Evropská komise poslala stížnost Applu. Chce, aby v iOS povolil alternativní platební služby

Oživeno 2. května 2022:

To, o čem se minulý rok vedly pouze debaty, se nyní realizovalo a Evropská komise dnes oznámila odeslání oficiální připomínky Applu v souvislosti s využitím NFC pro bezkontaktní platby. Komisi se nelíbí, že Apple na iPhonech a iPadech má tento platební systém plně pod kontrolou a nepouští k NFC pro platby i konkurenci, čímž má naplňovat parametry článku 102 Smlouvy o fungování Evropské unie, o zneužití významné tržní síly.

Klepněte pro větší obrázek

Situaci okomentovala výkonná viceprezidentka Margrethe Vestagerová: „Mobilní platby hrají v naší digitální ekonomice rychle rostoucí roli. Pro integraci evropských platebních trhů je důležité, aby spotřebitelé těžili z konkurenčního a inovativního platebního prostředí. Máme náznaky, že Apple omezil přístup třetích stran ke klíčové technologii nezbytné pro vývoj konkurenčních řešení mobilních peněženek na zařízeních Apple. V našem prohlášení o námitkách jsme předběžně zjistili, že Apple možná omezil hospodářskou soutěž ve prospěch svého vlastního řešení Apple Pay. Pokud by se takové jednání potvrdilo, bylo by podle našich pravidel hospodářské soutěže nezákonné.”

Apple chce vyjednat změny

Komise má tedy dle svých slov podezření, že by Apple svým chováním mohl porušovat pravidla hospodářské soutěže a bude se případem nadále zabývat. Pokud by se podezření potvrdilo, bude Komise nucena Apple přimět k tomu, aby NFC na svých zařízeních otevřel i pro další platební řešení třetích stran, podobně jako to funguje například na Androidu, kde kromě Google Pay mohou vedle toho existovat i další služby jednotlivých výrobců (například Samsung Pay) nebo i jednotlivá řešení konkrétních bank (v Česku například RaiPay od Raffeisenbank).

Pro magazín The Verge se už stihla vyjádřit tisková mluvčí Applu, Hannah Smith: „Apple Pay je pouze jednou z mnoha možností, které mají evropští spotřebitelé k dispozici pro provádění plateb, zajišťuje rovný přístup k NFC a zároveň stanovuje špičkové standardy pro soukromí a bezpečnost. Budeme nadále jednat s Evropskou komisí, abychom zajistili, že evropští spotřebitelé budou mít přístup k platebním možnostem dle vlastního výběru v bezpečném a zabezpečeném prostředí.“

Apple tak bude chtít, pod hrozbou finančních sankcí ze strany EU, jednat o možných změnách, na nějaké rychlé úpravy mobilního placení to však zatím nevypadá. Evropská komise si v posledních měsících na Apple detailněji posvítila. Evropské komisi se dlouhodobě nelíbí chybějící sideloading aplikací na iOS, tedy nemožnost instalovat aplikace z paměti iPhonu nebo z jiných zdrojů. A pokud i na květnovém jednání Europarlamentu projde další návrh hladce, bude muset Apple, stejně jako ostatní výrobci smartphonů v Evropě, povinně přejít na konektor USB-C.


Původní článek vyšel 5. října 2021 s následujícím titulkem:

Evropská komise si znovu posvítí na Apple. Nelíbí se jí, že k NFC u iPhonů má přístup jen služba Apple Pay

Evropská komise si znovu posvítí na Apple. Po problémech se se streamování hudby na iOS (u Spotify musí uživatelé platit výrazně vyšší ceny, než u Apple Music) se nově dostává do popředí platební služba Apple Pay. Středobodem zájmu však není služba jako taková, ale spíše NFC čip, který může využívat pouze platební služba od Applu. Konkurenční bezkontaktní platební metody jsou tak od platformy iOS prakticky odstřiženi.

Očekává se, že příští rok dostane Apple oficiální „obsílku“, a pokud bude americký gigant s EU spolupracovat, mohlo by to u budoucích verzí iOS otevřít dveře dalším platebním službám, např. konkurenčnímu Google Pay.

Samotné „vyšetřování“ služby Apple Pay bylo zahájeno již loni v červnu, kdy se k němu vyjádřila eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margarethe Vestagerová: „Zdá se, že Apple stanovuje podmínky, jak by měl být Apple Pay používán v aplikacích a webech obchodníků. Rovněž si vyhrazuje funkci Tap to Pay u iPhonů výhradně na Apple Pay. Je důležité, aby opatření společnosti Apple neodpírala spotřebitelům výhody nových platebních technologií, včetně lepšího výběru, kvality, inovací a konkurenceschopných cen. Rozhodla jsem se proto podrobně se podívat na postupy společnosti Apple ohledně Apple Pay, a na to, jaké má služba dopady na konkurenci.“

Jak přidat platební kartu do Apple Pay:

Zdroj Reuters

Diskuze (62) Další článek: S těmito chytrými hodinkami od Huawei se můžete potápět, změříte EKG a odemknete i auto

Témata článku: Apple, Android, iOS, Samsung Pay, NFC, EU, Google Pay, Apple Pay, Apple Music, Spotify, Evropská unie, Evropská komise, Služba, Bezkontaktní platby, Platba mobilem, Regulace, Volný trh, Platební služby, Hospodářská soutěž, Vyšetřování, Reuters, RaiPay, Česká republika, Telefony s iOS na Heureka.cz