Garmin Oregon 300: slyšíš, jak v dáli bije zvon (velký test)

Diskuze čtenářů k článku

Petronie  |  04. 08. 2008 00:36

... tak uz mam vyhlednuteho nastupce za stareho Legenda . Dekuji za recenzi! P.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
mokro  |  15. 08. 2008 10:22

Nepospíchal bych s nákupem, i když nevím, o který Legend jde. Mám Oregon, ale a nechávám si raději i Vistu HCx. Displej svítí mnohem líp, baterky vydrží 2x tolik. A hw tlačítka nejsou taky k zahození.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
jack0070  |  23. 08. 2010 09:02

Tuto nevigaci nedoporučuji.
Fotak je velmi slaby. Displej je za denniho svetla malo viditelny.
Ja sem mel jeste tu smulu ze kdxyz ji dam kolmo ukazuje cestu k cili jen sporadicky a kdyz ji dám nalezato ukazuje zaz o 45 dtupnu jinak. podle servisu je vse vporadku. Dale mi pak nejdou pretahnout do pc body ktere si v terenu vytvorim. Takze tato velmi draha navigace je mi vlastne nanic, kdyz se na ni nemuzu spolehnout.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Lukas  |  04. 08. 2008 01:17

Jak to tedy je s Oregonem na kole?

1. Je ten display + grafika opravdu tak nepoužitelný, jak se zdá?

2. Umí si Oregon v případě slabého signálu GPS odečítat rychlost ze snímače otáček stejně jako Edge, nebo je schopen zaznamenávat jenom kadenci?

Uvažuji o náhradě své stávající Visty Cx za něco přesnějšího, v užším výběru mám Edge a právě Oregon. Od Edge mě však odrazuje absence elmg. kompasu a vestavěný akumulátor, od Oregonu zase pochybnosti o displayi a dle screenshotů poněkud nepraktická, titěrná a navíc trochu pouťová grafika (lze jí nějak zcivilizovat, lze měnit velikost číslic ad.?) + zmiňované pochybnosti o spolupráci s čidlem otáček kola.

Čili výběr nelehký a byl bych tudíž vděčen za jakoukoli informaci, která by mi jej ulehčila :)

Jinak díky za kvalitní recenzi.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
CZECH NEWS CENTER | 04. 08. 2008 08:53

1. Používat se dá, ale dobré to není.

2. Neumí, a tohle ještě do článku připíšu, ušlo mi to. Se snímačem otáček vůbec nepracuje, měří jen kadenci a srdeční tep.

Na kole se mi s Oregonem jezdilo lépe než s Coloradem a srovnatelné s Edge. Ovládání je možná ještě lepší - prvky na displeji jsou dostatečně velké na to, aby se do nich trefil prst.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Kopis  |  04. 08. 2008 09:43

Již více než tři měsíce jezdím na kolech (silnice, trek, bike) s Edge 705 a nyní jsem přes týden nasadil na řidítka společně s Edge 705 i Oregon 300, takže Vám můžu předat svůj čistě subjektivní dojem.
Ze všeho nejvíce je důležité stanovit si prioritu, zda chcete přístroj učený výhradně pro cyklistiku (Edge) nebo univerzální (Oregon). Myslím, že pokud chcete přístroj nasadit výhradně na kolo a těžit z toho, co všechno přístroj umí, tak je Edge 705 neskutečně geniální přístroj a já osobně jej považuji za to nejlepší, co kdy v elektronice pro cyklisty vzniklo. Pár hlavních výhod Edge ve srovnání s Oregonem:
1. Stále minimálně poloviční velikost i váha. Z toho pramení i daleko lepší držení přístroje na kole, Oregon není problém "trefit" při pádu kolenem a srazit jej na zem. Ovládání joystickem zpříjemní ovládání spocenou nebo zablácenou rukou, v dešti i v rukavicích.
2. Celkem 16 plně konfigurovatelných datových polí, přepínání mezi nimi (8 údajů na jedné obrazovce) jediným stiskem joysticku.
3. Dokonalá čitelnost displeje za jakéhokoliv osvětlení i při zcela vypnutém podsvětelní (výdrž mého přístoje bez podsvětlení, se záznamem trasy a navigací 17 hodin!)
4. Údaje, které na displej Oregonu nedostanete ani náhodou - průměrný tep, maximální tep, průměrná frekvence šlápání, procenta stoupání / klesání, možnost připojit Power meter.
5. V poslední verzi firmwaru 2.30 z minulého týdne jsou odstraněny všechny hlavní chyby především v oblasti navigace a přístroj je tak možné použít plnohodnotně pro cyklistickou navigaci a to jak routovanou (tedy po silnicích), tak i mimo silnice (tedy po "přímkách"). Naprosto skvělé pro plánování cest v neznámých končinách a hlavně to opravdu spolehlivě funguje, takže sebou nemusíte tahat žádný další navigační přístroj, je to největší kouzlo Edge 705 - spojení sofistikovaného "měřiče" údajů s plnohodnotnou mapou a navigací.
6. Senzor frekvence šlapání společně s indikátorem otáček zadního kola Edge 705 opravdu využívá plnohodnotně, tedy pokud nemá GPS signál, tak stále měří všechny údaje o rychlosti a vzdálenosti (lze jej tak použít i v zimě při jízdě na válcích nebo trenažeru).
7. Treninkové funkce. I když je třeba nyní nepoužijete, časem zjistíte, že při stálém ježdění po stejných cestách je občas velmi příjemné si "pozávodit sám se sebou" - tedy proti předchozí uložené jízdě. Vynikající pro samotáře jako já, kde hrozí efekt "spokojenosti" a chybí hecování kolektivu.
Nevýhoda Edge 705 je tak vlastně pouze v jeho naprosté specializaci, v jiné oblasti (např. autonavigace nebo geocaching) jej nebudete používat, i když si ze začátku budete myslet, že to půjde. Pokud ale najedete na kole několik tisíc km ročně, tak je Edge 705 naprosto jasná volba a velmi příjemný společník na cestách.
Jinak co se týče Oregonu na kole. - Pokud pominu srovnání s Edge 705, kde je jasný vítěz, tak ve srovnání s ostatními GPS přístroji, které jsem na kolech kdy měl (GPSmap 60CSx a Colorado 300) tak je Oregon jednoznačný vítěz i přes nejhůře čitelný (ale stále čitelný a proti jakémukoliv PDA "dokonale" čitelný) displej. Oproti Coloradu vede v genialitě dotykového ovládání a proti GPSmap zase tím, že je prostě technologicky nový - rozdíl v zobrazení a práci (rychlosti) s mapou typu Topo CZ 2 PRO je "brutální".

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Lukas  |  04. 08. 2008 13:08

Marek, Kopis... pánové díky.

Dnes jsem se byl podívat na Oregon na vlastní oči a bohužel ten display je ještě horší, než jsem přes veškerou předběžnou skepsi očekával. Ani s 50% podsvícením není dle mého subjektivního pocitu ani natolik, jako starší typ displaye (eTrex C, GPSMap, Edge) BEZ podsvícení. Ani přímé světlo příliš nepomáhá. Blechy trasovacího počítače taky nic moc. K završení všech nepříjemných pocitů ještě ty dva mrtví psi před prodejnou, co nějaký šílenec shodil z Nuseláku (viz iDnes) :(

Co mě nadchlo byla mapa, jak rozlišením, tak grafikou a rovněž ovládání.

Čili v mém dilematu jsem se příliš neposunul, i když i díky Kopisovi se teď spíš kloním k Edge. Takže tento týden ve své Vistě vypnu elmag. kompas a zkusím jezdit navigačně náročnější trasy, abych zjistil, jak moc by mi v Edge chyběl (a ty nevýměnné baterky holt nějak skousnu).

Nebo budu muset počkat až Garmin do Oregonu namontuje nějaký rozumnější display a naučí ho komunikovat s čidlem otáček. Nebo prostě až dodá Edgi větší display a elmag. kompas a ideálně i napájení na tužkovky.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
CZECH NEWS CENTER | 04. 08. 2008 13:10

U Edge mi hodně vadily turistické funkce, které Garmin úplně odfláknul. Viz třeba waypointy, které se neřadí podle vzdálenosti, ale jen podle abecedy. Hodně problematická úprava a tvorba waypointů, tras. Oregon je podle mě lepší kompromis, když to člověk chce na kolo i do ruky.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Lukas  |  04. 08. 2008 14:18

Když pro mne je opravdu ta (ne)čitelnost displaye neakceptovatelná. A pak celkové pojetí grafiky, kde byla očividně upřednostněna líbivost před účelností (připojuji se k uživateli Lada, promptně seřvaném mitákem, že ta grafika vypadá, jakoby ji navrhovaly 13ti leté děti). Je zkrátka vidět, že Oregon byl primárně koncipován jako přístroj na hraní, nikoli pro drsnější outdoor využití. Což je škoda, protože hardwarově (s výjimkou toho nešťastného displaye) má přístroj nejspíš na obojí.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Jarda  |  04. 08. 2008 14:23

Pokud se někomu nelíbí použité barvy v mapách, tak není nic jednoduššího než si je změnit Není to sice triviální záležitost, ale jde to, sám jsem se do nich už takto několikrát šťoural

Barevnost menu samotného přístroje mne moc nerozčiluje, informace, které očekávám tam jsou, nic víc ke štěstí nepotřebuji...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
CZECH NEWS CENTER | 04. 08. 2008 14:27

Počkejte, jaký má pěkná grafika prostředí vliv na drsnější outdoorové použití? To jako kdyby tam byly strohé obdélníky, Oregon s nimi potom bude odolnější :)

Přiznám se, že tohle prostě neřeším. Hlavní je, že displej je extrémně jemný a Topo Czech na něm vypadá opravdu jako mapa. U starší řady a Edge je to výrazně slabší.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Lukas  |  04. 08. 2008 15:05

1. Zrovna proti grafice v mapě nic nemám, z té jsem byl unešen.

2. Má stížnost směřovala ke grafice ovládacích prvků a hlavně trasového počítače, zejména pokládám za nevhodné polotransparentní pozadí datových polí a celou dle mne naprosto pochybnou koncepci obrázku na pozadí. V dešti a šeru, někde uprostřed lesa, s brýlemi zasranými od bahna odstřikujícího od předního kola především chcete jednoduše odečíst údaj na displeji a příliš neřešíte, zda se na Vás spoza čísla usmívá roztomilá žabička, notabene, když je údaj kvůli ní hůř čitelný (nicméně připouštím, že toto se dá pořešit jednobarevným "obrázkem" na pozadí). Tuto skutečnost jsem měl na mysli, když jsem kritizoval grafiku přístroje.

Že grafika nemá vliv na odolnost přístroje je mi jasné, tak blbý nejsem :)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
CZECH NEWS CENTER | 04. 08. 2008 15:16

Jasně, žabičku neřešíte. Ale zase vám tam nijak nepřekáží, navíc když ji můžete odstranit. Hodně lidí ale podle mého názoru zase dokáže přesvědčit, když prostředí „té složité GPS navigace“ vypadá hezky jako u mobilního telefonu. Třeba si ji kvůli tomu koupí. Nedivím se proto Garminu, když jde tímto směrem.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Pietro  |  17. 10. 2010 19:57

Tak toto je prvykrat, ked citam, ze aj niekoho ineho stve zobrazenie typu Colorado, Oregon 300. Napriklad trasovy computer : namerane udaje su sice svetlejsie na tmavom pozadi, ale nazvy poli su tmavosede na tmavosedom pozadi, jedine, cim su pismena odlisene od pozadia, je CIERNE oramovanie !!! Hladal som na webe, ci som sam, komu to velmi (!!!) vadi. Ale nenasiel som nikoho, myslel som, ze som asi blbec. Mam pravda trochu horsi zrak, ale takych nas je viac, tak nechapem. Ja som to proste nevedel VOBEC precitat. Hned na zaciatku som prisiel na to, ze programatori Garminu sedia cele dni v tmavej pivnici pred monitormi pocitacov a nikdy v zivote svoje produkty sami nevyskusali vonku, v terene. Tomu zobrazeniu navyse nepomohla ziadna vymena tapety, nic, proste nic. Pre mna to bola jedna z najhorsich vlastnosti pristroja.
Takze absolutne suhlasim s Lukasom !
Ale zda sa, ze programatori Garminu predsa len na to prisli. Alebo im to niekto konecne povedal. Lebo u Oregonu 450 uz vyzeraju datove polia uplne inak - biely podklad a cierne pismena. Ako na starej Viste. To uz je inak citatelne! Konecne!
Mrzi ma, ze som tuto debatu nasiel tak neskoro, ze som sa do nej nezapojil este kym bola ziva :(

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Martin  |  04. 08. 2008 02:14

Recenze výborná, už jsem četl včera tu betu, tam bez výhrad, ale vůbec mě nepřesvědčila, ža bych měl vyměnit Vistu HCX...
Pro mě jsou prvořadé funkce pro turistiku a fakt škoda, že nejen že nejsou vylepšené, ale dokonce jsou ještě osekané, hlavně zápis tras na kartu bez omezení :(.
Displej bych lepší bral, ale zase nejčastěji jsem v lese a tam asi na O bez podsvícení moc vidět nebude.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Jarda  |  04. 08. 2008 02:21

Osobně si nemyslím, že by zrovna nemožnost ukládat trasy na kartu byla nějaká zásadní chyba, která by mne odradila od koupě... Oregon má přeci psáno 850MB vnitřní paměti, tak se do ní kromě map snad ještě něco vejde Mimochodem, můj Oregon ukazuje dokonce 939MB

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Martin  |  04. 08. 2008 02:32

Tam ani neomezuje samotná velikost paměti, ale ty podivné limity, které tam pořád natvrdo jsou... Navíc při ukládání do paměti to ty trasy zjednodušuje na míň lomových bodů (nevím jestli to pořád platí i u Oregonu)...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Jarda  |  04. 08. 2008 03:11

Pokud dám "uložit trasu", tak se to uloží do GPX souboru, ve kterém je všechno, jen se to neukládá automaticky na kartu jako u eTrexu, ale do vnitřní paměti a až po zavolání této funkce... To zjednodušení na 750 (nebo jen 500 ?) lomových bodů bylo záležitostí řady eTrex a možná i dalších starších modelů. Podle mne to nedělá už ani Colorado.

