Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Když publikujete selfie na sociální sítě, kolik času věnujete jejich úpravě? Jak moc měníte svou podobu? Britský fotograf John Rankin Waddell to zkoumal v projektu „Selfie Harm“. Výsledky jsou alarmující. Realitě příliš neodpovídají.

Rankin vyfotil 15 teenagerů a požádal je, aby své snímky upravili, až s nimi budou spokojení ke sdílení na sociální sítě. Výsledné fotografie jsou značně znepokojující. Ukazují totiž razantní změnu vzhledu, což může značit jistou mentální poruchu.

Diagnóza „Selfitis“ byla prohlášena za duševní poruchu a je klasifikována jako návykové chování. Existuje několik faktorů ovlivňujících pořizování autoportrétů. Předně jde o hledání pozornosti, přizpůsobení se dané skupině uživatelů, nebo zlepšení svého životního prostředí. Sdílením si postižení chtějí zlepšit náladu či posílit sebevědomí pozitivními komentáři. Pokud ale přijde nějaký negativní, má to zdrcující účinky.

Lékaři zjistili, že až 55 % pacientů, kteří podstoupí zákrok plastickou chirurgií, tak činí kvůli tomu, aby na svých selfie snímcích vypadali lépe. Na těchto zjištěních mají velký podíl i snadno dostupné aplikace pro úpravy fotografií. Jsou zábavné, intuitivní a může je mít prakticky každý. Obvykle jsou zdarma, platíte až za prémiové funkce.

Rankin uvedl, že stačilo zúčastněné vyfotografovat a ukázat jim nástroj na editaci snímků. Žádnému z nich editace netrvala déle než pět minut. Většina z nich se v něm chce podobat svému idolu, takže zvětšují a zvýrazňují oči, dělají menší nos, jasnější pleť či užší bradu. Ať je tedy Photoshop jaký chce, mobilní aplikace přidávají zcela novou dimenzi manipulace s obrazem. Bez problému je ovládnou i děti.

Cílem projektu Selfie Harm je otevřít diskuzi o tom, jak sami sebe vidíme a jak bychom se chtěli vidět. Nejde o to moderní technologie a postupy ignorovat, jde o to zpochybnit míru výsledné editace.

Diskuze (10) Další článek: Koronavirus je vidět i z vesmíru. Srovnejte satelitní snímky před a po vypuknutí pandemie

Témata článku: Aplikace, Focení mobilem, Selfie, Sociální sítě, Problém, Rankin, Editace, Fotograf, Sdílení, Photoshop, Teenager, Alarm, Porucha, Sociální síť, Manipulace, Sebevědomí


Určitě si přečtěte

Android 12 přinese nové prostředí. Google ukázal, jak bude vypadat
Vladislav Kluska
Android 12BetaAndroid
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska | 23

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny