Zrcadlení
Dosáhnout působivých výsledků lze i bez pomoci doinstalovaných aplikací. Vykouzlit efektní zrcadlení navíc můžete i bez vodní hladiny, stačí si trošku pomoci druhým telefonem. Při snímání scény jej jen přiložte pod objektiv vašeho telefonu displejem vzhůru, v němž se bude celá scéna pěkně odrážet. Pak už vlastně stačí jen stisknout spoušť.


Běžně po kapsách dva telefony asi nenosíte, jistě vám jej ale ochotně půjčí třeba partner nebo partnerka k tomu, abyste zachytili skutečně neokoukaný snímek.
Dejte si ale pozor, abyste neměli displej upatlaný od otisků prstů, a také na to, jak telefon pod objektivem držíte. Snadno by se na výsledném snímku mohly objevit i vaše prsty. Můžete také zkusit experimentovat s různými objektivy, kterými váš telefon disponuje. Kvůli kompozici se zde ale hodí fotografovat spíše na výšku.
Levitace

Jednoduchý trik s velmi efektním výsledkem. Najděte si vyšší schod, na mobilu nastavte samospoušť a položte jej na zem. Na schod si stoupněte pouze patou jedné nohy, druhou vystrčte dopředu. Na fotce to bude vypadat, jako že se vznášíte v prostoru.

Pro představu, jak vysoký byl můj schod.
V praxi to chce trochu laborovat s polohou telefonu, aby fotka měla správnou kompozici. Úplně jednoduché není ani stát na patě, ale když obětujete pár minut, výsledek bude stát za to.
Jakým mobilem fotit
Fotíte proti jasné obloze, takže aby z postavy nezbyla jen černá silueta, potřebujete špičkový fotomobil s širokým dynamickým rozsahem, ideálně i s režimem HDR. Jako skvělý kandidát se jeví Samsung Galaxy S20 Ultra, který koupíte v CZC.cz.
(inzerce)
Malujte světlem

Fotoaparáty v mobilech dnes umí neuvěřitelné věci, můžete si pohrát s různými režimy a zářným příkladem je Malování světlem v přístrojích značek Huawei a Honor. Stačí upnout do stativu a vybrat jednu z aplikací...

Práce s funkcí Malování světlem je triviálně jednoduchá. Prostě vyberete jeden ze čtyř režimů a experimenty mohou začít.
Stopy hvězd budou vyžadovat delší expoziční časy v řádu desítek minut, naopak Hedvábná voda vyhladí stříkající peřeje během pár sekund. Světelné graffiti je asi nejkreativnější režim, můžete vzít svítilnu, LED panel, nebo třeba svíčku a před objektivem s nimi tvořit ornamenty či nápisy, fantazii se meze nekladou. Mód Stopy dopravy ze světel pohybujících se aut vykreslí efektní světelné stopy a jak ukazuje fotka výše, rozhodně to nemusí být jen auta.

Malování světlem nemusí být „v hlavní roli“. Tady pouze ozvláštňuje fotografovaný objekt, ale celý snímek dostává zcela nový nádech.
Ideální fotomobil na malování
Už v textu jsme naznačili, že na „malování světlem“ jsou skvělé telefony Huawei a Honor. Vyzkoušet můžete třeba Huawei P30 Pro z nabídky CZC.cz. Sice už je to rok starý model, ale fotí pořád skvěle a teď je za skvělé peníze!
(inzerce)
Přidejte kouř/páru

Když se vám povede efektně smíchat kouř a světlo, máte vyhráno. Funguje to s krajinou, mlhou a sluncem, funguje to i s menšími scénami a umělým osvětlením, zkusit to můžete i s portrétem a třeba rychlovarnou konvicí, efektní provázek kouře vydá i čerstvě zhasnutá sirka. Osvětlovat můžete třeba LED bleskem dalšího mobilu. Hrajte si, experimentujte, výsledky mohou být tajemné až démonické.
Tip na skvělý fotomobil
Jemné kontury kouře nebo dokonale plynulé přechody v mlze zvládne jen kvalitní fotomobil. Skvělý bude Xiaomi Mi 10 PRO od CZC.cz.
(inzerce)
Klonování
Jak do jedné fotky dostat vícekrát stejnou postavu? Jistě, můžete upnout foťák do stativu, pak experimentovat a strávit hodinu u Photoshopu. Ale moderní mobily na to mají speciální režim, který všechno tohle udělá za vás. Bez stativu se neobejdete, ale pak všechno vidíte na jednom displeji, jen instruujete figuranta a mačkáte spoušť.

