Garmin Edge 500: nekompromisní cyklopočítač (test)

Pokud již máte karbonovou sedlovku, řetěz s dutými nýtky a bezdušové pláště, chybí jen poslední libůstka: cyklopočítač Garmin Edge 500.
Garmin Edge 500: nekompromisní cyklopočítač (test)

Všichni cyklisté nejsou z jednoho těsta. Někdo bere dvě kola, řetěz a pár svařených trubek jako dopravní prostředek urychlující přesun mezi dvěma body, jiným slouží pro zkrášlení sobotního odpoledne na nenáročném výletu. Nechci kategorizovat, nicméně myslím, že další odstavce recenze pro tyto cyklisty nebudou. Pak zde ale máme dvě skupiny: profesionální sportovce, a ty, pro něž je kolo doslova vášní. První skupina to nejlepší vybavení dostává od sponzorů, skupina druhá často tajně spoří stovku ke stovce, aby si pak koupila to nejlepší (čti: to nejlehčí) na trhu. Sám jsem zastáncem názoru, že má-li někdo jednu vášeň, nejsou peníze za ni vynaložené škoda.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Garmin Edge 500: trošku větší cyklopočítač

Proč se o této úvaze rozepisuji? Jednoduše proto, že téměř každý, komu jsem Edge 500 ukázal, se nesmířil s cenou. Na první pohled je totiž šest tisíc za „tachometr“ příliš silnou kávou. Po čase zjistíte, že o obyčejný tachometr rozhodně nejde a pokud si srovnáte špičkové tachometry specializovaných firem (Cateye, Sigma) se snímačem kadence, srdečního tepu, barometrem a přenosem do počítače, nebudou výrazně levnější. Garmin navíc obsahuje GPS.

Klíčové vlastnosti

+ bezdrátový snímač tepu a snímač otáček kol/kadence šlapání (verze bundle)

+ rozměry a hmotnost

+ výborně čitelný displej s podsvícením

+ až 8 informací na jedné ze tří obrazovek

+ celkem 45 statistických informací

+ barometrický výškoměr pro přesné určení výšky

+ propojení se službou Connect

+ dvě kolébky v balení pro dvě kola

+ profily nastavení (např. pro silniční a horské kolo)

+ informace v grafické podobě (výškový profil, průběh tepu apod.)
+ podrobné možnosti plánování tréningu
+ paměť na cca 14 500 km tras

Hlavní nedostatky

- slabá výdrž, musíte dobíjet téměř každý den

- hůře dostupná tlačítka po stranách
- GPS při logování trasy občas ustřelí
- krytka USB konektoru nedrží přesvědčivě
- mohl se naučit slepou navigaci

Začneme netradičně tím, co Garmin Edge 500 neumí a čím není. Není navigací v pravém slova smyslu. Nejde o mapový přístroj, neprovede vás tedy po neznámých cestách a stezkách. Skutečně jde o tradiční cyklopočítač, avšak obohacený o GPS přijímač pro záznam vaší trasy. Ano, pokud vlastníte dobrý tachometr a GPS data loger, máte v podstatě totéž, jen v mnohem méně komfortním a odděleném balení.

Připlaťte si za verzi Bundle

V nabídkách obchodů narazíte na dvě verze: základní verze začíná v obchodech na 5 200 Kč, přičemž zde získáte jen samotný cyklopočítač. Pokud si ale přidáte zhruba tisícovku za verzi Bundle, získáte navíc snímač srdečního tepu (baterii lze vyměnit) a především snímač otáček kola a kadence šlapání. První stojí samostatně nejméně 1 300 Kč, druhý začíná na 1 100 Kč. Není zkrátka těžké vypočíst, že se verze Bundle vyplatí nejen finančně, ale především z pohledu doprovodných informací. V balení nechybí ani dvě kolébky pro uchycení na kolo, můžete tak Edge 500 snadno přenášet mezi dvěma koly, například silničním a horským.

Klepněte pro větší obrázek
Hrudní pás: baterii lze bez problémů vyměnit a funguje i s ostatními Garminy

Veškeré příslušenství se k Edge připojuje bezdrátově a zcela automaticky, prostřednictvím technologie Ant+. To je sice příjemné, nemusíte natahovat žádné dráty, zároveň ale dříve či později dojde na výměnu knoflíkových baterií. Během testování jsem samozřejmě baterie měnit nemusel a věřím, že několik měsíců vydrží. Bezdrátové spojení například s hrudním pásem má dosah zhruba dvacet metrů. Můžete tak klidně na svém počítači sledovat a kontrolovat tep partnera.

Garmin Edge 500 a příslušenství si představíme v následujícím videu.

