Garmin Forerunner 405: zážitky při běhání (uživatelské zkušenosti)

Navigační hodinky Garmin Forerunner 405 jsou výborným pomocníkem při běhání – rekreačním, kondičním a třeba i vrcholovém. Je to trenér, partner… a kromě jiného ukazují i čas.
Garmin Forerunner 405: zážitky při běhání (uživatelské zkušenosti)
Delší dobu jsem uvažoval o koupi sportovních hodinek na rekreační a kondiční běhání. Váhal jsem mezi značkami Suunto, Polar, Timex, Sigma a Garmin. Okruh jsem postupně zužoval a v prosinci 2007 jsem se kvůli velmi příznivé ceně rozhodl pro starší model Garmin Forerunner FR50 v kompletní výbavě. Kromě hodinek FR50 obsahoval i snímač tepové frekvence (HRTM) a měřič vzdálenosti FootPod. To je česky řečeno „botosonda“.

S tímto modelem jsem byl velice spokojen. Chyběla mi však u něj jedna vlastnost, kterou hodně využívám a oceňuji u vyššího a svého současného modelu Forerunner 405: virtuální partner. Garminu Forerunner 405 se také týká tento článek s uživatelskými zkušenostmi. Hodinky Garmin Forerunner 405 se prodávají přibližně za 8 500 Kč včetně DPH.

Klepněte pro větší obrázek
Garmin Forerunner 405: ženský a mužský model

Proč jsem přešel k lepšímu

Pokud chceme při běhu nebo sportovní aktivitě měřit vzdálenost, musíme použít buď FootPod nebo GPS, popř. jiné metody (třeba radar). Po kalibraci je FootPod od Garminu velice přesný. Udává se odchylka do 2 %, osobně jsem ověřil, že na trase o délce 21 km se odchýlil o 150 m, tedy o 0,7%. Modely, kde se pro měření vzdálenosti využívá GPS, přinášejí ale ještě něco navíc:

 • běh podle course (kurs, cesta),
 • navigaci v terénu,
 • analýzu trasy např. v programu Garmin Training Center (GTC).

Klepněte pro větší obrázek
Analýza zaznamenané trasy v programu Garmin Training Center

To se stalo hlavním důvodem, proč jsem uvažoval o Garminu Forerunner 305 (FR305) nebo Forerunner 405 (FR405). Vzhledem k tomu, že FR305 je již výběhový model, i když velice kvalitní, rozhodl jsem se pro FR405.

Pro koho je tento přístroj určen? Především pro ty, kteří se alespoň trochu věnují sportu. Zejména je vhodný pro běžce a cyklisty, a to jak rekreační tak profesionální. Je vhodný pro ty, kteří se rádi pohybují v neznámém terénu, nebo sportují podle předem definovaných sportovních plánů, závodí na okruhu s virtuálním partnerem, a to buď sám se sebou, nebo s někým cizím. Trasy a data se totiž dají stáhnout z www.mapmyrun.com.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Na první pohled běžné sportovní hodinky, na druhý se objeví zajímavé údaje

Na začátek slovníček

Některé termíny je pro větší srozumitelnost lepší psát přímo v angličtině. Raději je ale zde heslovitě vysvětlím:

Course: do hodinek si z internetu nebo mapy nahrajete trasu včetně průběžných časů. Když běžíte, vaše aktuální poloha v daném čase je porovnávána s polohou předehranou v hodinkách. Počítač pak během běhu udává stav – jste pozadu, napřed, mimo trasu.

EPE: přesnost vypočtených GPS souřadnic. Např. EPE = 5 m zjednodušeně znamená, že poloha je s největší pravděpodobností v okruhu 5 m od uvedené souřadnice.

Klepněte pro větší obrázek 
Zachycené satelity a přesnost

FootPod: malé zařízení o velikosti krabičky od zápalek se připne za tkaničky od bot. Pohybem velice přesně měří vzdálenost a bezdrátově ji přenáší do hodinek.

HRTM: popruh s čidlem, které se připne přes hrudník. Snímač přesně detekuje tepy srdce a data bezdrátově přenáší do hodinek

Pace: je to rychlost, která se běžně uvádí v jednotkách min/km. V hodinkách ji lze samozřejmě změnit na km/hod.

