Poměrně neznámý výrobce Evolve jako první uvedl GPS přijímač s čipsetem MediaTek a solárním dobíjením. Nyní boduje novinkou Gtraxx, která jako první poskytuje pět pozic za sekundu.
Poměrně neznámý výrobce Evolve jako první uvedl GPS přijímač s čipsetem MediaTek a solárním dobíjením. Nyní boduje novinkou Gtraxx, která jako první poskytuje pět pozic za sekundu.
Klíčové vlastnosti
- 5Hz předávání polohy
- slušná výdrž
- standardní akumulátor
- standardní miniUSB konektor pro dobíjení
- velmi citlivý čipset MediaTek
- absence statické navigace
Hlavní nedostatky
- nekrytý konektor USB portu
Základní parametry
- GPS přijímač: MediaTek, 51 kanálů
- rozhraní: Bluetooth 2.0, NMEA 0183 v3.01, Serial port Profile
- obnovení pozice: 5 Hz
- rozměry: 79 × 50 × 7 mm
- provozní doba: 16 h
- akumulátor: výměnný Li-Ion
- příslušenství: USB kabel, napáječ do automobilu
GPS přijímače jsou v podstatě velmi nudná zařízení. Napříč konkurencí zvládají svůj úkol jen s drobnými odlišnostmi. Tu výrobce přidá bonus v podobě miniaturních rozměrů (přečtěte si o GPS v podobě přívěsku na klíče), jindy zase dobíjení akumulátoru prostřednictvím sluníčka. Také testování přijímačů nelze provést jediným objektivním způsobem, starší naměřené hodnoty nelze srovnat s novými. Skoro by se chtělo říci, proč psát na takové zařízení recenzi? Někdy se však objeví novinka, která si pozornost rozhodně zaslouží, a to je i případ Evolve Gtraxx.
Evolve se nebojí
Evolve nepatří mezi silné značky na poli spotřební elektroniky, nebo dokonce v oblasti satelitní navigace. Ostatně známý GPS Solar s čipem MediaTek můžete koupit i jako Qstarz Q815 s jediným rozdílem v podobě loga. O to více překvapí, že se nebojí uvádět novinky a také pružně reagovat na různé problémy.
Evolve Gtraxx
Například právě u Solar GPS se po uvedení objevila chyba v podobě nepředávání směrového vektoru při chůzi. To výrazně ztěžovalo lovení pokladů v rámci hry geocaching. Výrobce na výtky pružně reagoval a u dalších vyrobených přijímačů chybu odstranil.
Přijímač Solar GPS se proslavil nejen díky solárnímu panelu, ale především zbrusu novým navigačním čipsetem MediaTek, který schopnosti největšího a nejrozšířenějšího konkurenta Sirf Star III minimálně dorovnává. Ale už zpět k novému přijímači Gtraxx.
Designový standard
Evolve ze záplavy externích GPS přijímačů svým vzhledem ani rozměry nevyčnívá. Z pohledu rozměrů vyrovnává konkurenci jako MSI SF200, Qstarz BT-Q818 či Haicom HI-406BT, a to z prostého důvodu. Výrobci včetně Evolve u přijímačů integrují ve velké většině standardní akumulátor, který Nokia využívá u některých svých mobilů. Konkrétně se jedná o akumulátor BL-5C, který lze jako neorigiální koupit za pár stokorun.
Stejný akumulátor jako v telefonech Nokia
Tělo tvoří modrý plast. Ve srovnání třeba s nejnovějším přijímačem Nokia LD-4W (test) můžeme hovořit o méně atraktivním zpracování. Nemám na mysli třeba levnější materiály, ale drobnosti v podobě nechráněného miniUSB konektoru. U externího GPS přijímače jde však o tu nejméně podstatnou vlastnost. Jeho pracovní místo bude stejně hluboko pod čelním sklem, v přihrádce spolujezdce v nebo kapse batůžku.
Na těle se nachází standardní trojice diod, jediné tlačítko pro zapnutí vtipně překrývá prostřední kontrolku. Modrá značí činnost Bluetooth a oranžová v kombinaci se zelenou stav akumulátoru nebo nabíjení. Sytě červená nepřetržitě křičí ve chvíli, kdy se přijímač zamyká k jednotlivým satelitům a ještě nezná svou aktuální polohu. Po jejím určení, neboli kdy má přijímač tzv. „lock“, začne červená blikat.
Červená hlásí, že přijímač nezaznamenává polohu
Dále si můžete všimnout mini-USB konektoru sloužícího k dobíjení. Výrobce standardně přidává napáječ do automobilu a běžný miniUSB kabel. Ten dnes čouhá u velké většiny počítačů, slouží k připojování hudebních přehrávačů, fotoaparátů a dalších zařízení. Možností, jak Evolve dobít, je tedy celá řada: v autě, prostřednictvím počítače anebo v nouzi strčíte baterii do mobilního telefonu Nokia a dobijete stejnojmenným adaptérem.
Běžný konektor miniUSB
Komunikace přes modrozub
Přijímač komunikuje prostřednictvím Bluetooth, konkrétně přes profil virtuální sériový port. Odesílané informace tak může využít kterékoli zařízení s Bluetooth a tímto profilem: kapesní počítače, mobilní telefony, notebooky, běžná PC (pomiňme praktickou využitelnost), a to zcela bez závislosti na konkrétním operačním systému. Aplikace využívající poziční informace vůbec nemusí být přizpůsobeny pro bluetoothovou komunikaci, protože virtuální sériový port se z pohledu aplikace jeví jako zcela běžný sériový port. Bezdrátové univerzální pojítko má ohromnou výhodu, můžete jej využívat s několika zařízeními (nikoli však současně).
Srovnání s moduly Nokia LD-3W a B-Speech 20C
V rámci připojení tak mohou vzniknout jen problémy s absencí podpory virtuálního sériového portu, který nepodporují například některé mobilní telefony s Bluetooth. A pokud ano, ne všechny zpřístupní virtuální sériový port aplikacím v Javě, které u běžných telefonů představují jedinou možnost aplikačního rozšíření. V rámci testů jsme se s takovým problémem setkali u telefonu Samsung E900 a určitě nebude jediným. Před koupí GPS přijímače právě k mobilu určitě vyzkoušejte nějakou navigační aplikaci v Javě, zda GPS přijímač detekuje. Proces párování požaduje standardní kód čtyř nul.
Článek pokračuje v další kapitole: To nejzajímavější – pětkrát víc informací o poloze, test citlivosti, srovnání s Nokií, hodnocení