Football Manager 2006: vytrénujte své mužstvo (recenze javové hry)

Dlouho očekávané pokračování oblíbeného Football Manageru je konečně zde. V porovnání se svým předchůdcem toho sice moc nepřináší, musíme však brát v potaz fakt, že už původní hra neměla na mobilech v žánru manažerů konkurenci. Král je mrtev, přivítejte s otevřenou náručí toho nového.

Pokud hrajete fotbalové manažery, máte na výběr. Chcete podrobné statistiky, jména odpovídající skutečnosti a trvanlivou hratelnost? Hrajte na PC, což je pro tento žánr zdaleka nejvhodnější platforma. Na druhou stranu můžete zkusit i některý z mobilních manažerů. Ty vás rozhodně nenaplní takovými dojmy. Mají však dvě nesporné výhody: můžete si je vzít kamkoliv a jsou nesrovnatelně levnější.

Bez tréninku ani krok

Přikláníte-li se spíše k druhé zmíněné kategorii, jistě by neměl vaší pozornosti uniknout nový díl Football Manager, tentokrát s pořadovou číslicí 2006. Oproti svému předchůdci, jenž mimo jiné nosil ve svém v názvu „dva tisíce čtverku“, ale překvapivě nepřináší příliš novinek. Hráči předchozího dílu stěží zakryjí zklamání nad takřka naprostou absencí inovací a změn. Naopak všichni ti, jež Football Manager 2004 minul, nemusí věšet hlavu.

 
Hlavní herní menu • ovládání je vskutku jednoduché a ihned se vám dostane pod kůži • možností, kterak nakládat s týmem, je nespočet

Stejně jako všude je ze začátku nejprve třeba vybrat tým. V české verzi, jež se nám dostala do ruky, ale není překvapivě nikdo ze zahraničí. Všechny spadají do tuzemské ligy, a to ať už první, druhé či třetí. Každopádně každý tým začíná na poslední příčce, odkud se následně může díky vám probojovat dále. Záleží na vaší zkušenostech, rozvážnosti a schopnosti jednat. Když dokážete hráče na hřišti rozumně rozestavit, nebudete zanedbávat trénink a zvládnete hospodařit s penězi, nakonec se kýženého ovoce určitě dočkáte.

Základní kameny Football Manager 2006 jsou položeny v taktizování a hledání dobré cesty, která by vám přinesla vítězství. Vše začíná od tréninku, rozděleného do útoku, obrany a zálohy. Každou jednotlivou část hry lze samozřejmě trénovat samostatně, každopádně nesmíte opomíjet jak techniku, tak ani sílu. Asi vám chvíli potrvá, než se dokážete se svým týmem sžít a přijít na všechny jeho slabiny.

Zejména u rozestavování hráčů je důležité neopomíjet detaily, neboť špatně rozestavené mužstvo je horší než smečka splašených psů. A to se vám nemile vymstí v zápasech. Autoři alespoň mysleli na nouzový plán. Pokud se ocitnete v nějakém problému a máte dostatek financí, můžete si zapůjčit hráče z jiného týmu. Osobně jsem však zmíněnou možnost využil pouze jednou, neboť nespadá zrovna do kategorie „nejlevnější a nejvýhodnější“.

 
Hodně záleží i na správném výběru formace • musíte dbát i manažerských povinností • zpracování zápasů je skvělé

Trpělivost, výhra a peníze

Čekáte-li od Football Manager 2006 zábavu na pár desítek minut, asi byste jej neměli ani spouštět. Už jen sestavování formací mi zabralo dobrých dvacet minut. Nevím, možná to bylo zapříčiněno mojí nezkušeností a schopností vše natahovat, ovšem myšlenky na zábavu pro „volné chvíle“ se rázem vytratily jako pára nad hrncem.

Prohrávat se nevyplácí a jste-li navyklí na sladkost vítězství, musíte pořádně zapracovat. Důležitým rysem, který ve Football Manager 2006 není radno přehlížet, je finanční stránka týmu. Peněz není nikdy dost, nicméně dokážete-li se držet finančně nad vodou, projeví se to i u morálky mužstva. V opačném případě nebude asi nikomu do zpěvu, když se nenajde nějaký ten statisíc či milión pro zaplacení mužstva. Holt, dobrý trénink, rozestavení a následné vyhrávání má něco do sebe.