Ty limity ohledně maximálního počtu trasových bodů apod. mne také občas rozčilují, ale vždy se to dá nějak obejít a zprovoznit jinak...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Jarda  |  04. 08. 2008 03:18

A samozřejmě že v paměti je i poslední aktuální nasnímaná stopa... Pokud dám "uložit", tak se mne to nejdřív zeptá pod jakým názvem to chci uložit a poté vytvoří GPX soubor, který se pak objeví ve vnitřní paměti. Vzhledem k tomu, že záznam mého sobotního 9,5 hodinového výletu na kole má nějakých 417kB, tak si myslím, že těch 850MB+ by mohlo stačit na pěkně dlouhou dobu Samozřejmě ale záleží kolik map, a jak velké, budete mít v přístroji...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Jarda  |  04. 08. 2008 03:27

Píšu to asi trochu nesrozumitelně, tak se omlouvám, kdyžtak se zeptejte co Vám není jasné.

Jinak jsem si teď schválně zkusil do Oregona nahrát GPX soubor, který byl zaznamenán loni ještě ve Vistě HCx a vzalo ho to v pohodě. Umí to trasu zobrazit na mapě, vykreslí to její výškový profil a navádět podle ní půjde asi také (to teď doma nemám jak vyzkoušet, ale funkce se spustila)... Tady opravdu nevidím problém

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Martin  |  04. 08. 2008 03:28

Jo když to jde takhle uložit jako .gpx, tak ta výtka samozřejmě padá :);). I když to automatické ukládání 1 gpx na 1 den je perfektní, neumusím na to myslet :).

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
CZECH NEWS CENTER | 04. 08. 2008 08:57

GPX ukládaný z Oregonu/Colorada navíc není ořezaný, jako tomu bylo dřív na eTrexu/GPSmap. V souboru zůstanou všechny údaje včetně času.

V diskuzi na geocaching.cz se objevilo, že už Colorado umělo stopy nějak automaticky ukládat, když překročily určitý limit. S Oregonem se teď proto snažím přesáhnout 100 % zaplnění paměti, jestli se něco stane.

Ještě jednu novou věc jsem v souvislosti se stopami objevil. Zatímco Colorado mělo celý den vždy v jedné stopě, Oregon ji vždy při přepnutí profilu rozdělí (v rámci jednoho GPX). Dají se takhle oddělovat úseky, které projedete autem a které projdete pěšky.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Martin  |  04. 08. 2008 14:49

Ještě jedna věc, u Visty je limit na uložené gpx - 50, ale dají se ukládat i další, jenom v přístroji je vidět posledních 50 (a starší se nemažou), je to tady stejně?, 20 uložených tras je opravdu málo :(.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Martin  |  04. 08. 2008 02:56

Jo a ještě bych se pozastavil u rozdílu v cenách, v US má Vista HCx dpopručenou cenu zhruba 3/5 co Oregon, ale u nás jsou skoro stejně drahé. Při tom rozdílu 1000 to fakt asi je jasná volba, ale ty ceny u nás absolutně neodpovídají...

Možná to zlevnění Legendu HCx na začátku prázdnin těsně nad 5000 dostalo ceny tam kde mají být, ale Vista HCx ho na těch 6000+ co by odpovídalo zatím nenásledovala. Pak už by to srovnání bylo asi trochu jiné.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
pepa  |  04. 08. 2008 07:32

Uvažuji o koupi této navigace. Co to je za symbol na displeji pod ukazatelem baterie? Omlouvám se za možná blbou otázku ale zatím s navigacemi nemám zkušenosti.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
CZECH NEWS CENTER | 04. 08. 2008 08:58

Úroveň GPS signálu.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Petr  |  04. 08. 2008 09:38

Uroven sigralu GPS - pri doteku se zobrazi obrazovka s druzicemi.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
peter  |  04. 08. 2008 09:31

...toto ma velmi zaujima: takze limit je 10.000 bodov na trasu. automaticke ukladanie to nema. skuste mi ako skuseni navrhnut najlepsi sposob, ako si zachovat vsetky data. striehnut, kedy sa blizim k limitu a potom exportovat rucne, vymazat trasu a zase dookola? alebo je tam predsa ten auto-export po dosiahnuti limitu?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
CZECH NEWS CENTER | 04. 08. 2008 10:01

Trasu je možné v Oregonu kdykoli uložit, limit deseti tisíce bodů je určen pouze pro jednu z nich. Je tam místo na dvacet uložených tras.

Ale podle některých zdrojů se ukládaná trasa nezačne přepisovat, sama se uloží. Tohle ještě musím prozkoumat.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Lada  |  04. 08. 2008 11:25

No sice jsem tento gps ještě v ruce neměl ale starší Colorado jsem zkoušel a v porovnaní s 60CSx neměl šanci. Sice display lepší zase horší jas a to menu je takove divne obrazky a další blbosti v porovnáni s 60CSx vypada jako by to dělali 13letí. Celkově si myslim že co se týče outdorových funkcí je 60CSx zatím nepřekonán. Poslední dobou se mi zdá že je to dělané jen líbivě do města ale né funkčne a jestli někdo třeba vyrazil na týden do hor s tím GPS. Myslím že to bylo projektováno od stolu.Zkoušeli jste třeba ovládat to gps s 20kg batohem na zádech a hulkama v ruce za pochodu? Stará dobrá 60CSx to zvláda bravurně.Jediné co mi chybí u 60ky je teploměr.No zatím budu čekat a doufat že za pár let bude zase něco funkční a ne barvama obrázkama a dalšíma blbostma vybavená hračka na úkor funkčnosti.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
mitak  |  04. 08. 2008 13:13

Kecy v kleci, "kamaráde"... Čtu si tento příspěvek poněkolikáté, ale jsou to jen nadávky bez hlavy a paty. Nedozvěděl jsem se jedinou konkrétní věc, která je u novějších GPSek horší než u 60ky. Pod pojmem "outdoorové funkce" si každý můžeme představit něco jiného.

Když jsem držel v rukou hůlky, tak mi 60ka ovládat nešla, protože jsem měl dvě hůlky a mám jen dvě ruce. Zkoušel jsem na ni sice aspoň mluvit, ale stejně se mi takto nepodařilo žádné outdoorové funkce spustit. Nakonec jsem musel aspoň jednu hůlku pustit na poutko, abych mohl 60ku ovládat. Všechny ostatní přístroje jsou na tom stejně. Akorát se je člověk nesmí učit ovládat s 20kg batohem na zádech s hůlkama v rukou. Takhle se ještě nikdo neučil ovládat nový sofistikovaný přístroj jako GPSka bezesporu je.

Patřím sice mezi odpůrce Colorada, protože oproti 60ce nepřinášelo nic nového, ale z Oregonu jsem nadšený. Na týdenní výlet do hor bych si Oregon bez zaváhání vzal, i když jsem ho původně kupoval jako přístroj do města a na těžší terén jsem si chtěl nechat 60ku. První zkušenosti mě ale okamžitě přesvědčily o tom, že i v těžkém terénu bude Oregon lepší.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Lada  |  04. 08. 2008 14:24

Každopádně nic nemyslím jako nadávky ale zkusime tedy konkretizovat.U 60 listování stránek stačí pohodlně mačkat 1 tlačítko pořadí a stránky si vybírám sám uznam tedy že pro mne je vhodné 3 stránky mam 3 chci 5 mam 5 stránek, změna z sestavovaní trasy rout-navigovat přímo je hned jak sestavuji navigovaní,popisování bodu a mnoho dalších funkci. Našel bych jich daleko více, nemyslím si že colorado je špatne gps ale dle mého zdaleka funkčně nedosahuje 60CSx. Více rozdílu najdeš tady http://garmincolorado.wikispaces.com/Colorado+vs+60csx ty zelené jsou vyhody . Jinak až se mi dostane do ruky Oregon uvidíme.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
CZECH NEWS CENTER | 04. 08. 2008 14:47

Tady si můžete šest nejpoužívanějších funkcí nastavit na první obrazovku nabídky. Ke každé z nich se pak dostanete dvěma klepnutími - prvním do hlavní nabídky, druhým na požadovanou funkci.

Pokud tedy máte v GPSmap za sebou čtyři stránky, dostat se na vybranou stránku je v průměru stejně náročné jako dva kliky na Oregonu/Coloradu.

Sestavování trasy: Jak u GPSmap tak u Oregonu raději klikám do MapSource, pokud má trasa víc než tři body. :) Kdybych to chtěl dělat přímo v Oregonu, napřed si body připravím a potom je v nabídce pro tvorbu tras rychle vložím. Vzhledem k rychlejšímu procesoru to myslím budu mít dřív než na 60CSx, přestože tam mohu přidávat body do trasy rovnou z mapy.

Píšete, že je toho daleko víc. Proč to tedy alespoň nevyjmenujete?

A teď, co nového Colorado/Oregon přináší: výrazně vyšší rychlost, neporovnatelně jemnější displej, víc paměti, menší omezení na délku položek, lepší použití v autě, bezdrátová výměna dat, podpora geocachingu a wherigo, lepší práce s počítačem (data se vyměňují rovnou v GPX), lepší držáky, uživatelské profily.

Netvrdím, že třeba nové prostředí a způsob ovládání musí každému vyhovovat. Nesouhlasím ale s tím, že je nové Garminy jsou funkčně horší. Některé funkce jim sice ve srovnání s GPSmap chybí, řadu dalších ale přidávají a k tomu vylepšují jiné vlastnosti.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
mitak  |  04. 08. 2008 15:24

Já bych v diskuzi o Oregonu opravdu nerad rozebíral 60CSx vs. Colorado, které znám nejmíň. Můžeme se bavit o 60CSx vs. Oregon nebo Colorado vs. Oregon.

Listování stránkama už odpověděl Marek. Ťuknutí na hlavní menu a následně na danou funkci je opravdu velmi rychlé. Při sérii dvou otoček skrze menu 60ky, když se netrefím a kontinuelním mačkání "page" abych se dostal na potřebnou stránku, mě začíná bolet palec a to mám dřevorubecké pracky. Pokud nevěříte recenzi, tak zkuste strávit pár hodin s Oregonem, myslím že je velice intuitivní.

Má 60CSx je teď v reklamaci (chcípla z neznámých důvodů, potvora, a to jsem jí tolik věřil...) a používal jsem 60CS s Topo 1.2 Jakýkoliv pohyb mapou mě zvedal tlak krve kvůli nasranosti a netrpělivosti na dvojnásobek. Rychlost pohybu mapou a vykreslování je nesrovnatelná, a protože jsem líný z báglu vytahovat papírovou mapu, tak většinou jen "listuju" GPSkou. Z dnešního pohledu je pro mě nevýkonnost daleko míň akceptovatelná než to, že musím mít podsvětlený displej. Protože podsvětlený displej znamená to, že musím občas trochu víc zamhouřit oči, kdežto předlouhé překreslování mapy nijak neokecám a musím prostě čekat (a čekat a čekat a čekat.).

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Honza  |  18. 11. 2008 08:28

"Při sérii dvou otoček skrze menu 60ky, když se netrefím a kontinuelním mačkání "page" abych se dostal na potřebnou stránku, mě začíná bolet palec a to mám dřevorubecké pracky."

No jo, chlape, kdyz ses zatim nenaucil s 60 pracovat........vis o tom, ze tlacitkem Page strankujes dopredu a tlacitkem Quit (a ted prijde prekvapeni !!!) dozadu ? Takze zadne otocky.......

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
petr  |  04. 08. 2008 11:36

me by zajimalo zda mapa umi hledat cestu - napr urcim si ze chci jit z bodu A do bodu B a samo to navrhne cestu (ale ne po cestach pro auta, zajima me kolo ci chodec)

Pokud ne jak naplanuju trasu když nevím kudy???

Umí to zobrazit výškový profil a podobně?

Petr

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Jarda  |  04. 08. 2008 11:58

No, chodce/kolo si sice nastavit můžeš, ale určitě nebude navádět jen po pěšinách a podobných cestách. Je sice pravda, že se dá nastavit aby to nepoužívalo dálnice/placené silnice, ale pořád Tě povede po silnicích...
Tohle je záležitost mapy samotné a žádná česká to zatím neumí... A pokud vím, tak Picodas nic takového ani neplánuje...

Dost neohrabané plánování se dá provést v samotné GPS, ale silně doporučuji to dělat v počítači. Pokud máš legálně získané mapy, tak je je v jejich instalačkách přeci program MapSource...

Umí.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
petr  |  04. 08. 2008 13:39

nemam zatim nic od garminu (doposud mam papirovou mapu)

Pokud ju naplanuju pres mapsource tedy rucne upozornuje nejak na odbocky?

Co ten výškový profil??

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
CZECH NEWS CENTER | 04. 08. 2008 14:48

Před odbočku vás potom Garmin upozorní - pípne. Zobrazení výškového profilu naplánované trasy závisí na mapě. Topo Czech to umí.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Jarda  |  04. 08. 2008 15:20

Mne při spočítané trase samotnou GPS dost citelně chybí údaj o tom jak bude dlouhá... eTrexy to uměly zobrazit současně s itinerářem trasy, tady to nikde není. Nebo jsem to nebyl schopen najít. Jsem fakt tak slepý, nebo to tam Garmin zapomněl dát ?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
CZECH NEWS CENTER | 04. 08. 2008 15:34

Neřeší to údaj vzdálenost do cíle?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Jarda  |  04. 08. 2008 15:44

Tak jsem to asi objevil... Ale je to tedy dost neohrabané. Mám profil Recreational upravený podle sebe a tam to standardně vidět není. Jedině v Trasovém počítači, ale to si musím palubní desku přepnout do režimu Automobil, tam je pak okénko s praporkem a u něj asi ta vzdálenost... Když jsem se chtěl podívat v menu na položku Aktivní trasu, tak mi pokaždé vypne celou GPS

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Jarda  |  04. 08. 2008 15:47

Nebo je pak asi jiná možnost, a to v Trasovém počítači si změnit jeden ze zobrazených údajů na tu vzdálenost do cíle...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Jarda  |  04. 08. 2008 15:53

Tak po několikerém pokusu o přepočítání trasy se nakonec zadařilo. Aktivní trasa to zobrazí, ale musí se v itineráři nalistovat až cílový bod a nechat si o něm zobrazit informace...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
fotrik  |  04. 08. 2008 13:58

"Tři verze Oregonu 400 (c, i, t) obsahují různé mapy USA. V České republice se nejspíš budou prodávat jen první dva modely. V ceně obou dvou už většinou bude nová turistická mapa Topo Czech 2."

Skutecne? A co http://navigovat.mobilmania.cz/Bleskovky/AR.asp?ARI=113918&CAI=2097:
"Zatímco verze 400 nabízí v paměti předehranou unikátní celoevropskou turistickou mapu v měřítku 1:100 000 a zaujme především turisty a vyznavače outdoorových aktivit, kteří se pohybují po celém území Evropy,..."

Ta Evropa v meritku 1:100 000 je duvod, proc jsem jeste nekoupil Oregon 300 a cekam na 400. Ve Fonsu mi rekli, ze 400 by mel byt posledni tyden v srpnu.

Tak jak to tedy je?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
CZECH NEWS CENTER | 04. 08. 2008 14:21

Zkusím to ještě ověřit.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
mitak  |  04. 08. 2008 15:34

Hmmm, informovanost Fonsu nepatří mezi jejich klady.

Když jsem v pátek 25.7. viděl OR300 skladem v GPScentru, kde mají Fons uvedený jako svoji pobočku, tak jsem tam volal, že v GPScentru je mají a jestli ji budou mít aspoň po víkendu taky. Dostal jsem info, že žádný Oregon stoprocentně nebude dřív než poslední týden v srpnu. Po víkendu ho samozřejmě měli, ale to už jsem ho měl v rukách z GPScentra. Jejich neschopnost získat info a následně marži...

Tipoval bych, že ses dovolal někomu, kdo má info, že Oregony se rodí zásadně na konci srpna a když jsou náhodou dřív, tak je to pěkné, ale Fons se to dozví od zákazníků.

Jinak proti nim nic nemám a spokojeně jsem tam utratil už spoustu peněz.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
marvin  |  04. 08. 2008 19:35

Mel jsi k tomu uz Topo2 na CD, nebo u toho bylo jen CD s Topo 1.2?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
mitak  |  05. 08. 2008 14:57

Na CD byla jen Topo 1.2, ale při registraci na www.garmin.cz/unlock mi to samozřejmě vyplivnulo kód na Atlas 7, Topo 1.2 a Topo 2. Odkaz na stažení mapy je na stránkách Garminu taky.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
XTR  |  06. 08. 2008 10:15

A TOPO v2 nebo v2PRO?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
marvin  |  06. 08. 2008 15:05

Jasne .. diky. Chtel jsem se ujistit, protoze jsem tam mel prave CD s topo 1.2 a upgrade na topo2 jsem musel stahnout.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
fotrik  |  04. 08. 2008 20:33

Nojo, ale kdyz zminoval 400 i Picodas ve svy tiskovy zprave pred mesicem?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
CZECH NEWS CENTER | 04. 08. 2008 21:33

V té zprávě zmiňoval v souvislosti s Oregonem i zcela nesouvisející BitTorrent :) Počkejme, ještě jsem se zeptal.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
CZECH NEWS CENTER | 05. 08. 2008 15:42

Oregon 400 bude v prodeji i v ČR - od přelomu srpna a září.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
fotrik  |  05. 08. 2008 22:01

Hura, diky za zpravu! Tak to jeste pockam. Ale skripu zuby!

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
ZeeZ  |  04. 08. 2008 14:21

Příspěvek odstraněn. Držte se prosím tématu článku, případně použijte fórum Navigovat.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
ZeeZ  |  04. 08. 2008 14:22

Omlouvam se, neuvedomuju si, ze bych do textu vlozil strong tag nebo neco takoveho , editovat nejde...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
jgeo  |  04. 08. 2008 14:25

Diky za skvelou recenzi.
Nicmene, nevim jestli se to zda jenom me, ale
1. Nove Garminy (a mozna i jine firmy, nevim) maji nove modely opravdu s poutovou grafikou - nevim jestli je to schvalne (cileno na masove spotrebitele s prodavanim v supermarketech).
2. Pro skutecnou navigaci (nemyslim ted auto a pod.) toho nabizi dost malo, potrebuji mit zobrazenou mapu (zadne 3D a pod. nesmysly) a na vyber z nekolika navigacnich udaju - treba bocni odchylka od kurzu (velice uzitecne pri obletavani zakazanych zon) + rychlost + kurz + vzdalenost do dalsiho otocneho bodu + cas do dalsiho bodu vse na jedne obrazovce (max. na dvou - treba staci alespon 4 udaje na mape + dalsi 4 na kompasu). Displej ma skvele rozliseni a veslo by se tam toho jiste dost.
- no a kdyz tohle vse srovnam treba s mym (uz asi muzealnim kouskem) Garmin GPS III+, tak v nem postradam akorat tu presnou mapu. Ma horsi rozliseni, je CB, ale pro navigaci (lod, letadlo a v nouzi i kolo, auto - jen mapa evropy, vodni plochy, hlavni silnice a dalnice a zeleznice, nic vic) mi tak nejak vyhovuje, hlavne poskytuje dostatek navigacnich udaju na jedne obrazovce. Rad bych si koupil neco novejsiho, barevneho s presnou turistickou mapou, ale tyhle (podrobne a skvele) recenze me od toho odrazuji. Treba, kdyz uz to ma i auto navigaci, proc tam neni hlas - copak to vyrobce netusi, ze to uzivatel chce? Nebo uz jsou taky vsichni zasazeni nejakou manii dodat neco za co nejnizsi cenu (a ja nekdy rikam "nejlevnejsi za kazdou cenu, at to stoji, co to stoji"). Pro jizdu na kole (a v aute koneckoncu taky) zas musi byt maximalne jednoduche a rychle ovladani, pokud mozno jen po hmatu (no tak tenhle model se povedl, protoze zadna tlacitka nema). Mozna nekdo rekne rekne, at si koupim jednu GPS na letani, druhou do auta a treti na kolo a ta uz mozna bude stacit i na turistiku? Ale proc? Jdu se proletet jednou dvakrat do roka a specialni GPS si kvuli tomu nekoupim, ale kdyz uz nejakou kupovat budu, tak chci aby byla pouzitelna i v letadle, atd...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
CZECH NEWS CENTER | 04. 08. 2008 14:38

Nemyslím si, že nové Garminy toho pro navigaci nabízejí dost málo. I vy sám jste vlastně zmínil jen fakt, že starší Garminy vám na displeji ukázaly čtyři údaje, a nové mají jen dva. Přestože kousek vedle máte trasový počítač s šesti políčky.

Myslím, že pro tak kategorické prohlášení by to chtělo nějaké další důvody. Co dál chybí ve srovnání se staršími modely, aby se dalo tvrdit, že pro navigaci nové Garminy nabízejí dost málo?

GPS přístroje jsou dnes už určitě v trochu jiné roli než v roce 2000. Nevyužívají je už jen odborníci, ale už také na druhou stranu nestojí třicet tisíc jako dřív. Dnes je to úplně normální elektronika, kterou si člověk koupí, i když se třeba chce navigovat jen po městě.

Pokud budete chtít odolnou autonavigaci, která bude mít hlasový výstup, Garmin minulý týden představil Nüvi 500. Opět to ale bude kompromis, tentokrát v přírodě, protože tvar vhodný do auta, se velmi špatně drží v ruce.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
mitak  |  04. 08. 2008 15:57

Píšete "copak to vyrobce netusi, ze to uzivatel chce?" a já odpovídám: Uživatel to nechce. Respektive jde o to, jaký uživatel. Pochybuju, že mezi uživateli těchto přístrojů je víc než pár procent těch, kteří s GPSkou létají. No a tomu zbytku jde spíš o to, že má GPSka pěkný jemný displej a hezké barevné menu. Stojí výrobci za to ládovat do přístroje funkce, které nikdo nevyužívá ? Ať klidně z Oregonu vyhodí i lov a rybolov. Rybářům stejně stačí akorát lahvové pivo... Tímto jsem tedy vyloučil létání.

Na kole: Buď koupíte univerzální Oregon nebo jednoúčelový Edge, u kterého mi taky přijde spousta funkcí zbytečných. Nejsem kardiak a nepřeuju vědět, jaký mám tep. To vám ten Edge nebo Oregon nestačí ? A mimochodem - já si stejně myslím, že většina cyklistů opět patří mezi ty, kteří jezdí po pohodlných cyklostezkách, kde opět neřeší nějaký bahnem zacákaný diplej nebo tlakové čidlo na zadku, jako pár extrémistů, co se honí po sjezdech v lesích. Na takových cyklostezkách jim uvedené přístroje bohatě stačí a pochybuju, že řeší něco jako "boční odchylka od kurzu" (ano, dnes jsem to slyšel poprvé).

Turistika: Při geocachingu se častokrát zašpiním, až to není zdrávo a přesto si myslím, že v současnosti prodávané přístroje (eTrex, GPSMAP60, Colorado, Oregon) jsou téměř dokonalé a nic podstatného mi u nich nechybí. A dokonce i mezi nimi je na výběr a je jen dobře, že se je Garmin snaží určitým způsobem (ovládání, výdrž na úkor jemnosti displeje, práce s gpx versus lepší práce s waypointy) odlišit, aby lidi mohli sami posoudit své priority.

Shrnutí: Až bude Garmin vyrábět jednu jedinou GPSku, která bude zastávat všechny navigační funkce, jak je známe u těch desítek přístrojů na trhu, tak ode mě dostanete blowjob zdarma. Toto by totiž byla pravá orwellovsko-socialistická realita, kdy každému stačí to stejné a nikdo nemá na výběr se přiklonit k jemu zajímavé alternativě.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Stepino  |  04. 08. 2008 17:43

Strhla se tu zajívámá diskuze, lítám už nějaký pátek se 76CSx, Colorado sem měl chvíli v ruce a tady jsou moje dojmy:
- Mapy a zobrazení všelimožných prostorů - vítězí Colorado díky detailnějšímu displeji.
Ovládání (v rukavicích, za letu) - Colorado je na houby díky tomu rolleru.
- Plánování trasy, tedy sestavení ze známých waypointů a následné přepínání mezi nima - u 76ky jasné, jednoduché. Nejsem si jist, zda Colorado umí přepnout na další bod na základě vzdálenosti (u 76ky je to vtipně přeloženo jako odchylka pro sjezd z trasy Problém je při zadání jednoho bodu do trasy dvakrát
- Varovné body - u 76ky jasné, fungující, Colorado to neumělo vůbec, prý možná v novějším softwaru - tušíte jaký je aktuální stav? Jediné co mi schází je možnost přidat jeden bod dvakrát s různými poloměry.
- Záznam prošlé trasy - u Colorada jde stáhnout jen a pouze jako GPX, pro soutěžní lítání jsme zatím nenašli cestu jak to zprovoznit - je vyžadována možnost stáhnout std. protokolem přímo do určeného softwaru a uložit ve formátu IGC s platným G-recodrem (forma zabezpečení autentičnosti tracku)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Jarda  |  04. 08. 2008 17:47

Oregon má ve volbách komunikace jak protokol NMEA (plus k němu hromadu dalších parametrů), tak i textový výstup.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
libor  |  08. 11. 2008 20:58

ty jsi ale pako ... ty jsi toho poprvé slyšel asi víc, co ? Údaje o tepu potřebují na kole ne kardiaci nýbrž ti, co chtějí a umějí trénovat podle tepových zón atd. K názoru, že většina cykllistů jezdí po pohodlných cyklostezkách se ani vyjadřovat nebudu, tomu se fakt směju

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
MaLer  |  05. 08. 2008 01:26

Z testu na netu mi vyplyva, ze stale vede 60csx - dava mnohem vyrovnanejsi vysledky, bez "ustrelovani". Mate nejake vlastni prakticke postrehy na dane tema?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
...  |  05. 08. 2008 08:33

Co se tyka presnosti, tak je lepsi GPSka bez citlivych GPS chipsetu, napriklad 60CS. Zpracovanim odrazenych signalu (s cim prisel prvni SiRF) dochazi k "ustrelovani pozice". Starsi 60CSx je podle vseho lepe odladeny, nez novejsi Colorada a Oregony, ale jak uz nekdo uvedl, kdyz si to vse porovnam vychazi mi, ze bych stejne dnes zvolil spise novejsi generace navigaci.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
CZECH NEWS CENTER | 05. 08. 2008 09:48

Myslím, že z uživatelského hlediska se citlivost/přesnost nijak zvlášť neliší.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
llibor  |  05. 08. 2008 15:35

již skoro měsíc sleduju forum geocachingu v USA. Tam už jej používá hodně lidí. Oregon, stejně jako Coloradu, stejně jako Etrex používají MTK GPS čip (narozdíl od 60tky což je SIRF III). MTK přístrojě - do jednoho - vykazují ustřelování polohy, drift polohy a nepřesnosti víc než 100m!!! Garmin dělá zatím jako by nic a lidi (alespoň v USA) už jsou poměrně dost naštvaní. Nic lešího (co se týče přesnosti, stablity GPS) než je řada 60MAP neexistuje!! To je fakt podložený množstvím log a tracků, které lidi naměřili. Radím zatím nekupovat. Poslední verze 2.6 je plná chyb. Nazdar

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
llibor  |  05. 08. 2008 15:39

Ještě pro ty, co jsou zaregistrovaní na geocaching.com a umí anglicky - 9 (doposud) stránek diskuzí
http://forums.groundspeak.com/GC/index.php?showtopic=198780

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
CZECH NEWS CENTER | 05. 08. 2008 15:51

Tím MTK si právě nejsem úplně jistý. U Oregonu se už nevypisuje při startu, naopak se jinde objevila zpráva. že Garmin bere GPS čipy od STMicroelectronics.

Osobně jsem se nikdy s takovou odchylkou u Colorada nesetkal, a neprobírá se třeba ani na fóru geocaching.cz, kde má Colorado hodně lidí. S firmwarem 2.6 je navíc naopak už většina z nich spokojená.

Mimochodem Sirf Star III je citlivý, ale nikoli přesný - právě kvůli vysoké citlivosti chytá různé odrazy. Pokud někdo chce opravdu přesný přístroj, musí sáhnout ještě po starších navigacích. Ty ale zase nechytí signál v lese apod., takže ideální přístroj neexistuje.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
llibor  |  05. 08. 2008 16:01

SIRF III s podporou WAAS (EN.... pro Evropu) muze byt stejne presny jako kazdy jiny. OREGON ma navic problem prave s WAAS (čili satelity 51 a 48). Verze 2.6 právě způsobuje drift (např. po 30 minutách se začne i při excelentním signálu) poloha rozcházet se skutečností). Jediné "vysvobození" je přístroj vypnout a zapnout. Spousta lidí tam "downgradovala" z 2.6 na předchozí, která prý nemá drift, ale zase má problém s registrací ušlé trasy (to byl důvod přechodu na 2.6). Podotýkám, že sám OREGON nemám - ale to co tam píší nemůže být výmysl. Navíc ... praktické testy va 100% dokazují ze 60MAP je prostě lepší. Lidi litují toho, že 60tky prodali. Mrkněte na ty logy.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
CZECH NEWS CENTER | 05. 08. 2008 16:24

Když pár lidí do fóra napíše, že lituje toho, že prodali GPSmap 60, tak z toho přece nemůžete soudit, že jde o většinu, o reprezentativní vzorek. V diskuzi stačí dva-tři aktivní nespokojení uživatelé, a hned se může zdát, že to je celé veřejné mínění.

Je pravda, že WAAS u nás neřeším, tady to je jen žrout energie.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
CZECH NEWS CENTER | 05. 08. 2008 15:54

Mimochodem tady je pár argumentů, proč v Oregonu zřejmě není MTK. Zdroj: oregon.wikispaces:

* GPS performance compared to the 60csx and Colorado feels different. The Oregon does not appear to have the big drift errors the Colorado experiences, nor does it have the high accuracy and stability that the 60csx does. Some of this could be explained if the unit has a patch antenna.

* GPS Accuracy numbers are very different on the Oregon (20's-30's) as compared to the 60csx and Colorado (teens and 20's). I would expect this if different hardware and different GPS software was in use.

* The Oregon manual indicates that the GPS receiver is "more than 12 channels". The Colorado and 60csx manuals list the receiver as 12 channel.

* The Colorado GPS software is visible in [drive]:\Garmin\RemoteSW, the Oregon does not have this directory or any other visible GCD file.

* The version number of Oregon GPS Software (2.42) has never been used by MediaTek in their public software releases on the Colorado or HCx. The Nuvi 2x5's are at GPS Software 2.31. If the Nuvis get upgraded to 2.42 in the near future we probably have a smoking gun.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
llibor  |  05. 08. 2008 16:07

Ano, citujete právě toho člověka, který to forum založil. Jsou to jeho závěry. Tam taky ale můžete vidět, jak OREGON i COLORADO oproti 60tce ujíždí - stačí parkrát Page UP a budete na obrázcích.
To jestli je to MTK, nebo něco jiného ... to nevím. Nicméně se SIRF III tyto problémy nejsou a Garmin je nemá. Má je až teď, a mají je všechny přístroje co nejsou se SIRF. Tedy i Etrex HCx ... High sensitivity receivers ... Já jen trvdím, že není náhoda, že tolik lidí lidí nákupu lituje. O displeji ani nemluvím...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
CZECH NEWS CENTER | 05. 08. 2008 16:22

Ve fórech vždycky najdete hlavně lidi, kteří nejsou spokojení. Zbytek tam nepíše. S Coloradem jsem za pět měsíců našel asi šest set keší. Problém se špatným určením polohy se objevil třikrát, zbytek byl naprosto v pořádku.

Mimochodem přesně tohle se mi stalo před měsícem s Garminem Nüvi, který má Sirf Star III. Viz tento obrázek. Spodní špatná modrá trasa je cesta tam, horní správná cesta zpět.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Petr  |  05. 08. 2008 17:06

Mel jsem mesic Colorado a musim rict, ze neustrelovalo, ani nyni Oregon touhle "vasi" chybou netrpi, tak nevim.
Co se tyka displeje, nevim ja s nim problem tedy opravdu nemam. Zda se, ze problem s displejem maji jen lide kteri Oregona nemaji

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
llibor  |  05. 08. 2008 17:18

Ja mel taky v ruce OREGON a ... zda se, ze problem s displejem NEmaji jen lide kteri Oregona MAJI

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
...  |  06. 08. 2008 10:33

Ja Oregon mam, ten displej JE horsi nez u 60CSX, ale nemam s tim problemy. Oregon bych za 60-ku zpet uz nevymenil.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
llibor  |  05. 08. 2008 17:11

Každá navigace ujede, když (z jakéhokoliv důvodu ztratí signál). Důležité je, aby se zase sama vrátila k rozumné přesnosti, když signál zase má. To OREGON očividně nedělá. A ani nevaruje, že je něco v nepořádku. Tato diskuse se týká hlavně OREGONU. COLORADO je tu bráno jen jako srovnání, stejně tak jako 60MAP. Nikomu nevnucuju svůj názor. Já mám dost zkušeností se SIRF III i s jinými GPS čipy a myslím, že vím o čem mluvím. Nejsem najivní a nevěřím slepě všemu, co si přečtu. A to teď platí i o vaší recenzi, které si nesmírně cením, protože je to prostě dobrý skutek - něco odzkoušet a pak nám to sdělit. Nicméně jejich zkušenosti s OREGONEM v porovnání s vaší jsou určitě větší. A spokojení uživatelé OREGONu? Prostě nebyli ... určitě by se totiž ozvali. To mi věřte. takže.... závěr. Každý ať se rozhodne sám. Já bych si ho TEĎ JAK JE určitě nekoupil. Zdravím a přeju všem kvalitní signál :o) ať už mají v ruce cokoli

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Petr  |  05. 08. 2008 17:20

No, kdyby ustrelil tak nosim jeste SIRF III Nokii LD-3W

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
CZECH NEWS CENTER | 05. 08. 2008 17:55

No nevím. Na obrázku, na který se odkazujete, je nejvyšší odchylka ve srovnání s ideální trasou 16 metrů. "Maximum error for the Oregon is around 50' down in the SW corner."

To je podle mého názoru zanedbatelné, protože na citlivost může mít vliv tolik jiných momentálních vlivů, že se podle toho nedá nic usuzovat. S Oregonem jsem našel už téměř sto keší, a řekl bych, že by se u toho podobné problémy musely projevit, pokud jsou tak závažné, jak uvádíte. Neprojevily se, ani jednou.

Jsem ale zvyklý, že lidé raději věří anonymní diskuzi než několikatýdennímu praktickému testu.

Jediné, co dělám jinak než lidé v USA, je použití WAAS. U nich má smysl, na satelit vidí, u nás to asi každý člověk vypíná. Že by to byla příčina, proč se u nás tento problém nijak zvlášť nevyskytuje?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
CZECH NEWS CENTER | 05. 08. 2008 18:24

Anebo ještě jinak. Tady si můžete v Google Maps prohlédnout asi 700 km tras, které jsem zaznamenal s Oregonem a nezahodil.

Podle toho, co se píše na fóru gc.com, by jediným řešením odchylky bylo vypnout a zapnout Oregon. Ten jsem však ani jednou nevypnul kvůli tomu, že by ukazoval špatnou polohu - tohle je tedy čistá realita.

Z jednoho dne jsem vždycky všechny stopy sloučil do jedné, ať toho není moc. Google Maps bohužel nemá příliš dobře zkalibrované letecké snímky, takže podle nich moc nesuďte - silniční mapy jsou podle mých zkušeností přesnější.
Občas tam jsou vidět dlouhé rovné čáry. Vzniknou tak, když Oregon zapnu na jiném místě, než jsem ho vypnul. První bod je vždycky na původním místě.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
mitak  |  05. 08. 2008 20:26

Píšete "Nicméně jejich zkušenosti s OREGONEM v porovnání s vaší jsou určitě větší. A spokojení uživatelé OREGONu? Prostě nebyli ... určitě by se totiž ozvali." a sám si svou činnosti vytváříte důkaz o opaku. Jste jeden jediný, který navíc ani tento problém osobně neviděl a už je tady vašich příspěvků dobrá polovina ze všech Když sem teď někdo náhodně přijde a diskuzi zběžně prohlídne, tak zákonitě získá pocit, že Oregon ukazuje neustále o sto metrů špatně a že je to proto, že nepoužívá SiRFIII ale MTK

Oregon.wikispaces jsem četl velmi důkladně a taky si prohlídnul všechny Scottovy tracklogy. Já jsem z nich nabyl dojmu, že Oregon na rozdíl od Colorada má jiný chipset a netrpí žádnými drifty. Ano, taky jsem u Colorada jeden viděl, ale stejně tak u Nüvi 760 (SiRF) a u obou pomohl jen reset, nikoliv chvíli počkat, jak píšete.

Závěr: Já nebo Marek jsme ti spokojení uživatelé, kteří se ozývají, že jim to funguje tak jak má. Zkuste kašlat na zážitky Amíků a sledovat jen tohle nebo gc.cz fórum a uvidíme, jestli se budou nějaké drifty projevovat i u Oregonu. Mimochodem - tohle spokojené ozývání se dělám dnes zcela výjimečně, příště se nato už asi vykašlu

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
llibor  |  06. 08. 2008 00:58

1.Tak jestliže jste ze Scottových trcaklogů nabyl dojmu, že OREGON ej OK pak chápu, že jste spokojený.

2. Nevím, proč bych neměl věři "amíkům" kteří měli OREGON dřív a testovali ho víc, navíc ... mají oči, nos a uši stejně jako my

3. Konečně pozitivní zpráva - 2 spokojení uživatelé. Tak až jich bude ještě o hodně víc než těch nespokojených - rád si OREGON pořídím

4. Vůbec si nemyslím, že spokojené ozývání se dělá "dnes zcela vyjímečně"

5. Já si cením vaší práce (jak už jsem napsal) a díky za tuhle diskuzi mám teď naději, že se s OREGONEM něco změnilo. K dobrému.
Takže kašlat na to příště klidně můžete - ono ... stejně si to každý musí nakonec vyzkoušet všechno sám ... ale bude to určitě škoda.

6. Díky (Marku) za vaše logy - mrknu na ně. Možná mě přesvědčíte

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Hrach  |  06. 08. 2008 15:27

Ja si Oregon asi koupim. To, ze mi poloha obcas o 15m uhne asi nebude mit fatalni nasledky. Nemaji Amici ty problemy vazne zpusobene spatnou implementaci WAAS??
Nevite nekdo, se kterou verzi TOPO se Oregon dodava? Asi bych chtel PRO. A kde to maji v Praze za dobrou cenu.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
j-z  |  06. 08. 2008 17:03

S TOPO 2 klasik za 9248 u "dino-m". Cena mě tak potěšila, že za ušetřený peníz jsem koupil 2 držáky na kolo/motorku.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
David  |  06. 08. 2008 07:08

Zdar. Chtěl jsem si objednat Oregon přes e-bay, ale zarazilo mě, že zde nabízení pouze US verzi. Takže se ptám, bude US verze fachat u nás v EU??? Díky.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
j-z  |  06. 08. 2008 10:50

Od 1.8. jsem novopečený majitel Oregonu 300. Přestože jsem o GPS "do ruky" uvažoval už 5 let, teprve nyní se mi to konečně podařilo (cena se stala stravitelnou). Za cenu pod 9500 s mapou jsem dostal pomůcku, která naše turistické vášně posouvá do jiné dimenze. Zatím nejsem geokačer, ani jiný geoextrémista, ale Oregon plní naše představy. Displejem jsme byli s přítelkyní dost zklamáni, výhody svižné a velké obrazovky, slušného ovládání však převážily nad podobnými přístroji. Čitelnost se dá trochu zvednout vypnutím stínování a nastavením barev v TYPu (zesvětlení ploch, zvýrazněním linií).
Dotaz na zkušenější - kde se dá nastavit parametry zobrazování POI (jde-li to vůbec)? Jde mi o to, že ve větších náhledech bych třeba potřeboval jenom kempy, zcela bych zase vypnul pumpy (příklad).
Díky.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Petr  |  06. 08. 2008 11:09

Keterorie POI bohuzel na rozdil od Colorada vybrat nejdou (snad to vyresi novy firmware)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Petr  |  06. 08. 2008 17:39

Koupil jsem si Oregon 300, je to má první navigace. Vzal jsem ji na zkoušku sebou do automobilu. Nevím jestli něco dělám špatně, ale jsem velmi zklamaný, neboť při navigaci ve městě se mi třeba i čtyřikrát za sebou samovolně vypla. Vždy se jednalo o situaci když jsem byl před křižovatkou a ve městě. Nikdy se mi nevypla mimo město, ani po 5 hodinách v terénu.
To vypínání bylo pravidelné v každém větším městě. Ujel jsem vzdálenost jenom asi 95 km.
Můžete popsat i své zkušenosti a poradit, jestli nemám něco špatně nastavené???
Díky za Vaše postřehy.....

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
CZECH NEWS CENTER | 06. 08. 2008 17:46

Nemáte tam přes sebe aktivované dvě různé mapy stejného území? Třeba Topo Czech a Atlas 7?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Petr  |  06. 08. 2008 18:07

Mám aktivovanou pouze BASEMAP a Topo Czech 2Pro. Myslel jsem si, že Topo Czech zvládá i navigaci po silnici, tak jsem ani Atlas 7 neaktivoval. Většinou se to vyplo, když měla navigace zobrazit následující odbočky.
Děuji p. Lutonský za vaše články, které jsou pro začátečníka jako já hodně přínosné...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
MirekK  |  14. 08. 2008 13:54

Zdravím, mám s Oregonem 300 podobné problémy, S Topo Czech 2Pro se vypíná dost často, Topo Czech 2 se vypíná před kruh, objezdy u Turnova a u Vrchlabí od Valteřic (zažito). Co je však horší, když dám vypočítat trasu z bodu A do bodu B tak mi bez ohledu na nastavení v režimu pro automobil pro "čas" nebo "vzdálenost" zvolí trasu všemožnými klikatými silničkami kde jsou delší úseky místo toho aby zolil trasu po rychlé hlavní silnici např. č. 14.
Nevíte někdo jak to nastavit aby vypočítal trasu OPTIMÁLNĚ?
Díky

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
MirekK  |  15. 08. 2008 00:11

Oprava ...před kruh. objezdy u Tanvaldu...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
shevy  |  07. 08. 2008 06:54

neslysim zadnej zvon....

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
lukowicz  |  08. 08. 2008 10:10

Marku,prosímtě jsem čerstvý uživatel Oregonu a turistické navigace vůbec,o tom makru do GSAKU co jsi psal v recenzi na stažení fotek a export do přístroje,kde se dá stáhnout nebo jak ho vytvořit?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
CZECH NEWS CENTER | 08. 08. 2008 10:19

Dá se stáhnout tady: http://gsak.mioncz.net/index.htm

Makro se jmenuje FullMapyCZ.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
lukowicz  |  08. 08. 2008 11:09

děkuji mooc.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
j-z  |  08. 08. 2008 14:54

A lze prohlížet a zoomovat i obrázky/mapy většího rozlišení? Nějak jsem na to nepřišel, a zrovna nějaká kopie jiné tištěné mapy by se v přístroji hodila. Dík.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
CZECH NEWS CENTER | 09. 08. 2008 13:29

Obrázky bohužel zoomovat nejde. Takže na rozdíl od Colorada, kde to bylo možné a kde jsem je stahoval ve větším rozlišením, pro Oregon stahuji přímo rozlišení displeje.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Davx  |  08. 08. 2008 20:15

Ahoj, mozna hloupy dotaz, ale jak u Oregonu zadat navigaci na souradnice? Kdyz mam multikeš, tak prvni souradnice nejdou zmenit. A nikde v menu neni navigovat na souradnice. Jsem spise zacatecnik a mel jsem chvili Colorado, tam to menit slo.

Co se tyka displeje tak to neni zrovna best of, ale neni to ani zas tak zle. Da se prisvitit, kdyz je treba. Stravil jsem s nim tyden na kole a ok. Ovladani myslim super. Jsem zvykly z navigace v aute na "dotek", takze asi i pro to. Kazdpadne psnai textu koleckem u Colorada me nenadchlo.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
CZECH NEWS CENTER | 09. 08. 2008 13:30

Musíte napřed vytvořit bod s těmito souřadnicemi a nechat se pak navigovat na něj. Takhle to funguje u všech turistických Garminů.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Pampic  |  10. 08. 2008 20:48

Zdravím, mám dotaz, kamarád mi ukazoval při turistice jak na displeji jeho GSAP60CSx je vidět prošlá trasa za šipkou aktuální pozice. Je toto též u Oregonu ?
Dále jak u Oregonu zjistím na mapě s aktuální pozici např. barvu turistické značky, po které se pohybuji ?
Váhám mezi GPSMAP60CSx a Oregonem - využití bude ve 100% v turistice.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
CZECH NEWS CENTER | 11. 08. 2008 10:13

U prošlé trasy lze volit ze tří možností: nezaznamenávat; zaznamenávat a ukazovat na mapě; zaznamenávat a neukazovat na mapě.

Barvy čar na displeji odpovídají barvám turistických značek.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Aalda  |  11. 08. 2008 13:55

Mám dotaz, jde to použít jako GPS přijímač pro PDA přes protokol NMEA?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Simona  |  11. 08. 2008 15:59

Ahoj lidi, to taky nemohli v tom Garminu říct hned? Člověk si koupí Colorado a teď tohle. Teď aby to člověk zase prodával Ale chci se zeptat, nemáte někdo info, jestli na www.skyflyshop.cz budou zase i US verze? Já u nich koupila Colorado a vyšlo mě o dost levněji v té US verzi, zatím bez problémů. Ale u Oregona zatím nic. Tak nevím jestli čekat. Nemáte někdo info? S.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Petr  |  11. 08. 2008 20:52

Ahoj, mám Oregon pár dní a chci se zeptat na navigaci v autě. Jak při použití Atlasu, tak TopoCzech mi Oregon vypočte trasu kudy jet, naviguje po ní (růžová čára a pípání), nicméně když odbočím jinam, trasu vůbec nepřepočítá a stále zůstává ta původní. Mám něco špatně nastavené nebo Oregon neumí přepočítat trasu? Díky za radu.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Petr  |  11. 08. 2008 21:34

Oregon přepočítávat trasu umí. Musíte se jen více odchýlit od původní trasy a pak sám vypočítá jinou. Někdy to přepočítá hned, jindy to chvilku trvá. Chtěl jsem se zeptat, jestli nemáte problémy s Oregonem při navigaci přes kruhový objezd. Můj Oregon se vždy před kruh. objezdem vypne. Dělá to zcela pravidelně.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Petr  |  15. 08. 2008 21:26

Skutečně... při větším odchýlení od trasy ji přepočítá. V porovnání s autonavigací (mám Mio) je to ale po katastrofálně dlouhé době. Mio trasu přepočítá po pár metrech odchýlení od trasy, s Oregonem klidně projedu několik dalších odboček a nic. Dost hrůza...
S těmi kruhovými objezdy stejná zkušenost.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Cool  |  17. 09. 2008 22:51

Mrkni se co máš za firmware,já měl 2.20, už je na jejich webu 2.50,měl by už být vyřešeno i vypínání před kruháči (sám jsem netestoval,vyčetl jsem z ohlasů)!

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
JiTi  |  12. 08. 2008 09:49

To ALL :
Ahoj,
nenajde se tady vlastník oregona, ktery by mi prozradil (zmeril) realnou velikost displeje Oregona 300. To co uvadi Garmin je nejco divneho, protoze po prevodu palcovych rozmeru displeje by mel byt rozmer 64,8x39cm.

Z fotek displej vypada taky vetsi nez je treba 60Cx i na sirku.

Diky za informaci
JiTi

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
TaKiBoY  |  12. 08. 2008 11:03

Pokial sa nemylim, garmin pre oregon uvadza:
Display size, WxH: 1.53"W x 2.55"H (3.8 x 6.3 cm); 3" diag (7.6 cm)
vid https://buy.garmin.com/shop/shop.do?cID=145&pID=14903 (zalozka Specs)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
JiTi  |  12. 08. 2008 13:55

No jo uvadi , ale 1,5" u 60Cx je to same jako 1,53" palce u Oregonu. Po prepocteni uvadenych palcu, pak je cely rozmer displeje 64,7mm+38,8mm. Takze bych chtel vedet jak fakticky realne je velky displej.

Chci zjistit ktery udaj je pravdivejsi. Specifikace umim cist, prepocitavat taky, takze nebudu kupovat GPSku dle market nepresnych prepoctu nebo juchat nad nepravdivou 3" uhloprickou z duvodu nadhodnoceni palcoveho rozmeru.

Proto prosim realne majitele o konfrontaci.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
TaKiBoY  |  12. 08. 2008 16:04

Oregon som nazivo nevidel, takze neviem posudit-vychadzal som iba zo specifikacie na stranke. Vo vasom prvom prispevku ste sa pravdepodobne pomylili a uviedli rozmery v cm, co pomylilo mna a preto som tam vlozil iba link.
1.5" = 3.81cm, 1.53" = 3.88cm => rozdiel je tam 0.17cm teda skoro 2mm (to je celkom zanedbatelny rozdiel :))
Oregon ma dlhsi display o cca 0.76cm co v podstate tiez nie je vela.
Rozdiel v uhloprieckach je 2.97" proti 2.66".
Podstatne vacsi rozdiel je vsak v rozliseni, ktore ma oregon vacsie (240x400 proti 160x240 u 60Cx). Takze na oregone by sa toho malo viac zobrazit.
Ale tak toto je cista teoria :)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
TaKiBoY  |  12. 08. 2008 16:04

Oregon som nazivo nevidel, takze neviem posudit-vychadzal som iba zo specifikacie na stranke. Vo vasom prvom prispevku ste sa pravdepodobne pomylili a uviedli rozmery v cm, co pomylilo mna a preto som tam vlozil iba link.
1.5" = 3.81cm, 1.53" = 3.88cm => rozdiel je tam 0.17cm teda skoro 2mm (to je celkom zanedbatelny rozdiel :))
Oregon ma dlhsi display o cca 0.76cm co v podstate tiez nie je vela.
Rozdiel v uhloprieckach je 2.97" proti 2.66".
Podstatne vacsi rozdiel je vsak v rozliseni, ktore ma oregon vacsie (240x400 proti 160x240 u 60Cx). Takze na oregone by sa toho malo viac zobrazit.
Ale tak toto je cista teoria :)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
JiTi  |  12. 08. 2008 17:26

Pane az bude zase teoretizovat, pak vezmete pravitko do ruky a fakticky si zmerte u 60Cx displej, jehoz rozmer svitive casti je 54,5mm x 36,5mm proti udavanemu 56mm x 38mm.

Prominte, ze chci vedet realnou velikost zobrazovane plochy displeje u Oregona!

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
CZECH NEWS CENTER | 12. 08. 2008 17:40

39 × 65 mm

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
JiTi  |  13. 08. 2008 11:13

Dekuji za informaci, ktera je vice nez vynikajici.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
b.  |  30. 09. 2013 13:04

Az si prestanes plest centimetry s milimetrama, tak zacni delat chytryho debile.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
josef  |  12. 08. 2008 10:53

Pane Lutonský, u Oregonu nefunguje vynulování celkového počítadla kilometrů, počítadlo dílčí trasy a ostatní položky trasového počítače lze vynulovat. Je to chyba firmware nebo je potřebný jiný postup? Děkuji za radu.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
CZECH NEWS CENTER | 12. 08. 2008 11:13

Myslím, že to je vlastnost. Celkový počítač počítá pořád během celé životnosti přístroje. Nulovat lze pak dílčí trasu. Je to podobné jako v autě - první počítač nelze vynulovat, lze to dělat jen s druhým.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Pavel  |  14. 08. 2008 09:41

Mám 60CSx (a dvě jiné předtím během posledních asi 7 let). Měl jsem chvíli v ruce Oregon i Colorado. Přečetl jsem recenze, stížnosti i chválu, výčty funkcí navíc i ty chybějící. Mé rozhodnutí je zůstat ještě pár let s 60CSx, Oregon by mi nepřinesl moc navíc a hodně sebral. Mám obavu, že nepůjdu ještě ani do nástupce Oregonu vzhledem k podivnému směřování Garminu v poslední době.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
mokro  |  16. 08. 2008 12:24

Stažený listing cache do Oregonu neobsahuje nápovědu (Colorado má podle všeho pro nápovědu dokonce extra sw tlačítko), Oregon ale načte a zobrazí všechny údaje pohromadě - jen ne nápověda. Nebo jsem nápovědu přehlédl?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Jarda  |  16. 08. 2008 14:15

Nápověda se jako jedna z možností zobrazí až po zapnutí navigace ke kešce... Pak se vrať v Menu do geocachingu (Hledání pokladů) a tam se objeví jiná sestava tlačítek než při vypnuté navigaci. Jedno z nich je "Show Hint"

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
mokro  |  16. 08. 2008 17:34

Díky za pomoc, nakonec jsem na to přišel. Stačilo najít keš.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
CZECH NEWS CENTER | 18. 08. 2008 10:30

Přehlédl. Nápověda má samostatné tlačítko v nabídce geocaching.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Jarda  |  18. 08. 2008 12:02

To sice ano, ale ukáže se jen případě probíhající navigace ke kešce, jinak ne... Což mi docela nevyhovuje a přijde mi to jako zbytečná komplikace...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Attila  |  15. 02. 2009 15:11

Súhlasím, že prechod z 60CSx na Oregon nie je ľahký a V KAŽDOM PRÍPADE JE TO KOMPROMIS, chcem povedať, že o veľa by som prišiel, ale zase niečo samozrejme získal.... Bohužiaľ je to smerovanie marketingu, tí ľudia sa rozhodujú podľa CENY, technických vymožeností a DOPYTU, ktorý tvoríme my zákazníci.... A keď je cena prístroja stále nižšia a nižšia, kupujú si ho aj ľudia, ktorý sa na využitie pozerajú celkom inak a potom vyhráva ten navigátor, ktorý bude mať MP3 prehrávač,ja neviem - začne telefonovať a podobné zbytočnosti... Takže ak vážne chceme porovnávať Garmin a pochopiť jeho smerovanie, porovnajme (rozumne) navigačný soft QUE pre PDA a trebárs ten OREGON. Tým, ktorý nemajú túto možnosť len poznamenám, že mnoho možností sa vylúčilo len preto, že rozhodovanie užívateľa bolo nahradené fixnou voľbou výrobcu.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
venik  |  17. 08. 2008 20:15

Zajimala by mne jedna vec, kterou nikde v recenzi ani na videu nemuzu najit. To ze pri hledani kesi uz neni delenej displej je mrzute, ale jde alespon u samotne mapy zobrazit informaci kolik zbyva ke kesi? Mam ted pujceny Colorado a zvazuji jestli koupit radsi to nebo Oregon a tahle vec by mi tam dost chybela.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Jarda  |  18. 08. 2008 00:31

Pokud si kešku necháš vyhledat a ukázat na mapě, tak v horní části displeje je proužek, kde je jak jméno keše, tak i vzdálenost od ní, včetně směru napsanéhp ve zkratce světových stran, např. S, SV, JZ apod.

Jinak vzdálenosti kešek od momentální polohy jsou uvedeny u všech když si zobrazíš jejich výpis.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
venik  |  18. 08. 2008 08:58

Slo mi o situaci kdy uz to naviguje k ty kesce a ukazuje jenom mapu.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Jarda  |  18. 08. 2008 12:00

Při probíhající navigaci se v horní části mapy dají zobrazit tzv. "datová pole", kde je defaultně zobrazena rychlost a vzdálenost (dá se to změnit) do cíle. Takže asi ano

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
venik  |  18. 08. 2008 21:00

Jo o to mi slo :) Diky

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
DAW1d  |  20. 08. 2008 00:12

Zdravim..
jsem nováček ve světě GPS a potřebuju si pořídit univerzální přistroj (nejlépe outdoor), který bude poskytovat dobrou přesnost zadávaných bodů, bude schopen nahrát cyklistickou či snowboardovou trasu a nebude stát 20.000.-.. Nejdříve jsem na doporučení kamaráda přemýšlel o "GPSMAP 60Cx". Pročetl jsem si recenze a články a začal jsem se přikláňet spíše k "eTrex Vista HCx". A pak jsem dočetl tuto recenzi a přijde mi, že "OREGON 300" je pro mě tou správnou volbou. Je to tak, nebo se mýlím?

p.s.: Jde mi opravdu o co největší přesnost naměřených bodů.. a při zjišťování informací, jsem narazil na pojem WAAS. Dočetl jsem se že přístroje s podporou WAAS dosahují přesnosti do 3 metrů (v závislosti na okolní vlivy). Ale zde v diskuzi převládají názory, že WAAS je u nás k níčemu. Jak to tedy prosím je?
Předem děkuji za odpověď.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
CZECH NEWS CENTER | 20. 08. 2008 10:02

Při použití WAAS/EGNOS potřebujete vidět na geostacionární družici, která koriguje GPS signál. V ČR na tuto družici uvidíte jen v situacích, kdy dostatečně přesnou polohu získáte i bez ní. Vzhledem k tomu, že WAAS zkracuje výdrž, nemá smysl tuto funkci zapínat.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Radek  |  26. 08. 2008 08:56

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda snímač tepové frekvence pro Colorado je shodný i pro OREGON. Díky

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
TaKiBoY  |  26. 08. 2008 15:53

viete mi poradit ako dostat do oregonu dalsie info o cache(popis, hint, logy)? Skusal som vyuzit funkciu "Send to GPS" z gc.com, ale pre na prenos tychto udajov je potrebne Premium konto. Bez neho sa to neda(napr pouzit nejaky program, aky?)?
Nerad by som plytval papierom, ked nemusim...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
jup  |  28. 08. 2008 23:50

> Jen mě mátlo, proč třeba po minutě klidu displej nereaguje na první, ale až na druhý dotek. Je to zřejmě další ochrana proti nechtěnému stisknutí.

Tady si dovolím drobnou korekci - displej nereaguje na první stisknutí, pokud od jeho posledního stisknutí zhasnulo podsvícení (a jak dlouho podsvícení svítí lze nastavit). První stisknutí pak slouží čistě k rozsvícení podsvícení. Což je asi celkem rozumné chování, nebýt toho, že to takhle funguje i v okamžiku, kdy je intenzita posvícení stažena na nulu.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Docek  |  29. 08. 2008 13:19

Mám dotaz pro geokešery vlastnící Oregon - jak se chová navigace v hlubokém, vysokém, hustém a mokrém lese? Praktické zkušenosti, Jde mi o to, že moje současná navigace, jakmile se ocitnu na kešce v podobném lese, končí se mnou spolupráci. Takže pro mě je tato vlastnost jedna z nejdůležitějších - aby navigace navigovala v podstatě kdekoliv a kdykoliv. Ušetří mi hodně běhání okolo cíle.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Docek  |  12. 09. 2008 11:30

Nikdo neodpovídá, tak si, jako zbrusu čerstvý vlastník Oregonu, odpovím sám. Ano, v lese funguje a bez problému. Jsem nadmíru spokojen. Snad jen ten tmavý displej...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
ex  |  19. 11. 2009 22:24

navigace v hlubekem lese me take zajimala. dekuju za reakci. jen se zeptam - zkusenosti se po par tydnech pouzivane nezmenily?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
kutil  |  01. 09. 2008 13:25

Nemáte někdo zájem o eTrex Legend HCx starou cca 1měsíc? Chci ji nahradit Vistou s kompasem.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
juras  |  22. 11. 2008 15:50

....Oregon a displej! Naopak, v lese a v přítmí při plném podsvícení nemá chyb!!!
jibb

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Radek  |  10. 09. 2008 06:59

Dobrý den, právě jsem Oregona vybalil z krabice. Pokud dám vyhledat adresu a název ulice začíná na písmeno s háčkem - tak se navigace vypne. Můžu s tím něco udělat, nebo je to na reklamaci?
Děkuji, Radek.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
beda  |  16. 09. 2008 15:19

A zkusils nahrát aktuální firmware?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Bob  |  13. 09. 2008 13:36

Rad bych vedel, jestli Oregon komunikuje s jinymi programy nez MapSource. Zkousel jsem CompeGPS, Maxpunkte a nepodarilo se mi spojeni. Nevite jak na to? Diky!

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
beda  |  16. 09. 2008 15:12

Máte někdo praktickou zkušenost, jak velké karty Oregon podporuje? Abych si nekoupil zbytečně velkou, kterou pak nedokáže načíst. V návodu to neuváděj.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Bob  |  26. 09. 2008 11:59

Mam tam 2 gigovku, slape to a zda se to byt dostacujici.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Jackdw  |  29. 09. 2008 14:46

Vyzkoušena 8GB micro SDHC Kingston class 4 bez problému funguje.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
medikonline  |  22. 10. 2008 23:43

k pristroji se dodava 16GB microSD karta a ta funguje !!!

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
beda  |  03. 11. 2008 09:31

Díky za rady, už jsem koupil. Přidám vlastní zkušenost - 8GB class6 (adata) funguje.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
koldi  |  19. 09. 2008 22:20

Lze nastavit v Oregonu pro každý profil samostané počítadlo km, průměrné rychlosti atd.? Bylo by skvělé kdybych měl v každém profilu příslušné hodnoty, aby se mi nemíchaly km ujeté na kole s km našlapané pěšky ...
Děkuji za odpověď.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Brytt  |  09. 10. 2008 08:38

Dotaz na mazání jednotlivých trasových bodů.Je možné u Oregona vymazat trasové body po částech?Podařilo se mi vždy vymazat všechny uložené.Pokud bych chtěl vymazat nějaký určitý, nenalezl jsem k tomu možnost.Může mi někdo prosím poradit.Díky

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Jarda  |  13. 10. 2008 00:30

Jedině ve Správci trasových bodů (Waypoint Manager)... Zobrazit vlastnosti toho konkrétního a tam je pak volba Odstranit...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
medikonline  |  22. 10. 2008 22:28

tak jsem si dnes zakoupil oregona, a nainstaloval si z CD mapu TOPOCZECH do PC, ale ty dve microSD karty, co k tomu byly prilozeny, nejdou dat do pristroje, jsou proste moc male, co mam delat?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
medikonline  |  22. 10. 2008 22:46

chybka- ty karty jsou moc velke, nejdou tam zasunout...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
cechi  |  26. 10. 2008 13:10

Mam v umyslu si koupit Oregon 300,ale jelikoz ziju v cizine nebudu ho kupovat v CR.Muj dotaz zni jestli je mozne do nej nejak dohrat ceskou lokalizaci nebo uz ji obsahuje?Diky

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Ježo  |  26. 10. 2008 16:02

Chtěl bych se zeptat, jestli u Oregonu 300 se dá nastavit, aby se brala výška dle GPS a ne dle barometrického výškoměru (např. v letadle).

Díky!

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Ježo  |  26. 10. 2008 16:02

Chtěl bych se zeptat, jestli u Oregonu 300 se dá nastavit, aby se brala výška dle GPS a ne dle barometrického výškoměru (např. v letadle).

Díky!

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Tomáš Hruš  |  28. 10. 2008 12:26

Koupil jsem Oregon s tím, že by to mohla být ideální navigace pro mou zimní polární výpravu.

Pro oblast, do které jedu, jsou k dispozici mapy, které používají ruský systém souřadnic S42. Vím zhruba, jak nastavit uživatelský elipsoid a uživatelské UTM souřadnice, abych mohl používat GPS s těmito mapami - i když s tím zatím trochu bojuji.

Zaujala mě divná věc. V profilu, kde mám nastavený souřadnicový systém WGS84 si uložím bod. Když se přepnu do profilu, kde mám nastavené uživatelské parametry elipsoidu a UTM, tak u bodu vidím namísto souřadnic jen podtržítka, nad nimi je správně uvedeno, že se jedná o uživatelskou souřadnicovou síť a souřadnice UTM. Takže vlastně netuším, jaké souřadnice ten bod má v mém souřadnicovém systému. To je nějaká podivnost ne? Vždyť tohle zobrazoval i Legend, když jsem ho měl takhle nastavený. Dost podstatě to degraduje použitelnost přístroje. Oregon mám velice krátce, snad jen něco dost dobře nechápu?

Taky mi připadá divná další věc - ve správě waypointů se mi objeví seznam bodů, a když nějaký zvolím, dostanu možnost upravit mu řadu parametrů. Jenže aktuální hodnoty těch parametrů nevidím! Nevidím souřadnice, nevidím symbol, nevidím popisek, nadmořskou výšku... Ale všechny je můžu změnit Čekal bych přehledné zobrazení všech informací o bodu s možností tu nebo onu informaci změnit. Zjistil jsem zatím, že symbol uvidím jen na mapě, souřadnice jen když na mapě stisknu ten "proužek s názvem" nahoře - ovšem ne v případě z předchozího odstavce (tj. s použitím uživatelského souřadnicového systému UTM), to se jen dozvím, že používám uživatelský s. systém. Snad mi něco ušlo?

Ještě doplním, že velikost znaků, kterými v tom uživatelském UTM zobrazuje souřadnice je tak maličká, že je problém rozlišit nulu od osmičky. Souřadnice s aktuální polohou jsem našel jen v datovém poli - a to je maličké... Naštěstí nenosím brýle - představa, že bych si před odečetním souřadnic musel v pětadaceti pod nulou vytahovat z batohu ledové brýle a strkat je pod kapuci mě moc nepřitahuje. Přitom na obrazovce s družicemi je spoustu místa, poloha puntíků na obloze je určitě o dost méně podstatná informace, než poloha GPS na zemi... Že by outdoorovou navigaci chtěl někdo používat k prostém zjištění své polohy, na to v Americe ani nějak pozapomněli...

Zatím mám pocit, že na sever raději pojedu zase s Legendem...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
TaKiBoY  |  19. 11. 2008 22:38

Tak pridam par postrehov 4mesacneho pouzivatela :)

Neviem aky mate firmware. Ja mam 2.60.
- oproti povodnej verzii firmwaru boli upravy v okne na zadavanie/modifikaciu suradnic (podla mna k lepsiemu). Suradnice nie su zobrazene v jednom riadku (ako napr. zadavanie/zmena nazvu alebo poznamky), ale su na ne vyclenene dva riadky, ich velkost je vacsia.

- informacie o danom bode sa zobrazuju po jeho rozkliknuti pri zobrazeni na mape. Rozkliknutie bodu: kliknut na bod na mape (alebo Waypoint Manager->vybrat bod->Zobrazit mapu), potom kliknut na jeho nazov v hornej casti. Zobrazuje sa snad vsetko co sa da menit.
Uzivatelsky to nie je bohvieco, pretoze treba klikat, dalo by sa to riesit pridanim policka do Waypoint Managera (mozno v dalsom firmware)

- hodnoty suradnic mi pre rozne formaty zobrazovalo korektne (teda prepocitavalo ich). A to aj v informacnom rezime(popis vyssie), aj pri zmene hodnot cez Waypoint Manager. Ulozil som ich vo formate hddd mm.mmm, nasledne nastavil UTM a boli prepocitane, pri ich zmene boli zobrazene v UTM.

- so suradnicovym systemom vam velmi nepomozem-ani neviem co to je :). Napisem, len co som zistil pri klikani :)
Ak nemate nastaveny uzivatelske hodnoty, tak staci pozriet: Nastavenia->Format suradnic. Ak pouzivate uzivatelom zadane hodnoty, skontrolujete to, ako keby ste ich chceli editovat: Nastavenia->Format suradnic a tam rozklikavat co je potrebne... Ale pozor uzivatelom definovane hodnoty platia pre konkretny profil => ak ich chcete pouzivat v roznych profiloch, je potrebne ich nadefinovat pre kazdy profil zvlast.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Tomáš Hruš  |  24. 11. 2008 20:42

Je to bohužel jasná chyba firmware (verze 2.60, předchozí nemám a nezkoušel jsem). Při nastavení systému S42 a dvoumístného čísla pásu se prostě souřadnice vůbec nezobrazují. Abyste byl v obraze, jedná se o systém používaný na ruských mapách a dvoumístná čísla pásu začínají někde na úrovni Uralu a pokračují dál na východ - jedná se tedy o většinu území Ruska.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Tomáš hruš  |  02. 12. 2008 12:57

V rámci možností pečlivý popis chyby zde: http://www.kmp.tul.cz/lide/hrus/prispevek.php?klic=081201164118

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
thomas  |  05. 11. 2008 23:40

Ahoj, chtel jsem se zeptat, jestli problem se spatne citelnym displejem je jen u Oregonu 300, nebo tim trpi i dalsi modely jako 200 a 400. Jeste by me zajimalo, jaky je zasadni rozdil mezi temito navigacemi, protoze pokud dostanu za investovane penize do oreginu 400 vlastne oregon 300 + mapa Evpory, tak to si radeji poridim jen to trikilo. Dik za reakce ;o)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
TaKiBoY  |  19. 11. 2008 23:22

Som asi 4mesacny vlastnik Oregon 300. Vsetko je na webe - aj tieto info su odtial :)

Ak si zoberieme 200 ako zaklad, tak
- 200 = pamat 24MB, nema bezdrotovy prenos dat (hoci cesky www.garmin.cz uvadza ze ho ma, anglicky www.garmin.com a slovensky www.garmin.sk vravi, ze ho nema)
- 300 = 200 + pamat 850MB + elektronicky kompas + barometericky vyskomer + bezdrotovy prenos dat + zakladna mapa sveta
- 400 = 200 + vacsia pamat (1.5GB zdroj www.garmin.sk) + elektronicky kompas + barometricky vyskomer + bezdrotovy prenos dat + zakladna mapa sveta(podla www.garmin.cz), topograficka mapa europy(podla www.garmin.sk)

Existuje viacero verzii 300, ktore sa lisia rozdelnymi verziami lokalnych topografickych map, a ani tymi predinstalovanymi by som si nebol taky isty(nakolko sa udaje z lokalnych zdrojov lisia). Takze info o predinstalovanych mapach a topo mapach by som riesil konkretne u predajcu.

Co sa tyka vstavanej pamate, tak ta pri vybere nemusi byt rozhodujuca, nakolko do vsetkych sa da vlozit microSD karta (co som pozeral, tak vraj aj 16GB beru). Mne osobne oregon 300 nacital 4GB.
Rozhodujuci pre mna bol elektonicky kompas (preto som zobral 300 a nie 200). A mapy som neriesil, nakolko mi postacovala dodana lokalna topo mapa, navyse 400 vtedy este nebola uvedena :)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Archi  |  13. 11. 2008 18:26

Dobrý den Marku,
Jako zapálený turista jsem dostal od dětí dárek navigaci Oregon 300. Jsem ročník 1947 a mám obavy, aby neskončila v šuplíku jak o tom píšete v jedné recenzi. Prostudoval jsem návod, pročetl vaše recenze (mimochodem ty mě objasnily nejvíce a díky moc za ně), ale přesto mi v nich něco chybí a to popis základních operací pro navigaci. Vím, že to není Vaše věc, ale měla by to být snaha výrobce udělat dobrý návod k používání. Přesto jsem se rozhodl napsat Vám, protože ve svém okolí nemám nikoho kdo vlastní některý navigační přístroj.
Pro Vás, který se s navigací setkáváte od počátku to ani nepřijde, ale u člověka, který se s takovým přístrojem setká poprvé a navíc český překlad nic moc, ho to po několika týdnech studování. pěkně odradí. Chtěl jsem vás požádat, pokud to půjde o natočení video recenze, nebo napsaní článku, kde by byly ukázány některé základní postupy jak s tím to přístrojem v praxi pracovat. Tak jako jste to natočil ukázku v recenzi na Mobilmanii. Nejen mě, ale věřím že i dalším a mladším uživatelům by takováto ukázka práce s přístrojem hodně pomohla.
Mohlo by to být i součástí další recenze na tento přístroj. Mohl by se toho také zhostit některý zkušený uživatel Oregonu.
Díky za vaše články a myslete i na nás starší.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Standa  |  17. 11. 2008 16:07

Zdravím. Mám také OREGON 300 a pěkně jsem si užil, než jsem pochopil základní věci. Jsme tak časově na tom stejně a tak bych rád si s někým rozumným sděloval zkušenosti. Výše uvedená diskuse je téměř k ničemu, protože se nic nedovím. Mě zajímají naprosto jiné otázky, jako např.: Kolik přístroj snese maximální napájecí napětí. Z PC je napájen 5 volty. Další otázka je (třeba konkrétně Vám) zda Vám to přenáší STOPY (ne trasy) v MapSourcu, když ťuknete ikonku "odeslat z přístroje". Mě se stopy ukážou pouze Totál Commandru ve složkách oregonu a z této složky si musím ručně přetáhnout (a to pouze vždy jednu stopu) do MapSource a tam ji uložit. Pak můžu oregona odpojit a v MS pracovat se stopou. Pozor! Trasy a body to přenáší bez problému. Dotazů ale i zkušeností mám již mnoho. Např. mám graficky zpracovaný postup, jak zavést souřadnice S-42. Máte-li zájem si sdělovat zkušenosti, tak odpovězte na mail: daxs@seznam.cz

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
TaKiBoY  |  19. 11. 2008 21:53

Ak sa pre neho rozhodnote, odporucam prikupit aj foliu na display. Ten je sice voci skrabancom dost odolny, ale pri poslednom GC vylete sa mi dostala za necht mala skalka a pri skrolovani vznikli dva skrabance... Akurat v to rano mi kamos vravel, preco som si este nekupil foliu, a ja ze naco, ved ho pouzivam 4 mesiace na vikendove turisticko-geocachingove vylety a bez skrabanca (obcas aj s trochu viac spinavymi rukami :) ) Mam Oregon 300, teraz uz s foliou :) Citlivost a citatelnost display-u sa velmi nezmenila.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
p  |  15. 07. 2009 22:17

Máte-li zájem si sdělovat zkušenosti, tak odpovězte TADY, a ne nějakému ňoumovi na soukromý email.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Honza710  |  15. 12. 2008 13:03

Dobrý den.

> Vaše recenze o Garmin Oregon 300 se mi moc líbila. Mám k tomu jeden dotaz.

> Když si naplánuji v PC trasu třeba z Mikulova do Brna a nahrajuji do přístroje je

> jedno kam jí uložím jestli to paměti přístroje nebo na paměťovou kartu poradí si s

> tím dokáže navigovat z paměťové karty?

> Druhý dotaz je k tomu, že si doma nic nenaplánuji a jdu po nějaké lesní cestě.

> Bude se prošlá cesta ukládat aji na paměťovou kartu nebo jenom do paměti

> přístroje. Děkuji za odpověd Honza

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
ZPavel  |  01. 01. 2009 15:20

Mám problém jak přenést stopy, které jsou v Oregonu uložené do MapSource. Dosud jsem na správný postup nepřišel (návod nepomůže) V Oregomu jsou stopy viditelné, ale jak je dostat do počítače? Přes ikonu "Přijmout ze zařízení" se přenese pouze trasa a trasové body. Dík za radu.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Jahn Brown  |  04. 01. 2009 17:03

Podle mne to lze provést jen zkopírování GPX souboru do PC. Tedy nepoužít nejdříve MapSource, ale připojit Oregon k PC a zkopírovat do PC uložené soubory GPX. A pak je otevřít v MapSource.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Jahn Brown  |  04. 01. 2009 17:15

Protože jsem předtím měl automnobilové Mio, tak Oregon 300 je proti němu pro turistiku a geocaching úžasný. Vyzkoušel jsem jej i při navigaci po azimutech a taky paráda. V podstatě mám jen tři překonatelné připomínky:
- manuál; je tedy značně stručný, skoro se mi chce říci nepoužitelný; naštěstí je užívání většinou intuitivní
- nutnost mazání jednotlivých waypointů při mazání listingu geše (nebo to nějak jde ?)
- nepřesnosti překladu trasy a stopy, ze začátku jsem si to pletl
Měl jsem strach z použití v autě, ale docela mně mile překvapil. Určitě bych nechtěl Oregon měnit, těším se jak ho vyzkouším i na kole. Uvítám konzultace s jinými uživateli.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Jahn Brown  |  04. 01. 2009 20:14

Jde nějak převést z Oregona do MapSource předinstalovaná mapa Evropy ?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Olda závodník  |  18. 01. 2009 14:48

Dobrý den, zajímal by mě postup, který by se blížil navigaci po routovatelné cestě, například po silnici, tj. s bílou šipkou a zvukovým znamením na křižovatkách.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Honza  |  07. 02. 2009 23:04

Dobrý den,
již delší dobu uvažuji o koupi navigačního přístroje. Rád bych ho kombinoval do auta i na turistiku, takže Oregon mě celkem zaujal. Kromě něj jsem ještě uvažoval o Nüvi 550. Rád bych se zeptal:

1) jak moc podrobná je základní mapa světa, obsažená v přístroji Oregon 300, a zda je možná orientace v terénu i podle této základní mapy.
2) je možné získat i nějaké bezplatné mapy (jedná se mi zejména. o Slovensko, Rakousko nebo Italii)
3) slyšel jsem, že Oregon 400 obsahuje základní topografickou mapu Evropy 1:100000. Myslíte, že má tato mapa význam, nebo existují nějaké volně šiřitelné mapy viz. otázka č. 2
4) Navigaci budu používat hlavně na výletech a při cestě na dovolenou (asi 2x - 3x ročně). Vím, že obě výše zmíněné navigace mají každá hlavní těžiště uplatnění někde jinde, přesto prosím o hrubé srovnání. U mě asi zatím vede Oregon.

Vím, že zejména bod 4) je poněkud problematický, ale přesto budu rád alespoň za stručnou odpověď.

S pozdravem
Honza

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Peter  |  18. 05. 2009 09:56

Chcel by som sa opýtať na presnosť v horách. Ja GPS potrebujem hlavne do veľmi strmých svahov a hlbokých tiesnin. A to všetko v husom lese. Potrebujem presne zamerať vchody jaskýň. Samozrejme výška je tiež veľmi dôležitá. Jeden známy ma 60CSx a v týchto podmienkach je presnosť dosť slabá. Chcem sa opýtať či má niekto skúsenosti v zlých podmienkach s oregonom 300.
Ďakujem.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Jozef  |  27. 06. 2009 14:59

Dva mesiace mám Oregona 400t a 2 roky 60Csx. Čo sa týka signálu 60CSx je jasný víťaz. Na tvoju prácu jedine 60CSx o Oregone jednoznačne nie.
A to aj z dôvodu vytvárania bodov. 60CSx to vie bravúrne od priemerovania až po uloženie.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
TaKiBoY  |  07. 09. 2009 17:44

Funkcia priemerovania je zapracovana aj v oregone - staci na to novy firmware. Co sa tyka presnosti, vedu sa o tom diskusie a tazko povedat co je lepsie...
Niektori tvrdia, ze je to podobne, ini, ze 60kove pristroje maju navrch. Vyhodou 60CSx je, ze je to uz vyladeny pristroj, kym oregon sa stale doladuje.
Ono papierova citlivost cipu je jedna vec ale konecne prevedenie je vec druha (do hry vstupuje minimalne pouzita antena a kvalita firmwaru, ktory prijate data spracovava, vyhodnocuje a zobrazuje).

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Štěpán  |  18. 05. 2009 19:33

Dobrý den, používám hlavně neroutovatelné trasy, tedy přímky v MapSource, které pak nahraji do Oregon 300. I u relativně krátkých výletů (kolo) kolem 40 km se v navigaci ukáže jen část trasy. Pokusmo jsem zjistil, že se vždy použije jen prvních 250 bodů, ostatní jakoby neexistovaly. Je to normální? Přijde mi to jako docela zásadní omezení, o kterém jsem nikde nenašel ani zmínku. Jinak s přístrojem spokojenost, ten displej tedy bez podsvícení žádné terno a výdrž na akumulátory 2300 mAh docela malá - tak 6 hodin odhadem.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Štěpán  |  18. 05. 2009 19:37

Dobrý den, máte někdo zkušenost, jak s Oregonem 300 zkombinovat routovatelnou trasu po silnici s "přímkovými" trasami mimo? Když chci jet na kole část silnici a část lesem, musím vytvářet silniční trasu mnoha přímkami, což zabere strašně času. Máte někdo nějaký nápad? Díky.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
jan  |  07. 06. 2009 22:30

Tohle jsem řešil, dost mi tekly nervy. Ale nakonec jsem našel vyhovující řešení. Trasu po routavatelných cestách dělám nástrojem "trasa", když potřebuji s bicyklem projet lesní cestu přepnu CTRL+SHIFT+P a na kartě trasování nastavím přímou trasu. Po výjezdu z lesa opět přepnu na automatické trasování. Funguje to k mé spokojenosti.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Zeman  |  19. 07. 2009 00:37

koupil jsem nově Oregon 300 a nevím, jak dosáhnou napájení v autě. Při propojení kabelem, který jsem používal k nabíjení samostatné GPS se na dipleji objeví obrázek propojení s PC a na nic to nereaguje ??? Prosím o radu, co dělám špatně ???

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
TaKiBoY  |  07. 09. 2009 17:36

Nuz garmin ponuka na nabijanie v aute vlastny autokit (a ten funguje spolahlivo, dokonca display svieti viac ako na max s baterkami). To co sa deje vam, je pravdepodobne vec vnutorneho zapojenia kabla a sposobom ako ho oregon klasifikuje. Ked pripojite kabel, oregon ho rozpozna ako datovy a mysli si, ze sa pripojil k PC(prepne sa do modu, ked sa tvari ako externy disk).
Vyskusajte nastavit v menu Nasravenia-system-pripojenie-garmin spanner. Pri tomto nastaveni sa po pripojeni kabla spyta, ci chcete pristroj pouzivat v mode disku, zadate nie. Potom budete moct pristroj klasicky pouzivat a napajany bude z kabla - aspon mne to tak funguje ked ho pripojim na notebook.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Milan  |  25. 08. 2009 09:35

Zdravím všechny.
Vzhledem k radosti z pohybu na kole v lese a možnosti poznávání nových míst jsem se rozhodl přestat bloudit a pořídil si Oregon 300. Byl jsem a stále jsem z něj nadšený. Ano mapa má stále své kouzlo když skončí lesní cesta a vy se prodíráte i s kolem chrástím a přitom je souběžně s vámi jen o pár desítek metrů další chodník. Odzkoušel jsem kouzelnou krabičku ( jak jí říká přítelkyně ) při cestě do Chorvatska, jízdě po moři a také při pěší turistice. Ve městech bez problémů. Ale hlavně kolo. Mám problém s přenosem dat. Mám nainstalovány map source.
Při přijmout data se mi zobrazují trasové body, a trasy navolené přes gpsku. Nezobrazují se mi ale projeté trasy. Když otevřu garmina jako soubor tak je vidím jako podsoubory, nelze s nimi však pracovat. Poradí mi někdo kde udělali soudruzi chybu
Díky Milan.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Jenda685  |  29. 08. 2009 09:04

Pri procitani tohoto fora pisete pouzivani te ci one mapy. Narazil jsem vsak na problem. Vetsina map pry neni kompatibilni s timto zarizenim. Jak je to prosim ve skutecnosti. Napr.: http://gps-navigace.fons.cz/gps-prislusenstvi/mapy-a-sw/automapy/mapa-citynavigator-europe-nt-2009-dvd
nebo http://gps-navigace.fons.cz/gps-prislusenstvi/mapy-a-sw/namorni/mapa-mapsource-bluechart-atlantic-regular

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
TaKiBoY  |  07. 09. 2009 18:07

Nuz neviem, ktore mapy mate na mysli pod nazvom "Vetsina map pry neni kompatibilni s timto zarizenim".
Mapa CityNavigatorEuropeNT2009 je kompatibilna s pristrojmi oregon (aspon mne chodi :) ). Najnovsia cestna mapa pre europu je City Navigator Europe NT 2010.
To iste by malo platit aj pre mapu BlueChart (odskusane to nemam). Ak mapa chodi na mapovych pristrojoch rady eTrex a GPSMAP bude s pravdepodobnostou 99% fungovat aj na pristrojoch radu Colorado, Oregon a Dakota (opacne to platit nemusi, nakolko novsie pristroje zvladnu viac farieb, maju vacsiu pamat, vykonnejsi procesor, atd...).
Jeden cas garmin mapy tak aj rozlisoval: ak mala mapa v oznaceni NT, tak sla iba na novych radach (Colorado, Oregon a Dakota), ostatne mapy sli na vsetkych radach.
Pre istotu mozete napisat predajcovi mail a informovat sa. Alebo popozerat priamo na strankach www.garmin.cz a www.garmin.sk v sekcii mapy.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Lucka  |  09. 09. 2009 10:06

Dobrý den, mám dotaz používáte někdo Oregon 300 pro geocaching? Lze do někoho nahrát kešky včetně listingů a logů pokud nemám placené členství. Děkuji za odpověď.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Petr  |  14. 09. 2009 18:33

V návodu na netu jsem našel toto: Odstranění všech uživatelských dat

Při zapnutí přidržet prst v horním levém rohu obrazovky. Po pár sekundách budete dotázání na odstranění všech uživatelských dat.

Zajímalo by mě ale jaká konkrétní data se tímto stiskem odstraní. Zda keše pro geocaching, naposledy použitá místa atd...
Vlastním Oregon teprve pár dní a nerad bych o nějaká data která by nešla obnovit přišel.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
bjaro  |  16. 10. 2009 12:01

ahoj všetci, uvažujem nad kúpou môjho prvého gps a neviem sa rozhodnúť medzi oregonom a 60csx, chcem sa spýtať či niekto vie porovnať výdrž batérií v praxi, pre mňa je to jedno z dôležitejších kritérií ako, tmavý disp. a iné prkotiny

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Lucka_lbc  |  09. 11. 2009 09:24

Dobrý den, mám dotaz. Mám cca 1 měsíc starý Oregon 300 a občas (2x) se mi již stalo, že mi po zapnutí začal kmitat displej - uhýbat vlevo (vypadá to jako když namačkáte několikrát za sebou šipku vlevo). Stalo se mi to venku tak při teplotě něco málo nad nulou. Kalibrace displeje nepomůže. Máte někdo zkušenosti co to může být.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Zasílat názory e-mailem: Zasílat názory Můj názor