Garmin Forerunner 405: zážitky při běhání (uživatelské zkušenosti)

Navigační hodinky Garmin Forerunner 405 jsou výborným pomocníkem při běhání – rekreačním, kondičním a třeba i vrcholovém. Je to trenér, partner… a kromě jiného ukazují i čas.
Delší dobu jsem uvažoval o koupi sportovních hodinek na rekreační a kondiční běhání. Váhal jsem mezi značkami Suunto, Polar, Timex, Sigma a Garmin. Okruh jsem postupně zužoval a v prosinci 2007 jsem se kvůli velmi příznivé ceně rozhodl pro starší model Garmin Forerunner FR50 v kompletní výbavě. Kromě hodinek FR50 obsahoval i snímač tepové frekvence (HRTM) a měřič vzdálenosti FootPod. To je česky řečeno „botosonda“.

S tímto modelem jsem byl velice spokojen. Chyběla mi však u něj jedna vlastnost, kterou hodně využívám a oceňuji u vyššího a svého současného modelu Forerunner 405: virtuální partner. Garminu Forerunner 405 se také týká tento článek s uživatelskými zkušenostmi. Hodinky Garmin Forerunner 405 se prodávají přibližně za 8 500 Kč včetně DPH.

Klepněte pro větší obrázek
Garmin Forerunner 405: ženský a mužský model

Proč jsem přešel k lepšímu

Pokud chceme při běhu nebo sportovní aktivitě měřit vzdálenost, musíme použít buď FootPod nebo GPS, popř. jiné metody (třeba radar). Po kalibraci je FootPod od Garminu velice přesný. Udává se odchylka do 2 %, osobně jsem ověřil, že na trase o délce 21 km se odchýlil o 150 m, tedy o 0,7%. Modely, kde se pro měření vzdálenosti využívá GPS, přinášejí ale ještě něco navíc:

 • běh podle course (kurs, cesta),
 • navigaci v terénu,
 • analýzu trasy např. v programu Garmin Training Center (GTC).

Klepněte pro větší obrázek
Analýza zaznamenané trasy v programu Garmin Training Center

To se stalo hlavním důvodem, proč jsem uvažoval o Garminu Forerunner 305 (FR305) nebo Forerunner 405 (FR405). Vzhledem k tomu, že FR305 je již výběhový model, i když velice kvalitní, rozhodl jsem se pro FR405.

Pro koho je tento přístroj určen? Především pro ty, kteří se alespoň trochu věnují sportu. Zejména je vhodný pro běžce a cyklisty, a to jak rekreační tak profesionální. Je vhodný pro ty, kteří se rádi pohybují v neznámém terénu, nebo sportují podle předem definovaných sportovních plánů, závodí na okruhu s virtuálním partnerem, a to buď sám se sebou, nebo s někým cizím. Trasy a data se totiž dají stáhnout z www.mapmyrun.com.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Na první pohled běžné sportovní hodinky, na druhý se objeví zajímavé údaje

Na začátek slovníček

Některé termíny je pro větší srozumitelnost lepší psát přímo v angličtině. Raději je ale zde heslovitě vysvětlím:

Course: do hodinek si z internetu nebo mapy nahrajete trasu včetně průběžných časů. Když běžíte, vaše aktuální poloha v daném čase je porovnávána s polohou předehranou v hodinkách. Počítač pak během běhu udává stav – jste pozadu, napřed, mimo trasu.

EPE: přesnost vypočtených GPS souřadnic. Např. EPE = 5 m zjednodušeně znamená, že poloha je s největší pravděpodobností v okruhu 5 m od uvedené souřadnice.

Klepněte pro větší obrázek 
Zachycené satelity a přesnost

FootPod: malé zařízení o velikosti krabičky od zápalek se připne za tkaničky od bot. Pohybem velice přesně měří vzdálenost a bezdrátově ji přenáší do hodinek.

HRTM: popruh s čidlem, které se připne přes hrudník. Snímač přesně detekuje tepy srdce a data bezdrátově přenáší do hodinek

Pace: je to rychlost, která se běžně uvádí v jednotkách min/km. V hodinkách ji lze samozřejmě změnit na km/hod.

Workout: v počítači si nadefinujeme průběh tréninku. Například 1 km běh rychlostí 4:00–4:30 min/km, 200 m běh 6:00–6.30 min/km, 1 km běh 4:00–4:30 min/km, atd. Lze nadefinovat různé kombinace rychlostí, vzdáleností, časů, tepů v různých vzájemných kombinacích, posloupnostech. Tento plán se bezdrátově nahraje do hodinek, které potom přesně řídí trénink.

