Foma Dolce a SA700iS: mobily podle japonského receptu

Co je nového v mobilní budoucnosti? Stačí se podívat do Japonska. Tak například minulý týden zde byly představeny další dvě novinky - dokáží na displeji promítnout dva obrazy a do jednoho z telefonů se dostala dokonce celá, plnohodnotná GPS navigace.
Foma Dolce a SA700iS: mobily podle japonského receptu

Minulou sobotu jsme obdivovali nové telefony Sharp určené pro japonský trh. A žasnou můžeme i tento týden, protože společnost Sanyo nelenila a představila pro obě novinky Sharpu solidní konkurenci. Přestože se jedná o mobily, které do Evropy nezamíří, názorně nám předvádějí, čeho se za pár let můžeme dočkat i u nás. Technologický náskok se sice Evropa snaží dohnat a některými telefony se jí to daří, v oblasti stylu a designu ale japonský mobil stále poznáte na první pohled.

Novinky budou nabízeny výhradně u operátora NTT DoCoMo a dostaly proto jméno Foma. Takto se jmenuje celá série telefonů nabízených tímto operátorem.

Foma Dolce: elegance po Japonsku

Elegantní véčko zaujme především svými kryty z vroubkovaného, měkčeného plastu a chromovými doplňky. Jinak se jedná o typické japonské véčko s trochu většími rozměry než je u nás zvykem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Foma Dolce

Telefon je zajímavý především svým displejem. Ten na ploše o úhlopříčce 61 mm dokáže zobrazit 240 × 320 bodů v 262 tisících barvách. Na tom by nebylo až tak nic zvláštního, výrobce se však chlubí funkcí pro možnost sledování displeje z bočního úhlu. Překlady z japonštiny se zde trochu rozchází, ale zjevně se jedná o možnost zobrazení druhého obrazu na displeji, který je vidět jen z bočního pohledu. Názorně je to předvedeno i na následujícím obrázku:

Klepněte pro větší obrázek 
Jeden displej a dva obrazy na něm

Pro tuto funkci je na telefonu i speciální boční tlačítko, její smysl je mi však záhadou. Daleko více užitku přinese kvalitní megaixelový fotoaparát s CCD snímačem, který doplňuje na přední straně malá kamera pro videohovory. O dostatek paměti na fotografie a multimediální soubory se postarají miniSD karty.

Klepněte pro větší obrázek 
Všechny barevné varianty

Ve zkratce:

 • rozměry a hmotnost: 109 × 52 × 26 mm, 129 g
 • hlavní displej: úhlopříčka 61 mm, rozlišení 240 × 320 bodů, 262 tisíc barev
 • vnější displej: monochromatický, rozlišení 72 × 12 bodů
 • fotoaparát: CCD snímač s rozlišením 1,3 megapixelu
 • paměť: paměťové karty miniSD
 • výdrž: až 410 hodin v pohotovosti, max. 130 minut hovoru
 • barevné varianty: oranžová, černá, bílá, světle modrá


Foma SA700iS: GPS navigace přímo v mobilu

Druhá z novinek nemá žádný výraznější designerský prvek, kterým by se odlišovala. Své zákazníky si však najde díky vestavěnému GPS modulu a aplikací navigačního systému. Telefon stačí propojit USB kabelem s počítačem, nahrát do něj potřebné mapy, a můžete bez obav vyrazit například do spletitých ulic Tokia.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Foma SA700iS

Přestože je telefon vybaven GPS je překvapivě lehký. Se svými 117 gramy je lehčí než první z novinek. O zobrazení informací se postará kvalitní TFT displej s úhlopříčkou 56 mm a jemným rozlišením 240 × 320 bodů. Vnější OLED displej má rozlišení 96 × 64 bodů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Všimněte si mapy na displeji

Nemůže chybět megapixelový fotoaparát, přehrávač multimediálních souborů a slot pro paměťové karty. Nad displejem vedle sluchátka je pak nenápadná kamera s nízkým rozlišením pro videohovory.

Klepněte pro větší obrázek 
Různé barevné varianty

Oba telefony jsou pochopitelně určené pro japonské sítě třetí generace. Nelze je tedy používat například u nás. Nevkládají se do nich ani klasické SIM karty, telefonní číslo je pevně svázáno s telefonem samotným.

Ve zkratce:

 • rozměry a hmotnost: 101 × 50 × 24 mm, 117 g
 • hlavní displej: úhlopříčka 56 mm, rozlišení 240 × 320 bodů, 65 tisíc barev
 • vnější displej: OLED, rozlišení 96 × 64 bodů
 • fotoaparát: CCD snímač s rozlišením jednoho megapixelu
 • paměť: paměťové karty miniSD
 • výdrž: až 330 hodin v pohotovosti, max. 140 minut hovoru
 • barevné varianty: bílá, modrá, červená


Miniaturizaci odzvonilo?

Módním trendem v oblasti mobilních telefonů v Japonsku, ale také v ostatních technologicky vyspělých zemích východu, jsou poněkud rozměrná véčka s plochými kryty. Ta ukrývají rozlehlé klávesnice a obří displeje. Občas se můžeme setkat s vysouvacími modely, ale telefony klasické konstrukce téměř vymizely. Rozvírací telefon má své opodstatnění především kvůli místu na velký displej, který se stal standardem. Přijde tato módní vlna i do Evropy nebo se budeme ubírat svoji cestou?

Vzhledem k ucelenému designu je však mezi japonskými telefony docela „nuda“. Alespoň nám podle obrázku připadají všechny stejné. Když k tomu přičteme fakt, že u každého je samozřejmostí velký špičkový displej, minimálně megapixelový fotoaparát, přehrávač multimédií a slot pro paměťové karty, výběr musí být dost obtížný. Je ale fakt, že se výběr zmlsanému zákazníkovi poněkud zúží, když bude chtít v telefonu GPS, platební čip nebo satelitní televizi. Ano, mluvíme stále o mobilních telefonech...


Jeden jako druhý: Foma D701i, Dolce, N701i, N900iG, P700iD, SA700is ... a je jich ještě mnohem víc
Diskuze (13) Další článek: Sony Ericsson Z800i se u nás prodávat nebude

Témata článku: Celá série, Recept, MOBI, Módní vlna, Mobil


Určitě si přečtěte