Eurotel: stáhněte si hudbu do mobilu

Eurotel Jukebox je nová služba, která vám umožní stahovat celé hudební skladby do mobilního telefonu. Vaše oblíbené hity tak můžete poslouchat, kdekoli se vám zachce. Podrobné informace a obrázkový návod.
Eurotel: stáhněte si hudbu do mobilu
Celá část tohoto týdne byla velmi hektická, začalo to 3GSM kongresem v Cannes a pokračovalo tiskovou konferencí T-Mobilu a následně Eurotelu. Jejich ústředním tématem byla hudba. T-Mobile ve středu představil možnost nastavení uvítacího tónu, který lidé uslyší, když vám budou volat. Včera se konala druhá akce, kde náš největší operátor oficiálně uvedl službu Eurotel Jukebox.

Stáhněte si hudbu do mobilu

Povězte mi, jakým způsobem posloucháte hudbu? V rádiu, na discmanu nebo přes PC ve formátu MP3? Se službou Eurotel Jukebox můžete stahovat celé skladby přímo do telefonu a potom si je kdykoli přehrávat. Není potřeba žádné aktivace, Eurotel Jukebox můžete používat bez ohledu na to, zdali jste tarifními nebo Go zákazníky. Stačí mít potřebný telefon a funkční GPRS připojení, Eurotel Jukebox funguje přes APN MEDIA nebo APN INTERNET/GOINTERNET.

Ach jo, zase ten Symbian

Jak to celé vypadá? Z webu si stáhnete aplikaci, která vám umožní přistupovat k databází skladeb. Můžete si prohlížet aktuální nabídky a hitparády. Pokud si vyberete nějakou písničku, přes téže aplikaci ji lze stáhnout a poslouchat. Skladby se ukládají do interní paměti telefonu nebo na paměťové karty. Právě se dostáváme k hlavnímu uživatelskému omezení: služba je určena pouze pro chytré telefony s operačním systémem Symbian nebo Windows Mobile. V současnosti je podporováno těchto sedm telefonů: Nokia 3650, 6600, 7650, N-Gage, Sony Ericsson P800/P900 a Eurotel DataPhone II.

MP3 nečekejte

V žádném případě se nejedná o MP3, ale o vlastní hudební formát KOZ. Podle Eurotelu by měl odpovídat kvalitě MP3, podle nás je určitě nižší - KOZ má datový tok 32 kbps, zatímco MP3 nejběžněji 96 kbps. Na druhou stranu to nejde moc poznat, možnosti reprodukce zvuku jsou u mobilních telefonů dosti omezené. Čtyřminutová písnička má zhruba 1 MB (4x méně než u MP3) a budete ji stahovat okolo 3 – 5 minut, záleží samozřejmě na rychlosti GPRS připojení. Musíme ještě dodat, že aplikace je vázaná na SIM kartu, pokud do telefonu vložíte jinou simku, moc si toho neposlechnete. Skladby nikde jinde než v telefonu nepřehrajete, můžete je ovšem zálohovat v počítači.

Exkluzivní nahrávky

Nabízených skladeb je v současnosti okolo 400 a pocházejí od vydavatelství Warner Music, BMG a Sony Bonton. Jejich nabídka se bude postupně rozšiřovat. K dispozici máte několik možností, odkud písničky vybírat. Nechybí aktuální hitparáda Top 10 řazená do několika kategorií jako pop, czech, dance, rock a folk. Dále je to funkce Interpret týdne, která nabídne informace, obrázky a muziku jednoho vybraného umělce nebo hudební skupiny. V těchto dnech je to česká kapela Tata Bojs. Můžete zde dokonce slyšet skladby, které zatím nevyšly ani na CD. Podobné exkluzivní „vysílání“ čeká v nejbližší době ostravskou skupinu Buty nebo slovenský Elán. Funkci Novinek a Vyhledávání snad nemusíme vysvětlovat.

Čtyřicet korun je dost

Zajímavá je ovšem další věc. Skladby si můžete stáhnout buď celé nebo jen v podobě zkrácené verze, kterou lze použít jako vyzvánění. Cena je však v obou případech stejná. Před každým stažením si můžete poslechnout ukázku, což vás stojí pouze přenesená data. Dosud jsme nezmínili to nejdůležitější, kolik zaplatíte za jeden song? Ceny jsou dvojí: buď 40,50 Kč nebo 58,00 Kč vč. DPH za jednu skladbu (zaokrouhleno). Tyto částky jsou členěny dle hodnoty skladby, žádný obecný úzus, proč jedná stojí „čtyřicet“ a druhá skoro „šedesát“, neznáme.

