Football Manager 2006: vytrénujte své mužstvo (recenze javové hry)

Dlouho očekávané pokračování oblíbeného Football Manageru je konečně zde. V porovnání se svým předchůdcem toho sice moc nepřináší, musíme však brát v potaz fakt, že už původní hra neměla na mobilech v žánru manažerů konkurenci. Král je mrtev, přivítejte s otevřenou náručí toho nového.
Football Manager 2006: vytrénujte své mužstvo (recenze javové hry)

Pokud hrajete fotbalové manažery, máte na výběr. Chcete podrobné statistiky, jména odpovídající skutečnosti a trvanlivou hratelnost? Hrajte na PC, což je pro tento žánr zdaleka nejvhodnější platforma. Na druhou stranu můžete zkusit i některý z mobilních manažerů. Ty vás rozhodně nenaplní takovými dojmy. Mají však dvě nesporné výhody: můžete si je vzít kamkoliv a jsou nesrovnatelně levnější.

Bez tréninku ani krok

Přikláníte-li se spíše k druhé zmíněné kategorii, jistě by neměl vaší pozornosti uniknout nový díl Football Manager, tentokrát s pořadovou číslicí 2006. Oproti svému předchůdci, jenž mimo jiné nosil ve svém v názvu „dva tisíce čtverku“, ale překvapivě nepřináší příliš novinek. Hráči předchozího dílu stěží zakryjí zklamání nad takřka naprostou absencí inovací a změn. Naopak všichni ti, jež Football Manager 2004 minul, nemusí věšet hlavu.

 
Hlavní herní menu • ovládání je vskutku jednoduché a ihned se vám dostane pod kůži • možností, kterak nakládat s týmem, je nespočet

Stejně jako všude je ze začátku nejprve třeba vybrat tým. V české verzi, jež se nám dostala do ruky, ale není překvapivě nikdo ze zahraničí. Všechny spadají do tuzemské ligy, a to ať už první, druhé či třetí. Každopádně každý tým začíná na poslední příčce, odkud se následně může díky vám probojovat dále. Záleží na vaší zkušenostech, rozvážnosti a schopnosti jednat. Když dokážete hráče na hřišti rozumně rozestavit, nebudete zanedbávat trénink a zvládnete hospodařit s penězi, nakonec se kýženého ovoce určitě dočkáte.

Základní kameny Football Manager 2006 jsou položeny v taktizování a hledání dobré cesty, která by vám přinesla vítězství. Vše začíná od tréninku, rozděleného do útoku, obrany a zálohy. Každou jednotlivou část hry lze samozřejmě trénovat samostatně, každopádně nesmíte opomíjet jak techniku, tak ani sílu. Asi vám chvíli potrvá, než se dokážete se svým týmem sžít a přijít na všechny jeho slabiny.

Zejména u rozestavování hráčů je důležité neopomíjet detaily, neboť špatně rozestavené mužstvo je horší než smečka splašených psů. A to se vám nemile vymstí v zápasech. Autoři alespoň mysleli na nouzový plán. Pokud se ocitnete v nějakém problému a máte dostatek financí, můžete si zapůjčit hráče z jiného týmu. Osobně jsem však zmíněnou možnost využil pouze jednou, neboť nespadá zrovna do kategorie „nejlevnější a nejvýhodnější“.

 
Hodně záleží i na správném výběru formace • musíte dbát i manažerských povinností • zpracování zápasů je skvělé

Trpělivost, výhra a peníze

Čekáte-li od Football Manager 2006 zábavu na pár desítek minut, asi byste jej neměli ani spouštět. Už jen sestavování formací mi zabralo dobrých dvacet minut. Nevím, možná to bylo zapříčiněno mojí nezkušeností a schopností vše natahovat, ovšem myšlenky na zábavu pro „volné chvíle“ se rázem vytratily jako pára nad hrncem.

Prohrávat se nevyplácí a jste-li navyklí na sladkost vítězství, musíte pořádně zapracovat. Důležitým rysem, který ve Football Manager 2006 není radno přehlížet, je finanční stránka týmu. Peněz není nikdy dost, nicméně dokážete-li se držet finančně nad vodou, projeví se to i u morálky mužstva. V opačném případě nebude asi nikomu do zpěvu, když se nenajde nějaký ten statisíc či milión pro zaplacení mužstva. Holt, dobrý trénink, rozestavení a následné vyhrávání má něco do sebe.

 
O statistiky sice jde především, ale užijete si dost i kochání na fotbalisty samotné • standardní situace v podání domácích •  Olomouc zase vyhrává

Ano, v neposlední řadě je důležité zmínit zápasy, které oproti svému předchůdci doznaly grafických změn. Při hře vše konečně vypadá alespoň trochu uvěřitelně, postavičky jsou obstojně animované a jejich pobíhání na trávníku skoro vypadá jako fotbal. K dokonalosti přeci jen ještě něco chybí, ale kouzlo Football Manageru spočívá ve zcela jiných věcech. Časem stejně začnete všechna utkání překlikávat, neboť vás budou zajímat pouze jejich výsledky. Alespoň u mne to tak po chvíli bylo.

Opravdu hodně si také u Football Manageru 2006 cením znovuhratelnosti. Když jsem byl na dně a nebavilo mne dále pokračovat, začal jsem jednoduše od začátku – a s ještě větší vervou. Škoda jen, že autoři nezapracovali více na změnách a inovacích. Nelze totiž upřít, že právě recenzovaný díl jakoby z oka vypadl Football Manageru 2004. Lepší grafická stránka a pár kosmetických úprav sice potěší, ale přeci se dalo očekávat více. Pokud vás ale předchozí díl minul, ani sekundu neváhejte.

Koupit hru přes SMS pro ČR
cena 79 Kč
napište JAVA MM 953 a odešlete na číslo 9001179
 
Koupit hru přes SMS pro SK
cena 80 Sk
napište JAVA MM 953 a odešlete na číslo 7009

Nabídku zajišťuje Redboss, cena je včetně DPH. K ceně je nutné připočítat náklady na stažení prostřednictvím WAPu Za službu pro ČR odpovídá ATS s.r.o. Praha a pro SK Teltex s.r.o. Bratislava

Hru lze spustit na většině telefonů s podporou Javy, seznam podporovaných telefonů najdete zde 

V případě jakýchkoliv potíží se stažením či samotnou hrou se prosím obraťte na náš email: helpdesk@redboss.cz, reklamační formulář případně na náš telefon +420724329161, kde Vám ráda pomůže naše spolupracovnice Romana.

Diskuze (2) Další článek: Windows Mobile: i kvalitní programy mohou být zdarma

Témata článku: Hry, Software pro mobily, Odpovídající skutečnost, Nouzový plán, Grafická stránka, Man, Mobilní manažer, Finanční stránka, Taktizování


Určitě si přečtěte

Testujeme Samsung Galaxy S21 Ultra: Když chcete smartphone bez kompromisů

Testujeme Samsung Galaxy S21 Ultra: Když chcete smartphone bez kompromisů

** Včera jej Samsung představil, dnes pro vás máme první dojmy ** Galaxy S21 Ultra je povedené univerzální zařízení od Samsungu ** Líbit se vám bude foťák i podpora stylusu

Martin Chroust | 72

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korunách

Martin Miksa | 40