F-Secure: nebojte se mobilních virů

Přestože virová hrozba pro mobilní telefony zatím není nijak velká, měli byste být připraveni na všechno. Co když některý virus jednou zaklepe i na kryt vašeho telefonu? V takovém případě by mohl pomoci „mobilní“ antivirový program F-Secure.
F-Secure: nebojte se mobilních virů
V nedávné době byly zveřejněny informace o virech, které se šíří mezi uživateli mobilních telefonů. Zatímco počítačové viry už se doslova staly součástí našeho každodenního života a počítač bez antivirového programu dnes najdete opravdu jen zřídka, s viry v mobilních telefonech se zatím setkal jen málokdo. Jednak je to dáno tím, že se operační systémy pro mobilní zařízení začaly uplatňovat mnohem později, než operační systém Windows v počítačích a navíc mobilních zařízení vybavených operačním systémem zatím není tolik. Pokud pak programátor virů tvoří svoje produkty především proto, aby znepříjemnil život co nejvíce uživatelům, je mnohem pravděpodobnější, že virus počítačový napáchá větší škody než virus mobilní. Přestože tedy hrozba napadení vašeho mobilního telefonu některým ze známých virů zatím není až zas tak velká, prevence je nejlepší způsob, jak těmto útokům předcházet.

K nejznámějším společnostem zabývajícím se mobilní virovou problematikou patří společnost F-Secure Corporation se svým antivirovým produktem F-Secure Mobile Anti-Virus. V souvislosti s hrozícími viry jste si o něm mohli už několikrát přečíst i na MobilManii – například v době, kdy se objevily informace o trojském koni Skulls. Mezi mobilním softwarem na odstraňování virů patří F-Secure k těm nejlepším a hlavně nejrychlejším. Přestože se hrozba napadení objeví většinou maximálně jednou do měsíce, aktualizace je většinou dostupná během několika málo hodin.

Program F-Secure je určen pro mobilní telefony pracující na platformě Symbian Series 60. Něco málo o prostředí a práci s programem si nyní popíšeme.

Instalace

Instalační soubor třicetidenní demoverze najdete přímo na stránkách společnosti F-Secure. Pokud se vám produkt zalíbí natolik, že se rozhodnete pro jeho koupi, cena šestiměsíční licence je 11,70 eur. K bezproblémovému chodu aplikace budete potřebovat minimálně 850 kB paměti a připojení na internet.

Ne, že by snad po instalaci bylo třeba registrovat demo-verzi na stránkách výrobce, ale je třeba aktivace spojená s aktualizací interní virové databáze programu. Bez této aktivace program fungovat nebude. Při aktivaci využívá aplikace připojení pomocí zabezpečeného protokolu HTTPS. Pokud si tedy nejste jisti, máte-li správně nastaveno připojení na internet a podporuje-li váš telefon tento zabezpečený protokol, zkuste v browseru mobilního telefonu zadat adresu https://msp.f-secure.com/web-test/. Pokud ji telefon bez problémů zobrazí a nabídne stránku s odkazy, na stažení jednotlivých produktů, máte vyhráno.

Nastavení

Po úspěšném dokončení instalace je třeba nastavit základní parametry, podle nichž se bude aplikace v telefonu chovat. Nastavení je možné provést tak, aby nebylo třeba se o chod aplikace nijak starat a veškeré prováděné úkony byly automatické. V první řadě je třeba nastavit datový profil, s jehož pomocí se program bude připojovat na internet a stahovat aktualizační soubory. V dalším kroku je třeba povolit připojení na internet. Po připojení, aktivaci a následné aktualizaci je program plně připraven k používání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nastavení přístupového bodu • aktivace

Máte-li aktualizaci zdárně za sebou, přejděte do nastavení programu volbou Settings v hlavním menu.
Na první záložce Scan nastavte, jakým způsobem má antivirová kontrola probíhat. Buď bude telefon testován průběžné v reálném čase, nebo jednou za den resp. za týden, nebo si zvolíte možnost Manual, kdy testování proběhne pouze tehdy, budete-li to sami přímo vyžadovat. Pokud zvolíte testování jednou za den/týden, je třeba navíc nastavit hodinu (popř. i den), kdy se antivirová kontrola automaticky spustí. Pokud necháváte telefon přes noc zapnutý, je samozřejmě nejvýhodnější testovat v noci, když spíte.

Druhá záložka Update nabízí možnosti aktualizace. Kromě přístupového bodu, který jste zvolili už na začátku, nastavíte, zda se má aktualizovat automaticky nebo manuálně. Manuální aktualizace je pak možná z hlavního menu telefonu.

Na třetí kartě Exclusion najdete soubory (většinou systémové), které nemohou být při real-time módu testovány.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nastavení testování • a aktualizací • výjimky

Skenování a aktualizace

O stavu virové databáze informuje základní obrazovka. Pokud je u všech tří položek zelená ikona, jsou všechny programové komponenty v pořádku a vy můžete zahájit svoje první testování. Z hlavního menu vyberte položku Scan all. O vše ostatní už se postará sama aplikace. Projde soubor po souboru celý váš telefon a upozorní na potenciálně nebezpečné soubory uložené v paměti. V případě, že už se potýkáte s virovou nákazou pak napomůže odstranit virus z napadeného mobilního zařízení. V tomto případě ovšem doporučujeme navštívit nejdříve domovské stránky společnosti, kde najdete ke každému druhu viru přesný návod, jak postupovat, chcete-li jej z telefonu dostat pryč. O celém průběhu kontroly navíc na závěr nabídne přehledný protokol.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlavní obrazovka • skenování • protokol o průběhu

Pokud jste nastavili možnost manuální aktualizace, toto provedete z hlavního menu volbou Update Anti-Virus.

Klepněte pro větší obrázek
Možnosti hlavního menu

Systémová náročnost

Toto vše vypadá až moc pěkně na to, aby chybělo nějaké „ale“. Už při stahování přijdete na to, že instalační balíček není žádný drobek. 632 kB je docela slušná aplikace. Přestože podle informací manažeru AppMan zabere v operační paměti „jen“ kolem 140 kB, má jeho chod na telefon vcelku negativní dopad. Pokud necháte antivirus spuštěný, počítejte s několikasekundovým zpožděním u jinak docela rychlých operací. Například na 7610 se mi obyčejný kalendář spouštěl asi o 2–3 sekundy pomaleji než jindy, což už je docela značný rozdíl.

Klepněte pro větší obrázek
Momentálně antivirus zabírá 132 kB

Naštěstí není třeba, aby aplikace stále běžela celá. Pokud ji vypnete volbou Exit z hlavního menu a přitom máte v preferencích nastaveno real-time nebo každodenní/týdenní skenování, ponechá antivirus spuštěný pouze jeden proces, jehož přítomnost bez diagnostického nástroje ani nepostřehnete. Tento proces se pak ve stanovený čas sám přihlásí.

Budoucnost mobilních telefonů patří operačním systémům. Ať už půjde o Symbiany, Windows Mobile nebo jiné, hrozba virové nákazy bude jen narůstat a možná se jednou dočkáme situace, kdy se antivirové společnosti začnou zaměřovat především na mobilní telefony, protože stolní počítače už nebudou pro programátory virů ničím zajímavým. A na tuto dobu je třeba se pomalu připravovat už dnes.

Diskuze (6) Další článek: Philips 639: levné véčkové zrcátko (test)

Témata článku: Smartphony, Symbian, Software pro mobily, Vir, Mobil, Sec, Antivirová kontrola, MOBI


Určitě si přečtěte