Evolveo StrongPhone D2 mini kašle na módní trendy. Dostanete průměrnou výbavu, zato pořádně obrněnou a potěší i výdrž baterie.
Dnešní trh s chytrými telefony je obrovský, přesto odolné smartphony tvoří pouze jeho zlomek. A výrobci toho zneužívají – když už nějakého obrněnce najdete, obvykle má přemrštěnou cenu. Typickým příkladem je Cat S50 – má průměrnou výbavu, jeho plastový „pancíř“ si na kov jen hraje, přesto si výrobce řekne o 12 tisíc korun. Možná vás také zaujme Evolveo StrongPhone D2 mini – v odolnosti může směle konkurovat a přitom se drží s cenou při zemi.

Telefon je dodáván ve velké krabičce, která ukrývá (kromě USB nabíječky a sluchátek) také klíč na odšroubování krytu baterie.
V prvních minutách testování:
- „Pro přístup k baterii potřebujete speciální klíč.“
- „Tenhle telefon asi něco vydrží.“
- „Funkční tlačítka se můžou hodit, ale proč to největší slouží zrovna pro Google mapy?“
- „Špatně přístupný micro USB a jack konektor.“
- „Proč fotoaparát rozmazává pravou stranu fotografií?“
- „Baterku není snadné vybít.“
- „Mimo jiné telefon slouží skvěle jako těžítko.“
|
 | rozměry a hmotnost: 132 × 70 × 22,0 mm, 207 g displej: 3,5", kapacitní IPS LCD, 480 × 800, 267 PPI sítě: GSM, 3G konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4, GPS paměť: 4 GB, microSDHC (32 GB), baterie: 3 600 mAh procesor: Mediatek MT6572 (2× Cortex-A7, 1 GHz, 28nm) operační systém: Google Android 4.4 (Kitkat) fotoaparát: 5MPx, video, autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Přeborník v těžké váze
StrongPhone D2 mini svůj účel vzhledem nezapře, je to zkrátka takový „mobilní tank“, což potvrzuje i hmotnost 207 gramů, která je s přihlédnutím k plastové konstrukci téměř nevídaná. Vzhledem k úhlopříčce displeje nabídne také velké rozměry 132 × 70 × 22 mm. Dnešní telefony se předhání v nejtenčím těle, ale Evolveo na to doslova kašle a své hodnoty má jinde.



Ve srovnání s běžným smartphonem vypadá Evolveo až zábavně.
I když se jedná o dotykový telefon, naleznete po jeho obvodu spoustu tlačítek. Typická jsou tlačítka pro regulaci hlasitosti a pro rozsvícení displeje, výrobce však přidal i funkční tlačítka jako: SOS, rádio, kontakty, zprávy, spoušť fotoaparátu a tlačítko pro Google Mapy. Trochu nepraktická je ale jejich velikost, jsou totiž velmi malá a blízko u sebe, často se tak při používání přemáčknete. Naproti tomu tlačítko pro mapy Google je velké až moc a člověk si ho snadno splete s tlačítkem pro zap/vypnutí.



Telefon disponuje spoustou funkčních tlačítek, většina z nich však ovládání nezrychlí. Nepoužíval jsem je.
Na zadní straně kromě vystouplého krytu baterie naleznete čočku zadního fotoaparátu s přisvětlovací LED diodou a také reproduktor s průměrným, ale hlasitým zvukem. Ve spodní části se pak nachází poutko pro případné přivěšení. Člověka zaujmou i velké šrouby složící k výměně baterie.


Velké šrouby, poutko a vystouplý kryt baterii prozrazují, že Evolveo není žádný tuctový telefon
Odolnost až na první místě
Odolnost je alfou a omegou celého zařízení a také hlavním důvodem proč si telefon pořídit. To, že se jedná o odolný přístroj poznáte už na první pohled, a to kvůli masivní pogumované ochraně kolem celého těla. Smartphone splňuje normy krytí IP67 a odolává tak prachu a vodě až do hloubky 1 m po dobu 30 minut. Nezapomělo se ani na displej s tvrzeným sklem Gorilla Glass a gumovou „obručí“ na jeho ochranu.

Už na první pohled poznáte, že toho telefon hodně vydrží
Displej: mini pod 4 palce
StrongPhone D2 mini má na dnešní poměry velmi malý displej, konkrétněji se jedná o 3,5“ IPS zobrazovač, díky této velikosti i při nižším rozlišení 800 × 480 pixelů nabídne solidní jemnost 267 ppi. Musím pochválit i skvělé podání barev a výbornou viditelnost na slunečním světle. K pozitivům displeje si přičtěte také výborné pozorovací úhly a automatickou regulaci jasu. Jediným negativem displeje je pouze menší úhlopříčka, na kterou si při přechodu z větších displejů budete těžce zvykat.


Kolem displeje naleznete dotyková tlačítka, notifikační diodu a senzor na regulaci jasu
Nedostatek paměti je denním chlebem
Odolný smartphone za přijatelnou cenu? Už tohle člověku napoví, že někde musí být háček a také je. O výpočetní výkon se stará dvoujádrový procesor MediaTek MT6572 s frekvencí 1,3 GHz a grafikou Mali-400, větším problémem je však pouze 512 MB operační paměti. Jelikož vám z této paměti běžně zbývá maximálně 150 MB volných, počítejte s tím, že vám při spuštění více úloh začnou aplikace padat. To jsem si také sám opakovaně vyzkoušel nejen při benchmarkovém testu Antutu, jehož dokončení jsem se i při vyčištěné RAM dočkal až na pátý pokus. Svižnost nečekejte ani při spouštění jiných aplikací.





Jak je vidno i výsledky benchmarků potvrzují, že se jedná o nižší třídu
Také je třeba zmínit vnitřní paměť telefonu, která činí 4 GB. Už při prvním spuštění budete mít ale k dispozici pouze 2,3 GB. Naštěstí ji lze rozšířit pomocí paměťové karty (až o 64 GB). Sečteno, podtrženo máme co dočinění s typickým představitelem nižší třídy.
Výsledky benchmarků
- Antutu: 12 583
- 3D Mark (Ice Storm Extreme): 1 194
- Geek Bench 3 (Single-Core): 323
- Geek Bench 3 (Multi-Core): 580
- Vellamo (Metal): 592
- Vellamo (Multicore): 789
- Vellamo (Browser): 1 191
- Velamo (Chrome): 1 254
- Quadrant Standard: 5 286