Fenomén Dxomark. Stojí za ním jen kouzla a čáry, nebo důkladná měření?

  • Dxomark nejsou jen standardizované testy hlavních foťáků
  • Mimo nich laboratoř testuje i selfie kamery, displeje a zvuk
  • Nejnovější test je zaměřený na výdrž baterie ve smartphonech

Standardizované texty Dxomark jsou s námi již pěkných pár let. Platforma se sama označuje jako nezávislá firma, která provádí benchmarky telefonů, reproduktorů, fotoaparátů, objektivů a dalšího fotografického vybavení. Od roku 2008, kdy byl Dxomark založen, však spektrum a struktura testů značně narostla.

Představení testovacích procedur Dxomark:

Dxomark u smartphonů primárně hodnotí kvalitu hlavních fotoaparátů, již delší dobu však testuje a nabízí standardizované testy selfie foťáků v mobilech, telefonních reproduktorů, displejů a nově také baterií ve smartphonech. Zajímá vás, jak Dxomark  telefony vlastně testuje? Nás také, a proto jsme pro vás připravili souhrn toho nejdůležitějšího. Stojí za Dxomark kouzla a čáry nebo důkladná měření a propracovaná metrika?

Dxomark Camera

Zřejmě neznámější test, který se ve spojitosti s Dxomark zmiňuje, je fotografický test hlavních snímačů na zadní straně smartphonu. Jeho poslední, čtvrtá revize, platí od loňského října, ke které loni v prosinci přibylo testování regionálních variant smartphonů. Ukazuje se totiž, že o kvalitě fotek dost výraznou měrou rozhoduje i použitý čipset, který se u některých výrobců mezi Evropou a USA liší.

Klepněte pro větší obrázek
Nové a dříve měřené parametry v Dxomark Camera 4

Ve čtvrté generaci testu se samostatně měří zoomovací možnosti, a to u teleobjektivu a také u širokoúhlého fotoaparátu. U fotek a videí se testuje expozice, barevná věrnost, autofocus, kvalita textur, šum a artefakty. U fotek jsou dalšími parametry focení v noci, bokeh a preview, tj. jak výrazně scéna zachycená v hledáčku odpovídá finální pořízené fotografií. U videí se samostatně testuje stabilizace obrazu. Do celého testu vstupuje i celá řada subparametrů, které jsou vždy detailně otestovány a sepsány u každého testu smartphonu.

Klepněte pro větší obrázek
Pohled pod pokličku finálního hodnocení testu Dxomark Camera (ovšem zde ještě bez přidané sekce Zoom)

Testovací fotografie a videa jsou pořizovány uvnitř, venku a za nízkého osvětlení, dále se testují snímky venkovního prostředí i kalibrované studiové fotky z laboratoře. V případě venkovních prostor vznikají fotografie na předem vytipovaných místech v centrální Paříži. Otestování jednoho smartphonu trvá včetně analýzy dat zhruba deset dní, zbytek času trvá sepsání doplňkového článku. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Aktuální TOP3 žebříčku Dxomark Display

Na prvním místě se v testu Dxomark Camera aktuálně vyjímá Xiaomi Mi 11 Ultra se 143 body. Druhou pozici zaujímá Huawei Mate 40 Pro+ (139), třetí pozice připadla Huawei Mate 40 Pro (136). Detaily první generace testu najdete zde, novinky čtvrté generace shrnuje tento článek.

Diskuze (27) Další článek: Nejlépe vybavené Xiaomi je v prodeji. Mi 11 Ultra nepřipouští kompromisy

Témata článku: Huawei, Samsung, Wiko, Xiaomi, Smartphony, Baterie, Wi-Fi, Selfie, DxOMark, Benchmark, USA, Displeje, Fotomobily, Internet, Audio, Asus ROG Phone 5, Asus ROG Phone 5 (12GB/256GB), Asus Zenfone 7, Huawei Mate 40 Pro, Huawei P40 Pro, OnePlus 8T, OnePlus 8T 256GB, Oppo Find X3 Neo, Samsung Galaxy M51, Samsung Galaxy Note20 Ultra 5G


Určitě si přečtěte

T-Mobile rozdává data. Zdarma, pro všechny, bez omezení objemem či rychlostí
Filip Kůžel
Neomezená dataZdarmaT-Mobile
Garmin překvapil levným sporttesterem a LTE hodinkami pro náročné
Martin Chroust
HodinkyGarmin
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska | 16

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny