Exkluzivní rozhovor: jak se žije s mobilem v Japonsku?

Rozsáhlé interview s mladým Japoncem o mobilech, multimediálních službách a jejich používání v každodenním životě. Jak se liší od českých poměrů? Jaké jsou průměrné náklady za mobil a služby?
Kapitoly článku

O službě i-mode informovala Mobilmanie už několikrát. Byly to články a bleskovky o japonském operátorovi DoCoMo, o možnostech využití a také o šíření služby do Evropy. I-mode funguje v Evropě teprve půl roku a sotva potkáte někoho, kdo má s touto službou osobní zkušenosti. Ty by nás právě zajímaly, viďte. Jak se žije s "áj moudem"? To se dozvíte v dnešním interview se zástupcem japonské m-generation.

Rozhovor o i-modu probíhal přes internet po přímce Brno - Tokio, protože jsem neměl možnost setkat se svým známým osobně. Můj japonský kamarád se jmenuje Kazuhiro Murakami, je svobodný, má 25 let a je právník. Promiňte, nedostává se mi fontů, abych mohl jeho jméno uvést v originále.

Setkali jsme se minulé léto při jeho cestě po Evropě, když si užíval poslední volné chvíle mezi studiem mezinárodního práva a nástupem do prvního zaměstnání. V této chvíli už pracuje pro jednu nadnárodní firmu a s cestováním má asi na delší dobu "utrum". Věřili byste, že Japonci mají jen dva týdny dovolené za rok? Proto se jich více než 37 milionů prohání po stránkách i-mode.

Ale zpátky k interview. Než se do něj pustíme, uvědomte si, že Kazu není odborník na mobilní komunikaci a jeho názory nám předvedou běžné používání těchto pro nás zatím exotických služeb. V některých ohledech tedy mohou být jeho postřehy mírně subjektivní.


Interview s Kazuhirem Murakamim vede Martin Selzer.

Vím, že používáš mobilní telefon. Když jsi mi ho v létě ukazoval, málem mi vypadly oči. Prostě japonské véčko - malinké, stříbrné, s velkým a vysoce kvalitním displejem. Kdy sis ho pořídil?
Svůj současný mobil jsem si pořídil asi před měsícem. Ten předchozí, který jsem ti v srpnu ukazoval, jsem si koupil před rokem a půl a svůj úplně první mobil v životě jsem si pořídil před šesti lety.

Kolik lidí v tvém okolí mobil používá? Kteří lidé v Japonsku ho v této době ještě nemají?
Většina lidí mobily už používá. Řekl bych, že lidé starší 55 let je používají méně. Moje babička mobil nechce, ale dědeček ho má, ale on je mezi staršími lidmi spíš výjimka. Myslím, že v Japonsku existuje služba zvaná "rodinná služba" (family service). Když je rodina u stejného operátora, má nižší poplatky nebo může využívat slev.

Myslíš, že patříš do m-generation, tedy mezi mladé lidi, kteří využívají a baví se všemi novými  mobilními hračkami a nevyjdou bez nich z domu? (Teď mi připadá, že já sám jsem na tom dost podobně.)
Ano, myslím, že mezi ně patřím. Ale upřímně, mobily přesto příliš nemiluji.

Jakou značku a typ mobilu využíváš? Koupil sis mobil zvlášť nebo v sadě od svého operátora? Jak to obvykle probíhá?
Promiň, nerozumím otázce. Vybral jsem si prostě mobil u svého operátora. (Teď se možná divíte, ale v Japonsku opravdu není prioritní značka nebo výrobce mobilu, což je pro některé české uživatele zásadní hledisko při výběru nového přístroje i posuzování lidí. Japonci nejspíše ani neví, o jakou značku jde, protože přístroje v drtivé většině kupují u operátora. Ten si nechává design přístrojů upravit podle svých představ a na krytu bývá v mnoha případech jako jediné označení logo operátora. - pozn. red.)

U kterého jsi operátora?
V Japonsku jsou tři velké společnosti. DoCoMo je z nich největší. Já používám J-phone, protože má výhody, co se týče fotek. Myslím, že patří do skupiny Vodafonu. Třetí je AU, který má nejlevnější volání.

Jak často používáš mobil?
Řekl bych, že teď méně, mobil už tak neprožívám. Hlavně když volám a píšu zprávy. Ale třeba školáci používají mobily, jak často můžou. To si neumíš představit.

Jaké moderní technologie a služby svého mobilu můžeš využívat pro práci nebo zábavu?
Pro práci nejvíc volání, e-mail a internet (ne klasický internet v našem slova smyslu, ale velmi podobné stránky upravené pro mobily, na kterých nechybí barvy, fotky, animace - pozn. red.). Pro zábavu třeba volání, videotelefonování, mail, hry, internet, fotky, filmy a televizní přenosy (tv phone).

K čemu nejvíce používáš mobil? Napiš třeba 5 až 10 nejčastějších činností s procentuálním zastoupením. Buď konkrétní.
Když si představím mé nejčastější činnosti, slouží mi mobil následovně: 45 % psaní mailů, 37 % volání, 11 % fotografování a natáčení krátkého videa, 5 % hraní her a 2 % pro internet. Někteří lidé také videotelefonují, ale to můj mobil nepodporuje.

Používáš mobil více pro zjišťování informací, zábavu nebo volání? Píšeš normální SMS, tedy zprávy do 160 znaků?
Neznám SMS, ale mohu psát opravdu dlouhé e-maily. Když chci, mohou být takřka nekonečné. Ale vzpomínám si, že mí kamarádi, kteří jsou u jiného operátora, mohou posílat kratší zprávy za nižší poplatek.

Které služby nepoužíváš?
Pomocí mobilu se nepřipojuji na klasický internet, dávám přednost počítači, což je taky jednodušší.

Využíváš i-mode? Jaké s ním máš zkušenosti nebo jaké jsou zkušenosti tvých známých? Jaké je to s poruchovostí a stabilitou?
I-mode je služba operátora NTT DoCoMo a já používám J-phone (Vodafone), který nabízí obdobnou službu zvanou J-sky. Mohu říct, že je opravdu užitečná ("pretty useful" možno přeložit i jako "fakt schopná" - pozn. red.), ale co se připojování týče, je PC lepší. Mobilní internet je trošku komplikovanější, myslím, že se s ním nemůžeš připojit na všechna místa, protože paměť mobilu není příliš velká. Stabilita i-modu závisí na síle signálu a DoCoMo je v Japonsku nejsilnější.

Témata článku: Operátoři, Ostatní, Jak, Mobilní život, Rozhovor, Mobil, Tokio, Dědeček, MOBI