Garmin Fēnix 6: Sportovní legenda má solární panel a výdrž až neuvěřitelné 4 měsíce!

Americká společnost Garmin překvapila a ještě před veletrhem IFA představila další pokračování legendárního sporttesteru: Garmin Fēnix 6. Opět má tři základní velikosti, příplatkové varianty a řadu barevných provedení a postupně budou přibývat speciální edice. Rozměry jsou (+/-) stejné jako u předchozí generace 5 Plus, šířka a uchycení řemínků zůstávají zachované, ale konečně rostou displeje (které byly u pětkových generací po hříchu stejně velké pro všechny tři velikosti hodinek).

  • Fēnix 6S: nejmenší varianta s průměrem pouzdra 42mm, displej zůstává stejně velký, tedy s průměrem 1,2"
  • Fēnix 6: průměr 47 mm, displej 1,3"
  • Fēnix 6X: průměr 51 mm, displej 1,4"
  • Pro: připlatit můžete za verzi s přehrávačem hudby, mapami a Wi-Fi
  • Sapphire: připlatit můžete za safírové sklo (tato verze obsahuje také hudbu, mapy a Wi-Fi)
  • Pro Solar: u verze 6X můžete připlatit za solární panel integrovaný do displeje (plus obsahuje bonusy verzí Pro a Sapphire)

Český Garmin už má všechny varianty naceněné, začínáme na 14 990 Kč a končíme na 27 990 Kč za vrcholnou variantu. To rozhodně nejsou malé peníze, ale Garmin si pečlivě vybudoval pozici na trhu a teď z ní těží. Tabulku s přehledem cen převzatou z Garmin blogu najdete na konci článku.

Fotovoltaika na zápěstí!

Pojďme hned na tu nejatraktivnější novinku. Fēnix 6X Solar má v displeji integrovaný solární článek, který mění energii ze slunce na elektrickou energii, ukládá ji do baterie a prodlužuje tak výdrž na jedno nabití.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zajímavý postřeh od DC Rainmaker: tenký proužek po obvodu displeje je solární panel, který pracuje se 100 % dostupného slunečního světla a snaží se jej přeměnit na elektrickou energii (s účinností danou dostupnými technologiemi). Celá plocha displeje je také solární panel, ale už pracuje pouze s 10 % světla, zbytek je použit na odraz a tedy zobrazení informací.

Garmin používá transreflexivní displeje, které používají odraz dopadajícího světla k lepší viditelnosti zobrazených informací. Z logiky věci však vyplývá, že solární panel část světla pohltí. Až praxe však ukáže, jestli rozdíl mezi běžnou a Solar verzí displeje bude nějak výrazně viditelný.

Výdrž baterie

Klíčovou otázkou je, jaký efekt bude mít fotovoltaika na výdrž baterie. Údajů je hodně, proto je opět shrneme v přehledné tabulkové formě. Nutno dodat, že údaj pro verzi 6X Solar počítá s tím, že na displej 3 hodiny denně svítí sluneční světlo o intenzitě 50 tisíc lumenů. Pak se výdrž 6X Solar v režimu smartwatch prodlouží z 21 na 24 dní, což není až tak zásadní.

V úsporném režimu je rozdíl logicky větší. Oproti teoretickému maximu 80 dní modelu 6X se 6X Solar posune na 120 dní. To jsou 4 měsíce, což je hodně působivá hodnota! Jedním dechem je však nutné dodat, že je to bez připojeného mobilu, bez poslechu hudby, bez aktivní GPS a s haldou sluníčka mířícího na zápěstí. Troufám si tvrdit, že v tomhle režimu nedává smysl hodinky používat, všechny chytré funkce jsou vypnuté, ale pokud vám zbývá posledních pár procent baterie, vyplatí se jej aktivovat a klidně ještě pár dní uvidíte aspoň kolik je hodin.