Edge se ovládá čtveřicí tlačítek po stranách, na což musíte myslet již při instalaci. Všechny mají dvojí funkci pro krátký a dlouhý stisk, přičemž základní ovládání se naučíte velmi rychle. Je ale pravdou, že jsou tlačítka trošku hůře dostupná a na čelní straně by se ovládala lépe. Zároveň ale doporučuji věnovat čas studiu manuálu. Edge nabízí opravdu hromadu funkcí a čím lépe jej poznáte, tím víc se vám zalíbí.

Ve spodní části se nachází synchronizační mini USB konektor, který chrání gumová krytka. Ta bohužel na svém místě nedrží moc přesvědčivě a vzhledem k tomu, že voda často stříká ze spodní části od předního kola, mám trošku obavu.

Kvalita GPS přijímače

Výrobce neuvádí, jaký čišet uvnitř Edge využívá, s největší pravděpodobností však jde o STM Cartesio, který využívá u ostatních přístrojů ve stávající nabídce. Po zapnutí trvá Edge zhruba minutu až tři, než získá svou aktuální polohu, zde je vše v pořádku. S jeho citlivostí to ale uplně růžové není a pro demonstraci skvěle poslouží interaktivní mapa z výletu na Javořinu. Doporučuji přiblížit cestu mezi Suchovskými Mlýny a Suchovem, kdy jsem se vracel po stejné cestě a právě zde GPS dost ustřelila. Zajímavá část je i kus před cílem ve Filipovském údolí. Zde - mezi kopci a v lese, se GPS podměrně výrazně odchyluje od cesty. 


 

Se snímačem otáček kol ale nejste na signálu GPS závislí, a tak můžete vyrazit okamžitě. Pouze záznam v mapě začne automaticky o chvíli později. Pokud jste si ale dle našeho doporučení připlatili za Bundle verzi, nemusí vás to tolik mrzet. Vzdálenost se totiž počítá dle otáček kol a nikoli z GPS logu. Ten zde v podstatě opravdu slouží jen k vykreslení trasy do mapy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázka možných podob displeje a informací: důležité údaje mohou být velké a nechybí grafy

Snímač otáček kola má však pozitivní dopad z několika pohledů. Především nemusíte čekat, než GPS zjistí svou pozici. Metry se vám začnou načítat ihned po startu vaší činnosti. Za druhé, měření pomocí otáček je přesnější při absolvování výrazných výškových převýšení. Představte si stoupání na kopec, nebo naopak prudký sjezd. Z pohledu GPS (doslova z ptačí perspektivy – pohledem na mapu shora) jste urazili na mapě sotva pár metrů (délku vodorovné odvěsny pomyslného trojúhelníku, přičemž svislá znamená skutečné převýšení mezi patou popce a vrcholem). Ve skutečnosti však cestujete po přeponě trojúhelníku, která je samozřejmě mnohem delší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Alarmy jsou důležité, Garmin vás například může udržovat v ideálním srdečním rytmu

Je pravdou, že v případě absolvování malých převýšení je chyba v řádech metrů a běžné uživatele nemusí vůbec trápit. V době testování jsem měl k dispozici i Dakotu 20, která vzdálenost a rychlost odvozuje právě jen prostřednictvím GPS. Aktuální rychlost byla často na Dakotě zhruba o 1 km/h vyšší, než na Edge. Například na pětadvaceti kilometrovém výletě s celkovou nastoupanou výškou 700 metrů, uvedla Dakota délku trasy o 300 metrů kratší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Podrobnosti o kolu a možnosti nastavení zón srdečního tepu

Mezi zajímavosti patří určitě automatická kalibrace. Nikde v nastavení nemusíte zadávat průměr svého kola, tachometr si jej vypočte po několika minutách jízdy z údajů GPS. Barometrický výškoměr meří změny poměrně rychle a přesně, nicméně v absolutních hodnotách nadmořské výšky se může odlišovat. Edge ale umožňuje vytvoření kót s nadmořskou výškou pro dorovnání vztahu atmosferického tlaku a výškového údaje.

