Fenomén Dxomark. Stojí za ním jen kouzla a čáry, nebo důkladná měření?

  • Dxomark nejsou jen standardizované testy hlavních foťáků
  • Mimo nich laboratoř testuje i selfie kamery, displeje a zvuk
  • Nejnovější test je zaměřený na výdrž baterie ve smartphonech

Standardizované texty Dxomark jsou s námi již pěkných pár let. Platforma se sama označuje jako nezávislá firma, která provádí benchmarky telefonů, reproduktorů, fotoaparátů, objektivů a dalšího fotografického vybavení. Od roku 2008, kdy byl Dxomark založen, však spektrum a struktura testů značně narostla.

Představení testovacích procedur Dxomark:

Dxomark u smartphonů primárně hodnotí kvalitu hlavních fotoaparátů, již delší dobu však testuje a nabízí standardizované testy selfie foťáků v mobilech, telefonních reproduktorů, displejů a nově také baterií ve smartphonech. Zajímá vás, jak Dxomark  telefony vlastně testuje? Nás také, a proto jsme pro vás připravili souhrn toho nejdůležitějšího. Stojí za Dxomark kouzla a čáry nebo důkladná měření a propracovaná metrika?

Dxomark Camera

Zřejmě neznámější test, který se ve spojitosti s Dxomark zmiňuje, je fotografický test hlavních snímačů na zadní straně smartphonu. Jeho poslední, čtvrtá revize, platí od loňského října, ke které loni v prosinci přibylo testování regionálních variant smartphonů. Ukazuje se totiž, že o kvalitě fotek dost výraznou měrou rozhoduje i použitý čipset, který se u některých výrobců mezi Evropou a USA liší.

Klepněte pro větší obrázek
Nové a dříve měřené parametry v Dxomark Camera 4

Ve čtvrté generaci testu se samostatně měří zoomovací možnosti, a to u teleobjektivu a také u širokoúhlého fotoaparátu. U fotek a videí se testuje expozice, barevná věrnost, autofocus, kvalita textur, šum a artefakty. U fotek jsou dalšími parametry focení v noci, bokeh a preview, tj. jak výrazně scéna zachycená v hledáčku odpovídá finální pořízené fotografií. U videí se samostatně testuje stabilizace obrazu. Do celého testu vstupuje i celá řada subparametrů, které jsou vždy detailně otestovány a sepsány u každého testu smartphonu.

Klepněte pro větší obrázek
Pohled pod pokličku finálního hodnocení testu Dxomark Camera (ovšem zde ještě bez přidané sekce Zoom)

Testovací fotografie a videa jsou pořizovány uvnitř, venku a za nízkého osvětlení, dále se testují snímky venkovního prostředí i kalibrované studiové fotky z laboratoře. V případě venkovních prostor vznikají fotografie na předem vytipovaných místech v centrální Paříži. Otestování jednoho smartphonu trvá včetně analýzy dat zhruba deset dní, zbytek času trvá sepsání doplňkového článku. Detaily první generace testu najdete zde, novinky čtvrté generace shrnuje tento článek.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Aktuální TOP3 žebříčku Dxomark Camera
Diskuze (25) Další článek: Levné TCL 20R 5G míří do Česka. Vše podřídí ceně a sítím páté generace

Témata článku: Huawei, Samsung, Wiko, Xiaomi, Smartphony, Internet, DxOMark, USA, Baterie, Fotomobily, Benchmark, Wi-Fi, Displeje, Selfie, Audio, Asus ROG Phone 5, Asus ROG Phone 5 (12GB/256GB), Asus Zenfone 7, Huawei Mate 40 Pro, Huawei P40 Pro, OnePlus 8T, OnePlus 8T 256GB, Oppo Find X3 Neo, Samsung Galaxy M51, Samsung Galaxy Note20 Ultra 5G