Fenix HL50: S diodou na čele

Malá odbočka od telefonů a tabletů, mobilní gadget na čelo, který se může se zkracujícími dny možná bude hodit. A předvede, co dokáže pořádná LED.

Také používáte diodu od foťáku svého smartphonu jako svítilnu? Přímo se k tomu nabízí a potřebných aplikací je spousta. Ale na vážnější použití, například při sportu, se toto řešení moc nehodí. Jsou specializovaná řešení. Jaký to může být rozdíl a co dnes dokáže pořádná dioda LED, to nezasvěcené může překvapit. Tak si to dnes ukážeme.

Mobilní světlo na čelo

Dny se krátí a večerní výběhy začala doprovázet tma. Chce to světlo, ať už kvůli bezpečnosti při pohybu na silnici nebo při orientaci ve volném terénu. Doposud jsem si vystačil s levnou cyklistickou „blikačkou“, kterou později vystřídala čínská čelovka cca za 150 Kč. Pokukoval jsem po dražších značkových řešeních s cenou přes tisíc korun a váhal, zda stojí za vyzkoušení. Ale proč ne, volba padla na nový Fenix HL50.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Fenix HL50

Velmi malá a lehká čelovka zaujala proti početné konkurenci svým subtilním provedením a napájením jen z jediné tužkové baterie. Na takový zdroj energie přitom slibuje pozoruhodný světelný výkon při obstojné výdrži. K tomu odolné hliníkové tělo, vodotěsnost a možnost využití i bez náhlavního popruhu jako miniaturní běžné svítilny.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Čelovka nese malou samostatnou svítilnu, kterou lze v kovovém úchytu libovolně naklápět a zvolit tak vhodný úhel směru světla. 

Nejzajímavějším prvkem výbavy je pochopitelně samotný zdroj světla, kterým je dioda Cree XM-L2 T6. Cree je původem americká firma specializující se ryze na vývoj svítících diod. Vývoj polovodičových součástek jde stále rychle dopředu a dalo by se říct, že co Intel předvádí s tranzistory, respektive procesory, to Cree prezentuje v oblasti LED. Výsledkem je stále více světla z jedné součástky při zvyšující se energetické efektivitě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Jedna miniaturní polovodičová destička emitující světlo... • svítilnu z čelovky lze používat i samostatně, ale odepnutí či úchyt na pásek je celkem zdlouhavý (musí se odšroubovat kryt baterie)

Lumen k lumenu, prostě to svítí

Čelovka dodá maximální světelný tok 365 lumenů, což asi většině nic moc neřekne. Představu poskytnou fotky níže. Jediné ovládací tlačítko poslouží pro zapnutí a přepínání mezi třemi úrovněmi jasu. Delším podržením světlo zhasne, delší podržení při zhasnuté čelovce pak aktivuje tzv. burst mód, kdy čelovka svítí na maximum, dokud tlačítko nepustíte.

Stejná scéna, stejná tma, stejné nastavení fotoaparátu:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Fenix HL50: nejnižší stupeň (4 lm) • 2. stupeň (60 lm) • 3. stupeň (170 lm) • 4. stupeň (365 lm)
Světlo má důraz na střed, ale s částečným rozptylem do širšího úhlu odpovídajícímu cca zornému úhlu oka.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Pro srovnání: stejná scéna osvícena diodou z telefonu LG G3 • a levnou čelovkou Profilite  
Telefon má světlo rozptýlené, ostatně tak to od blesku chceme, levná čelovka se snaží to málo, co produkuje, soustředit do úzké výseče. 

Rozdíl světelného výkonu oproti běžným diodovým svítilnám je obrovský. Zaujme i vzhledem k rozměrům a zdroji energie. Při větších rozměrech a akumulátorech nabídnou příruční svítilny vybavené nejvýkonnějšími diodami světelné toky v řádu jednotek tisíc lumenů. Ale dnes tu máme jen malou čelovku na jednu baterku, i tak je rozdíl oproti běžným LED velký.

Klepněte pro větší obrázek 
K ovládání slouží jedno velké tlačítko, má jistý stisk a jasnou odezvu. 

