Evropská komise vydala dokument, který mapuje pokrok členských zemí při adopci tzv. „5G Toolboxu“ – souboru pravidel a opatření, jak se vypořádat s rizikovými dodavateli infrastruktury do operátorských 5G sítí. Zpráva uvádí, že 24 členských států přijalo nebo připravuje legislativní opatření, která vnitrostátním orgánům udělují pravomoc provádět posuzování dodavatelů a zavádět omezení. Z těchto 24 států již 10 omezení zavedlo a 3 v současné době připravují provedení vlastních předpisů v této oblasti (sem patří i Česká republika).
Komise ve svém sdělení zdůrazňuje, že je velmi znepokojena riziky, která pro bezpečnost Unie představují někteří dodavatelé komunikačních zařízení mobilních sítí a poprvé otevřeně jmenuje čínské společnosti Huawei a ZTE. Vzhledem k významu infrastruktury pro konektivitu digitální ekonomiky a k závislosti mnoha kritických služeb na sítích 5G by členské státy měly všechna opatření ze souboru neprodleně zrealizovat.
Na základě široké škály dostupných informací se EK domnívá, že společnosti Huawei a ZTE představují podstatně vyšší rizika než jiní dodavatelé 5G.
Komise zároveň vyzývá členské státy, které soubor opatření dosud neprovedly, aby urychleně přijaly příslušná opatření, jak je v souboru EU doporučeno, což umožní účinně a rychle řešit rizika představovaná identifikovanými dodavateli. V rámci politiky týkající se vlastní kybernetické bezpečnosti přijme Komise opatření, jež zabrání, aby byla její institucionální komunikace zprostředkována mobilními sítěmi, které jako dodavatele využívají společnosti Huawei a ZTE.
Čeští operátoři radši „počítají groše“
Za tímto účelem přijme příslušná bezpečnostní opatření, aby se nepořizovaly nové služby konektivity, které jsou závislé na zařízeních těchto dodavatelů, a bude spolupracovat s členskými státy a telekomunikačními operátory, aby zajistila, že tito dodavatelé budou postupně vyřazováni ze stávajících služeb konektivity. Komise má rovněž v úmyslu toto rozhodnutí promítnout do všech příslušných programů a nástrojů financování EU.
„V rekordním čase jsme byli schopni snížit nebo odstranit naši závislost v jiných odvětvích, například v energetice, ačkoli se mnozí domnívali, že to není možné. Situace v případě sítí 5G by se neměla být jiná: kritickou závislost v tomto ohledu si nemůžeme dovolit, jelikož by se mohla obrátit proti nám. Pro naši společnou bezpečnost by to bylo kvůli zvýšené zranitelnosti příliš vážné riziko. Vyzývám proto všechny členské státy a telekomunikační operátory, aby neprodleně přijali nezbytná opatření.“
Thierry Breton, komisař pro vnitřní trh
V Česku aktuálně připravuje implementaci pravidel v rámci novely zákona o kybernetické bezpečnosti úřad NÚKIB, který začátkem roku provedl veřejné konzultace. Z nich vyplynulo, že ochota některých operátorů nahradit potenciálně rizikové technologie v jejich sítích je nízká. Prostřednictvím vlastní asociace APMS operátoři poukázali, že kompletní náhrada technologií Huawei (včetně radiové přístupové části sítě – vysílačů) v jejich sítích by si vyžádala 18 miliard korun.
Asociace preferuje vyloučení Huawei pouze z jádra sítí, nikoli z vysílačů, což by znamenalo údajně pouze desetinu uvedených nákladů. S kompletním nahrazením čínských technologií aktuálně z českých operátorů počítá pouze O2, resp. sesterská společnost CETIN, která postupně do své mobilní sítě instaluje výhradně zařízení od švédského Ericssonu.
Zdroj: Evropská komise