FlexiSPY: kupte si trojana za 50 dolarů

Podle některých se jedná o užitečný prográmek pro šmírování, podle jiných jde naopak o zákeřný slídící virus. Na čí straně je pravda a v čem je vlastně program FlexiSPY pro symbianové telefony tak zvláštní?

Viry v telefonech nejsou žádnou novinkou. Čím dál víc mobilů využívá otevřený systém, díky kterému jsou sice chytřejší, ale také mnohem náchylnější na napadení nějakou tou havětí. Ta zpravidla způsobuje zablokování některých funkcí telefonu, změnu vzhledu ikon, přeházení menu telefonu nebo jí jde třeba jen o co největší rozšíření mezi uživateli.

 
Dílo viru Skulls.A • Bootton.A

Většinou se mobilní viry šíří přes bluetooth, jejich nakažení se tak můžete poměrně snadno vyhnout – stačí nepřijímat žádné neznámé zprávy. Problém může nastat, pokud stahujete software pro telefon třeba z různých výměnných sítí. Občas se totiž takový virus skrývá pod názvem nové verze některého z vašich oblíbených programů a do poslední chvíle nedá svou pravou identitu znát. Více o mobilních virech najdete v našem přehledu.

Šikovný slídil?

Nový program od společnosti Vervata se od virů a trojských koňů sice v základě liší, ale má toho s nimi ovšem také mnoho společného. Chová se totiž jako spyware pro počítač, což je program, který dokáže sledovat vše, co na svém zařízení uživatel provádí a posílat o tom informace na nějaký internetový server.

Jak si ale autoři mobilního spyware představují, že lidé vědomě za takový nástroj zaplatí 50 dolarů? Tvrdí, že nejvíce zájemců si aplikace najde mezi lidmi, kteří podezírají své přítele nebo přítelkyně, že je podvádí. Program totiž zaznamenává všechny SMS v mobilu, na kterém je nainstalován, a také údaje o provedených hovorech. Ke správnému chodu je potřeba nainstalovat program na telefon podezírané osoby a provést základní nastavení.

  
Zadání tajného kódu • nabídka programu • možnosti nastavení • zaznamenávané události

Poté už program prakticky ani nepípne – sledovaný ho na telefonu nenajde, a tak už stačí jen čekat, co se v textovkách provalí. Tajné údaje z telefonu sledované osoby se po přihlášení zobrazí na stránkách programu. V telefonu se dá s programem dále pracovat jen po zadání speciálního kódu. Otevře se nabídka, kde je možné nastavit, které akce má program zaznamenávat, kolik jich má každý den nejvýše být, jak často mají být údaje na server posílány a jaký internetový profil má být použit.

 
Přihlášení na internetový server • přehled zaznamenaných události

 
Detail SMS • detail hovoru

Pomůže, ale za jakou cenu..

Teď ovšem k tomu, proč že se prý nejedná o trojského koně, nýbrž o zcela legální program. Autoři srovnávají svůj program s definicí viru a trojského koně a předkládají zdánlivě jednoznačné vysvětlení. FlexiSPY se totiž netváří jako jiný program jako to dělávají trojské koně a ani se narozdíl od virů nešíří samovolně, ale musí naopak být někým vědomě nainstalován a nastaven, aby vůbec fungoval. Kdo ale program nainstaluje? Rozhodně to nebude majitel telefonu a už jen to vyvolává pochybnosti o tom, zda celý program skutečně legální je.

Programu si všimla i společnost F-Secure, která bojuje proti počítačovým i mobilním virům, a potvrdila, že by skutečně měl být mezi ostatní trojské koně zařazen. V databázi ho najdeme pod jménem SymbOS/Trojan-spy.Flexispy.A a nechybí u něj návod, jak ho z telefonu dostat. Stačí stáhnout příslušnou verzi antivirového programu a prohlédnout telefon. Jedná se samozřejmě o preventivní zákrok, který by proti podobné havěti měl provádět jednou za čas každý majitel smartphonu, pokud si není jist, zda náhodou podobný program na svém mobilu nemá.

Autoři FlexiSPY si ale ze zařazení svého programu do virové databáze zřejmě nic nedělají a plánují dokonce uvolnění nové vylepšené verze, která by se měla do prodeje dostat v květnu a bude ještě třikrát dražší. Chystá se navíc i verze pro kapesní počítače a telefony Blackberry. Tak uvidíme, jak se program rozšíří. Osobně v to příliš nevěřím, ale každopádně bych se nerad dočkal chvíle, kdy se tímhle způsobem budou navzájem tajně sledovat staří známí, třeba jen tak pro jistotu.

Diskuze (11) Další článek: Událost roku: Vodafone má na svých stránkách fulltextové vyhledávání

Témata článku: Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Trója, Celý program, Trojan, Flex, Dolar, Kup, Spyware, Největší rozšířeníSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Recenze mobilu Apple iPhone 14 Pro. Šikovný ostrůvek a foťák jako jediná snaha o inovaci

Recenze mobilu Apple iPhone 14 Pro. Šikovný ostrůvek a foťák jako jediná snaha o inovaci

** Aktuálně nejlepší model od Applu, což potvrzuje výkon i fotoaparát ** Novinkou je šikovný ostrůvek Dynamic Island ** Příjemné inovace bohužel přebíjí vyšší cena

Martin Miksa
iPhoneRecenzeVideo
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Vyzkoušeli jsme Dynamic Island pro Android. Je univerzální a „pasuje“ na libovolný telefon
Martin Miksa
Dynamic islandPrůstřel v displejiVýřez v displeji
Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Pokud vlastníte telefon s technologii NFC, můžete prostřednictvím aplikace pro Android zkusit načíst údaje ze své bezkontaktní karty. Vyzkoušíte si tak třeba, jak moc je náchylná k případnému RFID skimmingu.

Jan Spěšný
NávodyMobilní aplikace
Recenze reprosoustav Fyne Audio F704. Vynikající sloupové Hi-Fi repro pro náročné

Recenze reprosoustav Fyne Audio F704. Vynikající sloupové Hi-Fi repro pro náročné

Pokud máte rádi fyzičnost, velké rozměry a vůbec to všechno, co nacházíme v koncertních sálech, pak určitě F704 nevynechte ze svých poslechových objevování – jsou svého druhu fascinující. Jsou to excelentní reprosoustavy.

Daniel Březina
Reproduktory
Lokalizační služba od Samsungu slaví rekord. Do celosvětové sítě se zapojilo přes 200 milionů uživatelů

Lokalizační služba od Samsungu slaví rekord. Do celosvětové sítě se zapojilo přes 200 milionů uživatelů

** Samsungu se podařilo vytvořit globální síť pro dohledání zapomenutých zařízení ** A to i přesto, že se funkce v telefonech nezapíná automaticky ** Na celém světě je v síti zařízení Galaxy na 200 milionů uživatelů

Martin Chroust
SmartThingsSmartTag
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

** Značka Blackview uvedla na trh dvě nová odolná monstra ** Pyšní se maximální odolností, obří baterií i podporou 5G sítí ** Jeden telefon vsadil na noční vidění, druhý zase na termovizi

Martin Chroust
TermokameraMIL-STD 810BlackView