 
O statistiky sice jde především, ale užijete si dost i kochání na fotbalisty samotné • standardní situace v podání domácích •  Olomouc zase vyhrává

Ano, v neposlední řadě je důležité zmínit zápasy, které oproti svému předchůdci doznaly grafických změn. Při hře vše konečně vypadá alespoň trochu uvěřitelně, postavičky jsou obstojně animované a jejich pobíhání na trávníku skoro vypadá jako fotbal. K dokonalosti přeci jen ještě něco chybí, ale kouzlo Football Manageru spočívá ve zcela jiných věcech. Časem stejně začnete všechna utkání překlikávat, neboť vás budou zajímat pouze jejich výsledky. Alespoň u mne to tak po chvíli bylo.

Opravdu hodně si také u Football Manageru 2006 cením znovuhratelnosti. Když jsem byl na dně a nebavilo mne dále pokračovat, začal jsem jednoduše od začátku – a s ještě větší vervou. Škoda jen, že autoři nezapracovali více na změnách a inovacích. Nelze totiž upřít, že právě recenzovaný díl jakoby z oka vypadl Football Manageru 2004. Lepší grafická stránka a pár kosmetických úprav sice potěší, ale přeci se dalo očekávat více. Pokud vás ale předchozí díl minul, ani sekundu neváhejte.

Koupit hru přes SMS pro ČR
cena 79 Kč
napište JAVA MM 953 a odešlete na číslo 9001179
 
Koupit hru přes SMS pro SK
cena 80 Sk
napište JAVA MM 953 a odešlete na číslo 7009

Nabídku zajišťuje Redboss, cena je včetně DPH. K ceně je nutné připočítat náklady na stažení prostřednictvím WAPu Za službu pro ČR odpovídá ATS s.r.o. Praha a pro SK Teltex s.r.o. Bratislava

Hru lze spustit na většině telefonů s podporou Javy, seznam podporovaných telefonů najdete zde 

V případě jakýchkoliv potíží se stažením či samotnou hrou se prosím obraťte na náš email: helpdesk@redboss.cz, reklamační formulář případně na náš telefon +420724329161, kde Vám ráda pomůže naše spolupracovnice Romana.

Diskuze (2) Další článek: Windows Mobile: i kvalitní programy mohou být zdarma

Témata článku: Hry, Software pro mobily, Man, Grafická stránka, Finanční stránka, Odpovídající skutečnost, Taktizování, Nouzový plán, Mobilní manažerPixel 7. Telefony od Googlu mají vyhlazenější design, vylepšený foťák a vestavěnou VPN

Pixel 7. Telefony od Googlu mají vyhlazenější design, vylepšený foťák a vestavěnou VPN

** Nová generace vylepšuje loni nastolený design ** Vylepšily se foťáky, hlavně u modelu Pro ** Google nabídne 5 let funkčních i bezpečnostních aktualizací

Jan Láska
Vlajková loďPixel
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Crew-5: Sledujte připojení kosmické lodi Crew Dragon k Mezinárodní vesmírné stanici
Jiří Černý
Crew DragonMezinárodní vesmírná stanice
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Ruský koronavirus dokáže nakazit člověka. Imunita proti covidu ně něj nezabírá

Ruský koronavirus dokáže nakazit člověka. Imunita proti covidu ně něj nezabírá

** Koronavirus Khosta-2 přenášejí netopýři v okolí černomořského střediska Soči ** Ruští virologové ho považovali za neškodného pro člověka ** Teď se američtí vědci postarali o radikální přehodnocení tohoto názoru

Jaroslav Petr
KoronavirusRusko
Prototypy Pixelů 7 se ukazují na videu. Základní model má matný rám, Pro varianta bude lesklá

Prototypy Pixelů 7 se ukazují na videu. Základní model má matný rám, Pro varianta bude lesklá

** Pixel 7 a Pixel 7 Pro se ukázaly poprvé na videu ** Pro model bude podobný jako Pixel 6 Pro, základní verze se zmenší ** Telefony bohužel nedokázaly najet do systému Android

Martin Chroust
PrototypPixel
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Jak na Snapseed. Je to neuvěřitelné, ale nejlepší aplikace na úpravu fotek v mobilu je stále zdarma

Jak na Snapseed. Je to neuvěřitelné, ale nejlepší aplikace na úpravu fotek v mobilu je stále zdarma

Mobilní telefony mají tu výhodu, že jsou neustále při ruce a snadno s nimi vyfotografujete jakýkoli moment. Nevýhodou je, že pak máte telefon plný fotek.

Adam Kos
FotkyMobilní aplikace
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

** Malá baterie Flipu a velký displej Foldu jsou velké nevýhody ** Naproti jim však jde energeticky efektivnější čipset od Qualcommu ** Obě nové skládačky tak v testu výdrže příjemně překvapily

Martin Chroust
VýdržSrovnání