  režim Smartwatch režim Battery Save GPS + hudba GPS GPS Max Battery GPS Expedition
Fénix 6S až 9 dní až 34 dní až 6 h až 25 h až 50 h až 20 dní
Fénix6 až 14 dní až 48 dní až 10 h až 36 h až 72 h až 28 dní
Fénix6X až 21 dní až 80 dní až 15 h až 60 h až 120 h až 46 dní
Fénix6X Solar až 24 dní až 120 dní až 16 h až 66 h až 148 h až 56 dní

K tabulce ještě dodám, že základní GPS režim loguje polohu každou sekundu, GPS Max Battery jej prodlužuje (Garmin neuvádí jak) a v režimu Expedition se loguje pouze každou hodinu. Právě těmito režimy Garmin útočí na konkurenční Suunto, které se v minulosti chlubilo extrémně dlouhou výdrží s aktivní GPS (ale trik s řidším logováním polohy je v principu stejný).

Skvělé je, že i v průběhu aktivity můžete zadat, že hodláte být v terénu ještě např. 6 hodin, hodinky vezmou do úvahy stupeň nabití baterie a odpovídajícím způsobem upraví frekvenci GPS logů, abyste se se zapnutými hodinkami dostali až do cíle. Stejným způsobem hned uvidíte, kolik energie vás bude stát zapnutý hudební přehrávač, senzor srdečního tepu, nebo třeba GLONASS (ruská alternativa systému GPS, která se používá ke zpřesnění lokalizace).

Klepněte pro větší obrázek
U modelu Fénix 6S se počítá s drobnějším zápěstím a s dámami, a tak je nabídka nejbohatší a barevně nejpestřejší. Další obrázky najdete po kliknutí v galerii.
Klepněte pro větší obrázek
Fénix 6, střední cesta a klasičtější barevné varianty. Na tomto obrázku roste cena jednotlivých variant zleva do prava.
Klepněte pro větší obrázek
Fénix 6X. Písmeno X znamená vždycky něco navíc – tentokrát nejen větší baterie, ale konečně i větší displej a u vrcholných dvou verzí také solární panel integrovaný v displeji.

Co to umí

Je toho hodně. Upřímně – většina lidí většinu funkcí nikdy nevyužije, a i kdybyste měli zájem využít plný potenciál, budete se dlouho učit, co která funkce dělá, jak se chová a jak jí využít ve svůj prospěch.

Fénix 6 je především špičkový sporttester, tzn. zaznamená všechny zaznamenatelné sportovní aktivity, od běhu přes posilovnu a triatlon po golf, každý profil si upravíte podle vlastních preferencí, na obrazovku si naskládáte informace podle libosti. Hodinky mají tréninkové funkce, připraví vás třeba na půlmaraton, jsou schopné sledovat váš progres, doporučit odpočinek a třeba i to, že byste měli přitlačit na tréninkové dávky. Při závodě samotném přehledně poradí s tempem, abyste se třeba nenechali strhnout davem a nepřepálili začátek. Stačí zadat požadovaný cílový čas, progres zpomalování a „agresivitu“ v kopcích. Skvělé!

Fénix 6 podporuje bezkontaktní platby Garmin Pay. Novinkou je snímač srdečního tepu, který pracuje i ve vodě, tedy typicky při plavání. Plus nespočet dalších novinek, které jsme viděli už na jiných modelech značky z poslední doby, nebo mají premiéru právě s Fénixem 6.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Možná je to drobnost, ale některé uživatele v minulosti odradila mohutnost hodinek a pocit, že nesedí dobře na zápěstí. Na mohutnosti se toho mnoho nezměnilo, ale zkrátily se nožičky pro uchycení řemínků, takže hodinky budou lépe sedět (zejména na drobnějším zápěstí).

Ceny a dostupnost

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nabídka působí nepřehledně, ale tyto dva obrázky ji vysvětlí docela srozumitelně (ač pochází z amerického prostředí a ceny jsou v dolarech).

Doporučené ceny řady Garmin Fēnix 6 najdete níže v tabulce, většina modelů už je v e-shopu. Dodací lhůty zatím neznáme, neoficiální informace zmiňují start prodeje na přelomu října a listopadu.