Fenix HL50 se napájí z baterie typu CR123A, o jehož existenci jste možná doposud neměli tušení. Je o něco kratší a tlustší než běžná tužkovka typu AA, zvládá větší zátěž a používá se hlavně u fotografických blesků. S dodávaným adaptérem však můžete použít i o něco delší klasickou tužkovou baterii AA. Světelný tok pak bude o něco málo nižší, stejně jako výdrž, ale získáte univerzálnější řešení. Baterie CR123A je pochopitelně dražší, ale lze ji pořídit i v podobě dobíjecího akumulátoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Výchozím zdrojem energie je méně rozšířená baterie CR123A. Při častém používání lze doporučit nákup dobíjecí verze a nabíječky, náklady se časem vrátí. Lze jít ale i úspornější cestou a svítit obyčejnou tužkovkou. Nevýhodou je nutnost použití adaptéru a prodloužení těla čelovky, také světelný tok je pak cca o 10% slabší a zkrátí se i výdrž. Ale stále jsme na velmi slušných hodnotách, které strčí do kapsy čelovky s obskurním osazením třemi články AAA.

Jak dlouho vydrží svítit? V burst módu se výdrž ani neudává, ten je určen jen na krátkodobé silné zasvícení. Dioda se jím více zahřívá a krátí se její životnost. Nějakou tu hodinu z 50 tisíc hodin udávané životnosti bych klidně oželel, ale burst mód prostě nejde trvale zapnout, funguje jen když držíte prst na tlačítku. V nejsvítivějším trvalém módu se světelným tokem 170 lumenů vydrží čelovka svítit tři hodiny, při 60 lumenech 9 a tři čtvrtě. Nejnižší jas, vhodný leda tak k přisvícení někde ve stanu, nabídne až 150hodinovou výdrž, ale jen 4 lumeny.

A ještě jedna ukázka svícení, opět při uzamčeném nastavení expozice fotoaparátu:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Fenix HL50: nejnižší stupeň (4 lm) • 2. stupeň (60 lm) • 3. stupeň (170 lm) • 4. stupeň (365 lm)
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
A to stejné levnou čelovkou Profilite. Ve skutečnosti nezabloudíte ani s ní, vidět s ní je, i když v dost úzkém světelném kuželu. Fotoaparát ale nemá tak velký dynamický rozsah jako lidské oko. 

Pořádné světlo něco stojí

LED prostě překvapila a takový pořádný zdroj světla by slušel i nějakému outdoorovému telefonu. Ale ještě zpět k Fenixu HL50. Čelovka potěšila nejen svými světelnými vlastnostmi, ale také kvalitním zpracováním a nízkou hmotností 57 gramů, která nebrání pohodlnému použití při běhu.

Našly se ale i nedostatky – například chybějící funkce blikání, která by se hodila při použití čelovky jakožto bezpečnostního prvku při pohybu na silnici, obtížnější vyjmutí z úchytu, které brání pohotovému využití samostatné svítilny bez pásku na hlavu, nebo cena 1 359 Kč, která asi leckomu přijde na malou jednoduchou čelovku vysoká. Oproti srovnatelné konkurenci je však docela příznivá.   

Technické parametry:

  • Zdroj světla: LED Cree XM-L2 T6
  • Světelný tok: maximálně 365 lumenů, ve stálém provozu maximálně 170 lumenů
  • Napájení: 1× CR12A nebo s adaptérem 1×AA baterie
  • Rozměry: průměr 23 mm, délka 64 mm (s AA baterií 82 mm)
  • Hmotnost: 57 g (bez baterie)
  • Další podrobnosti zde
Diskuze (7) Další článek: T-Mobile hlásí, Prahu máme komplet pokrytou LTE. O Brně ale mlčí

Témata článku: , , LG G3, LG G3 32GB, Velké tlačítko, Dodávaný adaptér, Časté používání, Zahrada, Rozšířená baterie, Destička, Svícen, Dio, Fenix, Fén, Ovládací tlačítko, Chybějící funkce, F +