Hurá na cesty

Garmin Edge 500 se snaží prezentovat především jako sportovní tréninkový manažer: kontroluje absolvované vzdálenosti, umožňuje nastavení různých výkonů, sleduje srdeční tep a upozorňuje na překročení vámi nastavených limitů. Pro přesné určení začátku a konce trasy slouží tlačítko Start, kterým trénink započnete.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V nastavní si zvolíte počet datových polí, následně zvolíte, jaká informace se zde zobrazí

Prostředí se skládá ze tří základních informačních obrazovek (respektive čtyř v režimu trénink, k čemuž se dále dostaneme). Na těchto obrazovkách najdete nejrůznější informace v datových polích, jejichž rozložení, velikost a především obsah můžete zcela přizpůsobit svým preferencím. Například pro horské kolo si na první obrazovku nastavíte rychlost, nadmořskou výšku, nastoupané metry, procento stoupání a výškový profil. Na další obrazovky pak dáte méně důležité informace, které vás budou zajímat třeba na zastávce. Pak si vytvoříte druhý profil - pro kolo silniční - na kterém vás budou zajímat časy na jednotlivých kolech a naopak pohrdnete výškovými údaji.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Seznam informací obsahuje celkem 45 položek. Některé ale vyžadují větší pole

Každá obrazovka může obsahovat jedno až osm datových polí. Pokud chcete mít na obrazovce polí osm, nemůžete přidat například graf srdečního tepu, ten totiž zabírá pozice čtyři. V nabídce se přitom ukrývá celkem 45 statistických informací, jejichž výčet a vysvětlení by vystačil na samostatnou recenzi. Mnoho z nich ani nelze ze základního popisku dost dobře pochopit (například ST - RST a ST - RST k. a do toho ST - pr. RST, Výkon LHV a několik dalších). I proto doporučuji přizvat na pomoc uživatelský manuál (online bohužel jen v angličtině). Celkově klade Garmin Edge důraz na údaje "za kolo", což ostatně odpovídá jeho tréninkovému zaměření.

Ve srovnání s klasickými tachometry má Edge 500 přeci jen jednu, o to bolestnější nevýhodu: GPS přijímač si při výpočtu polohy zkrátka žádá nemalou porci energie, a tak musíte dobíjet téměř každý den. Výrobce udává výdrž 18 hodin a v praxi lze této bez podsvícení displeje dosáhnout, nicméně i tak to jsou jen a pouze dva celodenní výlety. Pokud máte ve zvyku vyrážet na kolo na několik dnů, pod stan, bez přísunu energie, nezbude vám, než dokoupit speciální dobíječky na klasické baterie. Do běžného tachometru vložíte knoflíkovou baterku a minimálně na dvě sezóny máte vystaráno.

Naprosto dostatečná je však kapacita interní paměti. Edge se přihlašuje jako Mass Storage zařízení, přičemž systém mi nyní ukazuje 56 MB volného prostoru. A to mám již v paměti 33 aktivit s celkovým nájezdem 680 Km, které z paměti ukusují 2,6 MB. Lze tedy odvodit, že paměť vystačí na více než 14 500 kilometrů.

Vyhodnocení výkonu a tréninky

Po návratu z cesty anebo tréninku si můžete dosažené výkony stáhnout buď do klasické aplikace Garmin TrainCenter, nebo do on-line webové služby Garmin Connect. Napíšeme si jen krátce o programu TrainCenter, službě Connect jsme věnovali podrobný samostatný článek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Podrobnosti o vašich tělesných proporcích

Garmin TrainCenter slouží jednak k vyhodnocování výkonů a také plánování vlastních tréninků. Ty můžete vytvořit způsobem „jakmile ujedeš (uběhneš) dva kilometry, běž další kilometr tak, abys měl tep na 50% maxima" a podobně. Tyto tréninky pak jednoduše odešlete do připojeného zařízení. TrainCenter zobrazuje všechny statistické informace, podobně jako služba Connect. Mapu však nenačítá z internetu, používá vlastní základní světovou mapu. V programu však lze aktivovat vlastní topografickou mapu, takže bude zobrazení užitečnější. Doplňme, že aplikace existuje pro PC i Mac.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
V nabídce se zobrazí stavový řádek ikon, které ale v režimu tréningu neuvidíte 

Máte-li svoji oblíbenou trénovací trasu, můžete si ji zaznamenat a následně použít jako vzor. Při dalším absolvováním vám Edge zobrazí „ducha“, tedy váš předchozí výsledek, a to přímo na grafu cesty. Ihned vidíte, zda se zlepšujete, nebo to jde s vaší kondicí z kopce. Edge navíc automaticky sleduje místo startu. Jakmile se rozcvičíte, dorazíte na místo minulého startu a Edge vám automaticky trénink odstartuje. Pokud si vyvoláte trénink naplánovaný v aplikaci TrainCenter, rozšíří se počet obrazovek ze tří na čtyři. A práve na poslední se zobrazuje průběh a plnění vašeho naplánovaného tréninku.

Edge, nebo raději Dakotu 20?

Po zkušenostech s Edge 500 bych takovou otázku nepokládal, ještě před testem jsem si však sám kladl a věřím, že si ji díky velmi podobné ceně budete klást i vy. Je třeba říci, že jde o dva naprosto odlišné přístroje s jiným typickým použitím a především – určené pro odlišnou skupinu cyklistů. Definující je právě displej u Dakoty 20 a naopak bohaté „přesné“ příslušenství k Edge 500. Ano, i k Dakotě 20 si můžete přikoupit snímač srdečního tepu a snímač kadence šlapání, nebude však fungovat snímač otáček kola - tedy to nejdůležitější.

Klepněte pro větší obrázek
Dakotu nebo Edge, když stojí téměř stejně? Jak kdy, jak kam

Velmi jednoduše lze tedy říci: pokud často jezdíte po neznámých cestách, rozhodně zvolte Dakotu, Edge vám přidanou hodnotu a hlavní výhodu přístroje s GPS nepřinese. Pokud naopak často jezdíte po svých proježděných trasách a více se soustředíte na čísla, není důvod těžkou Dakotu s hůře čitelným displejem vozit a lépe poslouží právě Edge. Ostatně přesně tak jsem to praktikoval i v době, kdy jsem měl k dispozici oba přístroje současně.

Cena vysoká, ale oprávněná

Garmin Edge 500 je špičkovým cyklistickým tachometrem. Cena sice je na první pohled vysoká, nicméně jak jsem již psal v úvodu, za značkovou konkurenci s podobnou výbavou zaplatíte zhruba stejně. A vůbec, pokud je někdo ochoten dát za sezónu pár tisíc za pravidelnou údržbu kola, nebude tato investice překážkou. Je ale pravdou, že se zatuhlou vidlicí, přetrženým řetězem nebo proraženými plášti jezdit nemůžete, bez Garminu Edge 500 to půjde. Po návratu se ale nebudete těšit nad tím, kolik jste ujeli, nastoupali, do jaké výšky...

Diskuze (39) Další článek: Velký letní roamingový průvodce

Témata článku: Garmin, Pro turisty a cyklisty, Edge, První skupina, Horské kolo, Interaktivní mapa, Nejrůznější informace, Nastavený limit, Vášeň, Dopravní prostředek, Edge +, Druhý profil, Verze základní, ECG, Test, Slabá výdrž, Ostatní přístroje, Javor, Chytré hodinky Garmin na Heureka.czVyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

** Dochází vám v Androidu volné místo? ** Je třeba šetřit, kde se dá ** Nejméně bolestivým krokem je odstranění dočasných souborů

Martin Chroust
PaměťJak...Android
S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

** Vybrali jsme sedm nejlepších navigací pro Android a iOS ** Na své si přijdou řidiči, cyklisté i pěší ** Většinu aplikací lze používat zdarma

Karel Kilián
Pro turisty a cyklistyPro řidičeNavigace
eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

** Víte, že eSIM dnes může mít úplně každý telefon s Androidem ** Budete jen potřebovat kartičku eSIM.me, která vypadá jako nanoSIM ** Podle její ceny se odvíjí kapacita úložiště eSIM profilů

Martin Chroust
SIMeSIMAndroid
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

** Doslova každý týden se na Google Play objeví nový malware ** Ten nejnovější si do mobilů stáhlo na 60 milionů uživatelů ** Vývojáři aplikací vydělávají na přeprodeji citlivých dat

Martin Chroust
Google PlayMalwareAndroid
Nahrávání hovorů na Androidu nadobro skončí. Nepomůže ani obcházení systémových omezení

Nahrávání hovorů na Androidu nadobro skončí. Nepomůže ani obcházení systémových omezení

** Google 11. května vypne nahrávání hovorů na Androidu ** Aplikace nebudou moci k nahrávání využívat API pro Usnadnění ** Uživatelé mají pouze dvě možnosti, jak nahrávání zachovat...

Martin Chroust
Nahrávání hovorůAndroid
Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

** Chytré hodinky se prakticky každý rok naučí měřit něco nového ** Letos by se mělo jednat o neinvazivní měření krevního cukru ** Měření teploty kůže by se mělo dostat i na další chytré hodinky

Martin Chroust
Měření glykémieMěřeníChytré hodinky
Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

** Chytré hodinky dnes změří spoustu věcí, přeností ale někdy pokulhávají ** Studie se zaměřila na měření spálených kalorií ** Výsledky pro žádné z hodinek nedopadly dobře

Martin Miksa
MěřeníChytré hodinkyApple Watch
Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

** Útočníkům první vlna nestačila, na důvěřivé Čechy útočí dál ** Nalákají vás na údajně nezaplacené clo ** Odkaz neotvírejte a podvodníkům rozhodně nic neplaťte!

Martin Chroust
PodvodOchranaSMS
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny