Exkluzivně: nová verze mapy Topo Czech pro Garminy

Navigační přístroje Garmin získají v těchto dnech novou turistickou mapu Topo Czech v1.20. Aktualizace bude zdarma. Jaké jsou v mapě novinky, čím se liší od starší verze? Ukázky rozdílů na obrázcích.
Exkluzivně: nová verze mapy Topo Czech pro Garminy
Kapitoly článku

Český distributor navigačních přístrojů Garmin, firma Picodas Praha, je zároveň tvůrce několika map České republiky. Vedle silničního atlasu a letecké mapy vydala také turistickou mapu Topo Czech. Přečtěte si podrobný test její současné verze. V nejbližších dnech se tato mapa dočká důležité aktualizace na verzi 1.20. Měl jsem možnost v předstihu ji používat a ještě před samotným vydáním připravit tento článek.

Klepněte pro větší obrázek
Podoba nové Topo Czech v1.20 (více obrázků najdete v druhé polovině článku)

Pouze pro Garminy

Topo Czech je vektorová turistická mapa České republiky určená pouze pro navigační přístroje Garmin. Dá se používat v turistických navigátorech a systémech určených do automobilu, jedinou výjimkou jsou nejstarší navigace, jejichž procesor už na práci s tak komplexní mapou nestačí. Města jsou zpracována v měřítku 1 : 10 000, oblasti mimo ně v měřítku 1 : 50 000. Mapa se prodává za 1 990 Kč včetně DPH, což je velmi slušná cena.

Nová verze Topo Czech 1.20 bude vydána jako aktualizace. Uživatelé současné verze si ji budou moci stáhnout zdarma z webu www.garmin.cz, za upgrade se nic nebude platit. Odhaduji, že balíček bude mít velikost kolem 90 MB, a jeho vydání se plánuje na následující dny.

Raději to ještě napíšu přímo: mapa Topo Czech není určena pro Garmin eTrex Legend, který v současné době v akci prodává řetězec Mountfield. U tohoto přístroje ani nelze využít možnost upgradu z mapy Topo 50.

Co je nového v Topo Czech v1.20?

1) Byla aktualizována silniční a uliční data, databáze je použita z mapy Atlas CR10R v6. Mapa obsahuje nově postavené komunikace, uliční síť je popsána názvy ulic, případně čísly silnic. Datové podklady jsou ze září 2006. Topo Czech tímto získává asi nejpodrobnější mapu České republiky, ulice jsou pojmenovány i v nejmenších městech. Vylepšila se tím také automatická optimalizace trasy mezi zadanými místy. Přetrvává ale problém s přikázanými směry jízdy, které nevycházejí z logiky situace, a navigační přístroj tak automobil občas vede i tam, kde je třeba zákaz odbočení.

2) Více než sto měst má databázi orientačních čísel. Mapa tedy umožňuje vyhledání adresy ve městech, kde je databáze čísel orientačních.

3) Turistické značky, cyklotrasy, naučné stezky a výlety po tisícovkách jsou barevně zvýrazněny, Například žlutá turistická značka je znázorněna žlutou linií. Toto vylepšení se projeví jen u novějších generací přístrojů (Nuvi, StreetPilot c5xx, Zumo, GPSMAP řady x, Garmin Mobile 10/20). Z pohledu turisty je toto vylepšení velice důležité, na mapě se teď dá velmi dobře orientovat po značených stezkách.

4) Byly zpřesněny pozice výškových bodů a kót. Na ukázkových obrázcích v dalších kapitolách článku je vidět, jak tyto pozice u starší mapy občas „ujely“.

5) Mapa obsahuje hustší databázi malých vodních toků. Na druhou stranu jsem objevil několik chyb právě ve vodních plochách, které přitom ve starší verzi Topo Czech nebyly. Uvidíte je také na srovnávacích obrázcích.

6) Byly provedeny opravy v databázi bodů zájmu. Některé kategorie jsou nyní plně aktualizovány: například databáze bunkrů a objektů čs. opevnění.

7) Vrstevnice s krokem po dvaceti metrech jsou částečně vyčistěny v místech překryvu s vodní plochou (jezera, vodní nádrže, velké řeky).

8) Byl vyřešen problém s hranicemi regionů v oblasti Prahy; okresy hlavní město Praha, Praha-východ a Praha-západ. U zobrazení přehledky mapy se při výběru špatně vykreslovaly plochy těchto regionů a spíše to budilo dojem, že nejsou vybrány.

9) Byla provedena korekce v databázi ploch lesů. Ve verzi 1.0 více než sto ploch vypadlo při překladu dat do formátu Garmin, nyní by měla bý databáze areálů lesů kompletní.

10) Nejprodrobnější hladina mapových dat byla posunuta směrem do hrubšího detailu (měřítko 1,2 km). Hlavní detail mapy se zobrazuje v přístroji dříve.

11) Instalace mapy program obsahuje MapSource ve verzi 6.12.3 včetně české lokalizace programu.

U těchto bodů jsem vycházel z informací výrobce, našel jsem ale ještě další změny. Na první podívání je to vzhled. Starší mapa byla pěkná, ale málo kontrastní. Potom sice vznikly neoficiální úpravy, které dokázaly mapu graficky upravit, jejich instalace ale nebyla triviální. V nové Topo Czech jsou všechny důležité prvky dobře vidět. Další viditelnou změnou jsou zpřesněné hranice lesů. Tam, kde dřív Topo Czech ukazovala les i na louce, je nyní správně vyseknutá plocha.


V druhé kapitole článku najdete přímé porovnání nové Topo Czech v1.20 se starší verzí. Na dvaceti obrázcích z programu MapSource budete moci sami posoudit změny

Témata článku: Mapy, Pro turisty a cyklisty, Nov, Podívání, Verze, Garminy, Řeka, Špilberk, TOP, Nová verze


Určitě si přečtěte

Air Bank vylepšuje aplikaci. Přidává některé funkce z internetového bankovnictví
Jan Láska
Air BankMobilní bankovnictvíMobilní aplikace
Hodinky Garmin Venu 2 přicházejí ve dvou velikostech a s dvojnásobnou výdrží
Lukáš Václavík
Chytré hodinkyGarmin
RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

** Otestovali jsme další letošní nové „áčko“, které by se mohlo stát mainstreamem ** Podobnost s Galaxy A72 je, až na baterii a jeden foťák, dost velká ** Sáhnete po levnější LTE verzi nebo po výkonnější 5G variantě?

Martin Chroust | 29

Martin Chroust
GalaxyRecenze