České cédéčko je levnější

Každopádně se nejedná o nic levného. Pokud byste měli stáhnout celé album ­- například vybraného českého interpreta - vyjde vás to dráž než cédéčko z obchodu, u CD je navíc kvalita o mnoho vyšší, nehledě na to, že si ho můžete pustit, na čemkoli budete chtít. Například Sony Ericsson P900, na kterém jsem službu testoval, má svůj samostatný MP3 přehrávač. No řekněte sami, není lepší si album zakoupit fyzicky v obchodě a poté si ho převést do MP3? Hudba vám sice zabere víc místa, ale zato ji do mobilu dostanete o mnoho levněji.

Z technologického pohledu se jedná o velmi zajímavou inovaci, kterou Eurotel nabízí jako jediný operátor v Evropě. Z praktického hlediska zatím nemá moc velkou šanci zaujmout. Eurotel Jukebox sice nabídne hudební novinky dřív než v krámě, cena ale není moc přívětivá. Počítejte navíc s přenosem GPRS dat. Budoucnost to však určitě má, musíme ovšem počkat na masové nasazení chytrých telefonů a taky rychlejšího mobilního internetu.

Pro další informace navštivte Eurotel Music Club (music.eurotel.cz).


Obrázkový návod

1. Eurotel Jukebox si objednáte zasláním SMS zprávy s klíčovým slovem JUKEBOX na číslo 999 888, po jejímž doručení vám bude zpět zaslána přesná adresa, ze které si budete moci stáhnout a nainstalovat samotnou aplikaci do mobilu. Aplikaci pro svůj typ telefonu si také můžete přímo stáhnout z nabídky Eurotel MobileMedia přes wap. Software bude v paměti vyžadovat okolo 700 kB místa. 

    

2. Po instalaci můžete aplikaci rovnou spustit. Bude nutné připojení k internetu přes GPRS, k čemuž vás aplikace sama vyžádá. Poprvé musíte být trpěliví. Chvíli trvá, než se načte celá struktura základního menu. Hned poté můžete začít brouzdat jednotlivými položkami. Na obrázcích níže můžete vidět žebříček Czech Top 10, kde jsme si vybrali písničku Kapr od Buty.

   

3. Takto vypadá nabídka funkce Interpret týdne. V tuto chvíli se můžete seznámit s kapelou Tata Bojs, k dispozici je celá řada písniček a nechybí ani potřebné informace o skupině. 

   

4. Přejděme do novinek, kde naleznete nejaktuálnější hity. Rozhodl jsem se koupit geniální věc Hey Ya! od černošské kapely Outkast. Ve složce Moje hudba máte seznam vámi zakoupené hudby. Možnosti přehrávače nejsou moc velké, není možné přeskočit třeba do půlky písničky. K dispozici je ovšem náhodný výběr (shuffle) nebo opakování písničky (repeat). Místo časové stopáže jste bohužel odkázáni na procenta.

   

5. Po úspěšném zakoupení skladby vám přijde potvrzující textovka s částkou a konkrétní skladbou, za kterou jste zaplatili. Na posledním obrázku můžete vidět, že čtyřminutová hitovka od Outkastu má 1 MB.

 

Diskuze (19) Další článek: Alcatel má konečně pořádné véčko (živé fotky)

Témata článku: Operátoři, O2, EU, Eurotel Dataphone III, Nokia 3650, Nokia N-Gage, Sony Ericsson P800, Sony Ericsson P900, Hud, Euro, Mobil, Elan, MOBI


Určitě si přečtěte

Hejt na Google. Android 11 vzal skvělé bubliny a totálně je zkazil
Filip KůželVladislav Kluska
HejtAndroid 11
Tim Cook: Apple pracuje na něčem ještě větším, než je iPhone [komentář]
Filip Kůžel
KomentářTim CookHospodaření a finance
Nejlepší univerzální tarif za tři stovky. Vodafone se spojil s Kauflandem
Lukáš Václavík
Tarify a mobilní službyVodafone
Zkoumáme první selfie kameru schovanou v displeji. Převládají rozpaky
Filip KůželMartin Miksa
Selfie v displeji
Hodinky Huawei se naučily instalovat aplikace a reagovat na notifikace. Ale…
Filip Kůžel
Polochytré hodinkyTýden mobilně
O tom, jak DxO zadupal špičkový Samsung. Kritika se cení, ale nesmíte při ní dělat chyby
Filip KůželJan LáskaMartin Miksa
DxOMarkTýden mobilně