Face ID se naučí rozpoznávat lidi s rouškami. Ale jen na nejnovějších iPhonech a nebude to úplně ono

Dva roky od začátku pandemie covidu a povinného nošení ochrany úst se konečně dočkáme funkce, jejíž absence ztěžovala život nejednomu majiteli zařízení s iOS. Face ID se naučí plnohodnotně rozpoznávat i obličeje zakryté rouškami. Zvládnou to ale jen novější iPhony a ještě Apple upozorňuje na určitá bezpečnostní rizika.

Na novinku, která byla zpozorována ve vývojářské beta verzi iOS 15.4, upozornil server MacRumors. Snímky funkce pak na twitteru zveřejnil Apple nadšenec Brandon Butch.

Podle všeho to vypadá, že v nastavení se objeví nové tlačítko „Používat Face ID s rouškou“, které po zapnutí vyzve k nahrání zakryté tváře. Apple tvrdí, že osobu dokáže rozpoznat pomocí „unikátních rysů kolem očí“, ale sám dopředu varuje, že s rouškou Face ID prostě nebude fungovat tak perfektně jako bez ní. 

To znamená, že někdo podobný teoreticky bude moci zařízení odemknout, pokud si používání Face ID s rouškou nastavíte. Nebo technologie pořádně nerozpozná ani samotného majitele, což jsou zkušenosti, o kterých by mohli vyprávět zejména lidé s brýlemi. Na ně mimochodem aktualizace také míří, v nastavení si u roušky bude možné zapnout možnost „přidat brýle“, aby se systém připravil, že budete mít tvář zakrytou rovnou dvakrát.

Jistým omezením nicméně je, že novinka zřejmě přijde jen na novější generace iPhonů, a i to iPhony 12 a 13, jak uvádí 9to5Mac. iPhony X a 11 mají smůlu, stejně tak iPady Pro z roku 2018. 

Odemykání s rouškou je možné už nyní, ale pouze tehdy, když vlastníte Apple Watch. Pak vás Face ID od iOS 14.5 pustí pokaždé, když se hodinky nacházejí poblíž. To by mělo fungovat i nadále. První funkce tohoto rázu, kterou Apple spustil, se pak objevila v iOS 13.5, systém se při zpozorování roušky ani nepokoušel o identifikaci tváře a rovnou poprosil o kód.

Diskuze (47) Další článek: Zkontrolujte si osobní data a historii jízd. Uber v aplikaci zpřístupnil nové položky

Témata článku: , , , , , , , , , , F +, Macrumors,