Francie chce regulovat častou obměnu mobilů. Dva roky používání jsou prý málo

Francouzská vláda chce prodloužit interval výměny mobilního telefonu za nový model, aby snížila přílišnou zátěž na životní prostředí. Návrh zákona má omezit zvýhodněné operátorské nabídky, které směřují na dvouletý cyklus výměny zařízení, informoval portál Grist. Při uzavření nové smlouvy si zákazník obvykle může koupit nový smartphone za výrazně nižší dotovanou cenu.

Nový návrh by se mohl stát součástí zákona, kterému se přezdívá „index opravitelnosti“ a který ve Francii začal platit jako v jedné z prvních zemí Evropské unie. Také na úrovni EU už se nová pravidla tzv. udržitelné oběhové ekonomiky pomalu formují a dá se očekávat, že Francie poslouží jako živá laboratoř. Tamní výrobci a distributoři spotřební elektroniky musí uvádět, jak obtížné je výrobek podomácku opravit, jaká je dostupnost náhradních součástek, a musí dát k dispozici základní technickou dokumentaci.

Nařízení by se dotklo všech velkých francouzských operátorů (Orange, Bouygues Telecom, SFR, Free Mobile), kteří už navykli své zákazníky na pravidelnou dvouletou výměnu smartphonů, i když jejich původní zařízení v době podpisu nové smlouvy ještě bez problémů funguje. Tuto praktiku bude chtít vláda zřejmě eliminovat.

Zatím ale neřekla, jak přesně to hodlá udělat. O pomoc nejprve požádá národní telekomunikační úřad Arcep, který dostane za úkol prozkoumat nabídky a smluvní podmínky všech operátorů. Na základě toho úřad zjistí, jak moc operátoři „motivují“ zákazníky k výměně zařízení a podle toho pak vláda přijme nějaké usnesení. Nejpravděpodobnější variantou je, že dojde k omezení zvýhodněných dotovaných nabídek. Dá se očekávat, že při nákupu „za plnou cenu“ si spotřebitel svůj funkční telefon ponechá déle.

Diskuze (136) Další článek: Šikovné nástroje Samsung Galaxy Labs nově upraví i teplotní limit procesoru

Témata článku: , , , , , Operátor, F +, Bouygues Telecom, Zařízení, Arcep, Mobil, Nový návrh, Výměna, Používání, Vláda, Free Mobil, Francie, France, Obměna