nonstopu neomezený wap jako bonus. Není to uvedeno ani v tiskové zprávě a troufáme si tvrdit, že na něco podobného by marketingové oddělení operátora určitě nezapomnělo.

Na změně ceníku není nic zavrženíhodného. Je ale nepříjemné, když operátor pouze mlží, místo toho, aby raději přesně popsal nové podmínky a případně důvod změny.

Diskuze (120) Další článek: Vítězem prvního týdenního kola soutěže Můj mobil se stává...

Témata článku: O2, Operátoři, EU, Zdarma, Nespokojený uživatel, Žďár, Euro, WAP, Volný přístup


Určitě si přečtěte