Gigantická pokuta pro Apple. Ve Francii má zaplatit přes miliardu eur

Francouzský antimonopolní úřad vyměřil Applu rekordní pokutu 1,1 miliardy euro (téměř 30 miliard korun) za porušení pravidel hospodářské soutěže. Apple se dohodl se dvěma dalšími prodejci (Tech Data a Ingram Micro ), že si nebudou vzájemně konkurovat a spolu zabrání i dalším distributorům ve vzájemné konkurenci. U některých produktů vyjma iPhonů dokonce Apple stěmto prodejcům dával pokyny o přidělování produktů zákazníkům.

Zmíněné dvě společnosti rovněž dostaly pokutu: 76 respektive 63 milionů eur. Francouzský úřad Apple vyšetřoval od roku 2012 a odhalil i to, že Apple bránil prodeji jeho produktů za nižší ceny, než měl sám v obchodech či na svém webu. Stejných cen se tak drželi i maloobchodní prodejci. 

Pro Apple je to za poslední 2 měsíce již druhá pokuta. Zatímco tu první za úmyslné zpomalování iPhonů ve výši 500 milionů dolarů přijal, v nejnovějším případě se hodlá odvolat.

Zdroje: Reuters, CNBC

Diskuze (86) Další článek: Hra Legends of Runeterra dorazila na Android! Poradíme, jak ji nainstalovat

Témata článku: Apple, iPhone, Smartphony, Legislativa, Regulace, Tim Cook, Soudní spory, Open market, Pokuta, Volný trh, Miliarda eur, Produkt, Antimonopolní úřad, Pokyn, Francie, Euro, CNBC, Reuters, Prodejce


Určitě si přečtěte

Tim Cook: Apple pracuje na něčem ještě větším, než je iPhone [komentář]
Filip Kůžel
KomentářTim CookHospodaření a finance
Vybíráme 13 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu

Vybíráme 13 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 13 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až čtrnáct tisíc korun

Jan Láska | 27

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Nejlepší univerzální tarif za tři stovky. Vodafone se spojil s Kauflandem
Lukáš Václavík
Tarify a mobilní službyVodafone
AAWireless: malá krabička, která zpřístupní Android Auto i bez kabelu
Jan Láska
Chytré autoAndroid AutoPro řidiče