Workout: v počítači si nadefinujeme průběh tréninku. Například 1 km běh rychlostí 4:00–4:30 min/km, 200 m běh 6:00–6.30 min/km, 1 km běh 4:00–4:30 min/km, atd. Lze nadefinovat různé kombinace rychlostí, vzdáleností, časů, tepů v různých vzájemných kombinacích, posloupnostech. Tento plán se bezdrátově nahraje do hodinek, které potom přesně řídí trénink.

Základní kladné vlastnosti

 • Atraktivní vzhled: běžné hodinky s nízkou hmotností (60 g) a dvojím barevným provedením (zelené jsou dámské, černé jsou pánské).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na displeji prvního obrázku je vidět běh s virtuálním partnerem
 • Funkce: netradiční dotykové ovládání, na které si velice rychle zvyknete. Stačí se zlehka prstem dotknout kovového obvodu hodinek a už se zobrazí příslušná nabídka. Pohyb v nabídce a nastavování číselných hodnot se děje pohybem prstu po obvodu. Dotekem dvěma prsty se aktivuje podsvícení.
 • Bezdrátový přenos dat mezi hodinkami a počítačem pomocí technologie označované ANT+Sport.
 • Možnost uložit přibližně až 20 hodin pohybu: tj. souřadnice, rychlost.
 • Displej s velice jemným rozlišením, kvalitní kresbou. Je perfektně čitelný na slunci, při podsvícení typu indigo výborně čitelný i v noci. Kontrast a míra podsvícení je plně konfigurovatelná.
 • Jednoduché nabíjení: kolíček se připojí do USB nebo elektrické sítě a „cvakne“ přes displej.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nabíjení: stačí přicvaknout kramlík

Hlavní záporné vlastnosti

 • Baterie hodinek a GPS je společná. Tj. když se vybije baterie GPS, nejdou ani hodinky.
 • Přestože jsou hodinky odolné dle normy IPX7, nejsou určeny pro plavání (triatlon, ironman).
 • V hodinkách lze mít pravděpodobně jen jeden uskutečněný trénink. Druhý může být až po přenesení dat do PC.
 • Některé vlastnosti související s činností GPS v terénu nejsou zcela uspokojivé, snad je vyřeší nové verze firmwaru.
 • Na displeji není vidět, zda je přijímač GPS aktivován či nikoli.

Nerozhodně: klady i zápory

 • Výdrž akumulátoru v režimu hodinek je asi 14 dnů, v režimu GPS asi 8 hodin. Pro maraton to stačí, pro závod ironman ale hodinky nejsou vhodné.
 • Velikost displeje. Displej na první pohled může působit jako menší, zejména ve srovnání se starším modelem FR305. Z vlastní zkušenosti ale mohu potvrdit, že to stačí, je to jen otázka zvyku

Další zajímavé vlastnosti

Přesnost měření: v otevřeném terénu 5–7 m, v lese přibližně 15 m. Snížená přesnost v terénu je dána zřejmě menší integrovanou anténou (ve srovnání s velkou ruční GPS).

Interference: nepozoroval jsem žádné vedlejší jevy s vedením vysokého napětí nebo interferencí s modely Polar jiných běžců.

Vodotěsnost: je zde rozpor mezi oficiálním údajem Garminu o normě IPX7 vylučující plavání a mezi nabídkou českých prodejců, kteří deklarují vodotěsnost do 30 m. Zde bych věřil výrobci a nepokoušel štěstí.


Článek pokračuje v další kapitole: možnosti, nastavení, použití v terénu

Témata článku: Testy navigací, Pro turisty a cyklisty, Suunto, Běh, Forerunner, Oficiální údaj, Pomalé tempo, Rovina, Garmin forerunner, Kurs, Srdeční frekvence, Kolíček, Zkušenost, Příslušná nabídka, Vytyčený cíl, Triatlon, Sportovní vyžití, MapMyRun, Letní čas, Běhání, Strojek, Ironman, Zážitky, Model Forerunner, Výběhový model, Sporttestery a computery Suunto na Heureka.czJak na Androidu skrýt soukromé fotografie a videa. Stačí tato základní aplikace a úvodní nastavení

Jak na Androidu skrýt soukromé fotografie a videa. Stačí tato základní aplikace a úvodní nastavení

** Víte, jak snadno na Androidu schovat fotky a videa? ** Vystačíte si se základní aplikací a krátkým nastavením ** Fotky ukryjete za sken obličeje či za otisk prstu

Martin Chroust
FotografieJak...Soukromí
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
První problémy Nothing Phonu. Uživatelé hlásí zelený nádech displeje, mrtvé pixely a nevzhledné pruhy

První problémy Nothing Phonu. Uživatelé hlásí zelený nádech displeje, mrtvé pixely a nevzhledné pruhy

** Nothing Phone je v prodeji pouhých pár dní ** První uživatelé už se přesto potýkají s nečekanými problémy ** Všechny se točí okolo displeje, který firma ze startu dost chválila

Martin Miksa
DisplejeProblém
Jak prodloužit výdrž baterie smartphonu. Tohle je osm tipů, které byste měli znát

Jak prodloužit výdrž baterie smartphonu. Tohle je osm tipů, které byste měli znát

** Výdrž baterie smartphonů je věčné téma, poradíme jak ji prodloužit ** Některé triky přidají i hodiny výdrže navíc ** Jiné zas pomohou udržet její dlouhou životnost

Martin Miksa
VýdržBaterieTipy a triky
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Pokud v létě u T-Mobilu vyčerpáte data, v mobilní aplikaci si aktivujete ještě jednou tolik a zadarmo

Pokud v létě u T-Mobilu vyčerpáte data, v mobilní aplikaci si aktivujete ještě jednou tolik a zadarmo

** T-Mobile představil svou letní kampaň ** Pokud vám dojdou data, v apce Můj T-Mobile dostanete zdarma stejnou porci ** Akce platí i pro firemní zákazníky a předplacenky

Martin Chroust
Můj T-MobileMobilní dataT-Mobile
Nokia má nové tlačítkové mobily. Jeden je známá reinkarnace, druhý slouží i jako pouzdro na sluchátka

Nokia má nové tlačítkové mobily. Jeden je známá reinkarnace, druhý slouží i jako pouzdro na sluchátka

** Nokia ukázala tři nové tlačítkové telefony, které mají čím zaujmout ** Model 5710 XpressAudio slouží zároveň i jako krabička pro sluchátka ** Další hrají na nostalgii a lákají nenáročné uživatele

Martin Miksa
RetroTelefonyHudba v mobilu
Digitální peněženka přichází i k nám. Google Wallet nahradí fyzické karty i aplikaci Google Pay

Digitální peněženka přichází i k nám. Google Wallet nahradí fyzické karty i aplikaci Google Pay

** Google Wallet je náhradou Google Pay ** Kromě bezkontaktního placení toho ale umí mnohem víc ** Chce být agregátorem všech vašich karet, klíčků či dokladů

Martin Miksa
Digitální dokladyAndroid 13Mobilní aplikace
10 důvodů, proč přejít z iPhonu na Android. Přesvědčí vás tento seznam o změně mobilní platformy?

10 důvodů, proč přejít z iPhonu na Android. Přesvědčí vás tento seznam o změně mobilní platformy?

** Google se snaží přesvědčit uživatele iOS o přechodu na Android ** Vytyčil deset největších důvodů pro změnu platformy ** Nám to však příliš nestačí, spokojíte se s hlavními důvody alespoň vy?

Martin Chroust
GoogleiOSAndroid
Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

** RAM je po procesoru druhým nejdůležitějším HW parametrem ** Stará se o rychlý multitasking a o svižné načítání dat ** Věděli jste, kolik v RAM průměrně zabírá Android 12?

Martin Chroust
Virtuální RAMOperační paměť
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Cestujete? Mobil je nejlepší pomocník. Uložte do něj doklady, pohlídejte zavazadla a další tipy

Cestujete? Mobil je nejlepší pomocník. Uložte do něj doklady, pohlídejte zavazadla a další tipy

** Jedete na výlet nebo na dovolenou? ** Smartphone vám na cestách může být nenahraditelným pomocníkem ** Dáme vám několik tipů, jak konkrétně telefon pomůže

Martin Miksa
Tipy a trikyMobilní aplikacePro turisty a cyklisty
Xiaomi Mi Band 7 Pro se přiblížil hodinkám. Vypadá stylově, dostal GPS a zachovává slušnou výdrž

Xiaomi Mi Band 7 Pro se přiblížil hodinkám. Vypadá stylově, dostal GPS a zachovává slušnou výdrž

** Xiaomi poprvé představilo „Pro” verzi svého populárního náramku ** Mi Band 7 Pro dostal GPS a funkcemi má blízko k hodinkám ** Cena i výdrž baterie přitom stále potěší

Martin Miksa
Chytré náramkyNositelnosti
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony