GoClever Chronos Eco: chytré, levné, úsporné [test]

Hodinky GoClever Chronos Eco i za nízkou cenu nabídnou zajímavé funkce a výdrž, kterou může Android Wear jen závidět.
Kapitoly článku

Nositelnosti otevřely nový směr, kterým se většina velkých výrobců začala v posledních měsících ubírat. Doposud jsme mohli vidět mnoho pokusů o kvalitní hodinky, které sice nabízely spoustu funkcí, ale většinou je srážela nízká výdrž a vysoká cena. Nyní se však začínají prosazovat i menší výrobci, kteří toto chtějí změnit. Jedním z nich je právě polský GoClever a jeho novinka Chronos Eco.

Design a zpracování

Chronos Eco jsou sice vyrobeny z plastu, ale to jim na kráse nijak neubírá a jistě si své kupce najdou. Mají obdélníkový tvar a mohou se pyšnit rozměry 45 × 35 × 11 mm a hmotností pouhých 36 gramů. Ve srovnání s konkurencí hnanou Androidem Wear jsou znatelně menší a subtilnější. K připnutí na ruku slouží nevyměnitelný gumový pásek, je pevný, pohodlný a kupodivu se v něm nepotí ruka.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Goclever dokazují, že i levné hodinky mohou vypadat stylově

Celkově hodinky působí elegantně a hodí se jak pro ženy, tak pro muže. Díky uzavřené konstrukci jsou také kompletně vodotěsné (5 ATM). Můžete se s nimi tedy bez problému koupat nebo si jít zaplavat. Pozor si však dávejte na potápění, abyste nenarazili na jejich hranici.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Na dotykové ovládání zapomeňte, k tomu slouží postranní tlačítka

Na stranách hodinek naleznete magnetický nabíjecí konektor a 4 ovládací tlačítka. Na levé straně tlačítko zpět, na pravé přepínací tlačítka s potvrzovacím tlačítkem uprostřed. Jelikož hodinky nemají dotykový displej, jsou čudlíky jedinou možností jak zařízení ovládat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Na obrázcích můžete vidět porovnání s kulatými Motorola 360. Rozdíl ve fyzických proporcích je značný, konkurence s Androidem Wear je větší, přitom baterie vydrží jen zlomek toho, co zvládá GoClever.

Displej: zpátky ke kořenům

Vrchní straně dominuje monochromatický paměťový LCD displej od Sharpu. Ten má rozlišení 144 × 168 px, uhlopříčku 1,26“ a díky použité technologii je energeticky úsporný. Navíc je chráněn odolným sklíčkem proti poškrábání.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Monochromatický displej je i bez podsvícení skvěle čitelný.

Hodinky mají při brouzdání systémem rozsvícený displej, který má vysoký kontrast i skvělou čitelnost na slunci. Pokud s nimi však zrovna nepracujete, podsvícení se zhasne a poté berou pouze minimum energie, na čitelnosti to však zařízení neubírá. Je zde také možnost automatického rozsvícení displeje pohybem ruky, tato funkce ovšem nefunguje moc spolehlivě a pro probuzení musíte s rukou pořádně zatřást.

Systém a prostředí

Uvnitř zařízení naleznete jednoduchý proprietární systém, který nabízí snadný přístup ke všem funkcím. Základem hodinek je rozhodně ciferník, Chronos Eco umožňují mít naráz uložené rovnou čtyři, mezi kterými můžete snadno přepínat. První je základní přímo od výrobce, ten ukazuje pouze jednoduchou informaci o času a datu. Zbylé tři ciferníky si můžete stáhnout v aplikaci v telefonu. I přes jednoduchou grafiku vypadají zdařile a je z čeho vybírat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Analogové ciferníky jsou zejména pro konzervativní jedince, kteží jsou na ně zvyklí z obyčejných hodinek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Digitální hodiny mají výhodou, že jsou oproti ostatním velké, tím pádem rychle poznáte kolik je hodin
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Jak vidíte monochromatický displej nemusí nutně znamenat omezení v grafických cifernících
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Takto se ciferníky reálně zobrazují na displeji. V přímém pohledu je podsvícení modré, z boku vidíte kontrastní černobílou.

Ovládání sytému je také jednoduché, tlačítkem „zpět“ zobrazíte info o stavu baterie, datum a pod jakým názvem jsou hodinky viditelné přes Bluetooth. Potvrzovacím tlačítkem vyvoláte nabídku menu, která obsahuje: Zprávy, Hudbu, Fotoaparát, Krokoměr, Analýzu spánku a Nastavení. Zbylými čudlíky se přepínáte mezi zobrazenými možnostmi.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
V nastavení si můžete vybrat tmavý nebo inverzní světlý skin.
  • Zprávy

Zde se zobrazují všechny přijaté notifikace nebo zprávy, které si sem můžete manuálně vložit z telefonu. Během našeho testování hodinky zobrazovaly veškeré notifikace, které se objevují v notifikační liště v telefonu. Samozřejmě nechybí ani upozornění na příchozí hovor, které je doprovázeno vibracemi. Výhodou je také možnost nastavit si požadované notifikace ručně (jiné na Androidu a iOS).

Klepněte pro větší obrázek
Ve zprávách se vám zobrazí veškeré notiifkace, které si nastavíte
  • Hudba

Pomocí této funkce můžete jednoduše pauzovat nebo přepínat hudbu hrající v připojeném smartphonu, aniž byste ho vyndali z kapsy.

Klepněte pro větší obrázek
Ovládání hudby je jednoduché, prostřední tlačítko pauzuje/spouští skladbu a postranní tlačítka přepínají mezi skladbami
  • Fotoaparát
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Hodinky lze použít jako spoušť fotoaprátu, bohužel funguje jen s aplikací od Goclever
  • Krokoměr

Zobrazuje jednoduchou statistiku nachozených kroků, metrů a spálených kalorií. Na hodinkách máte možnost procházet i statistiku uplynulých dní. Měření počtu kroků funguje celkem spolehlivě, přepočet na metry a spálené kalorie musíte však brát s velkou rezervou.

Klepněte pro větší obrázek
Hodinky zobrazí základní přehled o vaší chůzi, podrobné info najdete v aplikaci v telefonu
  • Nastavení
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nastavení umožnuje například změnu jazyka, času, režim osvětlení displeje, Bluetooth a také zobrazí základní info o zařízení.
  • Analýza spánku

Krom toho všeho umí hodinky díky akcelerometru také kontrolovat váš spánek. Jsou však až příliš citlivé a každý větší pohyb interpretují tak, že jste vzhůru. Pro představu postačí, ale přesné údaje nečekejte.

Témata článku: Goclever, Recenze, Wear OS, Nositelnosti, Příslušenství, 5 ATM, Otevřený systém, Ztracený telefon, Proprietární systém, Nachozený krok, Zlomek toho, Nachozených krok, Oficiální aplikace, Krátký dosah, Smůla, Základní přehled, Velký výběr, Jednoduchý systém, Obsah zprávy, Vysoký kontrast, Efektivní způsob, Dosah bluetooth, Nízká výdrž, Pohyb ruky, Skvělá výdrž