Garmin GPSMap 62: legenda pokračuje

Mnozí ohrnují nos nad Oregony i Dakotami a spokojeně se prochází s legendárním GPSMap 60. Už je důvod ke změně: Garmin GPSMap 62.
Garmin GPSMap 62: legenda pokračuje

Garmin řady GPSMap se těší mezi uživateli ohromné popularitě. Mnozí stávající uživatelé nepodlehli trendu dotykových modelů Oregon a Dakota a stále zůstávají věrni šedesátce. Nyní ale Garmin uvedl důvod, proč by měli nad výměnou přemýšlet: novou řadu s označením GPSMap 62.

První obrázky prosákly na veřejnost 21. května, jednalo se zřejmě o snímky z tištěných katalogů prodejců. Zde se zcela na rovinu přiznávám, že jsem o věrohodnosti zpráv nebyl stoprocentně přesvědčen. Jednoduše hlodal červík pochybností: proč by Garmin učinil „krok zpět“, vrátil se k nedotykovému, velkému přístroji s anténou? Skalní příznivci GPSMap 60 mne za „krok zpět“ asi v diskusi slovně ukamenují, nicméně modely jako Oregon a Dakota ukazovaly směr k displeji dotykovému a absenci antény. 26. května se pak objevily nové informace o technické specifikaci a přístroj byl oficiálně představen 2. června. Není pochyb, Garmin GPSMap 62 bude a máme potvrzeno, že se objeví i u nás, a to zhruba v půli července. Podívejme se na podrobnosti.

Výtky k displeji

O novém Garminu GPSMap 62 se již vedou horoucné debaty. Až na opravdu skalní příznivce všichni žehrají nad rozlišením displeje 160 × 240 bodů. Obhájci argumentují vyšší odolností, lepší čitelností na slunci a nižší spotřebou, přičemž se utišují tím, že jim vlastně zubatá mapa nevadí. Jde samozřejmě o nesmysl, vyšší rozlišení displeje není nikdy a v žádném případě na škodu. Zde výrobce opravdu mohl použít alespoň 240 × 400 bodů jako u Colorada a Oregonů. A to, prosím, píši jako uživatel Dakoty 20, která má na stejné úhlopříčce displeje totéž rozlišení, jako novinka. Pozici GPSMap 62 to zbytečně sráží. Alespoň že vzrostla barevná paleta z 256 na 65 tisíc barev.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Nejlevnější model poznáte podle žluté barvy

Ztotožňuji se ale s argumentem, že displej bez rezistivní dotykové vrstvy nabízí lepší čitelnost na přímém slunci. O tom není pochyb, jakákoli vrstva nad samotným displejem čitelnost vždy zhoršuje. A právě čitelnost displeje je jedním z hlavních argumentů uživatelů GPSMap 60, proč ještě nepřešli na modernější navigace.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Červenou barvu má model prostřední s označením 62s

GPSMap 60 není rozhodně žádným prckem, měří 61 × 160 × 36 milimetrů, tedy dokonce o pět milimetrů na výšku a tři milimetry na tloušťku víc, než starší GPSMap 60. Také hmotnost vzrostla z již tak nemalých 216 na 260 gramů. Zvětšování rozměrů nebývá obvyklým trendem, Garmin má ale zřejmě zmapováno od stávajících uživatelů řady 60, že jim větší rozměry a především externí anténa nevadí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Nejvyšší model bude v šedo-černé kombinaci

Minimálně o pět centimetrů zvětšuje výšku externí anténa, další z ostře diskutovaných témat. Objevily se obrázky rozmontované GPSMap 62 z FCC úřadu, na kterých je externí anténa krásně zřetelná. Ve srovnání s integrovanými anténami jde opravdu o „kus železa“, který by mohl slibovat minimálně nadprůměrnou citlivost ve všech polohách držení. Upřímně je třeba uznat, že u modelů Oregon ani Dakota není přesnost a citlivost zcela perfektní. Novinka přitom používá stejný GPS přijímač STM Cartesio, bude tedy zajímavé sledovat, jaký skutečný přínos s rozměrnou anténou získáme. To však není vše, GPSMap 62 disponuje i konektorem pro připojení externí antény.

Když jsem již načal konektory, GPSMap 62 bude vybaven jen a pouze mini USB konektorem, který však bude možné prostřednictvím redukce převést na konektor sériový, jako u starších modelů. Ten sloužil například k propojení se zrcadlovkou, autopilotem či sonarem. Zásadní změnou prošla zadní strana přístroje, která nyní disponuje stejným úchytem, jako řada Oregon/Dakota. Vlastníte-li z GPSMap 60 například držák na kolo, musíte si pořídit nový. Co je velmi důležité, 62 získala rychlejší procesor, práce s přístrojem by měla být celkově svižnější. Přitom by měla vzrůst výdrž na baterie z 18 na 20 hodin. Další hardwarová výbava se odvíjí od konkrétního modelu, což vystihuje následující tabulka.

 

 

 GPSMap 62

 

 GPSMap 62s

 

 GPSMap 62st
mapy v základu* ne ne ano 
vestavěná paměť 1,7 GB 1,7 GB 500 MB
paměťové karty ne microSD microSD
elektronický kompas ne ano, 3-osý ano, 3-osý
barometrický výškoměr ne ano ano
bezdrátový přenos dat Ant+ ne ano ano
cena v USA 349,99$ 449,99$ 549,99$

*mapové podklady v základu u nás se budou lišit

Rozložení funkcí u jednotlivých modelů v podstatě souhlasí s modelovou řadou Oregonů. U nejlevnějšího modelu tradičně chybí elektronický kompas, barometrický výškoměr i bezdrátový přenos dat. Právě vinou toho nelze model 62 propojit s dalším příslušenstvím, například snímačem srdečního tepu, a nemůžete bezdrátově přenášet body, kešky a další položky z paměti. Osobně bych si za vyšší model určitě připlatil.

Změny v prostředí

Klíčovou změnou projde i grafika prostředí a ovládání, byť zde ještě nelze vyvozovat závěry, zda jde o řešení lepší či horší. Co je však nejdůležitější, GPSMap 62 se naučí funkce, které se výrobci nechce, anebo nemůže doprogramovat do předchozí řady, přičemž je umí moderní trojka Colorado/Oregon/Dakota. Jedná se především o podporu Custom Maps (vlastní kalibrované rastrové mapy), Garmin Connect a BirdsEye. Novinka také porozumí formátu GPX souborů z Geocaching.com, bude tedy možný hromadný import keší i s údaji o terénu, velikosti schránky, nápovědě a podobně. Údajně by se do paměti přístroje mělo vměstnat až 5 000 schránek, toto však možná bude záviset na firmware přístroje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Betaverze nového firmwaru pro Oregon/Dakotu umožňuje vyhledávání a filtrování keší dle zadaných parametrů, je tedy pravděpodobné, že se tuto funkci naučí i GPSMap 62. Na stranu druhou, z dostupných screenshotů zatím není jisté, zda se novinka naučila porozumět, anebo alespoň filtrovat, HTML tagy z listingů keší. Již nyní je ale jisté, že novinka nebude podporovat hru Wherigo, což znamená jen další z řady hřebíčků do rakve této sice zajímavé, ale po praktické stránce nezvládnuté hry.

Bude mít úspěch?

GPSMap 62 je směřován do náročnějších podmínek, nežli řada Oregon a Dakota. Displeje těchto přístrojů jsou náchylnější, především vinou dotykového displeje. Velmi se těším na porovnání citlivosti příjmu a přesnosti určení polohy. České ceny bohužel zatím známé nejsou, lze je však očekávat nad úrovní Oregonu. České zastoupení Garminu nám potvrdilo, že se šedesátka z trhu zatím stahovat nebude, což by mohlo znamenat snížení jejich cen.

I přes nižší rozlišení displeje věřím, že bude mít GPSMap řady 62 úspěch. Už jen vzhledem ke spoustě spokojených uživatelů původní šedesátky, kteří nepřistoupili na novou koncepci Garminu a na nástupce čekají.

Diskuze (18) Další článek: LG Town vtrhne i do českých měst, průvan v peněžence neudělá

Témata článku: Garmin, GPS, Pro turisty a cyklisty, Červík, Autopilot, Legenda, Spokojený uživatel


Určitě si přečtěte

RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

** Otestovali jsme další letošní nové „áčko“, které by se mohlo stát mainstreamem ** Podobnost s Galaxy A72 je, až na baterii a jeden foťák, dost velká ** Sáhnete po levnější LTE verzi nebo po výkonnější 5G variantě?

Martin Chroust | 29

Martin Chroust
GalaxyRecenze
Co nezvládl Apple, dokázali Číňané. Nabíječka AirPower je na světě, ale nese značku Xiaomi
David Polesný
Nabíjecí podložkaBezdrátové nabíjení
Android 12 přinese nové prostředí. Google ukázal, jak bude vypadat
Vladislav Kluska
Android 12BetaAndroid
Nový iPad Pro zamotá hlavu hned dvakrát. Prvně výkonem, pak cenou
Martin Miksa
iPadOSiPadTablety
RECENZE: Redmi Note 10 – dobrá partie, jen nesmíte chtít telefonem taky platit

RECENZE: Redmi Note 10 – dobrá partie, jen nesmíte chtít telefonem taky platit

** Hezký displej, stereo redoruktory a odolnost IP53 ** Dobrá výdrž a rychlé dobíjení i spolehlivost čtečky otisků ** Vadou na kráse (a zejména funkčnosti) je chybějící NFC

Jakub Vrbacký | 32

Jakub Vrbacký
Nižší třídaRecenze