Férové tarify Vodafone: S tou revolucí opatrně

Vodafone slíbil, že jeho Férové tarify změní český telekomunikační trh. My jsme je porovnali se staršími tarify a nadšení opadlo.
Férové tarify Vodafone: S tou revolucí opatrně

Vodafone představil nové tarify. Jmenují se Férové tarify a mají změnit český telekomunikační trh. Mají k tomu opravdu nakročeno:

  • Účtování hovorů po sekundách (1+1): To u nás nemá konkurenci, dosud se účtovala minimálně první minuta hovoru celá. Také u konkurence najdete tarify účtované způsobem „1+1“, ale to je řeč o minutách. Vodafone říká, že účtování po sekundách znamená úsporu 31 % oproti účtování po minutách. My jsme to spočítali na 25 %, oproti účtování „60+30“ je to 12% úspora, a to rozhodně nejsou zanedbatelné hodnoty.  
Klepněte pro větší obrázek 
Už to chápete? Účtování po sekundách je dobro, účtování po minutách je zlo
  • Neomezené SMS do všech sítí. Pouze nejlevnější z tarifů má „neomezené SMS“ omezené na vlastní síť. Posíláte hodně SMS? Trendy říkají, že textovek se posílá méně a méně, lidé přesouvají komunikaci na internet. Sami posuďte, jestli se vám tento benefit vyplatí.
     
  • Volání do 29 zemí v rámci volných minut. Nové tarify budou oblíbené u Slováků, Vietnamců a matek cestovatelů, protože je jedno, jestli volné minuty provoláte do vlastní sítě, do cizí sítě, nebo dokonce do zahraničí. Také tento benefit spadá do kategorie „jak pro koho“. Vzpomenete si, kdy jste naposledy volali do zahraničí?
Klepněte pro větší obrázek

Vodafone také dbal na jednoduchost – tarify jsou tři a k tomu tři doplňkové, ale nevidím důvod, proč je nepostavit pěkně do řady. A kdyby vám ani to nestačilo (např. chcete málo minut, ale hodně internetu), zeptejte se na infolince, operátoři jsou připravení zpracovat individuální nabídku. Operátor uvádí „volné vteřiny“, což sice lépe odpovídá novému účtování, ale my pro přehlednost zůstaneme u minut:

Měsíční paušál399 Kč599 Kč799 Kč999 Kč1 499 Kč3 299 Kč
Volné minuty vč. zahraničí50100200300600neomezeně
Neomezené SMSdo vlastní sítědo všech sítí
FUP mobilního internetu150 MB300 MB600 MB1,2 GB
Hovory po vyčerpání volných minut4,99 Kč za minutu
Zahraničí po vyčerpání volných min.11,40 Kč za minutu

Srovnání se staršími tarify Vodafone

Klepněte pro větší obrázek 
V současnosti nabízené tarify Na míru si můžete poskládat do různých kombinací, ve srovnání vycházím z této zvýhodněné šestice, kterou Vodafone nabízí na svém webu.

Srovnávat komplexní tarify s mnoha proměnnými je velmi složitá matematická úloha. Rovněž užitná hodnota se liší podle preferencí uživatele. My si problém zjednodušíme. Jestli pošlete hodně SMS a často telefonujete do zahraničí, pořiďte si nový tarif. Využijete jeho výhod a ušetříte. Dále se budeme zabývat tím uživatelem, který spíše než SMS používá internet (tedy typický MobilManiak) a do zahraničí volá zanedbatelně málo (tedy typický Čech, dovolím si odhadnout).

Tiskovou konferenci s představením Férových tarifů jsme sledovali živě

Jdeme na věc, staré a nové tarify tvoří pěkné cenové dvojičky. Tarify Na míru jsme rovnou přepočítali podle výše uvedeného indexu, abychom eliminovali vliv rozdílného účtování (počet volných minut jsme tedy zredukovali o 12 %).

Do 400 Kč

Nový tarif je o trochu dražší a má více volných minut. Férové SMS do vlastní sítě jsou zdarma, do cizích sítí se doplácí, tarif Na míru má 50 SMS do všech sítí. Zprávy nad rámec stojí v obou případech 1,50 Kč. Tady je to plus mínus remíza. Problém vidím také v tom, že nejlevnější tarif operátora bude stát čtyři stovky, což je hodně. Máte menší útratu? Budete si muset vystačit s předplacenkou.

 Na míruFérový tarif
Měsíční paušál362 Kč399 Kč
Volné minuty4450
SMS50neomezeně do vlastní sítě
FUP mobilního internetu150 MB150 MB

Do 600 Kč

Nový tarif je dražší, má méně volných minut, ale také dvojnásobný FUP na mobilním internetu. Remíza? Jak pro koho...

 Na míruFérový tarif
Měsíční paušál552 Kč599 Kč
Volné minuty110100
SMS100neomezeně
FUP mobilního internetu150 MB300 MB

Do 800 Kč

Cena je téměř stejná, volných minut je méně, a FUP je poloviční. Souboj v téhle dvojici nevypadá pro nový tarif dobře.

 Na míruFérový tarif
Měsíční paušál790 Kč799 Kč
Volné minuty220200
SMS100neomezeně
FUP mobilního internetu600 MB300 MB

Kolem 1 000 Kč

Novinka je levnější, má méně volných minut, FUP je stejný.

 Férový tarifNa míru
Měsíční paušál999 Kč1 065 Kč
Volné minuty300352
SMSneomezeně100
FUP mobilního internetu600 MB600 MB

Ať na uvedené dvojice tarifů koukám z různých směrů, jednou vede nový, podruhé starý, jednou je více internetu, podruhé SMS nebo volání. Takhle revoluce nevypadá. Mimochodem všimli jste si dlaždice „Víkendové volání zdarma do sítě Vodafone“ na výše přiloženém screenshotu? Další body pro staré tarify Na míru... Zajímavé je, že po provolání volných minut stojí minuta hovoru 4,99 Kč. U všech tarifů stejně. U nejnižšího je to odpovídající, u tarifu za 1 500 Kč je to příliš mnoho.

 
Proměnných je v této rovnici opravdu hodně. Když budete věřit Vodafonu a jeho 31% koeficientu, Férové tarify starší tarify Na míru doslova převálcují.
 

„Flat“ a Slovensko

Souboj flatů (neboli neomezených tarifů) nevypadá pro novou sérii dobře. Férový fkat je dražší a má výrazně menší limit mobilního internetu.

 Na míruFérový tarif
Měsíční paušál3 096 Kč3 299 Kč
Volné minutyneomezeněneomezeně
SMSneomezeněneomezeně
FUP mobilního internetu3 GB1,2 GB

Vlastní mezinadpis jsem flatu věnoval proto, že plynule přejdeme na Slovensko. I tam mají neomezené tarify. Jednoduchým výpočtem zjistíme, že neomezený Férový tarif od Vodafonu přijde na 133 EUR. U našich sousedů takovéhle záležitosti stojí 35 eur (pouze slovenské sítě), resp. 45 eur i s cizími zeměmi z první zóny. Problematika je složitější, na Slovensku se hodně kritizovalo a následně výrazně zlevňovalo. Pro nás z toho plyne, že za zahraničím jsme stále daleko pozadu.

Kde jsou ty časy, kdy Vodafone nabízel flat za 1 490 Kč

Změní český telekomunikační trh?

Ne. Revoluce to určitě není. Vodafone musíme jednoznačně pochválit, že k nám přinesl účtování po sekundách a budeme doufat, že jej budou následovat i T-Mobile a O2. Chválím i za neomezené textové zprávy, jedním dechem však dodávám „konečně“, vždyť v zahraničí tohle funguje už dlouhé roky. Proč jen jsme se dočkali až když má technologie SMS své nejlepší roky za sebou a lidé přesouvají svou mobilní komunikaci na internet? Také volání do zahraničí v rámci volných minut zní naprosto skvěle. Tak skvěle, že si před podepsáním smlouvy ani nestihnete uvědomit, že vlastně na zahraniční čísla vůbec nevoláte (tohle opravdu není roaming, na každoroční týden v Chorvatsku si stále budete kupovat balíček navíc).

Naopak zklamaný jsem z toho, že Vodafone zavádí dvouletý úvazek. Není nutný, jde to i bez něj, ale chcete-li dotovaný mobil, už nebude jiná možnost než upsat se na dva roky. Dosud Vodafone převyšoval konkurenci (smlouvy na dva a dokonce tři roky) svým šestiměsíčním úvazkem, chlubil se tím v reklamách. Počínaje příštím týdnem však padá na úroveň T-Mobilu a O2 a slevy na telefon to opravdu nevyváží, což vám dokážeme v tomto článku.

Klepněte pro větší obrázek
Levnější telefon za ty dva roky vrchovatě přeplatíte

Na jednu stranu jsem z téhle nabídky nadšený, na stranu druhou se nemohu zbavit dojmu, že Vodafone zapracoval na statistice a všechno je to skvěle spočítané. Férové tarify jsou naprosto skvělé pro vášnivé textovkáře a cizince žijící v ČR. Se zprávami se nebudou muset omezovat a za volání do ciziny ušetří. U všech ostatních to bude na pečlivém zvážení osobních telekomunikačních potřeb. Jestli se chystáte k Vodafonu, rozmýšlejte rychle, protože tarify Na míru bude možné aktivovat už jen do tohoto pátku, přes víkend se budou upravovat systémy a s novým týdnem (od pondělí 27. srpna) už si aktivujete jen nové Férové tarify. Jestli už teď máte některý ze starších tarifů, můžete na Férový přejít kdykoliv v budoucnosti, stačí telefonát na infolinku.

Diskuze (170) Další článek: Svůj čtyřjádrový Android bude mít také Lenovo

Témata článku: Tarify a mobilní služby, Vodafone, Voda, Dvouletý úvazek, UV index, Plus/mínus, CZK, Tarif


Určitě si přečtěte

Samsung Galaxy S21 Ultra: Klenot vyšperkovaný dvěma teleobjektivy

Samsung Galaxy S21 Ultra: Klenot vyšperkovaný dvěma teleobjektivy

** Pokud chcete to nej, chcete Galaxy S21 Ultra ** Špičkový foťák doplňují dva teleobjektivy a 100× Space Zoom ** Překvapivým bonusem je dotykové pero S Pen

Martin Chroust | 95

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

** Oficiální podpora Samsung Pay v Česku je zatím nedohlednu ** Ukážeme vám postup, které vám umožní již nyní platit hodinkami od Samsungu bezkontaktně i v ČR! ** Budete muset sáhnout po kartě Curve a upravit software hodinek

Martin Chroust | 196