Geocaching: zakládáme novou keš

Geocaching nespočívá jen v hledání pokladů schovaných na možných i nemožných místech. Druhou stranou hry je i zakládání nových keší. Přečtěte si podrobný návod, jak na to.
Geocaching: zakládáme novou keš
Loni v červenci jsem na Navigovat.cz vydal a letos v únoru aktualizoval článek o geocachingu: průvodce začátečníka. Sliboval jsem v něm, že časem bude mít pokračování ve formě návodu, jak založit vlastní keš. Plním, co jsem slíbil, článek je tady.

Pokud nevíte, co je to geocaching, asi nemá smysl, abyste napřed četli, jak založit keš. Začněte prvním článkem, napřed se staňte geocachery a najděte svých alespoň pár desítek keší. Jakékoli teoretické rady k zakládání jsou totiž zbytečné, když vám bude chybět praxe. Když na vlastní kůži nepoznáte a neuvědomíte si, jak má vypadat keš; když nebudete vědět, co mají ostatní kešeři rádi, nemá smysl, abyste sami zakládali. I když existují kvalitních keší od lidí, kteří toho zatím moc nenašli, jde spíš o výjimky. Takže napřed hybaj do terénu.

Otázku ale můžeme podívat i obráceně. Musím zakládat keše, když už patřím mezi zasloužilé geocachery a na kontě se mi skví stovky nálezů? Názory jsou různé. Ale i když se na vás potom někdo může dívat podmračeným pohledem, rozhodnutí je vaše. Zakládání keší není povinné, hledat klidně můžete i s nulou. Nemá smysl zakládat kešky z donucení, raději počkejte, až sami budete mít chuť něco založit. Myslím, že vám to nakonec stejně nedá.

Jakou keš založit?

Při zakládání keše máte volnou ruku. Můžete se vydat tolika směry a neudělat při tom chybu, že je snad nemožné založit úplně špatnou a hloupou keš. Jistě, nikdy se nezavděčíte všem, a ani nemusí být cílem zavděčit se. Je jen na vás, jestli uděláte keš uprostřed městské zástavby, v hlubokém lese, vysoko, hluboko, malou, velkou, jednoznačnou, složitou, dlouhou...

Ať už ale je vaše keš jakákoli, měla by být zajímavá. Opět však máte mnoho možností, jak zaujmout. Může to být okolím keše, pěknou cestou, drzým a netypickým umístěním, unikátní schránkou, nevšedním postupem, zajímavou úlohou, pěkným popisem a tak dále.

Klepněte pro větší obrázek
Najít na konci multi keše takovou schránku – to je přece radost

V každém případě ale v popisu prozraďte, co má kešer očekávat. Není příjemné, když po několikakilometrové výpravě přijde ke stromu a keš uvidíte deset metrů vysoko. Anebo když chcete do přírody a místo toho se u dlouhé multikeše točíte mezi betonovými paneláky. Důležité je, aby cacher věděl, na čem je, a mohl se rozhodnout, jestli vaši keš chce najít.

Co lze založit?

Jednotlivé druhy keší, které je dnes dovoleno zakládat, jsem popisoval už v úvodním článku. Toto téma si ale zaslouží zopakování.

Tradiční keš: uvedené souřadnice ukazují přímo na ni, bez jakýchkoli mezikroků.

Příklad tradiční keše: Václav Babinský

Multi keš: skládá se z několika částí, nejméně dvou. Souřadnice ukazují na první část, tzv. první stage. Tam buď získáte souřadnice k další části, anebo alespoň indicie, ze kterých podle návodu v listingu zjistíte, kam se vydat dál. U multikeší je v listingu vhodné zmínit, z kolika částí se série skládá. Pokud to není zřejmé, uveďte také vzdálenost, kterou je nutné k cíli urazit.

Příklady multi keší: Dálnice D1: tam a zpět

Mystery keš: u tohoto typu kešer nezná souřadnice, musí je napřed zjistit. Získá je vyluštěním kódu, kvízu, skládačky. Cení se zejména netradiční úkoly.

Příklad mystery keše: Šifra T

Letterbox keš: s dopisní keší se setkáte velmi zřídka. Kombinuje tradiční hledání s vytvářením sbírky razítek.

Příklad letterbox keše: Colossus

Geocaching Event: nejde o keš v pravém slova smyslu, ale o organizované setkání geocacherů.

Příklad geoeventu: 1. Znojemsky GeoEvent - 3.3.2007

Earthcache: velmi zvláštní typ keše, které se zakládají na místech, jež jsou zajímavá například z geologického hlediska. Taková keš musí mít kromě jiného i výukový a vědecký smysl. Zakládá se a schvaluje úplně jiným způsobem. Více najdete na www.earthcache.org.

Příklad earthcache: Budačina

Při hledání se můžete setkat ještě s dalšími typy keší. Například s webcam, kde je potřeba, aby vás někdo prostřednictvím webové kamery vyfotil, anebo s virtuální keší, kde není žádná schránka. Tyto typy keší ale už není povoleno zakládat.

Tak velkou, jak to jde

Napřed si ujasněte, jak velkou keš chcete založit. Před tím je vhodné navštívit oblast, kde má být schránka uložena, a vymyslet její úkryt. Není nic horšího než připravit velkou keš a na místě zjistit, že ji není kam schovat.

Jakou zvolit velikost? Doporučuji dodržovat pravidlo, že když se někam vejde schránka o velikosti small (zhruba 0,5–1 l) nebo dokonce regular (několik litrů), nepoužívejte schránku typu micro. Mikrokešky jsou určeny do měst a na místa, kde nelze schovat krabici o větších rozměrech; nikoli třeba do pařezu v lese. Použijte zkrátka takovou velikost, která se vejde.

Klepněte pro větší obrázek
Ukázka všech velikostí keší (zdroj)

V poslední době jsou ale slyšet názory, že velké schránky jsou zbytečné. Že mikrokeš v podstatě stačí. Argumenty jsou rozumné, přesto bych osobně jako ideální velikost viděl typ „small“.

Klepněte pro větší obrázek 
Pozor ať některé mikrokeše omylem nespolknete. Tuto raritu můžete najít ve Vídni (zdroj: GeoBenedikt@CZ)


Článek pokračuje v další kapitole: z čeho se skládá keš

Témata článku: Pro turisty a cyklisty, Geocaching, Šestimístný kód, Český text, Soukromý pozemek, Subjektivní hodnocení, Dočasné odstavení, Správné řešení, Nov, Zak, Ideální velikost, NálezceNokia vzkřísila legendární 6310. Obrněná XR20 má zase 5G a bezdrátové nabíjení

Nokia vzkřísila legendární 6310. Obrněná XR20 má zase 5G a bezdrátové nabíjení

** Nokia představila tři velmi odlišné telefony ** Přivítejte tlačítkáč, „plácačku“ s obří baterií a levný odolný 5G smartphone ** U Nokie XR20 můžete navíc počítat s jednorázovou bezplatnou výměnou displeje

Martin Chroust
Android 11Legendy