Evolve Gtraxx: pětkrát víc za stejnou cenu (test GPS modulu)

Poměrně neznámý výrobce Evolve jako první uvedl GPS přijímač s čipsetem MediaTek a solárním dobíjením. Nyní boduje novinkou Gtraxx, která jako první poskytuje pět pozic za sekundu.
Evolve Gtraxx: pětkrát víc za stejnou cenu (test GPS modulu)
Kapitoly článku
Poměrně neznámý výrobce Evolve jako první uvedl GPS přijímač s čipsetem MediaTek a solárním dobíjením. Nyní boduje novinkou Gtraxx, která jako první poskytuje pět pozic za sekundu.

Klíčové vlastnosti

 • 5Hz předávání polohy
 • slušná výdrž
 • standardní akumulátor
 • standardní miniUSB konektor pro dobíjení
 • velmi citlivý čipset MediaTek
 • absence statické navigace

Hlavní nedostatky

 • nekrytý konektor USB portu

Základní parametry

 • GPS přijímač: MediaTek, 51 kanálů
 • rozhraní: Bluetooth 2.0, NMEA 0183 v3.01, Serial port Profile
 • obnovení pozice: 5 Hz
 • rozměry: 79 × 50 × 7 mm
 • provozní doba: 16 h
 • akumulátor: výměnný Li-Ion
 • příslušenství: USB kabel, napáječ do automobilu

GPS přijímače jsou v podstatě velmi nudná zařízení. Napříč konkurencí zvládají svůj úkol jen s drobnými odlišnostmi. Tu výrobce přidá bonus v podobě miniaturních rozměrů (přečtěte si o GPS v podobě přívěsku na klíče), jindy zase dobíjení akumulátoru prostřednictvím sluníčka. Také testování přijímačů nelze provést jediným objektivním způsobem, starší naměřené hodnoty nelze srovnat s novými. Skoro by se chtělo říci, proč psát na takové zařízení recenzi? Někdy se však objeví novinka, která si pozornost rozhodně zaslouží, a to je i případ Evolve Gtraxx.

Evolve se nebojí

Evolve nepatří mezi silné značky na poli spotřební elektroniky, nebo dokonce v oblasti satelitní navigace. Ostatně známý GPS Solar s čipem MediaTek můžete koupit i jako Qstarz Q815 s jediným rozdílem v podobě loga. O to více překvapí, že se nebojí uvádět novinky a také pružně reagovat na různé problémy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Evolve Gtraxx

Například právě u Solar GPS se po uvedení objevila chyba v podobě nepředávání směrového vektoru při chůzi. To výrazně ztěžovalo lovení pokladů v rámci hry geocaching. Výrobce na výtky pružně reagoval a u dalších vyrobených přijímačů chybu odstranil.

Přijímač Solar GPS se proslavil nejen díky solárnímu panelu, ale především zbrusu novým navigačním čipsetem MediaTek, který schopnosti největšího a nejrozšířenějšího konkurenta Sirf Star III minimálně dorovnává. Ale už zpět k novému přijímači Gtraxx.

Designový standard

Evolve ze záplavy externích GPS přijímačů svým vzhledem ani rozměry nevyčnívá. Z pohledu rozměrů vyrovnává konkurenci jako MSI SF200, Qstarz BT-Q818 či Haicom HI-406BT, a to z prostého důvodu. Výrobci včetně Evolve u přijímačů integrují ve velké většině standardní akumulátor, který Nokia využívá u některých svých mobilů. Konkrétně se jedná o akumulátor BL-5C, který lze jako neorigiální koupit za pár stokorun.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Stejný akumulátor jako v telefonech Nokia

Tělo tvoří modrý plast. Ve srovnání třeba s nejnovějším přijímačem Nokia LD-4W (test) můžeme hovořit o méně atraktivním zpracování. Nemám na mysli třeba levnější materiály, ale drobnosti v podobě nechráněného miniUSB konektoru. U externího GPS přijímače jde však o tu nejméně podstatnou vlastnost. Jeho pracovní místo bude stejně hluboko pod čelním sklem, v přihrádce spolujezdce v nebo kapse batůžku.

Na těle se nachází standardní trojice diod, jediné tlačítko pro zapnutí vtipně překrývá prostřední kontrolku. Modrá značí činnost Bluetooth a oranžová v kombinaci se zelenou stav akumulátoru nebo nabíjení. Sytě červená nepřetržitě křičí ve chvíli, kdy se přijímač zamyká k jednotlivým satelitům a ještě nezná svou aktuální polohu. Po jejím určení, neboli kdy má přijímač tzv. „lock“, začne červená blikat.

Klepněte pro větší obrázek
Červená hlásí, že přijímač nezaznamenává polohu

Dále si můžete všimnout mini-USB konektoru sloužícího k dobíjení. Výrobce standardně přidává napáječ do automobilu a běžný miniUSB kabel. Ten dnes čouhá u velké většiny počítačů, slouží k připojování hudebních přehrávačů, fotoaparátů a dalších zařízení. Možností, jak Evolve dobít, je tedy celá řada: v autě, prostřednictvím počítače anebo v nouzi strčíte baterii do mobilního telefonu Nokia a dobijete stejnojmenným adaptérem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Běžný konektor miniUSB

Komunikace přes modrozub

Přijímač komunikuje prostřednictvím Bluetooth, konkrétně přes profil virtuální sériový port. Odesílané informace tak může využít kterékoli zařízení s Bluetooth a tímto profilem: kapesní počítače, mobilní telefony, notebooky, běžná PC (pomiňme praktickou využitelnost), a to zcela bez závislosti na konkrétním operačním systému. Aplikace využívající poziční informace vůbec nemusí být přizpůsobeny pro bluetoothovou komunikaci, protože virtuální sériový port se z pohledu aplikace jeví jako zcela běžný sériový port. Bezdrátové univerzální pojítko má ohromnou výhodu, můžete jej využívat s několika zařízeními (nikoli však současně).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Srovnání s moduly Nokia LD-3W a B-Speech 20C

V rámci připojení tak mohou vzniknout jen problémy s absencí podpory virtuálního sériového portu, který nepodporují například některé mobilní telefony s Bluetooth. A pokud ano, ne všechny zpřístupní virtuální sériový port aplikacím v Javě, které u běžných telefonů představují jedinou možnost aplikačního rozšíření. V rámci testů jsme se s takovým problémem setkali u telefonu Samsung E900 a určitě nebude jediným. Před koupí GPS přijímače právě k mobilu určitě vyzkoušejte nějakou navigační aplikaci v Javě, zda GPS přijímač detekuje. Proces párování požaduje standardní kód čtyř nul.


Článek pokračuje v další kapitole: To nejzajímavější – pětkrát víc informací o poloze, test citlivosti, srovnání s Nokií, hodnocení

Témata článku: GPS, Příslušenství, Testy navigací, Samsung E900, T-Mobile MDA Compact, T-Mobile MDA Vario, Přesný popis, Standardní miniUSB, Modul, Test, TV, Dobrý výhled, EVO, Nadprůměrný výsledek, GTR, Jediný objektiv, Pracovní místo, Evolvea, Správná otázka, Atraktivní zpracování, Standardní akumulátor, Standardní trojice


Určitě si přečtěte

Android 12: Nainstalovali jsme první preview, tady jsou hlavní novinky
Filip KůželVladislav Kluska
Android 12Video
Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

** Xiaomi Mi 11 Ultra láká na špičkový fotoaparát a druhý displej ** Dvojice modelů Mi 11 Lite uspokojí náročnější uživatele střední třídy ** Překvapením je odlehčená vlajková loď Mi 11i

Martin Miksa | 105

Martin Miksa
DxOMarkDruhý displej
Nejlepší univerzální tarif za tři stovky. Vodafone se spojil s Kauflandem
Lukáš Václavík
Tarify a mobilní službyVodafone
T-Mobile ztratil 140 tisíc zákazníků, mizí mu předplacenkáři. Na tržbách si ale polepšil
Jan Láska
StatistikaHospodaření a financeT-Mobile
AAWireless: malá krabička, která zpřístupní Android Auto i bez kabelu
Jan Láska
Chytré autoAndroid AutoPro řidiče