Evolve III Maestro umí MeeGo, W7 a Andorid [CES]

Na CESu byl představen tablet s trojicí operačních systémů. Chcete dospělá Windows 7, úsporný Android, nebo atraktivní MeeGo?

Australská společnost Evolve není žádným nováčkem na trhu tabletů, působí zde od roku 2008. Na letošní veletrh CES ve spolupráci s Intelem přichystala velmi zajímavé zařízení.

V dnešní době je standardem tablet s jedním operačním systémem, výjimku tvoří tzv. dual-boot zařízení. Evolve šla se svým produktem ještě dál a nabízí triple-boot. Nic tedy potencionálnímu zákazníkovi nebrání, aby na své „mašince“ podle nálady a aktuálních preferencí provozoval Windows 7, Android, nebo dokonce MeeGo. Zařízení by se mělo dodávat se všemi zmiňovanými operačními systémy už v předinstalované formě, méně zkušeným uživatelům tedy s klidem můžou odpadnout noční můry při myšlence na dodatečnou instalaci jednotlivých systémů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Triple-boot v praxi

Evolve III Maestro běží dvoujádrovém procesoru Atom Oak Trail taktovaném na 1,83 GHz, který pochází z nové řady nízkonapěťových procesorů Intel pro mobilní zařízení. Výrobce konkrétně u tohoto tabletu slibuje až osmihodinovou výdrž při běhu na Windows 7 nebo MeeGo a neuvěřitelnou 16-20 hod. výdrž při použití Androidu.Návštěvníci veletrhu CES výdrž víceméně potvrzují, tedy alespoň tu první zmiňovanou. Na předváděném veletržním kousku, podle jejich slov, jelo po dobu 6 hodin velké flashové demo a stav baterie se po tomto maratonu ustálil na 3 %.

Klepněte pro větší obrázek

Paměť RAM má na starosti 2GB modul, jako datové úložiště bude na výběr rychlý SSD disk o velikosti 32GB nebo 64GB. Displej disponuje úhlopříčkou 10,1", jeho rozlišení je 1024x600 pixelů a je samozřejmě dotykový (kapacitní technologie). Maestro se bude umět připojit do sítě jak přes Wi-Fi, tak přes 3G. Přítomny jsou také dva USB porty (není bohužel jasné, zda se jedná o klasické 2.0, či novější 3.0). Uváděná hmotnost zařízení je pěkných 835g.

Výčet příslušenství je přinejmenším také zajímavý. Tablet bude možno opatřit klávesnicí s dokovacím konektorem, nebo stolní dokovací stanicí s rozhraními HDMI, USB a ethernet. Zmíněn byl také hardware využívající biometrické bezpečnostní „fíčury“ na základě rozpoznání obličeje a otisků prstů.

Jsme ale na Mobilmanii, a tak to, co nás zajímá nejvíce, je operační systém MeeGo. Na stránkách Evolve je k dispozici velmi pěkné flashové demo. Stránky se těší velké návštěvnosti uživatelů a jsou přetížené. Demo je tedy možno shlédnout alespoň ve formě YouTUbe videa níže, nebo na fotografiích pod tímto článkem. Systém na první pohled budí velmi dobrý dojem, nutno ale mít na paměti, že se jedná pouze o demo a na funkční variantu si budeme muset ještě nějaký ten pátek počkat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Tablet by měl být k dispozici na trhu v druhém kvartálu letošního roku za cenu okolo 500 dolarů (přibližně 9 100 Kč), což je vzhledem k jeho výbavě opravdu skvělé. Dokáže se Evolve III Maestropostavit Apple iPadu, vládnoucímu králi tabletů, nebo dokonce i jeho připravované nové verzi?

Diskuze (30) Další článek: Reakce ministerstva na stížnost na ČTÚ

Témata článku: Android, Tablety, Smartphony, Windows, Meego, Andorid


Určitě si přečtěte