Neumí to každý mobil, režim Klonovat mají vybrané modely od Xiaomi, my jsme fotili s Xiaomi Mi 10T Pro. Klonovat se dají fotky, tam se jedna osoba se vejde až čtyřikrát, i videa – u nich platí omezení na dva klony, ale vzhledem k jejich pohybu zjistíte, že to úplně stačí. Klip je relativně krátký a bez zvuku, viz ukázka níže.



Klonování jako jeden z chytrých režimů v nastavení fotoaparátu Xiaomi Mi 10T Pro.
Ukázkové video, na konci je i nepovedený záběr:
Nechte je skákat

Každou scénu spolehlivě oživí člověk letící vzduchem. U slabších fotomobilů se musíte trefit, u výkonnějších modelů s rychlou pamětí stačí stisknout spoušť a držet. Spustí se sériové snímání a vy si pak jen vyberete nejvhodnější okénko.
Master level je, když dostanete do vzduchu celou skupinku!
Špičkový foťák a rychlá paměť
Na tenhle fotografický trik kromě kvalitního fotoaparátu potřebujete také rychlou paměť, která stihne ukládat masivní tok dat vznikající při sekvenčním snímání. Jako skvělý kandidát se jeví OnePlus 8 Pro.
(inzerce)
Smršťovací fólie
Tento materiál možná najdete i ve své kuchyni. Hodí se i k fotografování a má minimálně dvě zajímavá využití. První vám pomůže vytvořit vodní stěnu před fotografovaným objektem. Stačí fólii potřísnit vodou, třeba rozprašovačem...

Za druhé lze fólii použít k zajímavým světelným efektům. Znovu ji napněte před portrétovaným obličejem a nasviťte třeba bleskem druhého telefonu. Kreativitě se meze nekladou, hrajte si, experimentujte.
Tip závěrem: Když odmotáte dostatečnou délku fólie, nestříhejte z role, bude se s ní lépe manipulovat, nebude se tolik mačkat.
Panorama hack

V nastavení většiny fotomobilů najdete režim Panorama. Princip je takový, že se otáčíte scénou a chytré algoritmy sérii snímků slepí do jednoho širokoúhlého obrázku. Když se ale budete otáčet trochu pomaleji doprava, stihne postava (či celá skupinka) přebíhat doleva za vašimi zády, takže ji do výsledného panoramatu dostanete vícekrát.
Není panorama jako panorama
Panoramatický režim má v nějaké podobě téměř každý mobil včetně těch nejlevnějších, ale až když se pustíte do experimentů, začnete objevovat rozdíly. Třeba Samsung Galaxy S20+ od CZC.cz počká, až figurant doběhne a postaví se, teprve pak zaznamená další část scény.
(inzerce)
Počkejte si na západ/přivstaňte si na východ

Asi už jste slyšeli fotografy mudrovat o „zlaté hodince“. Je to doba krátce po východu nebo chvíli před západem slunce. Svět se změní. Jen díky slunci je krásnější. Zvýrazní se stíny, barvy zteplají a scéna získá neopakovatelnou atmosféru.


Zlatá hodinka není mýtus, vyzkoušejte ji. Ráno je možná ještě lepší než večer, protože se ke slunci přidávají mlhy, rosa a další bezplatné přírodní efekty. Zvláště v létě brzké vstávání bolí, ale stojí to za to.
Jakým mobilem fotit
Ne náhodou patří Huawei P40 Pro ke špičce fotografického žebříčku DxO. Když už se donutíte vstát, nechcete přece, aby vás jakkoliv brzdil fotoaparát v mobilu. Také P40 Pro koupíte na CZC.cz.
(inzerce)
Pořiďte si rozprašovač

Jednu fotku s efektními kapkami vody už jste viděli, ale ne vždy je nutné čekat na kouzla matky přírody. Obstarejte si rozprašovač a zkuste si pohrát s dodatečným osvětlením, každá kapička přidá do scény efektní odraz. Efektní je to zvláště v makrofotografii.

Voda je dobrý přítel ale špatný pán
Když je ve hře voda, bude lepší, když váš nový mobil bude kromě skvělého fotoaparátu mít také vodotěsnou úpravu. Apple iPhone 11 Pro beze zbytku splňuje oba tyto požadavky.
(inzerce)
Se sklenicí pod hladinu
Stačí obyčejná sklenice a vykouzlíte efektní podvodní snímky. Možná si řeknete, že máte vodotěsný mobil, ale není dobré je máchat při každé příležitosti. Navíc tenhle trik funguje i s telefony, které vodotěsné nejsou.


My jsme zkusili abstrakci v rybníku, ale když přidáte ostré letní slunce a čistou vodu v bazénu, můžete si troufnout i na efektní snímky postavy.
Vložte telefon do sklenice a ponořte ji do vody tak, aby do ní nevtékala voda. Pokud nedosáhnete na spoušť, nastavte časovač nebo využijte připojená sluchátka (tlačítko pro zastavení skladby obvykle funguje jako spoušť). Pak už si jen hrajte s kompozicí scény, umístěním hladiny atd...
Jakým mobilem fotit
Také Pixel 4 si poradí s nějakou tou vodní nehodou. Navíc jsou telefony od Googlu známé tím, že umí fotografická kouzla, které konkurence nezvládá. Už jste slyšeli o nočním režimu Night Sight, nebo o módu Astro, který zachytí i hvězdy na noční obloze? Google Pixel 4 koupíte na CZC.cz.
(inzerce)
Duch ve vodním zrcadle
Obtížnější, ale o to efektnější trik. První fázi uvidíte na videu přímo v přiloženém instagram-postu: vyhlédněte si klidnou vodní plochu (nebo si ji vytvořte, stačí vylít lahev vody) a použijte ji jako zrcadlo. Jeden snímek vyfotíte se stojící postavou, druhý poté, co se vyzuje a odejde.
Ve druhé fázi musíte sednout k počítači, z každého snímku vzít požadovanou polovinu a nepozorovatelně je slepit do jednoho obrázku. Tento úkol si usnadníte, když mobil bude stát upnutý ve stativu, snímky pak budou dokonale lícovat. Také se hodí zamknout expoziční parametry, aby po odchodu figuranta nezasáhla automatika. Toho dosáhnete v Pro režimu fotoaparátu.
Co upnout do stativu
Špičkové fotomobily nemusí být drahé! Dokazuje to Honor 20 Pro z nabídky CZC.cz. K hlavnímu 48MPx fotoaparátu zde dostanete širokoúhlý, teleobjektiv s 3× přiblížením a makro objektiv.
(inzerce)
Dalekohled
Optický zoom je už u moderních smartphonů samozřejmostí. Jeho přiblížení ale není takové, jaké bychom si přáli. Na trhu sice najdete širokou paletu přídavných objektivů, tedy i teleobjektivů, nicméně pokud máte doma dalekohled...



Stačí dalekohled přiložit k objektivu a chvíli mířit. Skvěle se tak fotí nejen makro, ale s dalekohledem můžete experimentovat i v astrofotografii, třeba při focení Měsíce. Získáte obří přiblížení, ale také zkreslení v rozích. Buď se jej zbavte vhodným ořezem, nebo jej necháte jako efektní orámování snímku.
Když vás dalekohled přestane bavit
Až vás přestanou bavit experimenty, bude se hodit mobil, který má „dalekohled“ už jako součást fotoaparátu. Xiaomi Mi Note 10 je první mobil se 108 Mpx senzorem a ve spolupráci s pěti objektivy má neuvěřitelné zoomovací schopnosti.
(inzerce)
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium