Tento článek navazuje na recenzi náramku a služby Elonga, která z ranního měření variability srdeční frekvence (HRV) analyzuje stav autonomního nervového systému a jeho dvou hlavních větví. Naměřené hodnoty porovnává, interpretuje je a doporučuje, jestli je vhodný čas na pohyb, nebo jestli je naopak vhodná regenerace.
Jestli máte čas, začněte napřed touto recenzí a sem se potom vraťte.
Informace, které od Elongy dostanete, jsou velmi podobné tomu, co ukazují například sportovní hodinky Garmin nebo jiné chytré hodinky. Jenže doporučení jsou často hodně odlišná. Chtěl jsem zjistit, proč tomu tak je. Ale protože toto téma přesahuje rámec původní recenze, připravil jsem tento samostatný článek.
Zcela odlišná readiness u Garminu a Elongy
Chytré hodinky jsou dražší než Elonga. Umí toho ale o dost víc, monitorují sportovní aktivity, spolupracují s mobilem… a srdeční aktivitu měří neustále, nejen ráno po probuzení. Elongu jsem začal testovat s hodinkami Garmin (Forerunner 965) na zápěstí a porovnávat.
V prvních týdnech se mi subjektivně zdálo, že se doporučení Elongy a Garminu často liší. Jeden zval k aktivnímu tréninku, protože jsem byl prý úplně zregenerovaný, druhý varoval, že dnes by bylo vhodné odpočívat. A jindy obráceně.
Stejné ráno: Elonga ukazuje, že mám hodně odpočívat, podle Garminu jsem zregenerovaný a připravený k akci
S tím jsem se nechtěl smířit. Začal jsem proto zapisovat denní numerické výsledky Elongy a Garminu, abych je mohl porovnat přesněji.
Zjistil jsem, že pocity nelžou a údaje, které ráno zjistí Elonga, se od hodnot Garminu hodně liší. Spočítal jsem korelace denních údajů a u shrnujícího doporučení readiness, které u Elongy i Garminu vyjadřuje, jak je dnes organismus připravený na trénink a zátěž, byl po téměř padesáti dnech měření korelační koeficient nula (resp. 0,01).
To znamená, že mezi hodnotami obou zařízení není vůbec žádný vztah typu, že když se jedna zvyšuje, nahoru jde i druhá. Výsledky jsou úplně nezávislé. Potom ale buď každé zařízení ukazuje pod připraveností k tréninku něco jiného, nebo si tady někdo vymýšlí.
Korelační tabulka se srovnáním denních metrik Elongy (E) a Garminu (G)
Podobné to bylo i u dalších srovnávaných metrik. Třeba ranní stres Elonga se včerejším stresem Garminu: korelace 0,11. Nejvyšší korelační koeficienty v tabulce se pohybují kolem plus nebo minus 0,3. Ale tady spíš jen potvrzují pravidlo, že korelace není nutně kauzalita.
Z toho vyplývá, že Elonga a Garmin měří nebo interpretují stav organismu odlišně. Jak si s tímto zjištěním poradit? Přečetl jsem hodně materiálů souvisejících s měřením HRV, o rozdílech se bavil i s autory Elongy, a zde jsou mé závěry.
V následující části článku vysvětlím, jak a co měří Elonga.
Nezajímá mě, jak se cítíš. Ukazuji, co vidím
Elonga ukazuje přesně to, co změřila. Neupravuje zjištění podle toho, jestli jste včera uběhli maraton, nebo se tři dny váleli u televize. Nebere na to ohled a služba jen ukáže, co jí při ranním měření prozradila variabilita srdeční frekvence. Tedy stav první větve (stres) a druhé větve (regenerace) autonomního nervového systému a vztah mezi nimi (readiness).
Pokud Elonga z naměřených dat zjistí, že tělo vysílá, abyste po maratonu znovu vyběhli, sdělí vám to, jakkoli hloupě se to může zdát. A obráceně: vůbec není jisté, že po dnech nicnedělání je kdykoli optimální čas na trénink.
V tomto se sama Elonga cítí být silná. Pokročilou analýzou HRV dokáže popsat stav centrálního nervového systému a doporučit optimální postup.
Jiné stejné ráno: Podle Elongy jsem připravený na výkon, Garmin radí odpočívat
Je ale důležité rozlišovat únavu centrálního nervového systému a fyzickou únavu po aktivitě. Elonga neví, jak vás po maratonu bolí svaly a klouby. Tuto tzv. periferní únavu musíte posoudit sami a nesmíte ji ignorovat. Informace o centrální únavě vám ale třeba umožní zvolit aktivitu, která zatíží jiné svalové skupiny a nechá přetížené odpočívat.
Vykouknout z krabice
Nastávají ale zvláštní situace. Elonga mi několikrát po dlouhé vyjížďce na kole, kdy jsem měl v nohách třeba sto kilometrů a celé tělo mi to důrazně připomínalo, doporučila, že dnes je ideální stav k dalšímu tréninku. Jednou jsem ráno po takovém výkonu u readiness dosáhl i nejvyššího skóre 100. To jde proti obvyklým zásadám i lidské přirozenosti, která by raději zůstala v posteli.
Nebo opačný příklad: Dva dny jsem nevytáhl paty z domu, třetí den se chystal na delší aktivitu, když Elonga ráno oznámila, že bych si ještě měl dát pokoj, protože adaptační kapacita mého centrálního nervového systému je extrémně nízká. Byly to mimochodem dva klidové dny po té zmíněné readiness 100.
Elonga v úterý doporučila aktivitu • Ve středu ráno, po celkem náročné stovce kilometrů na kole, ukázala ještě vyšší připravenost • V pátek, po dvou dnech, kdy jsem se dával dohromady, zase doporučuje klid
Co s tím? Jedna možnost je takové měření zavrhnout jako nesmyslné. Anebo vykouknout z krabice a otevřít se myšlence, že tady dostávám cenné informace, které nemám šanci sám zjistit. A snažit se je využít.
Do budoucna by nebylo špatné, kdyby se do aplikace dal zapisovat i stav subjektivní, fyzické únavy. Aby s ním Elonga mohla pracovat při doporučování. Nemyslím, že by jím měla ovlivňovat výsledky svých měření. Při interpretaci by ale mohla zohlednit, že mě třeba dnes opravdu hodně bolí nohy a mám namožená kolena.
Garmin na to jde jinak. Předvídatelně a uvěřitelně.
Ale Garmin říká, že…
Hodinky Garmin jsou předvídatelné. Po sportovním výkonu máte velkou jistotu, že vám doporučí odpočinek. Zejména když se k tomu přidá třeba ještě horší spánek (v jehož měření přitom Garmin zrovna nevyniká). Ani byste se nemuseli dívat na ranní zprávu od hodinek – víte, co v ní najdete.
Je to patrné i z čísel: mezi připraveností na trénink, úrovní krátkodobé zátěže a potřebou regenerace jsem u Garminu zjistil vysoké korelační koeficienty kolem plus nebo minus 0,8–0,9. Neboli čím je zátěž větší, tím je připravenost na další trénink nižší a je potřeba víc regenerovat.
Korelační tabulka, ve které porovnávám vzájemný vztah denních hodnot naměřených hodinkami Garmin
Doporučení Garminu jsou uvěřitelná a nepřekvapí. Hodinky doporučují to, co čekáte, takže uživatel má pocit, že dostává informace, které mají hodnotu. Ale když ukážou vlastně jen to, co sami tušíte, je otázka, jaký má takové měření význam.
Hodinky měří pořád. No právě…
Kontinuální měření srdeční frekvence a HRV může být u hodinek (nejen u Garminu) spíš nevýhodou. Aby se totiž dalo z těchto údajů něco vyčíst a zjistit trend, je potřeba při měření zajistit stejné podmínky. Proto u Elongy a podobných služeb používáte měřicí náramek vždy vleže po probuzení a nikdy jindy.
Během dne totiž na organismus působí mnoho stresových faktorů a výsledky potom odrážejí tyto stresory, nikoli skutečný stav těla. Hodinky musí takové hodnoty filtrovat, a to je hodně obtížné. Přesnost optického měření ovlivňuje také pohyb hodinek na zápěstí během běžných aktivit a okolní světlo.
Ale ani měření v noci během spánku není ideální. Spánek je jednak období dne, kdy dominuje odpočinková větev parasympatikus a druhá akční větev se tolik neprojeví. HRV se navíc v jednotlivých fázích spánku mění a hodinky tyto fáze rozpoznají právě podle změn variability tepu. Potom ale nedokážou opačným směrem spolehlivě odfiltrovat vliv fází spánku na HRV.
Rozdíl je také ve způsobu, jak hodinky a Elonga zpracovávají naměřená data.
Dva způsoby měření
Hodinky měří HRV tzv. časovou metodou (time domain). Při ní zjišťují délky intervalů mezi srdečními tepy a počítají jejich odchylky. Tato metoda lépe zachytí parasympatickou aktivitu nervového systému odpovědnou za regeneraci, obtížně se s ní měří sympatická aktivita, která vyjadřuje stres.
Oproti tomu Elonga hodnotí HRV metodou spektrální analýzy, která poskytuje komplexnější výstupy než jen vyjádření odchylky v milisekundách. Spektrální analýza rozkládá signály z tepu na jednotlivé frekvenční složky pomocí metod, jako je například rychlá Fourierova transformace. Výsledkem je detailnější pohled na to, jak různé části autonomního nervového systému přispívají k variabilitě srdeční frekvence.
Tento způsob zpracování dat nebyl dřív u domácích zařízení myslitelný, spektrální analýzu používaly jen specializované laboratoře. Výsledky zjištěné tímto způsobem jsou přesnější, ale samotný proces složitější než měření časového intervalu mezi tepy. Je potřeba citlivý a přesný snímač, následná práce s daty přesahuje jednoduché výpočty statistických odchylek. Elonga uvádí, že z měření získává více než šedesát parametrů, které popisují stav organismu.
…Tak mě hoď do stroje
Na začátku testu Elongy jsem byl nedůvěřivý. Když mi nový gadget od neznámé firmy ukazoval úplně jiná data než ověřené hodinky a neodpovídal mému vlastnímu pocitu po sportovních aktivitách, bylo to podezřelé.
Do tématu HRV jsem se ale zanořil, začal ho studovat a začaly se objevovat zajímavé informace. Stručně shrnuto: Ačkoli hodinky dokážou zastat mnoho funkcí, zrovna HRV je příliš citlivá a ovlivnitelná metrika, aby se u nich dalo na její interpretaci spolehnout.
Současně ale musím přiznat, že neumím ověřit, jak moc se mohu spoléhat na to, co ukazuje a doporučuje Elonga. Stav autonomního nervového systému člověk obvykle nijak necítí. Nanejvýš jen jeho bezprostřední důsledky, kdy třeba nemůže spát, nebo bolí hlava. Subjektivně jste navíc po sportovním výkonu unavení. Takže když se skoro nemůžete pohnout, ale Elonga vás se stoprocentní readiness vyzývá k dalšímu tréninku, je přirozené cítit nedůvěru.
Hardwarová část Elongy: Přesný optický snímač srdeční frekvence
Přístup Elongy ale odpovídá tomu, co se kolem HRV, jeho měření a vyhodnocování můžete dočíst z mnoha různých zdrojů. Není to také startup typu nechvalně známé firmy Theranos, která z čistého nebe přišla s revoluční diagnostickou technologií. Elonga má historii v podobě služby mySASY, která prostřednictvím měření HRV pomáhá aktivním, výkonnostním sportovcům při tréninku. Její autoři se problematice měření a interpretace variability srdečního rytmu velmi dlouho věnují.
Dává to zkrátka smysl.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium