Evolve tvTraxx: digitální TV v navigaci (test)

Evolve tvTraxx je navigace postavená na iGo 8. Navíc je zde však přijímač digitální televize, kterou lze sledovat i v autě. Plus samozřejmě další funkce.
Kapitoly článku

Klíčové vlastnosti

  • kvalitní navigace iGo 8
  • vestavěný přijímač digitální televize
  • podpora RDS-TMC

Hlavní nedostatky

  • poměrně vysoká cena
  • pouze pasivní držák
  • po zapnutí se vždy spouští znovu
  • zatím slabé pokrytí ČR digitálním signálem
  • jen průměrné ostatní multimediální funkce

Evolve tvTraxx: ve zkratce
cena 8 900 Kč
typ navigace přenosná navigace
rozměry 118 × 77 × 18 mm
hmotnost 185 g
GPS přijímač Sirf Star III
displej 85 × 54 mm, 480 × 272 bodů, 65 tisíc barev, dotykový
paměť flash, paměťová karta (SD)
mapy České republiky Tele Atlas
mapy Slovenska Tele Atlas
3D zobrazení mapy ano
česká nabídka ano
česká hlasová navigace ano
doprava RDS-TMC standardně
Podrobné parametry najdete v katalogu autonavigací

Zařekl jsem se a veřejně slíbil, že už na Navigovat.cz nevydám žádný článek o navigačním přístroji postaveném na iGo 8. O této aplikaci bylo totiž napsáno úplně všechno a nemám už sílu psát totéž znovu, jen jinými slovy.

Ještě jednou – ale už opravdu naposled – jsem se nechal přesvědčit. Nebylo to však kvůli navigační aplikaci, proto o iGo 8 v tomto článku najdete jen pár řádků, ale kvůli celkové výbavě přístroje. Evolve tvTraxx totiž kromě jiných multimediálních funkcí obsahuje přijímač digitální televize DVB-T.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Evolve tvTraxx: na pohled pěkné a dobře zpracované zařízení

Evolve tvTraxx se prodává za cenu kolem devíti tisíc korun včetně daně. Není to zrovna nejnižší cena. Když si odmyslíme vestavěnou televizi, tak navigaci velmi podobných vlastností seženeme o čtyři tisíce korun levněji. Klidně i ve vlastní stáji, viz Evolve MultiTraxx – širokoúhlý displej, iGo 8 a 4 600 Kč.

Pokud tedy hledáte hlavně navigační přístroj, zdráhám se tvTraxx jednoznačně doporučit. Jsou-li ale současně důležité multimediální funkce, nový Evolve umí téměř vše.

Multitasking stisknutím tlačítka

Pogumovaný povrch přenosných navigací nemám z praktických důvodů rád. Napřed vypadá pěkně, ale po čase se osahá a poškrábe. Jinak ale tvTraxx vypadá skvěle, čínští výrobci hardwaru se rychle učí.

Klepněte pro větší obrázek 
Baterie není uživatelsky vyměnitelná, stačí ale uvolnit pár šroubků...

Displej s úhlopříčkou 4,3 palce a rozlišením 480 × 272 bodů je nadprůměrně jasný. Kromě něj v okrajích na čelní ploše zahlédneme jen mikrofon, světelnou kontrolku provozu a tlačítko. To slouží pro přepínání mezi spuštěnými aplikacemi. Přestože je iGo jen jednou z nich a běžně by se muselo ukončit, abyste se dostali k multimediálním funkcím, stisknutí tlačítka nabízí jakýsi multitasking. Ukáže se kontextová nabídka s možností přechodu do systémového menu nebo přímé volby několika aplikací: televize, navigace, přehrávač hudby a Bluetooth.

Klepněte pro větší obrázek
Tlačítko pro přepínání mezi aplikacemi

Multitasking ale není dokonalý. Mezi navigací a třeba přehrávačem hudby tímto způsobem lze přecházet, hudba může hrát při navigování, ale aplikace pro digitální televizi je zřejmě paměťově hodně náročná. Při přepnutí se proto navigační aplikace zavře, při návratu zpět se musí spustit znovu.

Stejně se bohužel chová i celé zařízení. Vypnutí během navigace a následné zapnutí přístroj neuvede do stejného stavu. Vždy se napřed spouští základní nabídka a teprve po klepnutí na ikonku začne startovat iGo. Než se dostanete k mapě, uplyne více než třicet sekund. To není dobrá vlastnost.

Bez vysouvací anténky televize nepojede

Posuvný ovladač na levém boku jedním koncem funguje jako vypínač, druhým zamkne displej před neopatrným stisknutím. Potěšující je, že díky vnitřní paměti o kapacitě 2 GB zůstává prázdný slot pro paměťovou kartu SD/MMC. Navigace i další aplikace se vejdou dovnitř Evolve a celá kapacita karty zůstává pro uživatele.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prvky na bocích přístroje

Kartu si ale člověk musí koupit, nedodává se. A musí si ji koupit v každém případě, když hodlá využívat multimediální funkce. Hudba, obrázky nebo videa totiž musí být na kartě, navíc v přesně pojmenovaných složkách. Není to ale myslím velký nedostatek – už proto, že ve vnitřní paměti zbývá volných pouze osmdesát megabajtů.

V cenové třídě kolem devíti tisíc korun už musím varovně pozdvihnout obočí nad pasivním držákem. To, co omlouváme u dvakrát levnějších navigací, tak drahým přístrojům neprojde. Kulatý konektor nabíječky se zapojuje do pravého spodního rohu přístroje. Nad ním je pod plastovou záslepkou konektor jack 3,5 mm pro sluchátka a miniUSB rozhraní pro připojení k počítači. Evolve se v něm ukáže jako další diskové jednotky.

Pod záslepkami na zadní straně jsou konektory pro připojení externí antény GPS přijímače (nebude potřeba) a externí antény pro digitální televizi. Taková anténa určitě dokáže zlepšit příjem, protože teleskopický drátek, který se dá vytáhnout z rohu, často nestačí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vysouvací anténka pro příjem digitální televize

Evolve tvTraxx obsahuje duální procesor s taktem 500 MHz. Rychlost práce je proto celkem svižná, ale přesto mě překvapila reakční prodleva, než se po spuštění navigační aplikace dostanu do mapy. Přijímač Sirf Star III zaručuje dostatečnou citlivost při určování polohy.

V příslušenství dostanete pasivní držák, nabíječku do auta a externí anténu RDS-TMC. Zapojuje se do zdířky pro sluchátka. Myslím, že to není dobře vyřešeno, protože se zapojenou anténou nelze poslouchat MP3 nebo televizi. Evolve si totiž myslí, že má připojená sluchátka, a zvuk pouští do antény. Trvalo mi dlouho, než jsem objevil, proč u naladěné digitální televize nejede zvuk…


Článek pokračuje v další kapitole: jak funguje televize v navigaci (video)

Témata článku: , , Test, Digi TV, Vestavěný přijímač, Pogumovaný povrch, EVO, Dobrá vlastnost, Digit, Zpracované zařízení, Drahý přístroj, Velký nedostatek, Nedostatečné pokrytí, Duální procesor, Anténka, Obočí, TV +, Hlavní lákadlo, Digital, Evolve X, Správná doba