Evolve GX650TV: televize a dvě SIM karty (test)

Evolve je jedním z prvních telefonů s analogovou televizí. Nebude však také jedním z posledních? Obstojí analog proti digitálu?

Klíčové vlastnosti

 • Analogový TV a FM přijímač
 • Dvě současně aktivní SIM karty
 • velká kapacita baterie, slušná výdrž
 • rozměrný dotekový displej
 • podpora SDHC microSD karet
 • okamžitý start
 • funguje i bez vložené SIM karty

Hlavní nedostatky

 • v drtivé většině případů nekvalitní televizní příjem
 • větší rozměry i hmotnost
 • pouze VGA fotoaparát
 • neumí Javu
 • nestandardní rozložení klávesnice a chybějící popisky
 • nepřesná a často matoucí lokalizace
 • chybí EDGE
 • horší příjem signálu
 • nestandardní konektor sluchátek
 • pouze 300 míst v telefonním seznamu a 100 SMS
 • pouze 123 kB paměti v telefonu
 • kalendář bez možnosti přidání událostí
 • špatné fungování mass storage

Evolve GX650TV
Klepněte pro větší obrázekExotický telefon se neobvyklou výbavou. Má velký dotykový displej s rozlišením QVGA a úhlopříčkou 3" a především přijímač analogové televize a slot pro dvě SIM karty. Aby to vše mohlo být v provozu, je vybaven baterií o vysoké kapacitě 1 500 mAh.rozměry a hmotnost: 100 × 50 × 14 mm, 100 g
displej: 3'', aktivní TFT, 240 × 320, 262 tisíc barev
sítě: GSM (900/1 800/1 900 MHz), DVB-H
data: GPRS tř. 12
konekt.: USB, Bluetooth
paměť: 4 MB, paměťové karty microSD
baterie: Li-Ion 1500 mAh
hudba: přehrávač hudby, rádio
fotoaparát: ?MPx, video, vestavěný blesk
59 %
(331. místo z 941)
katalog
cena: 6 835 Kč (Mobilhouse)

Do rukou se mi po dlouhé době dostává opravdu zajímavý přístroj: Evolve GX650TV se chlubí především analogovým televizním přijímačem. Lhal bych, kdybych řekl, že se mi takový telefon právě před olympiádou nehodil. A bonus v podobě dvou aktivních SIM karet? Evolve měl sebevědomě našlápnuto. Vydržel mu jistý krok po celou dobu testování?

TIP: přečetli jste si už o mobilu s digitální televizí DVB-T?

Páni ten je velký

V prvních informacích o novince na našem trhu mne mimo jiné zaujaly rozměry: 100 x 50 x 14, to jsou opravdu zajímavá čísla na telefon s takovou výbavou. Po vybalení telefonu z jinak povedeného balení mi však něco nehrálo. Představy o malém telefonu se rozplynuly a pečlivé měření odhalilo holou pravou: na výšku 120 milimetrů, na šířku 60 a tloušťka celých 18 milimetrů. Samozřejmě nemůžeme výrobce obviňovat z uvedení příznivějších rozměrů, třeba se jen někde stala chyba. Nicméně technickou specifikaci přebírají bez kontroly veškeré internetové obchody. A i rozměry mohou výrazně ovlivnit jazýček vah pro nebo proti koupi. Osobně tyto rozměry považuji tak tak na hranici.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na fotografiích působí Evolve menším dojmem

Za tímto přístrojem samozřejmě stojí nejmenovaný čínský výrobce. Tak trošku to poznáte především z designu. Poměrně nezajímavý, bez módních výstřelků, dalo by se říci ryze účelový. Kombinace stříbrného a černého plastu se vcelku povedla, ostatně vzhled budiž zhodnocen každým čtenářem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pozor, Evolve je ve skutečnosti větší, než uvádí internetové obchody

Příjemným překvapením se stalo dílenské zpracování. Byť obyčejné plasty lícují, telefon nevrže a snad by mohl přečkat i nějaký ten pád. Vzhledem k rozměrům překvapí nízká hmotnost.

Čelní straně dominuje rozměrný displej s QVGA rozlišením a úhlopříčkou 72 milimetrů. Obraz ostrý jako břitva však nečekejte, byť slušné rozlišení 240 x 320 bodů v kombinaci s velkými fyzickými rozměry znamená méně vyhlazenou grafiku. Displej mohl nabídnout vyšší maximální úroveň podsvícení, na letním sluníčku není čitelnost nejlepší. Málem bych zapomněl na důležitoufunkci displeje – dotekovou plochu. Praktického významu však pozbývá, za dobu testu jsem jej použil snad jen několikrát. Veškeré funkce lze provádět směrovým ovladačem, snad jen v rozhraní fotoaparátu s malými ikonami ovládací pero přivítáte. Nachází v levém spodním rohu přístroje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pero se nachází v levém spodním rohu, využijete jej však pouze sporadicky

Nad displejem v pravém rohu si všimněte čočky fotoaparátu. Ne, Evolve nepodporuje sítě třetí generace, přesto se zde snímač nachází. Racionální důvody mne zde nenapadají.

Netradiční klávesnice

Pod displejem zaujme netradičně dělená klávesnice. Spodní řádek se přesunul na pravou stranu do sloupce. V praxi si zvyknete za pár dnů a vůbec vám to nebude vadit. Směrový ovladač, jehož funkce v pohotovostním stavu si můžete navolit, obklopuje několik tlačítek. Mezi nejzajímavější patří bezesporu to s červeným nápisem TV. Jeho protějškem je červené sluchátko ukončující hovor. Dvě zelená tlačítka slouží k sestavení hovoru na primární či sekundární SIM kartě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na netradiční rozložení klávesnice si za pár dnů zvyknete

Tlačítka klávesnice tvoří pevný plast, mají jistý stisk a citelnou odezvu. Pro psaní textových zpráv má velmi dobré předpoklady. Bílé podsvícení tlačítek pak mohlo být rozhodně rovnoměrnější, zatímco pětka září, devítka se utápí ve tmě. 

Na levé hraně se nachází pouze dvojtlačítko pro korekci hlasitosti reproduktoru. Pravá strana pak hostí konektor pro připojení nabíječky anebo sluchátek, což má své nevýhody. Nemůžete zároveň telefon dobíjet a sledovat televizi s připojenými sluchátky. Škoda, že výrobce nepřidal standardní 3,5 mm jack pro klasická sluchátka. Do tak velkého těla by se jistě vměstnal.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Zadní straně dominuje čočka fotoaparátu se zrcátkem, svítivé diody však budete hledat marně. Po stranách si všimněte dvojice slušně hlasitých reproduktorů, ostatně při sledování televize najdou uplatnění.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Pod zadní skořepinou se nachází především rozměrný akumulátor. Zde nebylo zbytí, energeticky náročné sledování televize žádá velkou baterii. Typ Li-Ion disponuje kapacitou 1400 mAh, což je zhruba dvojnásobek u běžných mobilů. Nebudete-li sledovat televizi, vydrží vám telefon klidně celý týden. A naopak, baterie vám dovolí užívat si více než čtyř hodin televizního vysílání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nebudete-li sledovat televizi, vydrží telefon v pohotovosti i týden

Pod baterií se nachází dvojice pozic pro SIM karty. Samozřejmě můžete s telefonem využívat jen jednu kartu. Hned naproti těmto pozicím má své místo slot pro paměťovou kartu microSD.

Témata článku: Recenze, SIM, Klasické sluchátko, Netradiční rozložení, Test, SIM kart, První znak, Pohybující objekt, Nedodělek, Jediná hra, Břitva, AVB, Velká kapacita, Karta, Televize, EVO, Automatické hledání, Devítka, Malý prostor