Eurotel spouští UMTS: buďme u toho

Eurotel včera oznámil, že spustí síť třetí generace UMTS. Přečtěte si, co všechno operátor prozradil, na co se můžete těšit, co jsme zjistili „off-record“ a také o trochu zvláštní reakci konkurence. Těšíte se na UMTS? My rozhodně ano!
Eurotel spouští UMTS: buďme u toho
Kapitoly článku
Eurotel včera oficiálně oznámil svůj záměr spustit do konce roku síť třetí generace – UMTS. Připravili jsme živé zpravodajství z tiskové konference, takže už možná znáte podrobnosti. Po skončení tiskovky jsme se ale ještě bavili s mnoha lidmi, posléze analyzovali dostupné informace, vše nechali trochu uležet a výsledek přenesli do tohoto článku.

Od hlavy až k patě

Počátky sítě třetí generace UMTS u českých operátorů sahají až do roku 2001. Tehdy Eurotel a T-Mobile zakoupili licence, podle kterých měli své sítě za přesně daných podmínek spustit do ledna 2006. Později se ale tento termín výměnou za předčasnou platbu odsunul o rok dozadu. Začátkem letošního roku získal svoji licenci také Oskar.

Přestože by Eurotel se spuštěním UMTS mohl čekat ještě více než rok, rozhodl se síť třetí generace komerčně spustit už letos. Přesný termín neznáme, bude to ale před koncem letošního roku. Síťovou infrastrukturu pro UMTS dodává od začátku do konce Nokia, což si Eurotel veřejně pochvaluje (snad to není součástí smlouvy). Třeba i kvůli tomu, že nemusí řešit problémy, které by se určitě vyskytly u sítě složené ze zařízení různých dodavatelů.

HSDPA: nejošklivější zkratka v dějinách

Oznámení plánů spustit síť UMTS je rozhodně zásadní událost. Ještě zajímavější je ale podle našeho názoru záměr Eurotelu co nejdřív tuto síť povýšit modernější technologií HSDPA. Ta je ve srovnání s UMTS asi třikrát rychlejší, přičemž jde hlavně o záležitost softwaru. Více informací o HSDPA najdete v tomto článku.

V současné době ještě na světě neběží žádná komerční síť HSDPA. Eurotel má tak šanci být mezi prvními, nebo klidně i úplně prvním světovým operátorem. Zatím si ale nekoupíte žádný telefon, který HSDPA podporuje, a i Eurotel dodává, že na začátku provozu bude k dispozici pouze datová karta. Ani Nokia, která HSDPA „tlačí“ snad nejvíc ze všech výrobců infrastruktury, nemá ve své portfoliu žádný produkt, představení prvních telefonů se plánuje až na příští rok (Nokia údajně navíc čeká na vyšší rychlosti).

Eurotel ani u HSDPA nezveřejnil podrobnosti k termínu spuštění. Sítě jsou ale údajně připravené, proběhly testy, problémy jsou jen s dostupnými terminály.

Jako GSM, nepoznáte rozdíl

Eurotel se včera příliš neměl ke sdělení konkrétních informací. Nevíme zatím nic o službách, o tarifních programech, o cenách. Na další informace budeme muset počkat na Invex, kde v pavilonu D najdeme stánek operátora s prezentací UMTS produktů.

Víme ale, že síť bude sloužit pro datové přenosy i pro hlas. V případě dat lze u downloadu očekávat rychlost až 384 kb/s. S proprietární technologií Nokie, u níž ale není jisté, že ji Eurotel zavede, jsou rychlosti větší, ovšem za cenu jiných omezení (nemožnost přecházet mezi buňkami apod.). První verze HSDPA (5.0) slibuje rychlosti 1 800 kb/s. V průběhu příštího roku by se mělo objevit HSDPA 5.1 s rychlostí až 7 200 kb/s, v roce 2007 potom HSDPA 5.2 a až 14 400 kb/s.

Všechny dostupné telefony (viz dnešní článek) pro UMTS dokážou zároveň pracovat i v sítích GSM. Bude to nutné, protože při pokrývání se zpočátku počítá jen s velkými městy. V ostatních se bude telefonovat stejně jako dřív. Eurotel neplánuje, že by pro UMTS byla nutná aktivace. Kartu SIM jednoduše vložíte do telefonu. Pokud je v něm povoleno přihlášení do sítě třetí generace a kolem se nachází signál UMTS, přihlásí se. Bude úplně jedno, jestli používáte paušální program nebo předplacenou kartu.

Ostatní vám dál budou volat na vaše číslo Eurotelu, budou za to platit stejně jako dřív. Ceny volání ze sítě UMTS zatím nebyly zveřejněny. Dá se ale předpokládat, že budou stejné – a je dokonce naděje, že by mohly být nižší. Pro operátora jsou totiž náklady na hovor u UMTS menší než v současných sítích. Je ale možné, že právě tímto rozdílem bude chtít Eurotel na svoji síť třetí generace vydělat a ceny nechá stejné.

Zajímavé je, že s telefonem pro UMTS budete moci telefonovat i v některých zemích, kde nepoužívají systém GSM: například v Japonsku. Jinak bude možný i standardní datový roaming.


V druhé kapitole si přečtete o našich dojmech z videotelefonování v síti UMTS Eurotelu. Rozebereme také, k čemu může být UMTS dobré, dozvíte se o zvláštní reakci T-Mobilu a zjistíte, proč se na UMTS těšíme

Témata článku: O2, Operátoři, EU, Včerejší oznámení, Páteřní síť, Vyplazený jazyk, Komerční síť, UMTS, Euro, Dějiny, Nová síť, Přítomný novinář


Určitě si přečtěte