Evropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

  • Česko „kraluje“ žebříčku zemí s nejdražšími mobilními službami
  • Evropská komise srovnala ceny ve všech 27 zemích EU
  • Když se nepočítají neomezené tarify, vychází nabídky našich operátorů katastrofálně

Evropská komise zveřejnila v rámci pravidelné výroční zprávy o úrovni digitalizace jednotlivých členských zemí také porovnání cen služeb širokopásmového pevného a mobilního internetu. Česko v oblasti cen za mobilní služby dopadlo katastrofálně. O studii mezi prvními informoval portál Živé.sk.

Klepněte pro větší obrázek
Pořadí zemí EU podle cen mobilních služeb v různých cenových koších
Klepněte pro větší obrázek
Cenové hladiny v jednotlivých cenových koších (v EUR)

Z celé evropské sedmadvacítky jsme na posledním místě. Ve všech porovnávaných cenových koších (kombinace různého objemu volných minut a GB dat) s výjimkou jednoho jsme skončili s nejhorší červenou známkou „4“, která znamená drahé služby. Žlutá známka „3“ značí relativně drahé služby, modrá „2“ relativně levné služby a zelená „1“ slouží k označení levných služeb.

Porovnávané koše služeb:

  • pouze mobilní data v pěti různých objemech od 0,5 až do 20 GB
  • mobilní data a hlasové jednotky v sedmi různých koších se 30, 100 a 300 volnými minutami
  • celkem 12 různých košů služeb

Nutno dodat, že do srovnání cenových košů nevstupovaly datově, ani hlasově neomezené tarify. Data jsou za kalendářní rok 2020 a i když se během roku 2021 mobilní tarify v Česku změnily, pro paušály s nízkým počtem volných minut a nízkým objemem dat (cca jednotky gigabajtů) k žádnému zásadnímu zlepšení nedošlo – operátoři navyšovali objemy dat hlavně u vyšších tarifů a cenová hladina neklesala.

Klepněte pro větší obrázek
Mapa zemí EU podle ceny mobilních služeb. Čím červenější, tím dražší

Komise při analýze zohlednila i paritu kupní síly v jednotlivých zemích a podle toho ceny přepočítala. Mapa EU ukazuje v přehledné grafice, které země jsou nejdražší (červená barva) a které naopak nejlevnější (sytě zelená barva). Česko je spolu s Maďarskem dvojitým ostrůvkem drahých zemí uprostřed jinak levného středoevropského regionu.

Sousední Polsko je vůbec nejlevnějším trhem z celé evropské sedmadvacítky. Vzhledem ke kupní síle jsou jako levné země hodnoceny i Německo a Rakousko, kde by při prostém přepočtu cen tarify vycházely relativně dráž. Jako nejdražší jsou Evropskou komisí hodnoceny země v tomto pořadí: Česko, Kypr, Portugalsko, Malta, Litva a Maďarsko.

Klepněte pro větší obrázek
Tarify, které Evropská komise porovnávala za český trh. Vždy vybrala v rámci daného koše ten nejlevnější na tuzemském trhu. Srovnání české ceny a evropského průměru

Na českém trhu byly zohledněny tarify a balíčky všech tří velkých operátorů T-Mobile, O2 a Vodafone. Evropská komise vybrala vždy ten nejlevnější. Úředníci si mimochodem všimli, že „všichni tři čeští operátoři poskytují srovnatelné množství jednotek u svých nejnižších nabídek v daném koši“, že „ceny v Česku jsou mnohem vyšší než je průměr EU“ a „žádná z nabídek v žádném koši není nižší než průměr EU“.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Tragicky vysoké ceny mobilních služeb proti průměru EU ukazuje tato tabulka pro všech 12 cenových košů. Pro kontrast, vpravo cenové porovnání Polska s průměrem EU
Diskuze (182) Další článek: Výrobce toustovačů zkusil mobil a vyšel z toho sympatický pětipalcový kompakt

Témata článku: , , , , , , , , , Mobilní tarif, Data, Litva, Mobilní služba, Kypr, Operátor, Koš, Malta, Maďarsko, Rakousko, Cenová hladina, Tarif, Česká republika, Portugalsko