Leica + Huawei / Sharp
Jedno z nejvíce skloňovaných velkých partnerství byla spolupráce Huawei s německou firmou Leica, která odstartovala již v roce 2016 s příchodem modelu Huawei P9. Leica samozřejmě pro Huawei žádné čočky nevyrábí, ale dohlížela na jejich návrh a společně s Huawei se podílí na výběru senzorů, zpracování obrazu a ladění barev.

Spolupráce Huawei a Leicy odstartovala modelem Huawei P9, nyní skončí s modelem P50. Nyní Leica zkouší partnerství se Sharpem
Spolupráce trvá již pět let, během kterých jsme se dočkali mnoha špičkových fotomobilů. Letos chystaný Huawei P50 ovšem bude zřejmě poslední společný počin, jelikož exkluzivní spolupráce končí. Leica ale roky strávené na vývoji mobilních fotoaparátů nechce zahodit a hodlá se vydat vlastní cestou. Nejprve se fotoaparát s její značkou objevil u nového Sharp Aquos R6 a chvíli poté dokonce vydala svůj vlastní smartphone Leica Leitz Phone 1. V obou případech byl použit pro smarthony rekordní 1" snímač.
Hasselblad + Motorola / OnePlus
Do světa smartphonů se pokusila proniknout také švédská legenda Hasselblad. Poprvé tomu bylo rovněž v roce 2016, kdy představila přídavný modul z řady Moto Mods pro telefony Motorola Moto Z a Z Play. Modul se magneticky přichytil na záda telefonu a poskytl mu větší 12Mpx snímač a hlavně až 10× optický zoom. Světelnost ovšem byla f/3.5 – f/6.5, tedy pro mobilní účely ne zcela ideální a ani celková kvalita fotek neoslnila. Se zrušením modulární konstrukce telefonů od Motoroly tato spolupráce utichla.


Hasselblad to u telefonů nejdříve zkoušel jako doplněk Moto Mods. Nyní raději spojil síly se značkou OnePlus.
Letos však Hasselblad našel jako partnera výrobce OnePlus. Prvním společným počinem jsou vlajkové smartphony OnePlus 9 a 9 Pro. Prozatím však rukopis švédské firmy u telefonů není nějak extra patrný. Hasselblad pomohl hlavně s kalibrací barev a telefony dostaly tematickou oranžovou spoušť a zvuk závěrky specifický právě pro fotoaparáty Hasselbladu. Spolupráce má ovšem trvat 3 roky, takže se jistě dočkáme dalších telefonů, kde logo známého výrobce fotoaparátů uvidíme.
Zeiss + Nokia / Sony / Vivo
V případě německé značky Zeiss je partnerství s výrobci telefonů poněkud volnější, není založeno a exkluzivitě a značka proto paralelně spolupracuje hned s několika výrobci. Poprvé do světa telefonů zavítala již v roce 2005 díky partnerství s Nokií a jejím modelem N90, kam Zeiss dodal optiku. Později následovalo několik dalších modelů, ovšem kvůli problémům Nokie spolupráce skončila a byla obnovena až v roce 2017, od kdy už značku Nokia licenčně využívá jiná finská firma HMD Global.


Nokia se značkou Zeiss začala spolupracovat už v roce 2005. A spolupracuje dodnes jen již pod záštitou firmy HMD Global
U novodobé Nokie je třeba zmínit zejména model 9 PureView, která nabídla rovnou pětici objektivů a zároveň to byl prozatím jeden z posledních pokusů firmy o vlajkový smartphone. Nokia značku Zeiss hojně využívá dodnes u spousty modelů, i u těch méně vybavených, takže benefity spolupráce nejsou tolik patrné.
Zřejmě i proto, že se chce prezentovat ve špičkových zařízeních, Zeiss loni uzavřel partnerství i s dalšími výrobci. Spolupráce probíhá se Sony, kde u modelu Xperia 1 II Zeiss demonstroval novou povrchovou úpravu čoček zvanou T* pro snížení odlesků a zlepšení kvality snímků. Později v roce 2020 oznámil Zeiss dlouhodobé partnerství s Vivo, které odstartovalo modelem X60. Pro něj obě značky společně vyvinuly systém zpracování obrazu.
Další známá jména
Kodak
Americký výrobce Kodak šel jinou cestou a v roce 2015 to rovnou zkusil s vlastním smartphonem Kodak IM5. Jednalo se však o běžný telefon střední třídy, který se příliš neuchytil. O rok později přišel mnohem zajímavější model Kodak Ektra, který svým názvem vzdával hold 75 let staré legendě. Kvůli vysoké ceně telefon rovněž nezaznamenal velký prodejní úspěch a firma s výrobou skončila.


Kodak to místo partnerství nejdříve zkoušel se dvěma vlastními smartphony.
Nyní ovšem kolují spekulace, že se značka do smartphonového byznysu vrátí, ovšem už pouze ve formě licenční spolupráce, a to konkrétně s výrobcem Realme. Ten zatím žádného fotopartnera nemá, jeho ambice na obsazení trhu jsou ale velké. Kodak by tak měl výrobci pomoci s vývojem fotoaparátu u chystaného vlajkového modelu Realme GT Master Edition.
Olympus
Japonský Olympus zatím nemá se smartphonovým byznysem zkušenosti, to by se ovšem mohlo změnit už v příštích měsících u spekulované spolupráce se Samsungem. Mluví se o tom, že u chystaného modelu Galaxy S22 by Olympus mohl pomoci se stabilizací senzoru (podobně jako to dělá Apple iPhone 12 Pro Max). Je možné, že se Japonci budou podílet i na vývoji samotných senzorů a optických prvků. Vše ale ukáže až budoucnost.
Schneider-Kreuznach
Z velkých výrobců fotoaparátů a optiky mezi telefony kdysi zavítal také německý Schneider-Kreuznach, který v roce 2006 uzavřel dohodu s výrobcem LG. Ta se zhmotnila v telefonu LG Shine, který nabízel kvalitní optiku. Ve vývoji bylo ještě několik dalších telefonů, ale informace o další spolupráci nakonec rychle utichly. Dnes už v oboru mobilních telefonů nepodniká ani Schneider-Kreuznach, ani LG.


Do světa telefonů zavítala i značka Schneider-Kreuznach s modelem LG Shine.
Do spolupráce s výrobci smartphonů se dosud nehrnou dva největší výrobci fototechniky Canon a Nikon. Naproti tomu Xiaomi jako další velký výrobce chytrých telefonů si ještě svého partnera nenašel. Zhruba před dvěma lety se firma ptala svých fanoušků, koho by si jako fotopartnera pro Xiaomi představovali, anketu vyhrál švédský Hasselblad. Ten se ale poté dohodl s konkurencí. Xiaomi ale, zdá se, žádnou profesionální podporu od mistrů fotografie nepotřebuje – jeho Mi 11 Ultra je aktuálně podle testu Dxomark nejlépe fotícím mobilem na světě.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium