Francie nezakáže vybavení Huawei v 5G sítích. Operátory ale od jeho použití odrazuje

Francie nezakáže vybavení Huawei v 5G sítích. Operátory ale od jeho použití odrazuje

Francie nevyřadí zařízení od čínské telekomunikační společnosti Huawei z budování 5G sítí. Tamní operátory ale bude od spolupráce s Huawei odrazovat. Deníku Les Echos to řekl ředitel francouzské agentury pro kybernetickou bezpečnost (ANSSI) Guillaume Poupard.

S Huawei už nyní spolupracují dva ze čtyř francouzských operátorů – Bouygues Telecom a SFR. Státem kontrolovaný Orange si vybral evropské konkurenty čínské firmy, společnosti Nokia a Ericsson. Právě Orange a nejmenší Iliad, jenž poskytuje služby pod názvem Free Mobile a také technologie Huawei nepoužívá, kybernetický úřad bude nabádat, aby na čínské technologie ani nepřecházeli.

První dva jmenovaní operátoři s technikou Huawei ve svých sítích mají od ANSSI speciální povolení na dobu maximálně osmi let. Zda poté bude možné výjimku prodloužit, nebo bude muset být vybavení Huawei nahrazeno, není v tuto chvíli jasné. Poupard upřesnil, že kroky úřadu nejsou nepřátelským gestem vůči Číně, ale mají do budoucna posílit francouzskou nezávislost.

Rezervovaný postoj Britů, zákaz u Italů

S překážkami se Číňané potýkají i v Británii. Tamní úřady v lednu povolily Huawei omezenou účast na dodávkách infrastruktury (do objemu cca 30 %), nyní ale opět sílí tlak Spojených států na svého největšího spojence, aby Huawei zakázal úplně. Italský operátor Telecom Italia z tendru na 5G technologie rovnou vyřadil a platí to i pro jeho dceřiného operátora TIM v Brazílii.

Česko zatím k používání čínských technologií v 5G sítích žádný konkrétní postoj nezaujalo. Operátoři mohou používat vybavení v souladu se zákonem o kybernetické bezpečnosti, který žádnou konkrétní firmu nevylučuje. V tuzemských pilotních i jedné komerční 5G síti O2 se tak objevují technologie od Huawei, Nokie a Ericssonu.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (2) Další článek: Aplikace Počasí & Radar obsahuje dešťový radar a předpověď pro ČR i celý svět

Témata článku: Huawei, Sítě 5G, Technologie, Čína, Kauza Huawei, USA, Mobilní sítě, Brazílie, Síť, Bouygues Telecom, ANSSI, Velká Británie, Vybavení, Operátor, Free Mobil, Česká republika, Kybernetická bezpečnost, Francie, Telecom


Určitě si přečtěte