Garmin Vívoactive: chytré, s GPS a vydrží týden

Chytré hodinky, které vydrží týden, jsou malé, lehké, mají GPS, poslouží i bez telefonu a zvládají i aplikace a notifikace. To jsou Garmin Vívoactive.
Kapitoly článku

Americký Garmin je známý spíše jako specialista na vše, co souvisí s GPS, než jako výrobce mobilní techniky. Ale ono to všechno souvisí. Hodinky s GPS už vyrábí řadu let, a tak bylo jen otázkou času, kdy se přizpůsobí trendu a naučí je vedle funkcí sporttesteru i nějaké ty „chytré věci“, jaké umí Pebble, SmartWatch atp. Po loňských nesmělých pokusech se to povedlo, jsou tu hodinky Vívoactive, které si zachovávají vlastnosti pokročilého sporttesteru s GPS, ale zároveň poslouží jako prodloužená ruka telefonu.

Klepněte pro větší obrázek 
Chytré hodinky Garmin Vívoactive

Displej neoslní barvami, ale odpustíte mu to

Garmin Vívoactive jsou vskutku subtilní hodinky. Tloušťku mají jen 8 mm a hmotnost 18 (!) gramů bez řemínku a 38 gramů i s řemínkem. Tenký profil a úžasně nízká hmotnost nahrávají tomu, že hodinky můžete nosit 24 hodin denně, aniž by vás to obtěžovalo. Sundavat je nemusíte ani do sprchy, jsou vodotěsné.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Základem je bílá nebo černá verze. Dokoupit si můžete i různě barevné řemínky

Kromě odolného sklíčka je materiálem plast, který si můžete zvolit buď černý, nebo bílý. V bílé barvě jsou hodinky na ruce poměrně výrazným prvkem, nicméně nepůsobí nijak lacině. To platí i o černé variantě, která je však méně nápadná a elegantnější. V USA k hodinkám Garmin nabízí i řadu doplňkových barevných a kožených pásků , ale ty u nás standardně dostupné nejsou - barevné řemínky lze koupit i u nás, a to za 390 Kč.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Jsou velmi tenké a lehké. Na první pohled byste nehádali, že je uvnitř i GPS.

Hodinky jsou opatřeny barevným dotykovým displejem s rozlišením 148×205 bodů, který trvale zobrazuje informace. Působí tak trochu jako e-ink, barvy jsou totiž docela mdlé, ovšem má to i své stěžejní výhody – i bez podsvícení je zobrazení na displeji bezvadně vidět a slunce tomu přitom nevadí, ba naopak. A hlavně, použitý displej je velice úsporný, což dává hodinkám bezvadnou výdrž na jedno nabití. Sluší se dodat, že se ani v noci neztratíte, podsvícení nechybí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Displej sice nenabídne zářivé konstrastní barvy jako OLED, ale je perfektně čitelný za všech okolností i bez podsvícení.

K ovládání slouží kromě displeje ještě dvojice mechanických tlačítek, jedno napravo, druhé nalevo. To levé je zapínací, to pravé spouští/pauzuje/ukončuje aktivitu. Dvě tlačítka jsou ještě pod displejem, nicméně ta už jsou senzorová a fungují podobně jako systémová tlačítka na telefonech s Androidem.

Dotykové ovládání funguje spolehlivě. Reakce hodinek nejsou ideálně bleskuryhlé, jak už jsme si zvykli u telefonů, ale nijak zásadně to nevadí. Horší je, že displej nelze ovládat v rukavicích, což se při běhání za ještě mrazivých dubnových večerů ukázalo jako poměrně nepříjemná komplikace.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Na každé straně jedno tlačítko, jinak  je ovládání odkázáno na dotykový displej

Výdrž, kterou byste nečekali

I přes své rozměry se do těla hodinek vešel GPS modul. Dále tu máme konektivitu Bluetooth 4.0, možnost připojení senzorů skrze technologii ANT, akcelerometr, vibrační motorek a někde ve zbytku prostoru je i akumulátor.

Výrobce slibuje výdrž akumulátoru až tři týdny, což jsem zcela neověřil, ale věřím, že toho lze dosáhnout – jen to chce vypnout Bluetooth a nezapínat GPS. Pak zůstanou jen hodinky s funkcí fitness náramku a takto zřejmě tři týdny opravdu vydrží. Jenomže ono to v poměru k ostatním chytrým hodinkám není vůbec špatné, i když si Bluetooth aktivujete a k tomu sem tam zapnete i GPS.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Zespodu jsou kontakty, které zapadnou do kolébky. Ta je opatřena magnetem, takže hodinky stačí jen přiložit a samy korektně zapadnou. 

Abych byl konkrétní – hodinky trvale provázané s telefonem, zobrazující notifikace, zároveň plnící funkci fitness náramku (měření kroků přes den, pohybu při spánku v noci) a třikrát 1 hodinu měřící sportovní aktivitu s GPS a připojeným hrudním pásem vydrží přesně týden. Opakovaně ověřeno, a to i u kolegy Jiřího Kuruce z Computeru, který došel ke stejným výsledkům – notifikace z telefonu a 3 hodiny s GPS znamenají nabíjení pouze jednou týdně.

Pokud se pustíte do nějakých delších sportovních aktivit, plně nabité hodinky dokážou zaznamenávat trasu s GPS až 10 hodin.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Řemínek je pryžový a působí docela spolehlivě. Černá varianta je rozhodně praktičtější, protože ačkoli se považuji za člověka čistotného, ve vroubkování pásku bílých hodinek je po pár týdnech patrné zašpinění. 

Ciferníky, aplikace, widgety… neboli Connect IQ

Uživatelské prostředí hodinek je něco úplně nového, tedy z pohledu uživatele dřívějších modelů hodinek od Garminu. Po loňských pokusech zavést funkce chytrých hodinek do stávajícího prostředí v Garminu zjevně zjistili, že tudy cesta nevede a začali znovu na zelené louce. A postavili Connect IQ, novou platformu pro chytré hodinky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Tak třeba takto mohou hodinky vypadat • vzhled nabídky aplikací už je pak stejný - takto se vybírá volba sportovní aktivity nebo spouští doinstalovaná aplikace
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Takto se hodinky nastavují. Mezi jednotlivými položkami nastavení se prochází odsouváním prstem do stran. Vše je dostatečně velké, aby se dalo pohodlně volit prstem i na malém displeji hodinek. 

Connect IQ můžete chápat podobně jako třeba Google Wear – je to platforma, na které je možné stavět aplikace, které pak poběží ve všech hodinkách s Connect IQ. K tomu samozřejmě náleží Connect IQ Store s aplikacemi a pokud jste vývojář, můžete si stáhnout SDK a nějakou vytvořit. Platforma je to nová a hodinek s ní prodaných zatím málo, tak i seznam aplikací je docela skromný. Nelze očekávat, že by někdy dosáhl rozsahu Google Wear, na druhou stranu z hlediska sportovně zaměřených aplikací věřím, že tu nic zásadního časem chybět nebude.

Kromě samotných aplikací dává Connect IQ možnost vyvíjet vlastní vzhledy hodinek, widgety na úvodní obrazovku a také vlastní „datová pole“ – to jsou hodnoty, které chcete sledovat, poměřovat či jinak analyzovat během sportovní aktivity. Například je tu datové pole, které sportovní aktivitu přepočítává na množství piv, které můžete vypít, aniž byste přibrali. Jiné zas třeba přepočítává, jaký čas byste při aktuálním tempu měli v cíli půlmaratonu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukázka widgetů. Některé jsou i aktivní - například počasí po klepnutí prstem ukáže další dny a na ukázku je zde historie ušlapaných kroků, ve které stačí ukázat na sloupec a zobrazí se u něj osa s hodnotami.

Motivy hodinek už jsou nějaké na výběr, ale opět tu není tak pestrý výběr jako třeba u hodinkové platformy Googlu. Ale je tu několik analogových i digitálních ciferníků a zobrazovat kromě hodin či data lze i denní aktivitu a další informace. Co se týče widgetů, tak ty uvidíte listováním displeje v pohotovostním stavu. Zkrátka odšoupnete hodiny a uvidíte například historii své denní krokové aktivity, počasí, kalendář atp. 

Platforma Connect IQ je aktuálně dostupná pro čtyři typy hodinek, kromě Vívoactive ještě také modely Fénix 3, Forerunner 920XT a Epix.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Ukázka aplikací. Nečekejte nějaké grafické orgie, tady jde především o měření a čísla.

Témata článku: GPS, Wear OS, Nositelnosti, Chytré věci, Pohled uživatele, Tréninkový plán, Indoor, Nízká hmotnost, Connect IQ Store, Datové pole, Já Fitness, Týden, Posed, Velký rozměr, Já Fit, Orgie, Úvodní obrazovka, Prodloužená ruka, Výchozí aplikace, Pauza, Garmin Vívoactive, Pestrý výběr, Pohotovostní stav, Výškový profil, Doinstalovaná aplikaceSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
První testy Snapdragonu 8 Gen 1+. Skládačky Samsungu se mohou těšit na našlapaný čipset od TSMC

První testy Snapdragonu 8 Gen 1+. Skládačky Samsungu se mohou těšit na našlapaný čipset od TSMC

** V benchmarku Geekbench se ukázal Galaxy Z Flip4 ** Poběží na dosud neoznámeném čipsetu Snapdragon 8 Gen 1+ ** Ten má vyrábět firma TSMC svým 4nm procesem

Martin Chroust
SnapdragonBenchmark
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce brzy změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

** Vybrali jsme ty nejlepší levné smartphony ** Nejlevnější startují na 2 000 Kč, nejdražší jsou téměř za 6 tisíc ** Většina nabídne alespoň 90Hz displej a některé i 5G konektivitu

Martin Miksa
Nižší třída
S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

** Značka Blackview uvedla na trh dvě nová odolná monstra ** Pyšní se maximální odolností, obří baterií i podporou 5G sítí ** Jeden telefon vsadil na noční vidění, druhý zase na termovizi

Martin Chroust
TermokameraMIL-STD 810BlackView
Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin ChroustJan Láska
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět