Fitbit rozpozná chrápání a určí, jestli spíte jako medvěd nebo želva

Americký výrobce nositelné elektroniky Fitbit, spadající nyní pod křídla Googlu, připravuje pro svá zařízení nové funkce. Konkrétně se má jednat o detekci chrápání, jež jeho uživatelé vydávají během spánku. Další novinkou má být roztomilý způsob, jak se dozvědět více o svých spánkových návycích.

Informace publikoval server 9to5Google, který dekompiloval balíček nejnovější verze aplikace Fitbit s číslem 3.42. Následný průzkum zdrojového kódu pak odhalil možné budoucí funkce, jež ještě nejsou k dispozici uživatelům. Nutno podotknout, že nález těchto kousků kódu ještě nemusí znamenat, že budou zmíněné funkce opravdu uvedeny do stabilního sestavení.

Detekce chrápání a zvuků

Produkty značky Fitbit v současnosti nabízejí poměrně jednoduchý systém sledování spánku. Funguje tak, že zařízení na zápěstí měří, jak dlouho se tělo uživatele nachází v jednotlivých spánkových fázích, což detekuje na základě údajů, jako je srdeční frekvence a pohyb.

Nově by na zařízeních, jež jsou vybavena mikrofonem, měla přibýt funkce „Snore & Noise Detect“ tedy detekce chrápání a hluku. V případě její aktivace se po usnutí zapne mikrofon a hodinky či náramek začnou poslouchat zvuk v okolí, včetně případného chrápání.

Klepněte pro větší obrázek 
Fitbit se naučí poznávat chrápání

Chytré algoritmy následně vyhodnotí, zda se jedná o zvuky specifické pro chrápání, a analyzují úroveň jejich hlasitosti. Aplikace ráno zobrazí výsledky v procentech, která udávají, jak velkou část noci jste prochrápali. Pochopitelně je nutné počítat s tím, že Fitbit nemá možnost zjistit kdo chrápe, takže pokud máte chrápajícího partnera, pak budou do detekce zahrnuty i jeho noční zvuky.

Z rozborky zdrojových kódů vyplývá, že aplikace bude používat škálu se třemi stupni:

 • „Žádné až mírné“ znamená, že jste chrápali méně než 10 % celkové doby spánku.
 • „Mírné“ znamená, že jste chrápali 10 až 40 % celkové doby spánku.
 • „Časté“ znamená, že jste chrápali více než 40 % celkové doby spánku.

Hluk ve vaší ložnici

Bez ohledu na zjištěné chrápání bude Fitbit také schopen určit, jak velký je hluk ve vaší ložnici, a to na stupnici od „velmi tichý“ po „velmi hlasitý“. Graf úrovně hluku má zobrazovat hlasitost prostředí, ve kterém spíte, včetně chrápání a dalších okolních zvuků. Informace budou vycházet z akustického tlaku měřeného mikrofonem zařízení. Výsledky budou prezentovány na pětistupňové škále:

 • „Velmi tichý“ (30 dBA nebo méně)
 • „Tichý“ (30-50 dBA)
 • „Mírný“ (50-70 dBA)
 • „Hlasitý“ (70-90 dBA)
 • „Velmi hlasitý“ (90 dBA nebo více)

Pokud vás napadlo, že mikrofon aktivní po celou noc může zásadně ovlivnit výdrž zařízení, pak máte pravdu. Fitbit proto doporučuje nabíjet zařízení před ulehnutím přinejmenším na 40 % a výslovně také upozorňuje, že používání funkce „Snore & Noise Detect“ způsobí, že ho budete muset nabíjet častěji.

Klepněte pro větší obrázek 
Vaše spící zvíře

Fitbit pracuje ještě na další funkci související se spánkem, nazvané „Vaše spící zvíře“ („Your sleep animal“). Na rozdíl od detekce chrápání se zdá, že vývoj této novinky je teprve v počátcích, protože chybí většina příslušného textu. Rozborka kódu odhalila spánkové profily s popisy a roztomilými přirovnáními ke zvířatům.

 • Neklidný spáč – medvěd
 • Rozdělený spáč – delfín
 • Mělký spáč – žirafa
 • Krátký spáč – kolibřík
 • Pomalu usínající spáč – klokan
 • Tvrdý spáč – želva

Uvidíme, co z toho nakonec bude. Můžeme předpokládat, že na základě naměřených dat o průběhu spánku přiřadí aplikace uživateli jedno ze šesti (a možná i více) zvířat. Následně bude schopná doporučit, co může udělat pro zdravější spánek.

Diskuze (3) Další článek: Smartphone s „dalekohledem“. Honor 50 bude představen 16. června v Šanghaji

Témata článku: , , , , , , FIT, Tichý, Želva, Zvuk, Detekce, Tvrdý, Chrápání, Medvěd, Hluk, F +, Aplikace, Spáč,