Google Android: hrozba pro Windows a Symbian

Novou mobilní platformou jsou nadšeni výrobci, operátoři, vývojáři a brzy budou i uživatelé. Přinášíme první obrázky a videa.
Kapitoly článku

Veškeré „šprochy“ a zvěsti o GooglePhonu vzaly za své. Světová jednička mezi vyhledávači nepředstavila horoucně očekávanou a tvrdou odpověď na Apple iPhone, nýbrž zcela novou platformu pro mobilní telefony. Android hodlá zaútočit na prozatím neotřesitelné pozice platforem Windows Mobile a Symbian.

Mecenáš Google

Za Androidem stojí poměrně malá a mladá společnost stejného jména, kterou Google pohltil. Jedná se o platformu postavenou na jádře Linuxu, z čehož částečně vyplývá hlavní a nejdůležitější přednost: Android je kompletně vytvořen jako Open Source. Výrobci mobilních telefonů za použití nezaplatí ani licenční dolar, navíc si prostředí mohou výrazně přizpůsobovat svým potřebám. Ohromnou volnost získávají i vývojáři, kteří, jak si povíme dále, mají perfektní podporu pro tvorbu aplikací v podstatě již nyní. Právě tyto vlastnosti budou hlavní zbraní proti licencované konkurenci Windows Mobile, Symbian, o striktním iPhonu nemluvě.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Hlavní obrazovka Androidu a "Dock" s ikonami aplikací

Google spolu s dalšími 34 společnostmi založil v rámci projektu Android společenství Open Handset Alliance. Nechybí zde zvučná jména výrobců mobilních telefonů a komunikátorů HTC, Motorola, Samsung a LG. Tedy výrobci, kteří nedisponují vlastní mobilní platformou. Právě ti uvítají jakoukoli možnost dostat se snazší cestou na atraktivní trhy s chytrými telefony. Sony Ericsson a Nokia propagují Symbian, Microsoft Windows Mobile a Palm svůj PalmOS. Že HTC ve svých přístrojích využívá Windows Mobile? Nevadí, klidně může a bude vyrábět i přístroje založené na platformě Android. Představitelé HTC na tiskové konferenci připustili výrobu přístrojů pro operátory, jako například v případě HTC TyTN II alias T-Mobile MDA Vario III. Právě podpora operátorů by mohla nové platformě výrazně pomoci v rozšíření.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Některé volby nastavení, vytváření kontaktu a možnosti vypnutí přístroje

Z oblasti služeb nepřekvapí účast operátorů - pokrokový NTT DoCoMo, T-Mobile či Telefónica. Veký potenciál platformy spatřují též výrobci nepostradatelných komponent mobilních telefonů Intel, Qualcomm, přední výrobce GPS přijímačů SiRF Tech či Texas Instruments.

Bez datového paušálu ani krok

Android se podobně jako iPhone až příliš orientuje na webové služby: internetový prohlížeč, off-board mapové aplikace, instant messaging, YouTube a další. Tedy praktické a především atraktivní služby, které by mohly i běžného uživatele odpoutat od prostého volání a sms. To však vytváří požadavek na neustálé a pokud možno rychlé připojení prostřednictvím mobilních datových přenosů. Nicméně v současné době nevychází operátoři takové platformě příliš vstříc. Stačí se podívat na Apple iPhone, ke kterému dostanete i za vysoký paušál nesmyslně přiškrcené stropy pro objem přenesených dat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Oblíbený vyhledávač Google a zcela funkční aplikace Google Maps

Výjimkou potvrzující pravidlo zůstává britský O2. Pro úspěch Androidu však bude dostupnost levného a pokud možno neomezeného datového paušálu doslova kritický. Málokdo si bude prohlížet plnohodnotné internetové stránky, mapy či videa na YouTube s gigabajtovým měsíčním limitem. Uvidíme, zda se postoj operátorů do uvedení prvních Androidů v tomto ohledu změní.

Témata článku: Google, Google, Software pro mobily, Hrozba, Software pro PC, Apple iPhone, Apple iPhone 16GB, Apple iPhone 4GB, HTC Tytn, HTC Tytn II, T-Mobile MDA Vario, #Android, Google Android, Pro +, Win, Wind, Windows!, Windows, Google +