Základní kladné vlastnosti

 • Atraktivní vzhled: běžné hodinky s nízkou hmotností (60 g) a dvojím barevným provedením (zelené jsou dámské, černé jsou pánské).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na displeji prvního obrázku je vidět běh s virtuálním partnerem
 • Funkce: netradiční dotykové ovládání, na které si velice rychle zvyknete. Stačí se zlehka prstem dotknout kovového obvodu hodinek a už se zobrazí příslušná nabídka. Pohyb v nabídce a nastavování číselných hodnot se děje pohybem prstu po obvodu. Dotekem dvěma prsty se aktivuje podsvícení.
 • Bezdrátový přenos dat mezi hodinkami a počítačem pomocí technologie označované ANT+Sport.
 • Možnost uložit přibližně až 20 hodin pohybu: tj. souřadnice, rychlost.
 • Displej s velice jemným rozlišením, kvalitní kresbou. Je perfektně čitelný na slunci, při podsvícení typu indigo výborně čitelný i v noci. Kontrast a míra podsvícení je plně konfigurovatelná.
 • Jednoduché nabíjení: kolíček se připojí do USB nebo elektrické sítě a „cvakne“ přes displej.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nabíjení: stačí přicvaknout kramlík

Hlavní záporné vlastnosti

 • Baterie hodinek a GPS je společná. Tj. když se vybije baterie GPS, nejdou ani hodinky.
 • Přestože jsou hodinky odolné dle normy IPX7, nejsou určeny pro plavání (triatlon, ironman).
 • V hodinkách lze mít pravděpodobně jen jeden uskutečněný trénink. Druhý může být až po přenesení dat do PC.
 • Některé vlastnosti související s činností GPS v terénu nejsou zcela uspokojivé, snad je vyřeší nové verze firmwaru.
 • Na displeji není vidět, zda je přijímač GPS aktivován či nikoli.

Nerozhodně: klady i zápory

 • Výdrž akumulátoru v režimu hodinek je asi 14 dnů, v režimu GPS asi 8 hodin. Pro maraton to stačí, pro závod ironman ale hodinky nejsou vhodné.
 • Velikost displeje. Displej na první pohled může působit jako menší, zejména ve srovnání se starším modelem FR305. Z vlastní zkušenosti ale mohu potvrdit, že to stačí, je to jen otázka zvyku

Další zajímavé vlastnosti

Přesnost měření: v otevřeném terénu 5–7 m, v lese přibližně 15 m. Snížená přesnost v terénu je dána zřejmě menší integrovanou anténou (ve srovnání s velkou ruční GPS).

Interference: nepozoroval jsem žádné vedlejší jevy s vedením vysokého napětí nebo interferencí s modely Polar jiných běžců.

Vodotěsnost: je zde rozpor mezi oficiálním údajem Garminu o normě IPX7 vylučující plavání a mezi nabídkou českých prodejců, kteří deklarují vodotěsnost do 30 m. Zde bych věřil výrobci a nepokoušel štěstí.


Článek pokračuje v další kapitole: možnosti, nastavení, použití v terénu

Témata článku: Testy navigací, Pro turisty a cyklisty, Suunto, Nastavený parametr, MapMyRun, Zážitky, Ironman, Předehra, Triatlon, Výběhový model, Pomalé tempo, Garmin forerunner, Zkušenost, Srdeční frekvence, Strojek, Model Forerunner, Běhání, Časové pásmo, První bod, Forerunner, Kolíček, Rovina, Příslušná nabídka, Kurs, Vytyčený cíl, Sporttestery a computery Suunto na Heureka.czTest autokamery NextBase 622GW. Spolehlivý svědek i kvalitní záznamník zážitků

Test autokamery NextBase 622GW. Spolehlivý svědek i kvalitní záznamník zážitků

Autokamery si pořizují lidé hlavně proto, aby měli důkaz v případě nehody. Nejlevnější je možné sehnat za pár stovek, ty ale rozhodně nenabídnou tak kvalitní obraz, jako kamera NextBase 622GW.

Jan Spěšný
KameraAutomobilyTesty
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Google už nevydržel čekat. Kompletně odhalil design a barevné varianty hodinek Pixel Watch

Google už nevydržel čekat. Kompletně odhalil design a barevné varianty hodinek Pixel Watch

** Hodinky Pixel Watch se ukazují v celé své kráse ** Displej bude krýt Gorilla Glass zatím neznámé generace ** Pásky rozhodně nebudou univerzální

Martin Chroust
Pixel WatchChytré hodinky
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

** Mobilní výrobci přestali Dxomarku posílat telefony na testování ** Výsledky DXO se stále používají, tak v čem je problém? ** Pokud nemá telefon šanci na první místo, testování se nevyplatí

Martin Chroust
FotomobilyDxOMarkFocení mobilem
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

** WhatsApp je jedna z nejrozšířenějších komunikačních aplikací ** Obsahuje mnoho skrytých funkcí, které vylepší používání ** Zde najdete tipy na ty nejužitečnější

Adam Kos
WhatsAppTipy a triky
Na chatu i do karavanu. Test nabíjecí stanice Crossio LifePower 600 se solárním panelem

Na chatu i do karavanu. Test nabíjecí stanice Crossio LifePower 600 se solárním panelem

Karavan, chalupa, záloha do domácnosti: to jsou některé z možností, jakým způsobem využít velké nabíjecí stanice. Pokud se navíc spojí s výkonným solárním panelem, už jde o výkonný zdroj čisté energie.

Stanislav Janů
PowerbankaTesty
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečná „díla“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý
DatacentraServery