Evropa má skluz s 5G sítěmi. Hrozí nám technologické zaostávání?

Evropa má skluz s 5G sítěmi. Hrozí nám technologické zaostávání?

Ericsson vydal studii, ve které uvádí, že Evropa zaostává za Asií a Amerikou v budování 5G. Ano, výrobce 5G technologií nabádá k tomu, abychom co možná nejdříve nakoupili nějaké ty 5G technologie. Ale jedním dechem je třeba dodat, že ve studii uvedené argumenty dávají smysl.

Korea má celoplošné 5G na 800 MHz od prosince 2018, v USA se operátoři předhánějí a AT&T chce mít kompletně pokryto v půlce 2020. V Evropě už také máme 5G v komerčním provozu, ale jsou to spíše jen ostrůvky – města ve Velké Británie, Finsku, Rakousku. Snad jen v Monaku mají pokryto celoplošně, ale tam to zase nedalo tolik práce :-)

Ericsson identifikoval následující důvody zpoždění:

  1. Evropa má relativně dobré LTE, které zatím stačí jak uživatelům, tak firmám, takže nás do budování 5G nic tak zásadně netlačí.
  2. Společný postup v otázce bezpečnosti. V USA se s otázkami budování 5G vypořádali na federální úrovni a jasně vyloučili čínské firmy. V Evropě teprve nedávno vyšla zpráva hodnotící rizika, metodika pro společný postup při výběru dodavatelů má být hotová do konce roku.
  3. Evropské trhy podléhají unijní, ale i lokální regulaci. Tím se zásadně protahují aukce frekvencí uvolněných pro 5G a platí to i v případě ČR. Dlouho se mluvilo o startu aukce na podzim roku 2019, ale v tomto týdnu ČTÚ zveřejnil nový harmonogram s vyhlášením aukce v lednu 2020, přihlášky se budou podávat do poloviny února, dražební část přijde na řadu v dubnu a přidělení kmitočtů 2020.
  4. Do budování se nijak zvlášť nehrnou ani velcí evropští operátoři. Některé nadnárodní skupiny podle Ericssonu zastávají názor, že je dobré si počkat a „okoukat“ jak to dělají jinde na světě.

Stěžejní otázka závěrem. Bude kvůli zaváhání na startu Evropa digitálně zaostalá? Bude to technologické rouhání, ale myslíme si, že ne. Tedy pokud půjde o zpoždění relativně krátké (měsíce, rok). Vždyť vývoj aplikací a řešení využívajících 5G (chytrá města, autonomní auta atd.) teprve probíhá. Příliš dlouho bychom však přešlapovat rozhodně neměli.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (22) Další článek: Caviar Victory přináší iPhone 11 Pro z 18karátového zlata. Na výběr jsou i záda z krajty či aligátora

Témata článku: Video, Týden mobilně, Sítě 5G, Aukce, USA, Mobilní sítě, LTE, Dražba, Frekvence, Fed, Rakousko, Skluz, Monako, Finsko, Evropa, Česká republika, Velká Británie, Budování, Zaostávání


Určitě si přečtěte

AAWireless: malá krabička, která zpřístupní Android Auto i bez kabelu
Jan Láska
Chytré autoAndroid AutoPro řidiče
Samsung Galaxy Watch 4 se blíží. Hodinky zřejmě dokáží změřit glykémii
Martin Chroust
Krevní cukrSpekulace
Skvělá zpráva pro řidiče: Mapy.cz podporují Android Auto
Karel Kilián
Android AutoMapy.czSeznam.cz
RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

** Otestovali jsme další letošní nové „áčko“, které by se mohlo stát mainstreamem ** Podobnost s Galaxy A72 je, až na baterii a jeden foťák, dost velká ** Sáhnete po levnější LTE verzi nebo po výkonnější 5G variantě?

Martin Chroust | 29

Martin Chroust
GalaxyRecenze
Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

** Xiaomi Mi 11 Ultra láká na špičkový fotoaparát a druhý displej ** Dvojice modelů Mi 11 Lite uspokojí náročnější uživatele střední třídy ** Překvapením je odlehčená vlajková loď Mi 11i

Martin Miksa | 105

Martin Miksa
DxOMarkDruhý displej
Vodafone mění firemní slogan a snižuje cenu pevného internetu na polovinu
Jan Láska
InternetAkční nabídkaVodafone