6S Glass, Silver/White Band 14 990 Kč Tvrzené sklo Gorilla Glass 3
6S Glass Silver/Black Band 14 990 Kč Tvrzené sklo Gorilla Glass 3
6S Glass, RoseGold/White Band  17 990 Kč Gorilla Glass 3, hudba, mapy, Wi-Fi
6S Glass, Black/Black Band  17 990 Kč Gorilla Glass 3, hudba, mapy, Wi-Fi
6S Sapphire, RoseGold/Gray Band 19 990 Kč Safírové sklo, hudba, mapy, Wi-Fi
6S Sapphire, Gray/Black Band  19 990 Kč Safírové sklo, hudba, mapy, Wi-Fi
6S Sapphire, RoseGold/BlackNylon Band  21 990 Kč Safírové sklo, hudba, mapy, Wi-Fi, nylonový a silikonový řemínek
6S Sapphire, Gold/Suede Band  21 990 Kč Safírové sklo, hudba, mapy, Wi-Fi, kožený a silikonový řemínek
     
6 Glass, Silver/Black Band 14 990 Kč Gorilla Glass 3
6 Glass, Black/Black Band  17 990 Kč Gorilla Glass 3, hudba, mapy, Wi-Fi
6 Sapphire, Gray/Black Band  19 990 Kč Safírové sklo, hudba, mapy, Wi-Fi
6 Sapphire, Titanium/Orange Band  21 990 Kč Safírové sklo, hudba, mapy, Wi-Fi, titanová luneta
6 Sapphire, BlackDLC/BlackNylon Band  21 990 Kč Safírové sklo, hudba, mapy, Wi-Fi, nylonový a silikonový řemínek
6 Sapphire, Titanium/Titanium Band  24 990 Kč Safírové sklo, hudba, mapy, Wi-Fi, titanová luneta, titanový a silikonový řemínek
     
6X Glass, Black/Black Band  18 990 Kč Gorilla Glass 3, hudba, mapy, Wi-Fi
6X Sapphire, GrayDLC/Black Band  21 990 Kč Safírové sklo, hudba, mapy, Wi-Fi
6X Sapphire, BlackDLC/BrownLeather Band  23 990 Kč Safírové sklo, hudba, mapy, Wi-Fi, kožený a silikonový řemínek
6X Solar, TitaniumGrayDLC/Black Band  23 990 Kč Solární panel, safírové sklo, hudba, mapy, Wi-Fi, titanová luneta
6X Solar, Titanium/Titanium Band  27 990 Kč Solární panel, safírové sklo, hudba, mapy, Wi-Fi, titanová luneta, titanový a silikonový řemínek
Diskuze (23) Další článek: Prostředí EMUI 10 od Huawei modernizuje grafiku a je výrazně rychlejší

Témata článku: Chytré hodinky, Hodinky, Gorilla Glass, Wi-Fi, GPS, Garmin Pay, Garmin, IFA, Fénix, Výdrž, Suunto, Safír, Řemínek, Mapa, Pan, Sapphire, Dávky, Nespočet, Solární panely, Glass, Uchycení, Band, Většina modelů, Sklo, Princip


Určitě si přečtěte

T-Mobile ztratil 140 tisíc zákazníků, mizí mu předplacenkáři. Na tržbách si ale polepšil
Jan Láska
StatistikaHospodaření a financeT-Mobile
Hodinky Huawei se naučily instalovat aplikace a reagovat na notifikace. Ale…
Filip Kůžel
Polochytré hodinkyTýden mobilně
Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

** Xiaomi Mi 11 Ultra láká na špičkový fotoaparát a druhý displej ** Dvojice modelů Mi 11 Lite uspokojí náročnější uživatele střední třídy ** Překvapením je odlehčená vlajková loď Mi 11i

Martin Miksa | 105

Martin Miksa
DxOMarkDruhý displej
Tim Cook: Apple pracuje na něčem ještě větším, než je iPhone [komentář]
Filip Kůžel
KomentářTim CookHospodaření a finance
Nejlepší univerzální tarif za tři stovky. Vodafone se spojil s Kauflandem
Lukáš Václavík
Tarify a mobilní službyVodafone