FIFA 07: nový zážitek z mobilního hraní

Nokia připravuje novou generaci mobilních her. FIFA 07 slibuje grafickou revoluci a chytlavou hratelnost. Video!

Nokia na konci srpna představila N-Gage – novou generaci her, která nese jméno po přístrojích, které byly spojením herní konzole a mobilního telefonu. Nové N-Gage hry bude možné hrát na všech telefonech se Symbianem S60 třetí edice, které budou mít dostatečně výkonný hardware.

N-Gage sice byla představena, ale na její nasazení se teprve čeká. Nokia hodlá nové hry uvolnit až s nástupem nové Nokie N81 na trh. Ta je totiž prezentována jako mobil nejvhodnější právě pro hraní připravovaných her. Novinkou nebudou jen hry, ale také jejich distribuce – přímo z nabídky telefonu si vyberete a stáhnete nové. Připraven bude samozřejmě také webový portál s možností nákupu her.

První ochutnávkou z her nové generace pro nás byla FIFA 07. Slibuje grafiku na mobilních telefonech dosud nevídanou, nezapomnělo se přitom ale na hratelnost?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
FIFA 07 – spouštění hry a první ochutnávka grafiky

Poklusem klus

FIFA, jakožto herní série, je velmi rozporuplná. O mobilní verzi to platí dvojnásob – nebylo snad roku, kdy bychom nenadávali alespoň na jeden výrazný nedostatek. Jednou jsme se mohli těšit z precizní, k ničemu nepřirovnatelné grafiky, abychom rok nato ohrnovali nos nad tímtéž a nadšením skákali z hratelnosti, jíž byla dodána potřebná chytlavost. O to víc překvapí, že Nokia spoléhá v první vlně „next-gen“ mobilních her právě na tuto sportovní sérii z dílen EA. Nedůvěřivosti vůči slibu, že se tentokrát podaří dotáhnout k dokonalosti všechny aspekty, se nemůže nikdo divit.

Video: nastavení a start zápasu, kompletní zápas 2× 2min, setřih nejzajímavějších akcí (celkem cca 9 min)

Z půlky už máte jistě o výsledku snažení EA jasno – okolní obrázky zřetelně prezentují neobyčejnost grafického zpracování. FIFA 07 v tomto ohledu skutečně bez výhrad obstojí; vše slibované zde je, a to v míře přinejmenším jak jsme čekali, častokrát ještě budou vaše očekávání dokonce překonána. Míra detailnosti, s jakou je vykreslována hrací plocha a hráči na ní, je na mobilní telefon neuvěřitelná. Tráva konečně vypadá jako skutečný zelený pažit a ne pouze jako jeho virtuální, ne zrovna věrná napodobenina. Hráči se zase pohybují po hřišti tak realisticky, že člověk hledící na displej mobilu z dálky často ani nepozná, že nejde o televizní přenos, ale o pouhou hru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlavní nabídka hry • vybíráme barvu dresů soupeřů pro rychlý zápas • nastavení sestavy mužstva • nastavení pro daný zápas

Vůbec poprvé v historii lze hovořit v souvislosti se sportovní hrou na mobilním telefonu o atmosféře. Na opravdu velkém displeji budete mít z každého zápasu skutečně zážitek. Grafika je důležitá a kdo tvrdí opak, pravděpodobně nehrál FIFU 07. Vše umocňuje ještě zvuk ostré píšťalky rozhodčího a hukot linoucí se z tribun.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hráči vbíhají na trávník • přehlídka hráčů i rozhodčích • a jde se na věc • tvrdě do útoku

Penalta, roh, přímý kop

Z hlediska hratelnosti se žádná revoluce nekoná. Zatímco velké fotbalové tituly se v současnosti soustředí na realistický pohyb míče a podobné vymoženosti, na mobilech se stále musíme spokojit „pouze“ s obyčejným běháním, přihráváním a střílením. Použití uvozovek v předchozí větě rozhodně není náhodné – jak ukazuje právě FIFA 07, i s tímto minimem se dá vystačit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Letící míč se hráč marně snaží zachytit levačkou • přesto je akce úspěšná a brankář měl práci • rozhodčímu se něco nezdá • žlutá to jistí

V prvních minutách nesmíte počítat s nikterak velkými úspěchy. Minimálně v prvních dvou zápasech budete mít co dělat, abyste vůbec udrželi míč na hřišti (nevím, zda jde pouze můj dojem – hřiště se mi zdálo netradičně úzké), natož přihráli či dokonce vystřelili. Zlom se ale dostaví překvapivě brzy. Ovládání není vůbec složité; ačkoliv se tak může zpočátku jevit. Zhruba po deseti zápasech už se vám vryje do kůže a oči nebudou muset vůbec sledovat prsty – vše se plně podřídí dění na displeji.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Útok na druhou stranu • roh • statistika zápasu

V nabídce módů se rovněž žádné zázraky nedějí. K dispozici je klasicky trénink sloužící k naučení základních principů, přátelák, zajímavým zpestřením jsou penalty. Hlavním tahákem je pochopitelně sezóna, v níž musíte s vybraným týmem (samozřejmostí je licence na většinu předních týmů z celého světa, přítomny jsou dokonce i národní mužstva) projít sérií několika po sobě jdoucích zápasů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zajímavé akce si můžete znovu přehrát • někdy rozhodnou až penalty

Výkop, hlavička, gól

Před samotným zápasem můžete několika faktory ovlivnit chování vašeho týmu na hřišti: můžete se vrtat ve formacích nebo třeba celkově ovlivnit styl hry tak, jak je to vašemu srdci nejbližší. Můžete hrát na jistotu a spoléhat na protiútoky, nebo zase naopak sázet na sílu útoku a snažit se protivníka přehrát na jeho polovině. Z možnosti výběru strategie vyplývá variabilita, s níž se budete potýkat přímo na hrací ploše. Každý tým má zkrátka něco do sebe a svou odlišností vás nejednou překvapí; vždy v příjemném slova smyslu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

S nadšením vítám přepracovanou umělou inteligenci hráčů. Nedá se sice říct, že by protivníci byli dokonalí a že by dokázali bezpečně zlikvidovat většinu vašich akcí – minimálně v prvních několika desítkách zápasů se jim ale daří udržovat dojem, že výsledek zápasu závisí na náhodě (rozdíly mezi hráči nejsou nijak výrazné a útočníci zde dávají nejvíce gólů jen proto, že se většinou pohybují nejblíže brance). Totéž platí i o borcích na vaší straně – rozhodně nejsou bezchybní a často se o tom překvapíte na vlastní kůži. Prázdná brána vždy neznamená gól a naopak několikanásobná přesila na straně protivníka nemusí nutně znamenat katastrofu.

Do šaten a do sprchy

Velký podíl má na vynikajících dojmech z hraní kamera – a to především z toho důvodu, že nestojí fixně na jednom místě, ale nabízí hned několik úhlů pohledu. Po každé povedené akci jste pak dokonce odměněni skvělým replayem ve stylu televizních studií (zpomalení akce, abyste stihli náležitě vychutnat všechny detaily, možnost přepnutí kamery).

Povedla se. Grafika i hratelnost je na vysoké úrovni. Ovládání bývá na mobilním telefonu trochu obtížnější, ale pokud levý palec obsadí navigační klávesu a pravý volí na klávesnici funkce střelby nebo skluzu(9), přihrávky (6), zrychlení (5) a kličky (3), rychle si navyknete.

Na webu N-Gage.com už titul FIFA 07 v přehledu připravovaných her nenajdete. Je zde k vidění již vylepšená verze FIFA 08. Za tímto paradoxem stojí skutečnost, že Nokia původně plánovala N-Gage představit již v červnu a k tomuto termínu také EA hru připravilo. Pár měsíců však stačilo k tomu, aby se dobré udělalo ještě lepší a nyní už se můžeme těšit rovnou na FIFu 08. Každopádně se máte na co těšit.

Diskuze (21) Další článek: Odblokováním iPhonu přijdete o záruku

Témata článku: Smartphony, Symbian, Software pro mobily, Nokia N-Gage, První ochutnávka, Hraní, Mobilní hraní, Zážitek, Nov, Přesila, Výrazný nedostatek, MOBI, Televizní přenos, Mobil, Mobilní hra, Hra, FIFA


Určitě si přečtěte